Sanal ekiplerin 8 artısı ve eksisi

Sanal ekipler, İnternet’in genişlemesi sayesinde dünya çapında birçok şirket için büyük bir varlık haline geldi. Birçok büyük pazarda artan bant genişliği doygunluğu ile, küçük işletmelerin belirli görevleri serbest çalışanlara ve evde kalan profesyonellere uygun fiyata dış kaynak sağlaması mümkün hale geldi. Buna karşılık, profesyoneller, geleneksel istihdamın tüm kuralları olmadan tam zamanlı bir yaşam kazanmak için birden fazla müşteriyi sanal bir profesyonel olarak tutabilir.

Şirketiniz yaklaşan bir proje için sanal ekipler kullanmalı mı? Bunlar, sanal ekiplerin artıları ve eksileri ile göz önünde bulundurulması gereken kilit noktalardan bazılarıdır.

Sanal ekiplerin avantajları

1. Tek başına gayrimenkul tasarrufları önemli.

Entrepreneur tarafından 2013 yılında ofis alanı maliyetlerine ilişkin bir ankette, ortalama bir işletme üretken alan için metrekare başına 23 dolardan fazla ödedi. Sanal ekipler, ev ofisleri de dahil olmak üzere uzak bir yerde zaten kendi alanlarına sahip oldukları için faaliyet göstermek için herhangi bir gayrimenkule ihtiyaç duymazlar. Bu, bir işletmenin mülkün varlığını tamamen terk ederek çok para biriktirebileceği anlamına gelir.

2. Daha mutlu çalışanlar yaratın.

Bazı çalışanlar işe gitmek için tek yön 90-120 dakika gidip geliyor. Bu, çalışanın katlanmak zorunda olduğu bir maliyettir ve işe gidip gelmek için 3-4 saatlik yol, aile zamanını tıkayabilir. Sanal ekipler, sürekli seyahat ihtiyacını ortadan kaldırarak daha mutlu, daha az stresli, yaratıcı bir şeyler bulma olasılığı daha yüksek insanlar yaratır.

3. İnsan kaynakları küresel olarak genişleyebilir.

Sanal ekipler kullanıldığında, bağlı gezegenin tamamı boş pozisyonları için potansiyel bir aday haline gelir. Genel üretkenliği sınırlayabilecek yerel çalışan havuzunda endişelenecek bir yer değiştirme maliyeti veya alanınızda sınırlı bir deneyim yoktur. Singapur’dan birini işe almak, komşuda yaşayan birini işe almak kadar kolay hale gelir.

4. Çevre dostu bir uygulamadır.

Bir kişinin her gün çalışmak için uzun saatler seyahat etmesi gerekmiyorsa, bu, araç egzozunda artık atmosfere gitmeyen bir azalma anlamına gelir. Ayrıca daha az atık üretilir ve sanal ekip çevre dostu elektrik üretim kaynakları kullanıyorsa, sanal ekip için gerekli ekipmanı oluşturmak için kullanılanların dışında neredeyse hiç fosil yakıt kullanılmaması mümkündür. Gerçekten daha gezegen dostu bir iş deneyimi.

Sanal ekiplerin eksileri

1. Zaman dilimlerini yönetmek çok zor olabilir.

Diyelim ki Seattle’daki biri, sanal ekibinin bir üyesi olması için Singapur’dan birini işe almaya karar verdi. Singapur, Seattle’a kıyasla +15 saat dilimine sahiptir; bu, ekibin fikir paylaşmak veya gerçek zamanlı sohbet etmek için buluşabileceği çok sınırlı zamanlar olduğu anlamına gelir. Bu, sanal ekiplerin en büyük dezavantajlarından biridir.

2. Çalışanlar, hayatın talepleri ile işin talepleri arasında denge kurmakta zorlanabilirler.

Sanal bir ekibin üyesi olarak çalışırken daha fazla esneklik vardır, ancak bu esnekliğin bir bedeli vardır. Saatlerce çalışmak yerine TV seyretmek, video oyunları oynamak ve hatta bulaşıkları yıkamak için kendinizi zorlamak zor olabilir.

3. İletişim doğası gereği sınırlı hale gelir.

Diğer insanlarla iletişimimizin yarısından fazlası doğası gereği sözsüzdür. Bazı insanlar için söylediklerinin %90’ı kelimeler olmadan yapılır. Sanal ekipler, insanları iletişim kurmak için belirli sözcükleri kullanmaya zorlar çünkü bu tür iş düzenlemelerinde yüz yüze toplantılar oldukça nadirdir. Beklentilerin bir şekilde yanlış anlaşılması nedeniyle uzun mesaj dizilerinin oluşturulması olağandışı değildir.

4. Ekip üyeleri katılmaz.

Çoğu sanal ekip, ekipteki başka kimseyi gerçekten tanımayan veya onlarla etkileşime girmeyen uzak çalışanlardan oluşur. Bu, sanal bir ekibin uyumlu bir şekilde birlikte çalışmasını zorlaştırır çünkü bir kişinin çalışma stili, tutumu veya yaşam perspektifleri hakkında bilgi edinmek için çok az fırsat vardır. Bir sanal ekibi aynı anda tek bir konuma getirmenin maliyetleri de çok yüksek, bu da geleneksel bir ortama kıyasla sanal bir ekipte birinin “haydut haline gelmesi” riskinin daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Sanal ekiplerin artıları ve eksileri, bu geçişi yaparak hemen paradan tasarruf edilebileceğini gösteriyor. Potansiyel olarak olumsuz olan sıcak noktalar etkin bir şekilde yönetildiği sürece, sanal bir ekibe geçiş çok faydalı olabilir.