PowerPoint sunumlarının 10 artısı ve eksisi

Resmi bir sunum yapmanız gerekiyorsa, katılımcılar için resim oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi destek araçlarından biri Microsoft PowerPoint’tir. Kişisel ve iş kullanımına yönelik Office 365 aboneliklerinde bulunabilir.

PowerPoint kullanmanın ana avantajı, görsel temsillerin bahsettiğiniz önemli noktaları güçlendirmeye yardımcı olabilmesidir. İnsanlar yeni beceriler veya fikirler öğrenirken görsel olarak yönlendirilirler, bu nedenle bahsettiğiniz şeyin grafiksel bir temsiline sahip olmak bilgiyi akılda tutmayı kolaylaştırır.

Ana dezavantajı, bu yazılımın nasıl kullanılacağını öğrenmenin zaman almasıdır. Görsel sunum yazılımına aşina olmayanlar için süreç zor olabilir. Hatta bazılarının onu öğrenmeye çalışmaktan vazgeçmesine neden olabilir. İşte PowerPoint sunumlarının üzerinde düşünmeye değer diğer artıları ve eksileri.

PowerPoint sunumlarının avantajları nelerdir?

1. İndirmesi ve pratik olarak her yerde kullanması kolaydır.

PowerPoint, birçok profesyonel ortamda standart bir ürün olarak kabul edilir. Bu, sunumunuz için gereken grafikleri oluşturabilmeniz için kullanıcı lisansınızı neredeyse her yere götürmenize olanak tanır. Aslında o kadar beklenir ki, sunacak bir PowerPoint sunumunuz yoksa, olumsuz bir ilk izlenim yaratabilirsiniz.

2. Bir sunumu daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

İlginç sunumlar bile uzun ve sıkıcı olabilir. Animasyonlu bir sunum veya ilginç alıntılar veya diğer eğlenceli slaytlar ile insanları can sıkıntısından kurtarabilirsiniz.

3. Her slaydı özel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirmek kolaydır.

Slayttaki görüntüler, ihtiyaçlarınıza göre küçültülebilir veya ölçeklenebilir. Gerekli görsel temsili oluşturmak için görüntüleri eklemek, değiştirmek ve hizalamak yalnızca birkaç tıklama alır. İnsanların bilmesini istediğiniz önemli bilgi alanlarını vurgulamak için okları, işaretçileri veya diğer yolları bile kullanabilirsiniz.

4. Takip broşürleri oluşturmak basit bir işlemdir.

Her slaydı doğrudan PowerPoint’ten yazdırabilirsiniz. Daha sonra bu slaytları, sunumdaki her katılımcıya dağıtılabilecek faydalı bir broşüre kopyalayabilirsiniz.

5. Çoğu profesyonel için oldukça uygun maliyetlidir.

Office 365 için iş planları ayda 10 doların hemen altında başlar. Bu size seçtiğiniz bir bilgisayarda kullanmak için 1 lisans verir. Ayda 15 dolara, kullanmak için 5 bilgisayar lisansı alırsınız.

PowerPoint sunumlarının dezavantajları nelerdir?

1. Teknik zorluklarla karşılaşma olasılığı her zaman vardır.

Teknolojiden anlayan insanlar bile, teknoloji beklendiği gibi çalışmadığında sunum sorunları yaşayabilir. Bilgisayar çalışmayı durdurabilir. Veya prizinizde güç kaybedersiniz. Veya üst ekran iyi çalışmıyor. Bu, bir sunumun olumlu ilk izlenimini çok hızlı bir şekilde değiştirebilir.

2. Çok fazla bilgi içeren slaytlar bunaltıcı olabilir.

Bir PowerPoint sunumuna dahil edilebilecek pek çok seçenek olduğundan, kullanılabilecek renk, ses, şekil ve diğer öğelerin sayısı konusunda aşırıya kaçmak kolay olabilir. Pek çok şey ekleyerek, paylaşılması gereken bilgilerden uzaklaşabilirsiniz.

3. Bir sunucunun yapması gerekenin yerini tutmaz.

PowerPoint kullanan birçok kişi, bir öğrenme anlatımı sağlamak yerine slayttaki bilgilere güvenme eğilimindedir. Bu yazılıma fazla bağımlı olmak ve tamamlanması gereken gerçek bir sunum olduğunu unutmak kolaydır.

4. Maliyetler her zaman devam eder.

Office 365 paketinin bir parçası olduğu için artık belirli bir ücret karşılığında özel bir yazılım lisansı almazsınız. Aylık veya yıllık abonelik ücreti ödemeniz gerekir; bu, zamanla özel lisansın sunduğundan daha fazlasını artırabilir. Ayrıca, bazı küçük işletme sahipleri için sınırlı olabilecek verileri tüketen yazılımı her bilgisayara indirmeniz gerekir.

5. Bazı katılımcılar anlatılarından kopabilirler.

PowerPoint’iniz çok ayrıntılıysa, sununuzdaki bazı katılımcılar, gerçek anlatımınızdan daha çok çalışma notlarınıza ve slaytlarınıza odaklanabilir. Bu, günün sonunda katılımcıların izlemesini istediğiniz harekete geçirici mesajın iletilmesini zorlaştırabilir.

PowerPoint sunumlarının artıları ve eksileri, dikkatli bir planlama ile etkinliğe katılanlar için herhangi bir anlatının geliştirilebileceğini göstermektedir. Bu planlama olmadan, sunum anlatıya yarardan çok zarar verebilir.

Sunumlarınız için Microsoft PowerPoint kullanıyor musunuz? Sunum oluşturma deneyiminizi mükemmelleştirmek için hangi yararlı ipuçlarınız var?