Ücretsiz İndirilen PDF ile Hızlı ve Yavaş Düşünün Özeti

Düşünmek, Hızlı ve Yavaş, Nobel Ödüllü Daniel Kahneman tarafından 2012 yılında yazılmış bir romandır. Bu kitapta Kahneman, düşünme veya karar verme yollarımızı ve bu yolların birbirleriyle ve birbirleriyle nasıl çalıştığını anlatıyor.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 İki sistem

Muhtemelen bu kitabın ana fikri, düşüncelerimizi işleyebilmemizin iki yolunun varlığını çevreliyor. Kahneman onlara “Sistem 1 ve 2” diyor. Sistem 1 düşüncesi, en iyi şekilde, karar vermek için bilinçaltı bilgilere ve önceki deneyimlere dayanan sezgimiz olarak tanımlanır. Sistem 2 mantıklı ve kasıtlıdır ve bir karar vermek için makul bilgilerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir.

# 2 Sistem 1 faydalı ve zararlıdır

Kitap, Sistem 1 düşüncesinin (hızlı düşünün) duygusal durumlarda veya anlık kararlar vermeniz gerektiğinde çok yardımcı olabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Bununla birlikte, bu tür bir düşünce aynı zamanda aşırı önyargıya eğilimlidir ve her zaman şüphelerinizi doğrulayan şeyleri arayacaktır. Bu nedenle 1. Sistem düşüncesi başımıza büyük bela açabilir veya gerekmediğinde duygusal tepki vermemize neden olabilir.

# 3 Sistem 2 gerekli

Sistem 1’in hızını uygun şekilde dengelemek için, Sistem 2’nin düşünmesi (yavaş düşünme) genellikle daha yavaştır, ancak belirli bir durumda doğru seçim yaptığınızdan ve bilinçli kararlar verdiğinizden emin olmanıza yardımcı olur. Sistem 2 düşüncesi, genellikle kendi içsel önyargılarınıza karşı koymak için alternatif görüşler aramanızı gerektirir.

# 4 Kayıptan kaçınma

Kahneman, insanın herhangi bir kaybı, herhangi bir kazanç veya zaferden iki kat daha güçlü algılama eğilimini tanımlar. Başka bir deyişle, kazanmayı veya başarmayı umduğumuzdan daha çok kaybetmekten korkarız. Sonuç olarak, Sistem 1 düşüncesi genellikle kayıp veya korku hakkında endişelenir veya risklerden ve olumsuz tepkilerden kaçınmaya odaklanır.

# 5 Aşırı özgüven korkunç olabilir

Sistem 1 düşüncesinin eğilimli olduğu başka bir şey de aşırı güveninizdir. Aslında kitap, çeşitli büyük şirketlerin daha riskli CFO’larının daha fazla risk aldığına ve kendilerini ve şirketlerini daha büyük kayıplara maruz bıraktığına işaret ediyor. İyimserlik önemli olsa da, aşırı iyimserlik veya aşırı güven büyük hatalara yol açabilir.

# 6 Zamanın çoğu Sistem 1’de geçiyor

Yaşayan en mantıklı insan olsanız bile, muhtemelen zamanınızın çoğunu Bilinçsizce veya Sistem 1’de düşünerek geçiriyorsunuzdur. Bu, insan ruhunun doğal halidir. Aslında bu o kadar da kötü değil çünkü günlük veya sosyal durumların monotonluğunda otomatik olarak yolumuza devam etmemizi sağlıyor.

# 7 Sistem 1 tutarlı bir hikaye arar

Her şeyden çok, 1. Sistem düşüncesi, her zaman anlayabileceğiniz ve yeni durumları yorumlamak için kullanabileceğiniz bir anlatı yaratmaya çalışmakla ilgilidir. Sonuç olarak, 1. Sistem düşüncesi, kanıtlar tam olarak birbirini tutmasa bile, hemen sonuçlara varma ve yanlış hikaye yaratma eğilimindedir.

# 8 Sistem 2 genellikle nadiren dahil olur

2. Sistem düşüncenizi bilinçli olarak meşgul edeceğiniz en sık rastlanan durumlar, beklenmedik bir durumla karşılaştığınız zaman olacaktır. Ancak dikkatinizi çekmek için yeni olaylar veya uyaranlar ortaya çıktığında, düşüncenizi yavaşlatacak ve bir soruna analitik olarak yaklaşmaya başlayacaksınız. Kendinizi bu tür yavaş düşünmeye daha bilinçli olarak girmek için eğitebilirsiniz, ancak aksi takdirde zaman zaman gerçek 2. Sistem düşüncesini deneyimleyecek kadar şanslı olacaksınız.

# 9 İnsanlar saftır

Kahneman, kendi yanılmazlığımıza inanmamanın bizim için önemli olduğunu vurgular. Beynimiz, hilelere aşık olmak ve orada olmadığında bile tanıdık olanı görmek için kablolanmıştır. Beynimiz, özellikle 1. Sistem düşüncesine ve halihazırda sahip olduğumuz inançları güçlendiren unsurlara veya eylemlere kurban gitmeye karşı savunmasızdır. Mantıklı düşünmenin çaba gerektirdiğini anlamak, uygun olmadığında 1. Sistem düşüncesine geçmenizi zorlaştırabilir.

# 10 Körlük doğamızda var

Kitap, Christopher Chabris ve Daniel Simons tarafından yapılan bir çalışmayı gözden geçiriyor. Bu çalışmada, sinemaseverler iki takım arasında bir basket topu kaç kez pas geçtiğini saymaya çalışıyorlar. Film sırasında goril kostümü giymiş bir kadın dikkati dağıtıyor. Ancak, test yöneticileri, birçok izleyicinin gorili fark etmediğini, görevlerine çok daldıklarını belirtti. Bu, kitaptan harika bir noktayı göstermektedir: Sistem 1 düşüncesi nedeniyle ne zaman önyargılı olduğumuzu veya kötü sonuçlar çıkardığımızı çoğu zaman fark etmeyiz.

# 11 Kendi hatalarımızı kabul etmek zordur

Doğal olarak, yukarıdaki gerçekleri uzlaştırmak birçok insan için zordur. Genel olarak, kendi kusurlarımız üzerinde kara kara düşünmektense, başkalarının yaptığı zararı veya yanlışı belirtmek bizim için çok daha kolaydır. Ama sadece 2. Sistem düşüncesine katılabilir ve kendi körlüğünüzün farkına vararak ve düşüncenizi geliştirmek için çalışarak kendi önyargılarınızı sınırlayabilirsiniz.

# 12 Geri görüş onaylıyor

Olaylara dönüp bakma ve sonuçlarını çoğaltma, genellikle iyi veya kötü bir karar veren kişiyi suçlama veya suçlama eğilimimiz vardır. Örneğin, bir CEO’yu kötü bir iş kararı verirse otomatik olarak kötü liderlik için suçlamamız ve aynı kişiyi şanslı bir karar vermesi durumunda alkışlamamız daha olasıdır. Gerçek yeteneği 1. Sistem düşüncesi için pek önemli değil.

# 13 Formüller etkili olabilir

Kahneman’ın kendisi, yüksek riskli ortamlarda insan yargısının yerini almak için puanlama formülleri veya endeksleri kullanmanın iş, eğitim ve diğer alanlarda gelecekte daha iyi sonuçlar elde etmek için etkili bir yol olabileceğini şiddetle önermektedir. Ayrıca, bunun sahip olduğu bir önyargı olduğunu ve bu nedenle incelemeye dayanmayabileceğini de belirtiyor.

# 14 Tanıdık olanı seçeceğiz

Tüm insan beyinleri, eğer bir seçenekleri varsa, tanıdık olanı seçmek için kablolanmıştır. Bu, her insanın her zaman deneyimlediği bir şeydir. Yenilik, Sistem 1 beyni için tehlikelidir.

# 15 Zeka bir tuzak olabilir

Kitap, pek çok sözde zeki insanın sadece 2. Sistem düşüncesiyle çalıştıklarına inanarak kendilerini kandırabileceğine işaret ediyor.Tüm insanlar zekaları ne olursa olsun aynı tembel beyin ve Sistem 1 önyargılarından muzdarip olduklarını kabul etmelidirler.

Hızlı ve Yavaş Düşünen En İyi 10 Alıntı

  1. “İnsanları yalanlara inandırmanın güvenilir bir yolu sık sık tekrar etmektir, çünkü aşinalık hakikatten kolayca ayırt edilemez. Otoriter kurumlar ve pazarlamacılar bu gerçeği her zaman biliyorlardı.”
  2. “Hayatta hiçbir şey düşündüğün kadar önemli değil, sen düşünürken.”
  3. “Dünyanın bir anlam ifade ettiğine dair teselli edici inancımız, sağlam bir temele dayanmaktadır: cehaletimizi görmezden gelmek için neredeyse sınırsız yeteneğimiz.”
  4. “İğrenme konusunda uzman olan psikolog Paul Rozin, tek bir hamamböceğinin bir kase kirazın çekiciliğini tamamen mahvedeceğini, ancak bir kase hamamböceği için bir kirazın hiçbir şey yapmayacağını gözlemledi.”
  5. “Zeka sadece akıl yürütme yeteneği değildir; aynı zamanda hafızada ilgili materyali bulma ve gerektiğinde dikkat etme yeteneğidir.”
  6. “Güvenilir ve zeki olarak görülmek istiyorsanız, daha basit bir dilin kullanacağı karmaşık bir dil kullanmayın.”
  7. “Geleceğin öngörülemez olduğu fikri, geçmişin kolaylıkla açıklanmasıyla her gün zayıflıyor.”
  8. “Garip bir şekilde, ben hatırlayan ben’im ve deneyimleyen, yaşayan benlik, bana bir yabancı gibi geliyor.”
  9. “Sezgisel buluşsal yöntemlerin özü budur: Zor bir soruyla karşılaştığımızda, genellikle daha kolay bir soruyu yanıtlarız, genellikle yerine koymayı fark etmeden.”
  10. “Dünya hakkında ne kadar anladığımızı abartmaya ve olaylarda şansın rolünü küçümsemeye eğilimliyiz.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Hızlı ve Yavaş Düşünme PDF özetini indirmek için buraya gidin .