Televizyon reklamcılığının 8 artısı ve eksisi

Televizyonun icadından bu yana reklam, şirketlerin yeni ürün ve hizmetler için marka bilinirliği kazanmaları için güvenilir bir yol olmuştur. Reklamın sunulma şekli zamanla değişmiş olabilir, ancak sonuçlar hiç değişmedi. Televizyon reklamcılığındaki olası düşüşler de zaman içinde oldukça sabit kalmıştır.

Bu pazarlama yöntemini düşünüyorsanız, bir anlaşmayı kapatmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken TV reklamcılığının artılarını ve eksilerini burada bulabilirsiniz.

Televizyon reklamcılığının avantajları nelerdir?

1. Televizyon geniş bir kitleye ulaşır.

Diğer medya biçimleriyle karşılaştırıldığında, televizyon çok daha geniş bir kitleye ulaşma eğilimindedir. Bunu da diğer yöntemlere göre çok daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Reklamınız hedef kitlenizin dikkatini çekebildiği sürece, anında ve kalıcı bir izlenim bırakabilir.

2. İzleyicilere ulaştığında, en dikkatli oldukları zamanda bunu yapar.

Televizyon reklamları işe yarar çünkü insanlar gördüklerine odaklanır. O ekranda ne olduğuna dikkat ediyorlar. Markanızı, hizmetinizi veya ürününüzü oraya koyarak kalıcı bir etki bırakabilecek görüntüler, sesler ve hareketler içeren bir mesaj iletebilirsiniz.

3. Televizyon reklamcılığı anında güvenilirlik sağlar.

İzleyiciye, sunduğunuz şey konusunda ciddi olduğunuzu söyler. Ayrıca, izleyiciye, rekabete kıyasla daha üstün bir ürün veya hizmet sunabileceğinize dair bazı video kanıtları sunar. Ayrıca, ürün veya hizmetinizin izleyicinin en çok istediği zamanda sunulması için TV reklamlarını belirli zamanlara hedefleyebilirsiniz. Bu yüzden akşam yemeğinde pizza reklamları alıyorsunuz!

4. İşletmenize görsel bir kişilik kazandırır.

Mesajınızın halka sunulma şekli, markanıza biraz kişilik katmanın bir yoludur. Reklamın arkasındaki markayı anında ortaya çıkaran birkaç unutulmaz ulusal kampanya oldu. AFLAC ördeği, Aşamalı Ajan Flo veya Geiko geko gibi. Ve Taco Bell Chihuahua’yı kim unutabilir?

Televizyon reklamlarının dezavantajları nelerdir?

1. Bir televizyon reklamının izleneceğinin garantisi yoktur.

Birçok insan kişisel ihtiyaçlarını karşılamak için iş molalarında kalkmayı tercih eder. Bir şeyler içmek için buzdolabına gidebilir, tuvalete gidebilir veya postalarını almak için dışarı çıkabilirler. Daha sonra, reklamlarını görmeden veya duymadan programlarının bir sonraki bölümünün keyfini çıkarmak için geri dönerler. Bu pazarlama çabasının ziyaretçi alacağının garantisi yoktur.

2. Televizyon reklamları bütçenizi hızla tüketecektir.

Özellikle reklamınızın prime time’da yayınlanmasını istiyorsanız, reklam tek başına oldukça pahalı olabilir. Ayrıca bir senaryo yazma, reklamda oynamaları için insanlara ödeme yapma, reklamı düzenleme veya bir reklam ajansını dahil etme maliyetleri için bütçe ayırmanız gerekebilir. TV reklamları da tekrar edildiklerinde daha etkilidir, bu da birden fazla yer ayırmanız gerektiği anlamına gelir.

3. Hataları düzeltmek veya değişiklik yapmak zordur.

Diğer reklam biçimleriyle, basılı veya yayınlanan hataları hemen düzeltebilirsiniz. Televizyon reklamcılığı ile, reklamı yeniden kaydetme ve düzenleme maliyetini ödemek istemediğiniz sürece, son ürüne takılıp kalırsınız. O zaman bile, döngüde düzeltilmiş sürümü almadan önce yayında birden fazla reklamınız olabilir.

4. Birincil hedef kitlenizi hedeflemek tahmin edilemez olabilir.

Markanız ve işletmeniz bebek ürünleri satıyorsa, evde oturan bir ebeveynin reklamınızı görme olasılığının en yüksek olduğu gündüz saatlerinde reklam vererek biraz tasarruf edebilirsiniz. Veya bir ebeveynin çocuğuyla birlikte uyanık olduğu akşam saatlerinde, sabah erkenden onları beslemek için reklam yayınlamayı düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki, her zaman reklamınızı gören, ancak hedef pazarınızın bir parçası olmayan insanlar olacaktır. İşiniz, reklamınızın etkisini en üst düzeye çıkarabilmesi için bu insanları en aza indirmektir.

Televizyon reklamcılığının artıları ve eksileri her zaman akılda tutulması gereken bir pazarlama yöntemi olduğunu göstermektedir. Her marka ve işletme, ihtiyaçları için doğru ortam olup olmadığını belirlemek için artılarını ve eksilerini tartmalıdır. Bazen olacak, ama bazen olmayabilir. Bu yüzden bu kilit noktaları düşünmek çok önemlidir.