ShareFile vs DropBox

ShareFile, dosya paylaşımı, içerik işbirliği ve senkronizasyon için bir çözümdür. Belgelere odaklanan görevleri desteklemek için tasarlanmıştır. Citrix tarafından geliştirilen, hemen hemen her büyüklükteki şirket ve markaların iş akışı ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Dropbox, San Francisco merkezli bir dosya barındırma hizmetidir. Kişisel bulut erişimi, bulut depolama ve dosya senkronizasyonu sunar.

Her iki platform da dosya paylaşımını ve senkronizasyonu paylaşsa da, Dropbox daha çok tüm projeleri büyük dosyalarla paylaşmak için tasarlanmıştır. ShareFile ise daha çok aynı dosyalar üzerinde ancak farklı konumlarda çalışan çalışanlar arasında çevrimiçi işbirliğine yöneliktir.

1. Maliyet ve faydalar

ShareFile, yıllık maliyeti 16 ABD doları olan ve yıllık olarak faturalandırılan kişisel bir plan sunar. 100 GB depolama alanına ve maksimum 10 GB dosya boyutuna sahip tek bir çalışan hesabıdır. Aynı maksimum dosya boyutunda 5 çalışan hesabına ve 1 TB depolamaya izin veren, yılda 60 ABD doları karşılığında bir ekip planı mevcuttur.

ShareFile ayrıca yılda 100 ABD Doları tutarında bir iş planı sunar. İş planı, sınırsız depolama alanı ve maksimum 100 GB dosya boyutu sunar. Gelişmiş paylaşım, güvenlik ve hassas verilerin kontrolü için Virtual Data Room, ayda 295 ABD Doları karşılığında 5 GB yüksek güvenlikli depolama sunar. 30 günlük yükümlülük içermeyen bir deneme sunulmaktadır.

Dropbox, maksimum dosya boyutu olmadan 2 GB depolamaya izin veren ücretsiz bir kişisel plan sunar. Bu depolama sınırı, ayda yaklaşık 10 ABD doları karşılığında 1 TB’a kadar çıkıyor. Dropbox Standard for Business, ShareFile’a kıyasla 2 TB alan ve benzeri yüksek güvenlik çözümleri sağlayan kullanıcı başına aylık 12,50 ABD Doları tutarındadır. Dropbox Advanced, kullanıcı başına aylık 20 ABD Doları karşılığında ek yönetici özellikleri, dosya etkinliği izleme, alan doğrulama ve çeşitli ek özellikler sunar.

2. Özellikler ve seçenekler

ShareFile, tüm planlarında üçüncü taraf entegrasyonları, özel markalama ve sınırsız müşteri kullanıcıları sunar. Platform genelinde çok faktörlü kimlik doğrulama mevcuttur ve tüm planların bir masaüstü widget’ına ve senkronizasyon protokollerine erişimi vardır.

Dropbox benzer bir deneyim sunar, ancak katmanlı bir yaklaşım benimser. Sınırsız istemci kullanıcısına izin verilmez, ancak lisans, belirli dosyalara erişmesi gerekebilecek herkesi içerecek şekilde kullanılabilir. Bir marka aynı anda birden fazla kişinin platformu kullanmasını isterse, ShareFile aynı konfigürasyonu gerektirir.

Dropbox, belge dosyaları için Word gibi kullanılan temel dosya yazılımından ödün verme eğiliminde olsa da, sürüm kontrolü her iki platformda da mevcuttur. Her iki platform da hemen hemen her tür dosyayı paylaşmanıza izin verir.

3. İşbirliği

ShareFile, eksiksiz bir işbirliği özellikleri seti sağlar. Kullanıcılara verileri üzerinde tam kontrol sağlayan bir giriş veya çıkış işlemi vardır. Yetkisiz üçüncü tarafların hassas verilere erişmesini önlemek için izinleri ayarlayın. Senkronizasyon özelliği, tüm dosyaları tüm kullanıcılar ve cihazlar arasında otomatik olarak senkronize halde tutar. Doğru imzayı eklemek, neredeyse her yerden bir dosyaya elektronik imza eklemenize olanak tanır.

Dropbox, güncellenmiş dosyayı herhangi bir yetkili tarafa sağlayarak benzer bir senkronizasyon özelliği sunar. Kullanıcılar, sahibi tarafından paylaşılan bir bağlantıdan mevcut dosyaya erişebilir ve indirebilir. Ancak, bir işbirliği seçeneğinden çok bir depolama çözümü olduğu için ShareFile, Dropbox’a kıyasla daha fazla depolama veya paylaşma seçeneği sunar.

4. Dosya işlevleri

ShareFile belge tabanlı bir sistemdir. Öncelikle, belgeleri paylaşarak ve birlikte çalışarak ekiplerin işbirliği yapmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Tamamlandığında, bu belgeler yasal olarak bağlayıcı sözleşmeler imzalamak ve oluşturmak için başkalarına gönderilebilir.

DropBox, dosya tabanlı bir sistemdir. Hemen hemen her tür dosya sisteminiz aracılığıyla paylaşılabilir ve güncellenebilir. Profesyonel plan satın alınırsa, kullanıcılar kendi çalışmalarını da gönderebilir ve takip edebilir. Kullanıcılar için tam metin arama, belge görsel aramaları ve 120 günlük sürüm geçmişi de mevcuttur.

ShareFile vs Dropbox: Hangisi daha iyi?

ShareFile aracılığıyla kişisel kullanım için bile ücretsiz plan yoktur. Dropbox, bazılarının ücretsiz olarak faydalı bulabileceği sınırlı bir çözüm sunar. Her iki platform da sunduklarını en üst düzeye çıkarmak için aylık ortalama 20 dolar civarında bir maliyete sahip.

Her iki platform da e-posta, telefon veya sohbet yoluyla müşteri desteği seçenekleri sunar. Şifreleme özellikleri de benzerdir.

ShareFile, işbirliğinin bir öncelik olduğunu düşünenler için en iyi seçenektir. Dropbox, güvenliklerinden ödün vermeden depolama çözümlerini çeşitlendirmek isteyenler için en iyi seçenektir.

ShareFile ve Dropbox kullandınız mı? Sizce hangisi daha iyi ve neden?