Siber okulun 8 artısı ve eksisi

İnternet dünyanın belirli bölgelerinde %100 doygunluk seviyelerine yaklaştıkça, siber okul kavramı büyüyor. Siber okullar K-12 aralığında ve ayrıca tüm kolej eğitimi seviyeleri için mevcuttur. Sınıflar çevrimiçi olarak öğretilir ve fiziksel bir sınıfta olmaya gerek kalmadan bile bazı dereceler sunulur. Bu modern çağda, bu tür okulların kesinlikle avantajları vardır, ancak tartılması gereken bazı dezavantajlar da vardır.

Siber okullar konusunda, hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar şunlardır.

Siber okulun avantajları nelerdir?

1. İnsanların kendi zamanlarında çalışmasına izin verin.

Grup çalışması bir siber okul sınıfı aracılığıyla verilse bile, öğrenciler okuldaki hayatlarını zorlamak yerine kendi programlarına göre daha fazla çalışabilirler. Bu, ebeveynlerin gün boyunca çalışıp geçimlerini sağlayabilecekleri veya geleneksel bir sınıfta oturmak için mücadele eden çocukların okul çalışmalarını onlar için daha iyi hale getirebileceği anlamına gelir.

2. Kârlıdır.

Siber okullar genellikle geleneksel okullardan çok daha ucuzdur çünkü daha az kaynak gerekir. Öğrencilerin ders kitapları ve diğer okul malzemeleri için masrafları olsa da, ulaşım masrafları veya oda ve pansiyon gereksinimleri yoktur. Okul evde olabilir ve bu, öğrenci kredilerinin maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

3. Öğrenciler yine de kişisel etkileşime girerler.

Bire bir öğrenme fırsatları hala siber okul aracılığıyla gerçekleşmektedir. Geçmişte bu, öğretmen/öğretmen ve öğrenci arasındaki kişiselleştirilmiş e-postalar ve anlık iletiler aracılığıyla oluyordu. Günümüzde genişbant hızlarının birden fazla evde kurulmasıyla birlikte düzenli olarak görüntülü görüşme yapılabilmekte, bu sayede gerektiğinde yüz yüze eğitim gerçekleşebilmektedir.

4. Unvanlar işveren pazarında aynı sayılır.

Bir sınıfta günde 3 saat ders çalışmanız veya çocuklarınız yattıktan sonra gece yarısı ders çalışmanız işverenlerin umrunda değil. Bir siber okul derecesi, geleneksel olarak kazanılan bir derece kadar değerlidir. Bu, günümüzde iş geliştirme ihtiyaçları veya yeni bir istihdam alanına girme fırsatı söz konusu olduğunda insanlara seçenekler sunar.

Siber okulun dezavantajları nelerdir?

1. Nadiren kişisel etkileşimler vardır.

Siber okullar, geleneksel okullarla aynı eğitim deneyimlerini sunabilir, ancak bir şey eksik: okulun sosyal yönü. İnsanlar dersten sonra buluşmuyorlar ve birbirleri hakkında fikir oluşturmaya yardımcı olacak çalışma grupları yok. Grup oturumları ve anlık mesajlaşma olabilir, ancak yazma ve konuşma nihayetinde insanlar üzerinde iki farklı izlenim yaratan iki ayrı görevdir.

2. Bir kişinin yazım ve dil bilgisi önemli hale gelir.

İnsanlar görüşlerine göre değil, siber okul aracılığıyla başkalarıyla nasıl iletişim kurduklarına göre yargılandıkları için, dilbilgisi ve yazım ilk izlenimin temeli haline gelir. Mesajlarında SMS metin kısaltmaları kullanan veya sık sık yanlış yazılan kelimelerin varlığı, mesajları okuyanlara o kişinin akıllı olmadığı izlenimini verebilir. Normal konuşmada bu bileşenlere ihtiyaç yoktur, bu nedenle insanların ilk izlenimleri çok farklı olabilir.

3. İnsanlar grup ödevleri arasında kayabilir.

Siber okulda katılım seviyeleri izlense de, çevrimiçi bir grup oturumu, bazı öğrencilerin bir ödevde süzülmelerine ve çok fazla çalışmadan veya hiç çalışmadan iyi bir not almalarına izin verebilir. Bu, projeye dahil olan diğer öğrencilere daha fazla yük bindirir, sınıf içinde anlaşmazlık yaratır ve sonuçta morali düşürür. Etkileşimleri sürekli izleyen bir öğretmen veya öğretmen bunun bir kısmını önleyebilir, ancak tüm suçlular yakalanmayacaktır.

4. İnternet kaynakları gerektirir.

ABD’de internet doygunluğu yüksek olsa da, bu dünya çapında geçerli değil. Bazı bölgeler %50’den daha az doygunluğa sahiptir. Bu, birisi kaydolmaya uygun olsa bile, siber okulların şu anda herkese açık olmadığı anlamına gelir. İnternet kaynaklarının eksikliği doğal olarak fırsatları kısıtlıyor. Birinin evine internet bağlı olsa bile, bir DNS hatası, ping modem veya başka bir teknoloji sorunu okul platformuna bağlanmayı imkansız hale getirebilir.

Siber okulun artıları ve eksileri, kaliteli bir eğitimin hala alınabileceğini gösteriyor. Dezavantajları hesaba katıldığı sürece, birçoğu hayattaki kişisel hedeflerine ve hayallerine ulaşmak için siber okulun faydalarını kullanabilir.