Sıfırdan Bire Hızlı Özet: Alınan 15 Ders + PDF

Sıfırdan Bire: Yeni Başlayanlar Üzerine Notlar, ünlü bir Amerikalı yatırımcı ve iş adamı olan Peter Thiel’in bir kitabıdır. İçinde başarılı bir girişimci olmanın ana yollarını ve mümkün olan en iyi şirketi nasıl yaratacağınızı anlatıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Bir şeye odaklanın

Peter Thiel, başarılı girişimcilerin çabalarını farklı iş fikirleri veya destekleyici kariyerlerden oluşan çeşitli portföylere yaymayacaklarını iddia ediyor. Bunun yerine, gerçekten başarılı olanlar, tüm çabalarını benzersiz bir fikir veya iş planının arkasına koyacak ve tüm ağırlıklarını bu çabanın arkasına koyacaktır. Bu şekilde, tekellerin yaratılmasının arkasındaki tek tutarlı yöntemdir.

# 2 80/20 kuralı

Birçok kendi kendine yardım ve finans kitabı da bu kuralı evrensel gerçeği göstermek için kullanır: Kârınızın veya performansınızın %80’i, müşterilerinizin veya ürünlerinizin %20’si tarafından üretilecektir. Bu nedenle verimliliği en üst düzeye çıkarmak, çabalarınızın çoğunu ürününüzün veya iş modelinizin %20’sinin üretimini iyileştirmeye odaklamak ve kalan %80’i mümkün olduğunca göz ardı etmek anlamına gelir.

# 3 Tekeller iyidir

Girişimci için amaç tekeldir. Tekel olmak, rekabetten zevk almamak ve nişiniz veya ürün türünüz üzerinde pazar hakimiyetine sahip olmak değildir. Bu, herhangi bir iş için ideal konumdur ve yeni fikrinizi geliştirirken veya işinizi hangi yola koyacağınızı belirlerken odaklanmanız gereken şeydir.

# 4 Erken yatırım yapın

Emeklilik tasarruflarını en üst düzeye çıkarmak, başarılı bir girişimcinin temel kaygısı olmalıdır. Bu tasarrufları Roth IRA veya 401 (k) aracılığıyla en üst düzeye çıkarmak, mümkün olan en kısa sürede yatırım yapmak, yaşlandıkça daha yüksek temettüler ödeyecek ve düşündüğünüzden çok daha hızlı servet oluşturacaktır.

# 5 Ortak Bilgeliği Yoksay

Başarılı girişimciler bunu asla başkalarını dinleyerek ve daha önce denenmiş fikirleri tekrarlayarak yapmazlar. Başarılı olmak için, gerçekten 0 üzerinden 1 elde etmek için, kendiniz düşünmeniz ve insanların henüz ihtiyaç duyduklarını bilmedikleri yeni bir ürün veya çözüm bulmanız gerekecek.

# 6 Olma

tüm mesleklerde uzman Dürüstlük, çok sayıda insanın tam potansiyellerine ulaşmasını engelleyen, üniversite düzeyinde bir efsanedir. Bunun yerine, tek bir şeye, ideal olarak yapabileceğiniz veya yaratabileceğiniz en iyi şeye odaklanmalı ve tüm çabanızı buna vermelisiniz. Bu, fırsat ve mükemmellik yaratacak ve sınırlı zamanınızı ve enerjinizi en verimli şekilde kullanacaktır.

# 7 İyimser olun

Başarıya giden yol kuşkusuz başarısızlıklar ve aksiliklerle dolu olsa da, her zaman iyimser bir zihniyete sahip olmalı ve geleceğe odaklanmalısınız. Bu, gerektiğinde sizi aktif tutacak ve devam etmek çok zor göründüğünde tökezlemenizi önleyecektir.

# 8 Satmayı öğrenin

Doğru ürünü veya pazar stratejisini bulmak, iş başarısı bulmacasının sadece bir parçasıdır. Peter Thiel, başarılı girişimcilerin, gerçekten yatırım getirisi elde etmeleri için ürün veya hizmetlerini nasıl satacaklarını da bilmeleri gerektiğini açıklıyor. Hala satışta iyi değilseniz, daha iyi olun. Eğer iyiysen, yine de geliştir.

# 9 Otomasyon çözüm değil

Thiel, otomasyona odaklanmanın bir iş çıkmazı olduğunda ısrar ediyor. Bunun yerine, insanların ve bilgisayarların tamamlayıcı becerilerine odaklanmak daha akıllıca olacaktır. Bu tamamlayıcılık ilkesini temel alan bir iş veya ürün oluşturmaya odaklanmanızı ve insan ve makinenin gücünü kullanabilecek şeylere odaklanmanızı tavsiye ediyor.

# 10 İnsanlar güçtür

Thiel ayrıca, bir işletmeyi oluşturan kişilerin, işletmenin potansiyel başarısının veya başarısızlığının büyük bir bölümünü oluşturduğunun da farkındadır. Şirketiniz başka yetenekler kullanıyorsa, şirketiniz için çalışan her bir kişinin içindeki en iyiyi ortaya çıkardığınızdan emin olmalısınız. Henüz mükemmelliğe ilham veren büyük bir lider değilseniz, bunu nasıl değiştirebilirsiniz? İyi bir liderseniz, daha da iyi olmaya odaklanın.

# 11 İş anları bir kez olur

Bir daha yakalanamayan tarihi “şişedeki şimşek” iş anları var. Örnek olarak Thiel, Zuckerberg’in Facebook’u kurduğunda yaptığı gibi başka hiç kimsenin bir sosyal ağ oluşturmayacağını açıkladı. Bu anları kopyalamaya çalışmayın; bunun yerine, yeni bir yol oluşturun ve başkalarının sizden taklit edemeyeceği yeni “şişedeki şimşek” iş efsaneleri yaratın.

# 12 Formül yok

Girişimcilere ve girişimcilere tavsiyelerde bulunan birçok kitap olmasına rağmen Thiel, başarı için kazanan bir formül olmadığını açıklıyor. Bunun yerine, tutarlı başarı tipik olarak, insanların henüz ihtiyaç duyduklarını bilmedikleri yaratıcı çözümler veya ürünler yaratmak için sürekli çabalayan ve üstün olan insanlarda (girişimciler) bulunur.

# 13 Önemli gerçek

Muhtemelen bu kitaptaki en önemli şey Peter Thiel’in sorusudur: “Sizinle aynı fikirde olan birçok insan ne kadar önemli?” Bu soru mülakatlar için sıklıkla kullanılır ve cevabınız gelecekteki girişimleriniz veya işiniz için potansiyel bir yol ortaya çıkarabilir. Ayrıca beyninizi eleştirel düşünmek ve tipik fikirler veya tartışmalar üzerinde ortak fikir birliğini kırmak için eğitir. Kabul ettiğiniz nadir gerçeğe odaklanmak, başarılı bir girişimci için çok önemlidir.

# 14 İkincisi öncekinden daha iyidir

Gerçekten yaratıcı olmak (0 üzerinden 1 yaratmak) önemli olmakla birlikte, belirli bir pazarda veya alanda en son geliştirici olmak, tabiri caizse son gülen olmak genellikle daha karlı ve hatta daha önemlidir. Örneğin, bilgisayar işletim sistemlerini son sürümlerine değiştirmek, size ilk bilgisayar işletim sistemini icat eden kişiden daha fazla başarı ve kazanç getirecektir. Bir sonraki iş girişiminizi geliştirirken bunu akılda tutmak daha büyük başarılara yol açabilir.

# 15 Yeni düşünce anahtardır

Thiel, herhangi bir girişimde, bir şirketin en büyük gücünün, düşüncesinin ne kadar çevik ve yeni olduğunu savunuyor. Girişimi oluşturan, kapladığı alan veya insan sayısı değildir. Gerçekten benzersiz olan ve çözmeye çalıştıkları soruna özgün bir şekilde bakan girişimler, genel olarak süslü ofisleri veya çok sayıda yetenekli çalışanı olan girişimlerden daha güçlü olacaktır.

En İyi 10 Sıfırdan Bire Alıntılar

  1. “Hangi önemli hakikatte çok az insan sizinle hemfikir?”
  2. “Önümüzdeki birkaç on yılın en değerli işleri, insanları eski haline getirmeye çalışmak yerine onları güçlendirmeye çalışan girişimciler tarafından kurulacak.”
  3. “Tekel, her başarılı işin koşuludur.”
  4. “Bütün başarısız şirketler aynıdır: rekabetten kaçmayı başaramadılar.”
  5. “En işlevsiz organizasyonlarda, çalıştığınızı belirtmek kariyer gelişimi için gerçekten çalışmaktan daha iyi bir strateji haline gelir (bu, şirketinizi tanımlıyorsa, şimdi bırakmalısınız).
  6. “Delilik insanlarda nadirdir, ancak gruplarda, partilerde, uluslarda ve çağlarda kuraldır.”
  7. “Ürününüz reklam veya satış görevlilerinin satmasını gerektiriyorsa, bu yeterince iyi değildir – teknoloji öncelikle dağıtımla değil, ürün geliştirmeyle ilgilidir.”
  8. “Bir öğrenci üniversiteye ulaştığında, tamamen bilinmeyen bir geleceğe hazırlanmak için şaşırtıcı derecede çeşitli bir müfredat seçerek on yıl harcamıştır. Ne olursa olsun, özellikle hiçbir şey için hazırsınız.”
  9. “Müşteriler, belirli bir sorunu üstün bir şekilde çözmedikçe belirli bir teknolojiyi önemsemeyeceklerdir. Ve küçük bir pazar için her şeye uyan tek bir çözümü tekelleştiremezseniz, şiddetli bir rekabete kapılacaksınız.”
  10. “Bir teknoloji şirketinin değerinin çoğu, en az 10 ila 15 yıl sonra gelecek.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Sıfıra bir PDF özetini indirmek için buraya gidin .