PowerPoint’e karşı Prezi

Bir sunum oluştururken günümüzde kullanılan iki popüler platform vardır: PowerPoint ve Prezi. Microsoft Office ürünleri veya abonelikleriyle birlikte gelen geleneksel doğrusal araçta PowerPoint. Prezi, “slaytlar” yerine “sayfalar” tasarlamanıza olanak tanıyan, Flash tabanlı doğrusal olmayan bir yazılım aracıdır.

PowerPoint vs Prezi tartışmasında, yapıyı tercih edenler muhtemelen PowerPoint’e yöneleceklerdir. Yaratıcı bir yaklaşım ve üzerinde çalışmak için sınırsız bir tuval arayanlar muhtemelen Prezi’ye yöneleceklerdir. Her ikisi de metin, resim, animasyon, ses ve hatta videoyu entegre etme fırsatı sunar.

O zaman, her bir platformun, kullanıcının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabileceğini değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken bu önemli avantajlar ve dezavantajlar vardır.

PowerPoint’in avantajları nelerdir?

 • PowerPoint, basit bir öğrenme eğrisine sahip, kullanımı kolay bir platformdur. Birçok Office programı, kutudan çıktığı haliyle entegre olarak slayt tasarımını çok daha kolay hale getirir. Kullanıcılar Word veya Excel’e aşinaysa, PowerPoint’i kullanmayı öğrenmek çok daha kolaydır. Anında profesyonel görünümlü sonuçlar yaratan basit ve anlaşılır bir sunum çözümüdür.
 • Kullanıcıların her slayt üzerinde çok fazla kontrolü vardır, bu da bir sunum için özelleştirme seçeneklerinin neredeyse sonsuz olduğu anlamına gelir. Tek tek slaytlara eklenebilecek birçok farklı yazı tipi, arka plan, renk ve grafik vardır. Kullanıcılar ayrıca bir slayt oluşturabilir, onu bir şablona dönüştürebilir ve ardından tutarlı bir görünüm için bu şablonu sunum boyunca kullanabilir. Kullanıcılar ayrıca her slayt için gerektiğinde kişiselleştirilmiş düzenler oluşturabilir.
 • Her slayta görsel geliştirmeler dahil edilebilir. Buna animasyonlar, geçişler ve diğer yapı türleri dahildir. Bu, bir sunumun belirli kilit noktaları vurgulamasını kolaylaştırır, çünkü tüm slaydın bir kerede gösterilmesi gerekli değildir. Her mermi ayrı ayrı eklenebilir.
 • PowerPoint’e köprüler eklenebilir, bu da sunumu okuyan web kullanıcılarının bağlantıyı tıklayıp söz konusu web sitesine götürülmesine olanak tanır. Gerektiğinde kullanıcıların sunumun farklı bir bölümüne erişmesine izin veren dahili bağlantılar da eklenebilir.
 • PowerPoint, SlideShare ile kolayca entegre olur ve sunumları İnternet’e yüklemeyi basit bir işlem haline getirir, böylece dünyanın hemen her yerindeki herkes tarafından görüntülenebilirler. Aynı zamanda, kullanıcılar ayrıca bir PowerPoint sunumunun slaytlarını yazıcılarına gönderebilir, böylece notlar alınabilir veya ileride başvurmak üzere basılı kopyalar dağıtılabilir.
 • Bilgiye daha derin erişim sağlamak için tablolar ve grafikler dahil olmak üzere birden çok veri seti her slayta dahil edilebilir.

Prezi’nin avantajları nelerdir?

 • Prezi’nin sunduğu yakınlaştırma özelliği en benzersiz avantajıdır. Kullanıcılar veya sunum yapan kişiler, genel bir bakış için uzaklaştırmak için sunumun arka planına tıklayabilir. Oradan başka bir tıklama, sunumun herhangi bir alanını yakınlaştırmanıza olanak tanır. Bu, genel sunum yolundaki yerinizi kaybetmeden soruları yanıtlamayı, fikirleri keşfetmeyi veya belirli ayrıntıları sağlamayı kolaylaştırır.
 • Sunumunuzu oluştururken daha fazla esneklik vardır ve baştan sona gerçek bir sunumdan daha fazla “hikaye” oluşturmanıza olanak tanır. Sunum yapan kişi, izleyicilerden aldığı ve verdiği şeylere göre kendi yolunu seçebilir. Yüklenen sunumlar için kullanıcılar, kullanmaları gereken veri parçalarına erişerek istedikleri zaman sunuma girip çıkabilirler.
 • Prezi’de paylaşım basit bir işlemdir. Bir seferde en fazla 10 farklı hedef kitle üyesiyle çevrimiçi olarak paylaşabilirsiniz. Bu, bir proje üzerinde gerçek zamanlı olarak işbirliği yapmayı veya projeyi istediğiniz gibi tamamlamak için güvendiğiniz kişilerden fikir toplamayı çok kolaylaştırır.
 • Tüm gereken bir sunum için temel bilgilerse, Prezi’nin sınırlı bir sürümü ücretsiz olarak kullanılabilir. Ücretsiz temel planda sınırsız sunum mevcuttur. Sunumu tasarlamak için İnternet etkin bir bağlantı gerektirir, ancak ücretsiz olarak bir hesap oluşturulabilir. Yeni kullanıcılar isterlerse Facebook profilleri üzerinden hesaplarını oluşturabilirler.
 • Prezi’de oluşturulan sunumların bir bloga entegre edilmesi PowerPoint sunumlarına kıyasla çok daha kolaydır. Sunum dosyasının boyutu genellikle PowerPoint’in kullanıcıların kaydetmesini gerektirdiğinden çok daha küçük olduğundan, çoğu web sayfasına da yerleştirilebilirler.
 • Prezi hemen hemen tüm tarayıcılarla uyumludur ve çoğu kullanıcının daha çok beğenip beğenmediklerini görmek için bu platformu ücretsiz olarak denemesine olanak tanır.

PowerPoint’in dezavantajları nelerdir?

 • PowerPoint’in doğrusal biçimi, yaratıcı bir sunuma ihtiyaç duyanlar için bir dezavantaj olabilir. Animasyon ve geçişler mümkün olsa da, kullanıcılar sunumları sırasında A’dan B’ye bir formatı takip etmelidir. Bu, sunumun belirli soruları yanıtlamak için geriye veya ileriye gitmesi gerektiği anlamına gelir ve bu da dinleyicilerin dikkatini dağıtabilir.
 • PowerPoint’ten dışa aktarılan dosya boyutları, dosyaya ses veya video eklenmese bile çok büyüktür. Sunumların çoğu, yalnızca bir avuç slayt içeren temel bir sunum olarak en az 10 MB boyutundadır. Başka medya biçimleri eklemek, dosyanın 1 GB’ı aşmasına neden olabilir ve bu da dosya senkronizasyonu veya flash sürücüler olmadan başkalarıyla paylaşılmasını zorlaştırabilir.
 • PowerPoint’in kullanılması için Windows 7 veya sonraki bir sürümü gerekir, ancak dokunma işlevleri en az Windows 8 gerektirir. Programı tek başına indirmenin maliyeti 109,99 ABD dolarıdır. Tam indirme 3 GB alan gerektirir ve tam çoklu dokunma işlevinden yararlanmak için bir dokunmatik cihaz gerekir. Ayrıca, kişisel kullanıcılar için aylık 6,99 ABD dolarından başlayan Microsoft’un sunduğu Office paketine tam abonelik yoluyla da kullanılabilir.
 • Slayt formatlarının şablonları olabilir ancak kolay yapılan tasarımlar çok azdır. Dahil edilen küçük resimler, grafikler ve diğer ekler dahil edildiğinde, PowerPoint oldukça eski görünebilir. Grafik ekleme seçenekleri de sınırlıdır. Yalnızca dikey veya yatay biçimde resimler ekleyebilirsiniz; bu, bir sunum oluştururken kullanıcının tasarım seçeneklerini sınırlayabilir.

Prezi’nin dezavantajları nelerdir?

 • Bu platformda kullanıcılara sunulan sınırlı düzen seçenekleri vardır. PowerPoint’e kıyasla daha az arka plan vardır ve sunumlardaki yazı tiplerinin ve renklerin çoğu değiştirilmek üzere tasarlanmamıştır.
 • Prezi’nin maliyeti de dikkate alınması gereken bir şeydir. 14 günlük ücretsiz deneme mevcuttur, ancak standart kişisel planın ücreti aylık 7 ABD dolarıdır. Bu fiyata, kullanıcılar sınırsız sunum oluşturabilir, gizlilik kontrolüne ve kontrol edilebilir paylaşım bağlantılarına sahip olabilir. Standart kişisel plan aylık 19 ABD dolarıdır ve PDF dışa aktarmaları oluşturmak, uygulamaya çevrimdışı erişime sahip olmak ve sunum yapan kişi notları oluşturabilmek için gereklidir. İş planının maliyeti aylık 59 dolardan başlıyor ve Prezi analitiği sunan tek plan bu. Öğrenciler ve öğretmenler için indirimler mevcuttur.
 • PowerPoint’in doğrusal yapısına alışmış kullanıcılar için yakınlaştırma işlevi zor olabilir. Bu özellik, sunumda aşırı kullanılabilir ve bu da sunulan hikayeyi olumsuz etkileyebilir. Bazı Prezi şikayetleri, bu platformdaki sunumlara dahil edilebilecek geçişlerin sayısı nedeniyle hareket hastalığından bile bahsediyor.
 • Prezi’nin öğrenme eğrisi zor değil, ancak PowerPoint’e kıyasla daha uzun sürüyor. Bu, sunum yapanların yaratıcı süreci tamamlarken kalıpların dışında düşünmesini gerektiren ve bazı kullanıcılar için zor olabilen bir platformdur.
 • Web tabanlı olması da bazı kullanıcılar için dezavantaj olabiliyor. İnternet erişimi olmadan, sunumu oluşturmak imkansız bir görev haline gelir. Sunumları veri bağlantısı olmadan görüntülenebilecekleri şekilde dışa aktarabilirsiniz, ancak bu dosya salt okunurdur.

Hangisi daha iyi: PowerPoint mi Prezi mi?

PowerPoint vs Prezi tartışmasında, yaratıcılık algısından ziyade gerekli işlevsellik nedeniyle tercih edilen platform seçilmelidir. Prezi’nin yapısında daha fazla esnekliğe sahip olmasına rağmen, sunumun temel içeriği her iki platformda da öne çıkıyor.

Maliyet önemli bir husustur. Prezi ücretsiz bir seçenek sunabilir, ancak kullanıcıların çevrimiçi çalışmasını gerektirir. Prezi ile çevrimdışı özellikler için maliyet aslında PowerPoint’ten daha yüksektir. Aynı zamanda, PowerPoint’te bulunan düzenleme işlevlerine kıyasla Prezi’de bulunan şablonları düzenlemek daha zordur.

Sunum boyunca birçok soruyu yanıtlayan sunucular, Prezi’deki ek gezinme özelliklerini faydalı bulabilir. Öte yandan sunum yapan kişiler, daha kolay gezinme seçenekleri oluşturmak için dosya içindeki PowerPoint’teki ana slayt tasarımına da gidebilir.

PowerPoint ve Prezi sıkıcı bir sunum için sihirli bir kurşun olmayacak. Ancak tasarlanan slaytları az bir çabayla etkili ve eğlenceli bir şekilde destekleyeceklerdir. Tüm önemli avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurun ve hangi seçeneğin kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar vermek daha kolay olacaktır. Bu şekilde hangi platformun en uygun olacağını bileceksiniz.