Sage 50, Quickbooks’a Karşı

Muhasebe ve finans yazılımı, her büyüklükteki işletmenin defterlerini dengede tutmasını kolaylaştırabilir. Serbest çalışanlar ve KOBİ’ler için genellikle gün boyunca farklı rollerde oynama ihtiyacı vardır. AR / AP’den bordro ve envantere kadar her şeyi takip etmeye yardımcı olabilecek bir yazılıma sahip olmak, zamandan tasarruf etmenize, üretkenliği artırmanıza ve mevzuata uygunluğu sürdürmenize yardımcı olabilir.

Yaygın olarak kullanılan ilk iki finans ve muhasebe yazılımı seçeneği Sage 50 ve QuickBooks’tur. Sage 50 vs QuickBooks tartışmasında, bir program diğerine göre öne çıkıyor mu? İşte karşılaştırmanın önemli noktalarından bazıları.

Sage 50’nin faydaları nelerdir?

Sage 50, Peach Tree’nin eskiden olduğu şeyin basitleştirilmiş bir versiyonudur. Fatura raporlama ve gider takibi gibi tüm işletmeler için ortak olan temel muhasebe işlevlerini sağlar. İşletmeniz büyüdükçe ölçeği büyütmek için Sage aracılığıyla seçenekler de mevcuttur; bu, ortaya çıktıkça ek muhasebe ve finans ihtiyaçlarını karşılamanıza olanak tanır.

Sage 50’nin faydaları bu dört önemli noktada özetlenebilir.

  • Bulut tabanlı proje yönetimi sunar. Verilerinizi buluta yükleyebilir ve ardından Sage 50’de bulunan tek proje ve işbirliği özellikleri sayesinde aynı veri üzerinde aynı anda çalışan birden fazla hesaba sahip olabilirsiniz.
  • Tahminler ve faturalar oluşturabilirsiniz. Sage 50 aracılığıyla oluşturulabilecek sınırsız sayıda fatura ve tahmin vardır. Bu unsurlar arasında, yeni başlayanlar ve KOBİ’lerin itibar kazanmasını çok daha kolay hale getiren ticari marka yer alır.
  • Ortak çalışanlar çıkarılabilir. Tek mülk sahibiyseniz ve çevrimiçi işbirliğine ihtiyacınız yoksa, daha düşük seviyeli bir plandan yararlanarak biraz tasarruf edebilirsiniz. İhtiyacınız olan finans ve muhasebe yazılımını almaya devam edeceksiniz, ancak işletmenizin ihtiyaç duymadığı özellikler veya hizmetler için ödeme yapmanız gerekmeyecek.
  • Seçenekler ölçeklenebilir. Sage 50 aboneliğinizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, böylece muhasebe ve finans yazılımlarınız her an ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir.

Şu anda mevcut olan Sage 50 planlarının üç aşaması vardır: Pro, Premium ve Quantum. Pro, 1 kullanıcıya izin verir ve aylık 44,08 dolardan başlar. Premium, birden fazla kullanıcıya veya tek bir kullanıcıya izin verir ve aylık 68,25 dolardan başlar. Quantum, sektöre özgü özelliklerin gerekli olduğu kurumsal düzeydeki muhasebe ihtiyaçları içindir. Aylık 172,42 dolardan başlayan fiyatlarla minimum 3 kullanıcı gereklidir, ancak Quantum planı ile 40’a kadar kullanıcı lisansı alınabilir.

QuickBooks’un faydaları nelerdir?

QuickBooks, 1990’lardan beri bireylerin ve KOBİ’lerin mali durumlarını takip etmelerine yardımcı oluyor.Finansal sağlığı gerçek zamanlı olarak takip etmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi muhasebe ve defter tutma aracı sunuyorlar. Bu, işletme yönetimini basitleştirmeye yardımcı olur.

QuickBooks’un faydaları bu dört önemli noktada özetlenebilir.

  • Banka hesaplarıyla senkronize olur. QuickBooks, bir banka hesabı veya kredi kartı hesabıyla senkronize edilebilir ve işlemlerin finans ve muhasebe yazılımında gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesine olanak tanır. Her zaman mali durumunuzun mevcut durumunu bileceksiniz.
  • Gelir ve gider takibini içerir. Bu, markaların ve şirketlerin (veya bireylerin) net geliri iyileştirmek için değişiklik yapılıp yapılmayacağını görmek için harcama alışkanlıklarını izlemesine olanak tanır.
  • Eksiksiz bir muhasebe araçları seti sunar. QuickBooks, bordro yönetiminden kâr yönetimine ve bütçe yönetimine kadar tüm muhasebe ihtiyaçlarını içselleştirmeye çalışan KOBİ’ler için 360 derecelik bir çözümdür. Her aracın öğrenmesi kolaydır ve bağımsız olarak kullanılabilir veya diğer araçlarla senkronize edilebilir.
  • Ölçeklenebilir. Temel araçlara ihtiyacınız varsa, bunun için bir plan var. Kurumsal düzeyde çözümlere ihtiyacınız varsa, bunun için de bir plan var. QuickBooks’u özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlamak çok kolaydır.

QuickBooks, Intuit ile çalışır ve dört farklı plan sunulur. Giriş seviyesi planı, serbest meslek sahibi olanlar veya bağımsız yükleniciler olarak çalışanlar için uygundur. Bu planın aylık maliyeti 10 ABD dolarıdır ve giderleri düzenlerken gelir takibi yapmanıza yardımcı olur. Diğer 3 plan KOBİ’ler için uygundur: Simple Start, Essentials veya Plus.

Basit Başlangıç, aylık 15 ABD Doları tutarındadır ve satış vergisi takibine ve nakliye tahminlerine olanak tanır. Essentials aylık 30 dolara mal oluyor ve boğaları ve birden fazla kullanıcıyı yönetiyor. Artı planı, 1099 ödemeyi, envanteri takip edebilir ve zaman yönetimini iyileştirebilir.

Yeni kullanıcılara sunulan ücretsiz denemeler ve indirimli aylık fiyatlar ile hem Sage 50 hem de QuickBooks, bir miktar finansal ve muhasebe sağlığı sunar. Hangi yazılım paketinin size uygun olduğunu belirlemek için her fırsatın sunduğu özelliklere bir göz atın.