Sabit vergi oranının 8 artısı ve eksisi

Modern vergi sistemi en iyi ihtimalle karmaşıktır. Deneyimli bir muhasebecinin bile kafasını çevirmesine yetecek binlerce sayfa yönetmelik, kesinti ve raporlama kanunu var. Bu nedenle, sorunu çözmenin bir yolu olarak genellikle sabit bir vergi önerilmektedir. Ancak, sabit bir vergi oranı başlatmanın bazı artıları ve eksileri vardır, bu nedenle göz önünde bulundurulması gereken önemli noktalara bir göz atalım.

Sabit bir vergi oranının avantajları

1. Bir basitlik sistemi oluşturun.

Sabit bir vergi oranı, artan oranlı vergi oranlarına olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırır. Kazanılan her küçük para için, bir yıl boyunca ne kadar para kazanılırsa kazanılsın, hükümete belirli bir yüzde gönderilecektir. Bu basit sistem, özellikle kesintiler ve krediler de ortadan kaldırılırsa, vergi beyannamelerinin birkaç saat yerine birkaç dakika içinde dosyalanıp işleme koyulabilmesi için dosyalama sürecini kolaylaştıracaktır.

2. Bir öz sermaye sistemi oluşturun.

Bir hükümetin düzgün çalışması için oyunda herkesin biraz derisi olması gerekir. Birisi bir yol gördüğünde, “Bunun ödenmesine yardım ettim” diyebilmeli. O yıl sabit vergi sisteminde 1.000 dolar kazandıkları için tüm katkıları 100 dolar olsa bile, özel işlerle harika bir şey yapıldığını bilmekten daha fazla gurur var. Aynı oran, biri 1 milyon dolar kazansaydı da geçerli olurdu, böylece herkes kazanılan her dolar için aynı tutarı tutabilirdi.

3. Ekonomik büyümeyi teşvik edebilir.

Mevcut artan oranlı vergi sisteminin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, birçok şirketin mevcut krediler veya sübvansiyonlar nedeniyle vergiden muaf olmasıdır. Zengin insanlar bazen aynı nedenle yılda 20 bin dolar kazananlardan daha az vergi ödeyebilirler. Düz bir sisteme sahip olarak, ekonomik büyüme teşvik edilir, çünkü düzenli olarak harcayanlar için daha fazla miktarda para mevcuttur.

4. Devlet gelirlerini artıracaktır.

Kamu sektöründeki işler, durgun gelirler nedeniyle yaklaşık on yıldır durgun ücretlere sahip. Eğitim gibi bazı kamu sektörleri, 30 yılı aşkın süredir finansmanda kapsamlı bir artış yaşamamıştır. Daha kullanılabilir para yaratan tek bir vergi sistemi, kamu sektörüne en iyi yaptıkları şeyi yapmaları için daha fazla fırsat verir.

Sabit bir vergi oranının eksileri

1. Zenginleri artan oranlı bir vergi sisteminden daha fazla kayırabilir.

Tek tip bir vergi sistemi yüzde açısından adil olabilir, ancak aynı zamanda zengin sınıfa benzersiz bir avantaj sağlayabilen bir sistemdir. Uygulandıklarında etkin bir vergi indirimi alacakları için, işçi sınıfı aileleri vergi artışı görebilirken, sorumluluk yükü zenginden işçilere, toplumu desteklemek için yoksullara geçebilir. Bu arada, zenginlerin daha fazla para yaratmak için kullanabilecekleri daha fazla parası var.

2. Bazı aileler için vergi yükünü ikiye katlayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, artan oranlı vergi sisteminin başlangıcı %10’dan başlamaktadır. Karşılaştırıldığında, sabit vergi sistemine başlayan ülkeler için bu oran %20 civarındadır. Bu, ABD’de yılda 30.000 ABD Doları kazanan bir aile için vergi faturalarının 3.000 ABD Dolarından 6.000 ABD Dolarına çıkacağı anlamına gelir ve buna satış vergisi, ücretler veya oluşabilecek eyalet vergileri de dahil değildir. Diğerleri vergi indirimleri görürken, bu bir eve yerleştirmek için önemli bir yük.

3. Yatırım geliri vergiden muaf olur mu?

Birçok düz vergi sistemi, yatırım gelirini vergi sisteminden muaf tutar. Bu, genellikle gelirlerini yalnızca yatırımlardan elde eden zengin sınıf için toplam vergi yüklerinin sıfır olabileceği anlamına gelir.

4. Saf tek vergi sistemleri küçük işletmelere zarar verir.

Saf sabit vergi sistemine sahip küçük bir işletme sahibi, sahip olabileceğiniz seyahat, ekipman ve diğer ihtiyaçlarınızı düşemez. Bunun yerine, vergi oranınız brüt gelire dayalı olacaktır. Brüt 22 bin dolar kazansalar, ancak gider sonrası net gelirleri sadece 1.500 dolar olsaydı, %10’luk sabit bir vergi bile onları o yıl için siyahtan kırmızıya götürürdü ve yapılabilecek hiçbir şey olmazdı. bu konuda yap. o.

Sabit vergi oranının bu artıları ve eksileri, fikri yakalamanın neden bu kadar zor olduğunu gösteriyor. Elde edilebilecek bir takım faydalar vardır, ancak bunlar yüksek bir maliyetle gelebilir.