Squarespace vs WordPress

Yeni bir web sitesi başlatmaya çalışıyorsanız, yeni sitenizi tamamen sıfırdan oluşturmak yerine kullanmak için bir oluşturucu arıyorsunuz. Bugün göz önünde bulundurulması gereken en iyi iki seçenek Squarespace ve WordPress’tir.

Her iki seçenek de alan adınızı hızla çalışır duruma getirmenize ve ziyaretçiler için hazır hale getirmenize yardımcı olabilir. Her iki platform ile de e-ticaret çözümleri oluşturabilirsiniz. Esnektirler ve kendi yöntemleriyle kullanımı kolaydır.

Bugün Squarespace veya WordPress kullanmayı düşünüyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar.

1. Kullanımı ne kadar kolay?

Yeni bir web sitesi tasarlama söz konusu olduğunda Squarespace’in çeşitli kısıtlamaları vardır. Teknoloji konusunda bilgili olmayan bir kişinin kendi başına bir web sitesi oluşturmasını kolaylaştıracak şekilde inşa edilmiştir, ancak temelde bu platformda gördüğünüzü elde edersiniz. Görüntüleri ve içeriği tam olarak bir konuma sürükleyip bırakabilirsiniz ve bu, her sayfanın tam olarak nasıl görüneceğini bilmenizi sağlar.

İçerik eklediğinizde, mükemmel görünümü oluşturmak istediğiniz şeyin aralığını ve konumunu hızla ayarlayabilirsiniz.

WordPress, kişiselleştirme isteyenler için biraz daha fazlasını sunar, ancak ne zaman başladığınızı söylemek çok daha zordur. Sadece araştırmak için temalarınız ve şablonlarınız yok, aynı zamanda sitenizin çalışmasını istediğiniz şekilde çalışması için yapmanız gerekebilecek eklentiler ve başka eklemeler de var.

WordPress’te sitenizin kontrol paneline içerik eklediğinizde, nasıl görüneceğini görmek için üzerinde çalıştığınız sayfayı önizlemeniz veya yayınlamanız gerekir. Bu, özellikle karmaşık şablonlarda, konumlandırmayı ve aralamayı biraz karmaşık bir önerme haline getirir.

2. Müşteri hizmetleri sistemi nedir?

Squarespace, tüketicilere, bir inşaatçının sahip olabileceği tüm soruları yanıtlamaya hazır, özel, merkezi bir destek ekibi sunar. Ekibi, platformlarında ortak olan kapsamlı bir soru ve cevap kitaplığı oluşturmuştur. Ayrıca canlı sohbet, 60 dakikalık e-posta desteği ve kapsamlı bir topluluk forumu dahil olmak üzere çok sayıda iletişim yöntemi mevcuttur.

Oldukça verimli ve organize bir müşteri hizmetleri sistemidir.

WordPress, gerektiğinde yardım sağlamak için topluluğuna daha fazla güvenir. WordPress topluluğu oldukça büyük ve çok aktif, ancak bu, yeni başlayan biri için dezavantaj yaratabilir. Bazı forumlar ve topluluklar, yeni inşaatçıların ihtiyaç duydukları yardımı bulmalarını zorlaştırabilecek soru sorma veya tavsiye alma konusunda yazılı olmayan kurallara sahip olabilir.

Kapsamlı kaynaklar sunan bir sistemdir, ancak yardım arayan kişinin kendi kendine bulmasına dayalıdır. Bu nedenle, WordPress kullananların çoğu, sitelerini oluşturmak için hepsini kendi başlarına yapmak yerine bir geliştirici tutma eğilimindedir.

3. Platform ne kadar esnek?

Squarespace, sıkı bir şekilde kontrol edilen bir platformdur. Sunulan hizmetlerin kalitesini doğrulamak için sürekli test edilir ve izlenir. Bu, geliştirme ekibinin platformu çatışmalar veya sorunlar için izleyebileceği ve bunları hemen çözebileceği bir iç mekan ortamında gerçekleşir.

Bu, Squarespace kullanırken özelleştirmeyi ve esnekliği sınırlandırsa da, platformun güvenilirliğini artırır. Platform güncellendiğinde, mevcut eklentiler de güncellenir. Tüm eklentileri manuel olarak güncellemek zorunda kalmazsınız ve geliştiricinin WordPress’te olduğu gibi yeni değişikliklere uyum sağlamasını beklemezsiniz.

WordPress açık kaynaklı bir platformdur, bu nedenle kişiselleştirilmiş bir deneyim arayanlar için çok fazla çeşitlilik mevcuttur. Bu, bir geliştiricinin kendi aracını oluşturmasını veya 50.000’e yaklaşan mevcut eklentilerden birini indirmesini mümkün kılar. Bu araçların çoğu ücretsiz olarak paylaşılır veya küçük bir yatırım için üçüncü şahıslar tarafından satılır.

WordPress’in açık kaynak yapısı hem en iyi avantajı hem de en kötü dezavantajıdır. Topluluk tarafından oluşturulan araçları kullanırken, amaçlandığı gibi çalışacaklarının garantisi yoktur. Yeni bir site için harika eklentiler olduğu kadar çok sayıda zayıf eklenti olduğunu söylemek doğru olur.

Bu, WordPress’tekiler için maliyetleri düşük tutar, ancak aynı zamanda ek sorunlar yaratır. Ücretsiz bir eklenti, destek sağlama zorunluluğu olmadığı anlamına gelir.

4. Yeni içerik eklemeye ne dersiniz?

Konu içerik eklemek olduğunda Squarespace pek fazla seçenek sunmaz. İçerik, platforma hızlı bir şekilde eklenebilir ve yayınlanabilir. Video, dijital veya diğer multimedya içeriği biçimleri için dosya yüklemek basit bir işlemdir. Çekici bir sayfa oluşturmak ve yayınladığınızda nasıl görüneceğini bilmek yalnızca birkaç tıklama alır.

Yeni kullanıcılar, bu platformu yaklaşımında ve neler yapabileceğinde nispeten basit bulacaklar. Düzen seçenekleri sınırlı olabilir, ancak bu, ortalama bir kullanıcı için başlatmadan gönderiye kadar olan hızı da artırır.

WordPress, kullanıcılara daha fazla seçenek sunmak için tasarlanmıştır. Bu, platformun kullanımını zorlaştırır, ancak yine de biraz sezgisel bir şekilde tasarlanmıştır. Geçmişte MS Word gibi bir kelime işlemci kullandıysanız, WordPress komutlarının çoğu size tanıdık gelecektir. Öğrenme eğrisi, komutlarınızın nerede olduğunu bulmayı içerir.

Yeni kullanıcıların, bazı yeni başlayanların diğer yazılım ürünleriyle zamanlarında bildiklerinden biraz farklı olan, WordPress’in kullandığı jargonu ve terminolojiyi de öğrenmeleri gerekecektir. Özel bir görünüm oluşturarak daha fazla düzen seçeneğiniz var, ancak doğru düzeni elde etmek daha uzun sürüyor.

5. Maliyeti ne kadar?

Squarespace, bir web sitesi veya çevrimiçi mağaza oluşturmak için dört farklı düzey sunar. Web siteleri ayda 12 ABD Doları kadar düşük bir maliyete sahip olabilirken, çevrimiçi mağazalar ayda 26 ABD Doları kadar düşük bir maliyetle oluşturulabilir. Bu pahalı görünse de, site Squarespace tarafından barındırılıyor, bu nedenle yeni aboneler web sitelerini oluşturmaya başlamadan önce serbest bir web barındırma şirketi bulmaya çalışırken yakalanmazlar.

WordPress açık kaynak olduğu için ücretsizdir. Birçok alan sahibinin bu platformu kullanırken karşılaştığı sorun, web barındırıcılarının bunu kabul etmeyecek olmasıdır. WordPress siteleri bir sunucuda çok hızlı büyüyebilir. Birçok web barındırma ajansının sahip olduğu boyut sınırlamaları ile, tamamen yasaklamazlarsa, bir WordPress sitesinin kapsamını sınırlamak zorunda kalırlar.

Yeni bir sitenin ilk 12 ayındaki ilk yatırım aşamasında, Squarespace ve WordPress maliyetleri aşağı yukarı aynıdır. Ancak, uzun vadeli bir varlık oluşturuyorsanız, özellikle geniş bir e-ticaret platformu çalıştırmak istiyorsanız, WordPress genellikle daha ucuz olabilir.

6. Devam eden bakım ne kadar zor?

Squarespace çok az bakım gerektirir. Bunun nedeni kapalı bir ortamda faaliyet göstermeleridir. Bu platformun geliştirme ekibi, her güncellemenin ve gerekli olabilecek tüm bakım çalışmalarının kontrolünü elinde tutar. Site sahiplerinin, web sitelerinin olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamak yerine içeriklerine ve hizmetlerine odaklanmalarını sağlayan bir süreçtir.

Squarespace kullanılırken nadiren çakışmalar meydana gelir. Güncellemeler otomatik olarak gerçekleşir.

WordPress, yoğun bakım gerektiren bir platformdur. Temalar, eklentiler veya genel olarak platform, geliştiricilerinden bir güncelleme aldığında, diğer her şey de bir güncelleme gerektirir. Kullanıcılar ayrıca ürün güncellemelerini almak için geliştiricilerin insafına kalmıştır. Bir eklenti bir süredir güncellenmemişse ve oluşturulan site için gerekliyse, bir platform güncellemesiyle devre dışı bırakılabilir ve web sitesini çevrimdışına alabilir.

Kullanıcılar, web sitelerinin tüm yönlerini korumaktan sorumludur. Eklentiler zamanında güncellenmediğinde çakışmalar meydana gelebilir. Ayrıca, bir siteye yüklenen eski eklentilerden de kaynaklanabilirler.

Squarespace vs WordPress: Hangisini kullanmalı?

Bir e-ticaret sitesi oluşturmak ve markanızın hızlı bir şekilde temsil edilmesini istiyorsanız, Squarespace buradaki en iyi seçenektir. Aylık maliyet, bir WordPress sitesinin sunabileceğinden daha yüksek olabilir, ancak kullanmak için yerleşik araçlara sahiptir ve kredi kartı ödemelerini hemen kabul etmek için Stripe, PayPal veya her ikisini de sitenize bağlayabilirsiniz.

WordPress ayrıca e-ticaret çözümlerini kabul eder ve bir e-ticaret platformu için daha fazla seçenek sunar. Bu platformla herhangi bir türde bir site oluşturmak daha uzun sürer, ancak daha fazla özelleştirme seçeneği vardır. WordPress’i seçmek, zaman içinde daha fazla devam eden bakım taahhüt etmek anlamına gelir.

Squarespace vs WordPress tartışmasında, biri gerçekten diğerinden “daha iyi” değil. Her platform, yeni bir sitenin sahip olabileceği özel ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu özellikleri özel ihtiyaçlarınız ile karşılaştırarak hangi seçeneğin size uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.