Sloganınızı ve İş Sloganınızı Oluşturmak için En İyi Kılavuz (örnekler)

Bugün iş dünyası için bir slogan oluşturmak çok zor. Çünkü bir iş sloganının içermesi gereken birçok özellik vardır. Çok akılda kalıcı, akılda kalıcı ve daha uzun süre sürdürülebilir olmalıdır. İş yapmanın amacını ve işin ne anlama geldiğini iletmelidir. 

Akılda kalıcı sloganları sayesinde başarılı olmuş birçok şirket var. Çoğu büyük şirket sloganlarıyla tanınır.

İçin örneğin, Nike sloganı “yapması”. Sloganınızın ardındaki iş kültürünü ve iş anlayışını temsil eder. Sloganı çok kısa ve hatırlaması kolay. Müşteriyi bir şeyler yapmaya ikna edin.

Yeni bir şirket için yeni bir slogan oluşturmak kolay bir iş değil, hatta zaman alıcı bir iş bile değil. Bir iş sloganı bulmak yaklaşık bir saat ve onu sonuçlandırmak yaklaşık bir hafta sürer. Slogan oluşturmak kulağa kolay gelebilir ama zor bir süreçtir. Bir slogan oluşturduktan sonra bir veya iki hafta boyunca pazarla uyumluluğu görülmelidir. Çalışırsa sorun yok ama çalışmazsa tekrar denenmesi gerekiyor. Sloganlar, bir gecede değil, uzun bir süre sonra yaratılırsa, genellikle bir şirketin hızlı bir şekilde büyümesine yol açar. 

Doğru İş Sloganını Seçme Rehberi

İyi Bir Sloganın Özellikleri

Sloganlar, şirketin markasının belirlenmesinde ve tanınmasında önemli bir rol oynamaktadır ancak sloganlar özenle seçilmelidir. Her sloganın başarılı olması için bazı özellikleri ve özellikleri içermesi gerekir. 

Sloganın uzunluğuna dikkat edin :

etiket satırının uzunluğu, oluşturulurken dikkate alınmalıdır. Uzun sloganları hatırlamak çok zordur ve bu nedenle yaratıcı, kolayca hatırlanabilecekleri kısa sloganlar oluşturmaya odaklanmalıdır. Örneğin, Nike’ın sloganı “Sadece yap”. Kısa ömürlüdür ve hatırlaması kolaydır. 

sloganlı nike logosu

Sloganın Sürdürülebilirliğini Düşünün :

çünkü piyasa ortamı çok dinamik. Zaman zaman değişmeye devam ediyor. Bu nedenle, slogan gelecekte modası geçecek bir şeyi içermemeli veya bütünleştirmemelidir.

Piyasada daha uzun süre kalmalıdır. Örneğin, Adidas’ın sloganı “İmkansız hiçbir şeydir.”

sloganlı adidas logosu

Tutarlılığı Koruyun:

Mükemmel bir akılda kalıcı sloganı tamamladıktan sonra, reklam ve pazarlama kampanyası ve sloganı için işin temel taşı haline gelmelidir. Mesaj, ek bir ifade eklenerek seyreltilmemelidir.

Çünkü çok kısa bir süre içerisinde çeşitli sloganlardan geçerek müşteriler arasında kafa karışıklığına yol açacaktır. 

sloganlı sony logosu

Farklı Yapmaya Odaklanın:

Slogan, şirketin benzersiz satış teklifini tanımlayarak oluşturulmalıdır. Aynı zamanda çok farklı bir slogan oluşturmaya odaklanmalıdırlar.

İşletmenin ve ürünlerinin ne hakkında olduğunu belirlemeleri için müşterilerin ilgisini çekmelerine yardımcı olur. Sloganınızı çekerler ve böylece ürünleriniz için pazarda bir artış sağlarlar. 

sloganlı fedex logosu

Zamansız Yapın:

slogan, uzun ömürlülüğünüz düşünülerek oluşturulmamalıdır. Zamanın testine dayanacak şekilde yapılmalılar.

Sloganlar değişen teknoloji ile uyumlu olmalı ve yeni ürün grupları eklemelidir. Tekrar tekrar değiştirilmemelidirler. Uzun ömür için yaratılmaları gerekir. 

sloganlı intel logosu

Yalnız Olduğunuzdan Emin Olun:

Slogan herhangi bir gizem içermemelidir. Slogan, ek bilgiye ihtiyaç duymadan müşterileri işletme hakkında bilgilendirmelidir. İnsanlara, ayarladıklarında tam olarak ne alacaklarını söylemek zorundalar.

Örneğin, karikatür ağındaki “Çizgi Filmler İçin En İyi Yer”, insanlara, bağlandıklarında tam olarak ne alacaklarını söyler. 

sloganlı nokia logosu

Hedef Pazarı Düşünün:

Herhangi bir slogan oluşturmadan önce piyasayı analiz etmelisiniz. Müşterilerin yerel, uluslararası veya ulusal olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Çünkü yerel sloganlar anlaşılamayacakları için turistler için sorun yaratacaktır.

İş uluslararası ticarete açılacaksa, sloganın başka bir dile çevrilmesi veya çevrilmesi, sloganın anlamını tamamen değiştirmemelidir. Daha önce sahip olduğu anlamı yansıtmalıdır. Örneğin, Philadelphia’nın yeni sloganı “PHL: Here For The Making”

Sloganlı 3m logo

Bilgi al:

yaratıcı olmak çok zor bir iştir. Takipçilerin görüşleri alınarak azaltılabilir.

Girişleri takip etmek için belirlenmiş bir hashtag ile bir slogan yarışmasına ev sahipliği yapmak için Facebook ve Twitter hesabı dikkate alınabilir. Bazı ücretsiz slogan oluşturucu araçları da akılda kalıcı sloganlar oluşturmak için düşünülebilir. 

sloganlı cocacola logosu

Logoyla Başlayın:

bir şirket için şirket logosuna sahip olmak çok önemlidir. Herhangi bir şirketin logosu yoksa, önce onunla gitmelidir. Çünkü logo ve slogan yan yana gidiyor. Slogan, şirketin markasını tanıtmak için logo ile birlikte çalışır.

Bir slogan genellikle logo olmadan çalışmaz. Sloganlar, slogan temelinde oluşturulduysa, işletme için bir fırsat yarattınız. Her ikisinin aynı anda benzersizliği ve yaratıcılığı, ikisinin nihai ürün olarak entegrasyonunun yardımıyla işin daha iyi büyümesine izin verir.

Ayrıca en iyi markalar zaman zaman marka değiştirir. Küçük işletme de her beş yılda bir aynı şeyi yapabilir.

sloganlı Olympus logosu

Ona Gereken Zamanı Verin:

Şirket, iyi bir şirket sloganı aramak için yeterli zaman ayırmalı, ilk araştırma için fikir üretmek için fazladan zaman ve müşterilerin gözden geçirmesi ve düzenlemesi için biraz daha fazla zaman harcamalıdır.

Ayrıca sözleşme ile yapılıyorsa sınırlı süre verilmeli, aksi takdirde çok büyük bir zaman kaybı yaşanacaktır. Yeni bir slogan yaratmak kolay bir iş değil.

Oluşturmak yaklaşık bir saat sürer, bu nedenle oluşturmak için bir uzman tutmadan önce, aralarındaki güveni korumak için çalışmaları doğrulanmalıdır.

sloganlı canon logosu

Basit tutun:

Müşterilerin herhangi bir üründen etkilenmesi sadece saniyeler aldığından, her işletme ürünün sadeliğine odaklanmalıdır. Sloganlar bir cümleyi geçmemelidir.

Yalnızca sınırlı kelimeler içermeli ve bazen bir cümle olabilir. Örneğin, yap. Basit değil ama yeterli slogan. Örneğin, Las Vegas, “Burada olan burada kalır” yerine “Vegas’ta ne yaparsan yap, Vegas’ta kalır” ifadesini kullanmaya çalışsaydı.

sloganlı Ford logosu

Mümkünse Eğlenceli Hale Getirin:

sloganı nereye giderseniz gidin mizahı taşımalıdır. Konu bir sloganı komik kılmak olduğunda, bir veya iki şaka ekleme yaklaşımını benimseyebilirsiniz. Bir içerik oluşturucunun bir slogan oluştururken benimseyebileceği bir şeydir.

Kişi bunu komik yapmıyorsa, fikri bırakmalı ve bir sonraki en iyi alternatifi seçmelidir. Örneğin, General Electric’in “hayal gücü eylemde” sloganı, insanın hayal gücünü ve yenilikçiliğini kutlayan basit ama güçlü bir logoyla markasına dikkat çekiyor. 

sloganlı avis logosu

Dürüst ol:

şirket, mottosu ile gerçekten vaat ettiklerini yerine getirerek çalışmalarında dürüstlük göstermelidir.

Aksi takdirde, sloganlarında değişiklik yapmaları gerekecektir. Şirket, en iyisi veya başka herhangi bir kelimeyi içeren sloganlardan uzak durmalıdır. Bunun nedeni, bu tür bir dilin yalnızca standart ve sıkıcı değil, doğru olup olmadığını bulmanın da zor olmasıdır.

“Dünyadaki en mutlu yer”, Disneyland’in mottosunun dürüstlüğünü tanımlayan mottosudur. Çünkü şirketin içeriğine ve işleyişine uyuyor. 

sloganlı disneyland logosu

Mevcut Yaratıcı İş Sloganlarının Listesi

Kalabalığın arasından sıyrılmalarını sağlayan farklı şirketlerden birçok yaratıcı slogan var. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Walmart: tasarruf edin. Daha iyi yaşa.
 • Reebok – Ben neysem oyum
 • Nike sadece yap
 • Adidas – İmkansız hiçbir şey değildir
 • Levis: kalite asla modası geçmez
 • IBM: akıllı bir gezegen için çözümler
 • Sony: inanç yaratın
 • IMAX: büyük düşün
 • Kodak: anları paylaşın. Hayatı paylaşın.
 • FedEx: yarın olmadığında
 • Disneyland: dünyanın en mutlu yeri
sloganlı burger king logosu
sloganlı dupont logosu
sloganlı intel logosu
sloganlı kfc logosu
sloganlı nikon logosu
sloganlı tesco logosu

Slogan Bulma Adımları 

 Sınırlı bir süre içinde akılda kalıcı bir slogan oluşturmak için, onu oluşturmak için izlenmesi gereken birkaç adım vardır. 

Adım 1: Slogan İçin Ekibi Birleştirin

Şirket için büyük bir slogan oluşturmak için başta personel olmak üzere şirketin tüm paydaşlarının sürece dahil edilmesi gerekmektedir. Tüm ofisi dahil etmek gerekli değildir. Sadece bazı yaratıcı ve yenilikçi paydaşlara ve özellikle de paydaşa ihtiyacınız var.

Tüm ilgililerin görüş ve fikirlerine göre sloganı çarpıtmak çok zor olacaktır. Bu nedenle, ilk adım, içermesi gereken bir ekip oluşturmak olmalıdır.

 • Şirket kültürü hakkında ayrıntılı bir anlayışa sahip bazı personel
 • Gelecekteki hedeflere ve iş koluna aşina olan uygulanabilir yöneticiler.
 • Yaratıcı ve iyi metin yazarları
 • Marka ve halkla ilişkiler ekipleri dahil olmak üzere pazarlama ekibinin üyeleri

Personelin geri kalanı, sonunda iki sloganı bitirdikten sonra A veya B’yi test etmek için iki gruba ayrılacaktır. Slogan üzerinde çalışmaya karar verecek olan çalışanlarla görüşme için bir tarih belirlenecek. 

Adım 2: Şirketin amacını ve niteliğini açıklayın.

Şirket küçükse veya işine yeni başlıyorsa, insanlar açıklayıcı sloganın yardımı olmadan şirket hakkında fazla bir şey öğrenemezler. Sloganınız net olmayan bir açıklama içeriyorsa, buna müşteri çekemezsiniz.

Bu, iş sloganınızın işe yaraması için diğerlerinden farklı olarak ne yapabileceklerine karar vermede ekip üyelerinin yardımıyla yapılacaktır. 

3. Adım: Kısa Açıklamanın Arkasındaki Güdüye Karar Verin

Tüm çalışanlar veya personel şirketin kültürünü bildiğinden, müşterilerin iş alanlarını, ürün ve hizmetlerini iletmesine yardımcı olacak bir şey bulmaları gerekir. Temel olarak, müşterilerin yalnızca onlarda bir duygu veya duygu yaratan sloganları hatırladıkları bir gerçektir.

Slogan, müşteriyi heyecanlandıran veya mutlu eden bir şey olmalıdır. Slogan, onlarla sonsuza kadar kalacak ilgili veya belirli bir duyguyu temsil etmelidir. Doğrudan şirketin markasıyla ilgili olmalıdır.

Mesaja duygusal duyarlılık eklemek, müşterilerin şirket ve ürünleri ile kişisel bir bağlantı kurmasına yardımcı olacaktır. Yanlış bir duyguya sahiplerse, bunun şirketin markası üzerinde ters bir etkisi olacaktır. 

Adım 4: Seçilen Tüm Sloganları Yazın ve En İyi İkisini Seçin

Planlama yapıldıktan sonra artık işin en zor kısmı geliyor. Şirket için akılda kalıcı bir slogan oluşturmakla ilgilidir. Bazı sloganların yaratılması ve slogan fikirlerinin birkaç tekrarı ile ilgilidir.

Herkese bir slogan oluşturması ve başkalarıyla paylaşması için 30 ila 40 dakika verilebilir. Bu aşamada kötü fikir vermemelidirler. 

Adım 5: İkisi Arasında En İyisini Deneyin

Birkaç slogan seçeneğinden en iyisini seçmeniz gerektiğinden A veya B testini çalıştırmak çok basittir. Posta, ücretli anketler, mevcut müşteriler vb. aracılığıyla tüm şirketin yardımını alan başkalarının yardımıyla yapılır.

Bu test iki seçeneğe dayalı olacak ve hangisinin daha akılda kalıcı ve spesifik olduğunu görmek için bunları birbirine karşı test edeceksiniz. En yüksek veya en çok oy alan slogan seçilecektir. 

İş başarısını bir slogandan değerlendirdikten sonra, on yıl boyunca kullanıldıktan ve marka kurulduktan sonra işletmelerin ve diğer şirketlerin yeni bir slogan bulmaları gerektiği ortaya çıkıyor. 

Doğru Slogan İstatistikleri

Şirketiniz için doğru sloganı bulmak kolay bir iş değil. Birkaç adımı izlemeniz gerekiyor ve birçok işlevi içeriyor. Her slogan, herhangi bir slogana karar vermeden önce gözden geçirilmesi gereken istatistiklere göre seçilmelidir. Slogan, yukarıda açıklanan özelliklere dayanmalıdır. İstatistiklerden bazıları aşağıda verilmiştir:

-Tüketicilerin %78’i, şirketlerin bir slogan geliştirmek için kişiselleştirilmiş içeriğe odaklanması gerektiğine inanıyor.

-Tüketicilerin %90’ı, bir markayla ilgili deneyimlerinin tüm platformlarda ve cihazlarda benzer olmasını bekliyor.

-Doğru kelimeler, okumayı daha kolay ve görsel olarak çekici hale getirerek okuyucuyu %40 oranında iyileştirebilir. 

-Renk, insanların %40’ına göre markanın beyninin algıladığı ilk şeydir. 

-Bir tüketicinin herhangi bir sloganı tanıması için 5 ila 7 gösterim gerekir.

-Beynimiz görüntüleri kelimelerden 60.000 kat daha hızlı işler.

-Tüketicilerin %77’si markanın sloganına göre alışveriş yapıyor. 

– En iyi markaların %72’si icat edilmiş kelimeler veya kısaltmalarla isimlendirilir. 

-Yatırımcıların %82’si marka gücünün ve isim bilinirliğinin nispeten daha önemli hale geldiğine inanıyor. 

-Tüketicilerin %71’i, sosyal medyanın birden fazla platformda kullanılabilen bir isim seçmeyi çok önemli hale getirdiğini söylüyor. 

Sonuç 

Sloganların atılmasının birçok nedeni vardır. Bu, yeni bir ürün veya hizmet başlatmayı veya bazılarının zaten solmakta olan bir markayı yeniden markalaştırmanın veya ona yeni bir soluk getirmenin bir yolunu bulmayı içerir. 

Ayrıca markanın bir tür sorun veya problemle karşı karşıya kalması durumunda hasar kontrolörü görevi görebilir. Şirketin bir logosu varsa, şirket sloganı onunla bütünleştirmeye çalışmalıdır. Tasarım öğelerinizin logosunda kullanılan kelimelere ve mesaja dayanmalıdır.

Slogan, işin özüne ve tekliflerine dayanmalıdır. Sert ve hızlı kurallara dayalı değildir. Lemmanın uzunluğu hakkında bir kural yoktur. Ancak bir veya iki kelime kadar kısa olmalıdır. Örneğin, küçük düşün çok çekici bir slogandır. Uzun bir cümle, hatta iki cümle bile olabilir, ancak nadir durumlarda.

Slogan için kelimeleri seçerken a. Her zaman basit ve anlaşılması kolay kelimeler seçin. İnsanların anlamadığı sert sözler içermez ve anlamını anlaması birkaç dakika sürer. Şirketin slogan aracılığıyla iletmek istediği mesajın anında eksiksiz bir resmine sahip olmaları gerekir.

Slogan da bazı duygular içermelidir. Müşterilere bir şeyler hissettirmeli ve düşündürmelidir.