Peynirimi Kim Taşıdı özet: 15 hızlı paket

Peynirimi kim taşıdı? İşinizdeki ve hayatınızdaki değişimle başa çıkmanın harika bir yolu, Dr. Spencer Johnson tarafından yazılan 1998 tarihli bir kitaptır. Bir labirentte peynir arayan fareler hakkında alegorik bir hikayeyi ayrıntılarıyla anlatıyor ve iş adamları ve kadınların ekonomik manzaradaki değişikliklere uyum sağlamayı ve hayatta kalmayı öğrenmeleri için bir örnek teşkil ediyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Değişim sabittir

Beğenin ya da beğenmeyin, dünya sürekli değişiyor ve her şey sürekli değişiyor. Darbeleri alabilmek ve işlerin her zaman değişeceğini kabul etmek, hedeflerinize ulaşmak için daha iyi bir stratejide hayata daha mutlu bir bakış açısıyla sonuçlanacaktır. Tek bir plana veya başarıya giden yola kilitlenmeyin, çünkü bir noktada fikirlerinizle ilgili en azından bir şeyi değiştirmeniz gerekecektir.

# 2 Yeni fırsatlara geçin

Değişim bu dünyada sabitse, hayal kırıklığı ve başarısızlık da öyle. Ne kadar yetenekli olursanız olun, sonunda bir barikatla karşılaşacak veya bir hatayla karşılaşacaksınız. Ancak başarılı ve başarısız insanlar arasındaki anahtar nokta, başarılı insanların başarısız olduklarında vazgeçmek yerine yeni fırsatlar arayacak olmalarıdır.

# 3 Kendini bu kadar ciddiye alma

Bu kitap büyük ölçüde alegori ile yazılmıştır ve peynir arayan fareler hakkında bir hikayedir. En azından korkularınıza aşılmaz engeller olarak odaklanmamayı öğrenin ve hedeflerinizi ve hayallerinizi yanıtlarına gülmeyi öğrenemeyecek kadar ciddiye almayın. Hoşgörülü olmak, kendinize verebileceğiniz harika bir hediyedir.

# 4 Değişmek için asla geç değildir

Hikayedeki karakterler ayrıca, işler çok ters gittiğinde bile, davranışlarını veya planlarını değiştirebileceklerini ve bir miktar başarılı olabileceklerini keşfederler. Her zaman olduğunuz yerde kalma, başarısızlıkta donup kalma veya yeni fırsatlara geçme ve davranışınızı değiştirme seçeneğine sahipsiniz. Her zaman son seçeneği tercih edin, özellikle çevremizdeki dünyanın durumuyla örtüştüğü için.

# 5 Değişimi tahmin edin

Değişimin dünyanın doğal bir parçası olduğunu kabul etmek bir şeydir. Başka bir şey, alegorik “peynir” in bir yerden başka bir yere taşınmasına hazırlıklı olmaktır. Değişime hazırlıklı olmak, iş dünyasında ve kişisel ilişkilerinizde ayakta kalabilmek için çok önemlidir. Değişimin gelmesinden korkmak yerine bu meydan okumayı memnuniyetle karşılamaya çalışmalısınız.

# 6 Eski yöntemler her zaman işe yaramaz

Karakterler, peyniri daha önce buldukları eski yerlere geri dönmenin yeni koşullarında işe yaramadığını erkenden öğrenirler. İşiniz söz konusu olduğunda eski yöntemlere güvenmeyin. Bunun yerine, oyun planınızı uyarlayın ve değişim sizi nereye götürürse götürsün hayatta kalmak ve gelişmek için çalışma şeklinizi değiştirecek kadar esnek olun.

# 7 Basit tutun

Planlarınızı veya prosedürlerinizi aşırı karmaşıklaştırmayın. Aşırı analiz ve aşırı karmaşıklık sadece zaman kaybı değil, aynı zamanda çalışanlarınızın kafasını da karıştırır. Bir iş lideri olarak, planlarınız için basit bir mesaj ve ana hat oluşturmalı ve bunları gerçekleştirmelisiniz. Basit planların değişim zamanlarında uyarlanması da daha kolaydır.

# 8 Değişimden korkma

Yerleşik “peynir” işiniz için her hareket ettiğinde ortaya çıkan zorluğu ve fırsatı kabul etmek, iş ortamının kaçınılmaz olarak bozulmasından korkmaktan çok daha iyi bir yanıttır. Bunun yerine, ona bir avın heyecanı gibi davranın ve merakınızı körüklemesine ve dünyayı yeni bir perspektiften görmenize yardımcı olmasına izin verin. Hatta hiç ummadığınız yeni peynirleri bile bulabilirsiniz!

# 9 Bir şeylere göz kulak olun

Karakterler peynirlerini sık sık kontrol etmeyi öğrenirler, böylece ne zaman yaşlanacağını veya hareket edeceğini bilirler. Bu, iş bağlamında harika bir fikir. Değişimin ve getirdiği fırsatların tadını çıkarırken, elinizden gelenin en iyisini yaparak değişiklikleri yakından takip etmek de akıllıca olacaktır. Düşündüğünüz kadar hazırlıklı olmayabilirsiniz, değişikliğin sizi tamamen hazırlıksız yakalamasına izin vermeyin.

# 10 Bir nihai hedefi görselleştirin

Korkunuzun üstesinden gelmenin çok zor olduğunu düşünüyorsanız, labirentin sonundaki yeni “peynir”i hayal etmenize yardımcı olabilir. Kendinizi kararsızlıktan felç olmuş bulursanız, onlara ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz yeni yollar yerine hedeflerinize odaklanmak daha etkili olabilir.

# 11 Eski şeyleri çabucak bırakın

Değişme zamanı geldiğinde, kaçınılmaz olarak, onu bırakmalı ve mümkün olan en kısa sürede yeni sisteme veya hedefe geçiş yapmalısınız. Hikayeye gelince, eski “peynir”i ne kadar çabuk bırakırsanız, lezzetli yeni şeyleri o kadar çabuk fark edebilir ve hayatın tadını bir kez daha çıkarabilirsiniz.

# 12 Değişmeyenlerin soyu tükenir

İşletmeler her gün ölüyor ve korkudan ya da sadece yeterince hızlı olmadıklarından, yeni peyniri kımıldatmayan ve kovalamayanlar genellikle onlar oluyor. Bu işletmelerden biri olmayın ve zaman değiştikçe ölün. Bunun yerine, işinizi başkalarına model olacak, uyarlanabilir dayanıklı ürünlerden biri haline getirmeye çalışın.

# 13 Korkmadan ne olurdunuz?

Hem değişiklikten hemen sonraki hem de değişiklikten önceki bir süre için iş planınızı veya prosedürlerinizi modellemenin iyi bir yolu, yeni peynir bulma konusunda endişeniz olmasaydı işleri nasıl yapacağınızı hayal etmektir. Bu, yeni peynir bulma zamanı geldiğinde veya işler sakinleştikten sonra eylem planları geliştirmenize yardımcı olabilir.

# 14 Her zaman değişime hazır olun

“Peynir” izlemesine göre, işlerin hızlı ilerlemesi durumunda da her zaman hareket etmeye hazır olmalısınız. Çevik ve uyarlanabilir şirketler, labirentte yeni bir peynir göründüğünde yeni fırsatlardan yararlanmak için en iyi konumdadır.

# 15 Gevşeklikten kaçının

Yukarıdaki tekniklerin tümüne hakim olmak, iş dünyasının labirentinde el becerisi ile gezinmenize ve karşılaşabileceğiniz her türlü zorluğun üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Ancak bu beceriler yalnızca onları geliştirmeye devam ederseniz yararlıdır. Değişim bir süreliğine durmuş olsa bile, değişmeye hazır olduğunuzdan ve her zaman eğlendiğinizden emin olun.

Peynirimi Taşıyan İlk 10 Alıntı

  1. “Hayat devam ediyor, biz de öyle.”
  2. “Korkmasan ne yapardın?”
  3. “Korktuğun şey asla hayal ettiğin kadar kötü değildir. Zihninde oluşmasına izin verdiğin korku, gerçekte var olan durumdan daha kötü.”
  4. “Korkmayı bıraktığında kendini iyi hissedersin.”
  5. “Neyi yanlış yaptığınızı görün, ona gülün, değiştirin ve daha iyi hale getirin.”
  6. “Eski peyniri ne kadar çabuk serbest bırakırsan, yeni peyniri de o kadar çabuk bulursun.”
  7. “Değişmezsen, yok olabilirsin!”
  8. “Labirenti aramak, peynirin bitmesinden daha güvenlidir.”
  9. “Geç olsun güç olmasın.”
  10. “Yeni bir yöndeki hareket, yeni peynirler bulmaya yardımcı oluyor.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Peynirimi Kim Taşıdı’nın PDF özetini indirmek için buraya gidin .