S Corp vs C Corp’un artıları ve eksileri

Bir işletmeyi dahil etmek istediğinizde, aralarından seçim yapabileceğiniz iki farklı yapı vardır: bir S şirketi veya bir C şirketi Bu seçim genellikle işletme için ideal vergi yapısına dayanır. S-corp yapısı altında faaliyet gösterdiğinde, doğrudan geçişli bir varlık olarak kabul edilir. Bu, işletmenin kârının (ve zararlarının) işletme sahibinin geliri üzerinden rapor edildiği anlamına gelir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir S şirketi ile kurumlar gelir vergisi konusunda herhangi bir endişe yoktur.

Bir şirket bir C şirketi olarak faaliyet gösterdiğinde, kârlar önce şirket düzeyinde vergilendirilir. Daha sonra, gelirin şirketin hissedarlarına temettü olarak dağıtılıp dağıtılmadığına bağlı olarak, sahibinin kişisel gelir vergisi beyannameleri de vergilendirilir.

Her iki kurumsal yapı da benzer dokümantasyon ve uyumluluk yükümlülükleri gerektirdiğinden, S-corp’un C-corp’a karşı ek avantajlarını anlamak, ihtiyaçlarınız için hangi seçeneğin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bir S şirketinin bir C şirketine karşı avantajlarının listesi

1. S-Corp’un kazançları federal düzeyde yalnızca bir kez vergilendirilir.

C-corp yerine S-corp’u seçmenin en büyük avantajı, kazançlar üzerinde çifte vergilendirmeden kaçınmaktır. Bir işletme bir C şirketi olarak kurulduğunda, kârlar önce IRS Form 1120 aracılığıyla kurumsal düzeyde vergilendirilir. Daha sonra, geliri hissedarlara temettü olarak dağıtırsa, para sahibinin kişisel gelir vergisi beyannameleri üzerinden tekrar vergilendirilir.

Bir C-corp olarak bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu, temettü ödemek yerine zararda çalışmak veya kârı işletmeye yeniden yatırmaktır. S-corp yapısı ile tüm hissedarlar gelir veya zarar paylarını yalnızca vergi beyannamelerinde bildirirler. Bu, mevcut kurumsal oran yerine kişisel gelir seviyeniz ne olursa olsun ödeme yaptığınız anlamına gelir.

2. S-Corp kuruluşlarının alabilecekleri özel bir kesinti vardır.

2018 mali yılından başlayarak, Kongre tarafından kabul edilen ve Başkan Donald Trump tarafından çıkarılan Vergi Kesintileri ve İstihdam Yasası, bir S şirketi gibi doğrudan geçişli kuruluşların ticari gelirlerinin %20’sini vergi beyannamelerinde, kişisel vergilerden düşmelerine izin veriyor. Bu yazı itibariyle, bu kesinti 2025 yılına kadar sona ermeyecek. Bu, kişisel vergi beyannamelerini rapor etmek için 100.000 ABD Doları tutarında S-corp kazancına sahip bir işletme sahibinin, üstten 20.000 ABD Dolarını kaldırabileceği ve bu vergiyi etkin bir şekilde nakit olarak verebileceği anlamına gelir. Bedava.

Ortaklıklar, LLC’ler ve tek mal sahipleri de dahil olmak üzere devreden herhangi bir kuruluş da bu potansiyel avantaja hak kazanır. C şirketleri bu avantaja hiçbir şekilde hak kazanmazlar.

3. Kişisel varlıklar, S şirket yapısında tehlikede değildir.

Şirket kendi yapısı olarak ele alındığından, S şirket sahibinin kişisel varlıkları, şahıs şirketi veya ortaklıkta olduğu gibi risk altında değildir. C şirketleri de bu avantajı sunuyor. Şirket varlıkları kişisel varlıklardan ayrı tutulur.

Bu avantajın ortadan kalktığı zamanlar vardır. Sahipler, kişisel ve ticari fonların bir kombinasyonu yoluyla işlerinin gelirine önemli ölçüde katkıda bulunursa, buna “kurumsal peçeyi aşmak” denir. Mahkemeler böyle bir durumda kişisel mülkiyetin korunmasız bırakılması gerektiğine karar verebilir. C şirketleri de bazen daha düşük seviyede olsa da bu riski taşır.

4. Bir S şirketi ile daha iyi gizlilik koruması vardır.

C şirketleri, yatırımcıların istedikleri zaman inceleyebilecekleri kayıtlar oluşturan halka açık şirketlerdir. Bu yapıda bazı gizlilik korumaları olsa da, kamuya açık olarak bilgi miktarını sınırlamaya çalışıyorsanız S şirketi daha iyi bir seçenektir.

Bu fayda genellikle memurlara ve mal sahiplerine ödenen maaşlar için geçerlidir. Bu tür bir işletmenin gelir paylaşımı potansiyeli nedeniyle, daha düşük bir maaş alabilir (IRS tarafından belirlenen gelir kurallarına göre) ve ardından kazançların geri kalanını dağıtım olarak alabilirsiniz. Bu yapı, bazı aktif hissedarların ne kazandığına dair kamu bilincini sınırlar ve bir miktar bilgi koruması sağlar.

5. Daha az idari gereklilik vardır.

S-corps ile C-corps karşılaştırıldığında, kuralları, yasaları ve yönetmelikleri takip etmek için gereken evrak gereksinimlerinin benzer olduğunu göreceksiniz. Ancak tüm bu sorumluluklar karşılaştırıldığında, S şirketinin dikkate alması gereken bazı avantajları vardır. Kâr paylaşım evrakları en büyük farktır. S şirketinin transfer niteliğinden dolayı, işin çoğu, şirketin kendisinden ziyade her bir kişiye düşer.

Resmi toplantılar düzenleme, yönetim kurulu notlarını yayınlama ve finansal bilgileri dağıtma gereksinimleriyle karşı karşıya kalacaksınız. Karşılaşmayacağınız şey, kurumlar vergisi beyannameleridir.

6. S şirketleri başlangıç ​​için uygun maliyetlidir.

S şirketleri kurmaya karar veren çoğu şirket, bunu toplumlarına belirli bir hizmet sunmayı planladıkları için yapar. Bir LLC’den daha fazla formalite gerektiren ancak aynı zamanda sahiplik çemberini kapalı tutmak isteyen bir işletme için harika bir seçenektir. Operasyona başlarken bir C firması ile karşılaştırıldığında bu operasyonla aynı önemli ekipman alımlarınız yok. Çok fazla masraf veya çaba harcamadan kayda değer bir kar elde edebilirsiniz. C-corp’a kıyasla bu yapıyla ilişkili genellikle daha küçük başlangıç ​​maliyetleri vardır.

7. Ev sahipleri, bir S şirketi ile ilk kayıplarını yazabilirler.

Bir S şirketi kurmanın en büyük avantajlarından biri, hissedar olduğunuzda ilk kayıplarınızı yazabilmenizdir. Bu varlığın geçiş özelliği sayesinde, kar elde ederken kayıplardan payınıza erişirsiniz. Bu da maaş durumunuzu değiştirmez. Bu kayıplar, gelecekteki kazançları dengelemeye devam etmek için farklı vergi yıllarına taşınan önemli kayıplarla birlikte genel vergi yükümlülüklerinizi daha düşük tutmanıza yardımcı olabilir.

Başkan Donald Trump, 1990’larda IRS’ye yaklaşık 1 milyar dolarlık bir kayıp bildirdiğinde, genel sorumluluğunu sınırlamak için bu miktarı on yıldan fazla bir süre boyunca taşıma potansiyeline sahipti. Çoğu hissedar bu avantajı elbette daha küçük ölçekte görüyor.

8. İşletmede 100 hissedar olması şart değildir.

Risk sermayedarları ve diğer yatırımcılar, her karar verilmesi gerektiğinde 100 kişiye kadar iş yapma fikrinden hoşlanmazlar. Bu durumda eşitlik katılımı düşük olsa da, alınan nihai kararlarda herkes eşit söz hakkına sahiptir. Bu yüzden çoğu C şirket statüsünü tercih ediyor.

S şirketi olarak 100 hissedarınız olması, o kadar çok hissedarınızın olması gerektiği anlamına gelmez. Ana sözleşmenize dahil olan sahiplerin sayısını sınırlayan bir anlaşma oluşturmak, bazı meleklere ve risk sermayedarlarına kurumsal yapınıza daha fazla güven verebilir.

9. İzlenecek daha az yayın standardı var.

Bazı topluluklardaki C şirketi de dahil olmak üzere diğer türdeki işletmelerin, yaptıklarına ilişkin kamuoyunda farkındalık yaratmak için yerel süreli yayınlarda yapı değişikliklerini, edinilen varlıkları veya planlanan gelişmeleri yayınlamaları gerekir. New York Eyaleti, örneğin potansiyel LLC sahiplerinin birkaç hafta sürebilen resmi bir oluşum bildirimi göndermesini gerektirir. S-corp yapısı, bu sorunu aynı gecikmeler olmadan çözmenize olanak tanır.

Durumunuz için başvurduğunuzda, doğru belgeleri aldığınızda işlemlere başlayacaksınız. Çoğu şirket, bu yapı değişikliği nedeniyle müşterilerine daha hızlı ve verimli hizmet vermeye başlayabilir.

Bir şirkete kıyasla S şirketinin dezavantajlarının listesi

1. S-corp olarak katılmak, C-corp olarak katılmaktan daha zordur.

Amerika Birleşik Devletleri, C şirket yapısını bir iş kurarken kullanılan varsayılan kuruluş olarak kabul eder. Ana sözleşmeyi yerel Dışişleri Bakanınıza sunduğunuz zaman, bu şirket olursunuz. Federal vergi amaçları için bir S-corp olmanızı sağlamak için ilk belgelerinizin bir parçası olarak IRS Form 2553’ü dosyalamalısınız. Bazı eyaletler, kendi seviyelerinde de bu şekilde muamele görmek için ek belgeler doldurmanızı ister.

Herhangi bir ticari kuruluşta olduğu gibi, kayıtlı bir temsilci atamanız, işletme için tüzük oluşturmanız ve eyalet içinde iş yapmak için belirli lisanslar veya sertifikalar için başvurmanız gerekebilir. Bu maliyetler her iki yapı için de benzerdir, ancak ortaklıklara veya şahıs şirketlerine kıyasla daha pahalı olabilir.

2. C şirketleri için vergi oranı sabit ve öngörülebilir bir orandır.

Vergi Kesintileri ve İş Yasası, C şirketine, S şirketinde olduğu gibi işletme gelirinden bir kesinti teklif etmeyebilir, ancak vergi oranında önemli bir düşüş sunar. C şirketi olarak faaliyet gösteren işletmeler, FY 2018 dosyalamalarından itibaren vergi oranlarının %35’ten %21’e düştüğünü görecekler.

S-corp yapısı ile vergi oranı, hissedarın şirketin günlük işlemlerindeki faaliyetine dayanmaktadır. Ücretler üç farklı şekilde vergilendirilir.

• Kazanılan ilk 117.000 ABD Doları üzerinden %15,3 vergi alınmaktadır.

• Kazanılan sonraki 83.000 ABD Doları üzerinden %2,9 vergi uygulanır.

• Ardından, 200.000 ABD Dolarının üzerindeki gelirlere %3,8 vergi uygulanır.

Ücretler bir S-corp ile vergilendirilir, ancak kar dağıtımı ile vergilendirilmez. Bunun yerine, pasif hissedarlar, aktif hissedarlara kıyasla çoğu insan için daha yüksek bir marjinal vergi olan Net Yatırım Gelir Vergisine tabidir.

3. %20 kesinti için belirlenmiş gelir limitleri vardır.

2018 vergi beyannamesi sezonunu düzenleyen vergi kanunu, evli ortak vergi mükellefleri için 315.000 ABD Doları veya bekar vergi mükellefleri için 157.500 ABD Doları kazanan transfer şirketlerinin gelir kesintisinin en üst %20’sinden yararlanmasına izin vermektedir. S-corp’unuzun iş türüne bağlı olarak bu kesintinin sınırları vardır, bu nedenle doktorlar ve avukatlar, C şirket yapılarına kıyasla sınırlı vergi avantajları görebilirler. Yukarıdaki rakamlardan daha fazla kazanırsanız, C-corp’a sunulan kalıcı kesintilere kıyasla vergi tasarruflarını kaybedebilirsiniz.

4. S şirketlerinin sahiplik yapısı farklıdır.

S şirketlerinin işle ilişkili 100’e kadar hissedarı olabilir. Her hissedar, yerleşik bir yabancı veya ABD vatandaşı olmalıdır. Ayrıca, bir hisse sınıfı ile sınırlıdırlar, bu da yapı içinde yalnızca bir tür hissedar olduğu anlamına gelir. Şirket içinde bir hiyerarşi olmadığı ve hissedarlar arasında fark olmadığı için, işletmenin kaynak yaratma hedeflerine ulaşmak daha zordur.

C şirketlerinin bu yazı yazılırken herhangi bir mülkiyet kısıtlaması yoktur. Farklı sınıfların yanı sıra şirket içinde sınırsız sayıda hissedarlara da izin verilmektedir. İşte o zaman melekler ve risk sermayedarları bu seçeneği tercih ederler, çünkü bu onlara tercih edilen hisse senedine sahip olma fırsatı verir.

5. S şirketleri yan haklarını kesemezler.

C şirketinin mevcut yapısı, çalışanlara sağlanan ek faydaların maliyetini düşmenize izin verir. Buna sağlık sigortanız veya sakatlığınız gibi şeyler dahildir. C-corp hissedarları da şirketin en az %70’inin aynı yan faydaları aldığı varsayılarak bu yardımlar için ödeme yapmaz.

S şirketi bu kârı hiç sağlamaz. Hissedarlara dağıtılan gelir olarak kabul edilen her şey, listelenen vergi oranlarına tabidir. Her iki şirket türü de serbest meslek vergisi taşımadığından, yan haklar yoluyla dağıtımları gören bir kuruluş, S-corp yapısına kıyasla genellikle C-corp yapısını faydalı bulacaktır.

6. S şirket statüsü IRS tarafından iptal edilebilir.

S şirketi olmanın potansiyel vergi avantajları nedeniyle, bu yapı, varsayılan C şirketi statüsüne kıyasla vergi makamları tarafından büyük ölçüde incelenir.İdari gereksinimlerinizde bir hata yaparsanız, bir tarihi kaçırmış olsanız bile, bunu göreceksiniz. gönderim limiti, S-corp durumunuz iptal edilebilir. Bu senaryo genellikle yanlışlıkla 100’den fazla paylaşıma gittiğinizde ortaya çıkar. Bu durum gerçekleştiğinde, işletmeniz C şirketi olarak vergi ödemektedir, bu da kurumlar vergisi beyannamenizi geçerli son tarihten önce vermeniz gerektiği anlamına gelir.

Bu durum meydana gelirse, IRS, S-corp statüsünün önceki ihlallerini telafi etmek için 3 yıla kadar vergileri geri alabilir. Şirketler, bir C şirketine zorunlu dönüşümden sonra statülerini yeniden kazanmak için en az 5 yıl beklemelidir.

7. Bir S şirketinin uyması gereken maaş gereksinimleri vardır.

IRS, bir S şirketinin tüm sahiplerinin ve memurlarının, işletme yıl için kâr etmese bile maaş kazanmasını gerektirir. Bu, bazı kuruluşların, özellikle işin devir teslim doğasıyla, bordrolarını yapmasını zorlaştırıyor. “Makul bir maaş” bu beklentinin bir parçasıdır, bu nedenle pozisyon için gerekli becerilere dayalı olarak tazminat teklif edilmelidir. Bu gereklilik, o maaş için serbest piyasa fiyatının ne olduğuna bağlıdır.

Söz konusu şirkette %2’den fazla hisseye sahip olan bu çalışanlar ve mal sahipleri, daha küçük hisseye sahip diğerlerinin genellikle alabileceği vergiden muaf avantajlardan yararlanamazlar.

8. Hisseler mahkemede haczedilebilir ve satılabilir.

IRS, işletmenin sahibi olan herkesten vergi ödemelerini takip etme hakkına sahiptir. Kuruluş vergi yükümlülüklerini ödeyemezse, geriye dönük vergiler bir yükümlülük yaratırsa, hissedarlar bu ödeme için kovuşturulabilir. Bir S şirketinin vergi yükümlülükleri, hissedarların yükümlülükleri haline gelebilir. Bu şirketin hisseleri bu borcu ödemek için haczedilebilir ve satılabilir.

AC şirketi de bu riskle karşı karşıyadır, ancak birkaç güvenlik önlemi daha mevcuttur. Tipik olarak, halka açık bir şirkette yüzlerce, hatta binlerce veya daha fazla bireysel hissedar vardır. Bu, vergi araştırmasının bireyden çok işletmenin kendisine bakmasını sağlar. S-corps’un en fazla 100 hissedarı olduğu için, bu handikapı olan kişilerin peşine düşmek daha kolaydır.

9. S şirketleri vergilerini erken beyan etmelidir.

S şirketi, vergi beyannamelerini her yılın 15 Mart’ına (veya belirlenmiş bir tarihe) kadar sunmalıdır. Bu son tarihi yalnızca iş günü olmayan bir güne denk getirdiğinizde değiştirebilirsiniz, bu da 15’inden sonraki ilk iş günü olur.Yükümlülüklerinizi yerine getirmek için gerekirse otomatik altı aylık uzatma talebinde bulunabilirsiniz. Bu mali gün, kollektif toplumların gerektirdiği ile aynıdır.

C şirketlerinin vergilerini hazırlamak için ek bir ayı var. C-corp dosyaları aynı gün bireysel, mütevelli ve emlak gelir vergileri ödenir.

Bir takvim yılı yerine bir mali yılda faaliyet gösteriyorlarsa, her iki şirket de son tarih kuralına uymalıdır. Mali yıl yapısına göre, S-corp için son tarih, yılı takip eden üçüncü ayın 15’i, C-corp için ise mali yılı takip eden dördüncü ayın 15’inci günüdür.

10. C şirketleri en iyi emlak planlama aracı olarak çalışır.

S şirketi, kontrolü hissedarların elinde tutar. Sahipler hisselerini çocuklarına devredebilirler, ancak her hisse ek bir statü olmaksızın bütünün eşit bir parçası olduğundan, bu, CEO şirketin ana kurucusu olsa bile sadece %1’inin devredilebileceği anlamına gelir. Planlı hediye verme senaryoları, bir C şirketi ile en iyi şekilde çalışır çünkü işin çoğunluk kontrolü ebeveynlerden çocuklara geçebilir. Çocuklar, ilgili hisselerin mülkiyetini aldıktan sonra, şirketin tam kontrolünü ellerine alabilirler.

11. Bir S şirketi ile kayda değer yatırımları sürdürmek zordur.

Kurumsal bir yapı içinde değerli bir yatırım tutmayı düşünüyorsanız, o zaman sınırlı bir ortaklık veya LLC, bir S-corp veya C-corp’tan bile daha iyi bir seçenek olabilir. Bunun nedeni, devir şartlı varlıkların satışından elde edilen sermaye kazancının S şirket yapısına göre farklı olmasıdır.S-corp ile mal sahipleri, LP veya LLC’ye göre daha yüksek vergilerle karşı karşıya kalırlar, bu da satış sonrası değer kaybınızın daha fazla olacağı anlamına gelir. meydana gelmek.

12. Vergi ödemek için bir S şirketi ile para kazanmanız gerekmez.

Bir S şirketinde hissedar olduğunuzda, şirketten kişisel gelirinizi artıran herhangi bir doğrudan para alamazsınız. IRS açısından, bu önemli değil. Kuruluş herhangi bir şekilde gelir elde ediyorsa, bu gelirdeki payı eyalet ve federal düzeyde rapor edilir. Nakit alışverişi yapmamış olsanız bile bu vergiden siz sorumlusunuz. Bu, yıl için vergi beyannamenizi verme zamanı geldiğinde kağıt kazançlarınızın gerçek kayıplara dönüşebileceği anlamına gelir.

13. C şirketleri serbest meslek vergisi talep etmez.

C şirket yapısı altında, kazançlarınız temettüler için sermaye kazançları sürecinden, ardından kişisel ücretler için gelir vergisi dilimlerinden geçer. Sahipler zaman zaman çifte vergilendirmeye maruz kalsalar da, bazı küçük şirket hissedarları gibi serbest meslek vergisine tabi değildirler.

Bir S-corp ile, Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca temettüler serbest meslek vergisine tabi değildir. Ücret taleplerindeki diğer sınırlamalar bu konuyu daha da kısıtlamaktadır. Ancak günün sonunda hissedarlar, S-corp hissedarlarının karşılaştığı aynı %15,3 senaryosu ile karşı karşıya değiller.

S-corp’a karşı S-corp’un bu artıları ve eksileri C-corp, her işletmenin benzersiz ihtiyaçlarına göre eşit olmayan bir şekilde uygulanır. Katılmayı seçtiğiniz yer, yürüttüğünüz iş türü ve kazandığınız para miktarı, ihtiyaçlarınız için en iyi seçeneğin belirlenmesinde rol oynar. Ana sözleşmenizi doldurmadan önce, hangi seçeneğin finansal ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacağını belirlemek için her yapının avantaj ve dezavantajlarını bilen bir avukata danışın.