Savaş Sanatının Hızlı Özeti (3 dakika): 15 sonuç

Savaş Sanatı, Çinli stratejist Sun Tzu’ya atfedilen dünyanın en eski askeri incelemelerinden biridir. Kitap, Sun Tzu’nun savaş ve çatışma üzerine tavsiyelerde bulunduğu yansımalarını ve felsefi fikirlerini içeriyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Planlama ve hazırlık anahtardır

Sun Tzu, kendisinin veya herhangi bir liderin orduları aracılığıyla zafer elde etmesi için savaş planlamasının ve kapsamlı planlamanın gerekli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Bu ders, ister iş, ister eğitim ya da diğer herhangi bir ciddi yaşam kararı olsun, yaşamın tüm yönlerine uzanır. Etkinlikleri ve üstlendiğiniz çabaları planlamak, sürprizlere karşı koymanıza ve zafere ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz kaynaklara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

# 2 Bir eylemin maliyetini taahhüt edin

Kitap, bir zulüm eyleminin bedelini veya maliyetini anlamanın önemini anlatıyor. İyi bir örnek üniversite eğitimidir; Yüksek öğrenime devam etmeden önce, bunun ne kadara mal olacağını öğrenin ve bu bedeli ne kadar sürerse sürsün ödemeyi taahhüt edin. Bu, işler zorlaştığında yolda kalmanıza ve takip etmezseniz başka sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

# 3 Zihinsel savaşlar önce gelir

Gerçek dünyada herhangi bir savaşı kazanmanın veya herhangi bir kovalamayı bitirmenin anahtarı, rakibinizi zihninizde yenmenizde yatar. Bu güveni gerçek dünya eylemine dönüştürmeden önce, kendinizi başarınıza ikna etmeli ve kendinize ve yeteneklerinize inanmalısınız. Zaferlerin mümkün olduğuna henüz ikna olmadıysanız, zaferi aramayın.

# 4 Küçük adımlar / görevler gerekli

Hayattaki en değerli hedeflerin çoğu, onlarla mücadele etmeyi ilk düşündüğümüzde bize bir anıt gibi görünür. Daha büyük orduları yenmek veya daha büyük hedefleri tamamlamak için genel sürecinizi daha küçük adımlara bölmeniz gerekir. Önce CEO olmaya odaklanmayın; üniversiteden mezun olmaya, sonra bir iş bulmaya, ardından merdiveni tırmanmaya vb. odaklanın.

# 5 Esnek yöntemler, katı sonuçlar

Sun Tzu, nihai hedefinize odaklanmanın ve zafer kazanmayı amaçladığınız sürece zafer yöntemlerinizde esnek olmaya istekli olmanın önemini vurgular. Başka bir deyişle, hedeflerinizi takip ederken planınızdaki zorluklarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz, ancak ayaklarınızın üzerinde durma esnekliğini koruduğunuz sürece, yine de başarıya ulaşabilirsiniz.

# 6 Güçlüyken zayıf, zayıfken güçlü görün

Bu sonuç esas olarak işadamlarını, sporcuları veya askerleri ifade eder. Sun Tzu, düşmanlarınız kendilerini çok fazla yaymalarını veya saldırıya açık hale gelmelerini izlerken zayıflık göstermenin akıllıca olduğunu belirtir. Benzer şekilde, düşmanlarının onun savunmasızlığına saldırmasını veya onu sömürmesini önlemek için içten zayıf olsa bile güçlü görünmelidir.

# 7 Savaşlarınızı akıllıca seçin

Sun Tzu, en iyi ordunun bile kozmostaki her savaşı kazanmasının beklenemeyeceğini biliyordu. Bunun yerine, savaşlarınızı akıllıca seçmeniz gerektiğini vaaz etti. Sadece “açık bir avantajınız” olduğunda savaşa katılmalısınız. Günümüz dünyasında bu, zihin ve beden olarak sağlıklı olduğunuzda ve ilerleme adına belirli riskler alacak kaynaklara sahip olduğunuzda hedeflerinizin peşinden gitmek anlamına gelir.

# 8 Zamanlama her şeydir

Yanlış zamanda bir hamle veya hata yapmak, tüm kampanyayı veya kovalamayı saptırabilir. Zaman, kariyerimizden ilişkilerimize kadar hayatımızdaki her şey için önemlidir. Düşmanınızla yüzleşmek, kariyerinize son vermek veya bir aile kurmak için doğru zamanı anlamak, daha büyük başarılara ve daha az hataya yol açabilir.

# 9 Yaratıcı düşünün

Sun Tzu bir keresinde şöyle demişti: “Bütün savaşlar aldatmaya dayanır.” Demek istediği, kendi güçlü yönlerinizi ve yaratıcı içgüdülerinizi kullanmanın, öncelik verdiğiniz herhangi bir işin başarısının grafiğini çıkarmada önemli olduğudur. İyi olduğunuz becerileri veya yetenekleri bulun ve bunları hedeflerinize giden yaratıcı yollar tasarlamak için kullanın.

# 10 Kaos bir fırsattır

Bu, savaş alanında olduğu kadar günümüz iş dünyasında da geçerlidir. Ne zaman sektörünüzü veya hayatınızı kaos ele geçirse, korkunun sizi boğmasına izin vermeyin. Bunun yerine, yangının yarattığı yeni fırsatları araştırın ve muzaffer olmanın bir yolunu bulmaya çalışın. En başarılı insanların çoğu, daha önce alınan boşlukları doldurmak için kaotik zamanlardan yararlandı.

# 11 Kendini tanı

Sun Tzu, savaşa girmeden önce kendinizi anlamanın önemini biliyordu. Bu bugün çok önemli. Herhangi bir büyük çabaya girişmeden önce güçlü ve zayıf yönlerinizi anlamalısınız. Bunu yapmamak, aşırı güvene veya tam bir felakete kadar ilerleyebilecek ek hatalara yol açabilir. Sadece kendinizi anlayarak, ilk etapta hangi savaşları veya kampanyaları üstlenmeniz gerektiğini bileceksiniz.

# 12 Düşmanını tanı

Tek bir birey olmak zorunda değildir; Bunun yerine bir iş, bir hedef, bir üniversite veya başarınızın önünde duran başka bir şey olabilir. Ne olursa olsun, düşmanınızı veya onun akışını bilmek, inanılmaz oranlara karşı zafer kazanabileceğiniz mevcut en iyi bilgiyi size sağlayacaktır.

# 13 Planlarınızı gizleyin

Herkesin ne planladığınızı bilmesini sağlamak her zaman en akıllıca fikir değildir. Bu özellikle iş dünyası için geçerlidir. Birçoğu, rakiplerini aldatırlarsa ve düşmanlarını niyetleri veya ilerlemeleri konusunda uyarmayacak şekilde hareket ederlerse büyük başarı elde edeceklerdir.

# 14 Başarı başarıya götürür

Sun Tzu, bir orduda veya savaşta başarı dürtüsünün genellikle daha büyük başarılara yol açtığını anlamıştı. Başka bir deyişle, “fırsatlar, yararlanıldıkça çoğalır.” Başarılı olduğunuzda, daha yüksek başarı seviyeleri için çabalamayı düşünmelisiniz, çünkü sürücünüz sizi daha yüksek hedeflere götürebilir.

# 15 Savaşmadan kazanmak en iyisidir

Sun Tzu ayrıca savaşın doğası gereği riskli olduğuna dikkat çekti, bu nedenle orduların gerçekten savaşmaya ihtiyacı olmadığında bazı zaferler en iyisiydi. Aynı kavram, hayatınızdaki herhangi bir çatışma veya mücadeleye uygulanabilir. Açık ve kolay bir zafer için fırsatınız varsa, tereddüt etmeyin: yakalayın!

Savaş Sanatı’ndan En İyi 10 Alıntı

  1. “Güçlüyken zayıf, zayıfken güçlü görünür.”
  2. “En üstün savaş sanatı, düşmanı savaşmadan boyun eğdirmektir.”
  3. “Planların gece gibi karanlık ve geçilmez olsun ve hareket ettiğinde şimşek gibi düşer.”
  4. “Muzaffer savaşçılar önce kazanır sonra savaşa girerler, mağlup savaşçılar önce savaşa gider sonra kazanmaya çalışır.”
  5. “Kaosun ortasında fırsatlar da var.”
  6. “En büyük zafer, savaş gerektirmeyen zaferdir.”
  7. “Uzun süreli bir savaştan yararlanan bir ulus örneği yoktur.”
  8. “Adamlarınıza sevgili oğullarınız gibi davranın. Ve seni en derin vadiye kadar takip edecekler.”
  9. “Rüzgar gibi hızlı hareket et ve orman gibi yakınlaş. Ateş gibi saldırır ve dağ gibi kalır.”
  10. “Bir ordunun etrafını sardığında, boş bir çıkış bırak. Çaresiz bir düşmana çok fazla baskı uygulamayın.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Art of War özetini PDF olarak indirmek için buraya gidin .