UNIX’in 18 Artıları ve Eksileri

UNIX, genellikle büyük devlet kurumlarında, araştırma laboratuvarlarında, üniversitelerde ve kolejlerde bulunan bilgisayar işletim sistemidir. Teknoloji gelişmeye devam etse ve bu kurumlar için yeni O / S fırsatları olsa da, 1969 yılında Kenneth Thompson tarafından Bell Laboratuvarlarında çalışırken yazılan bu ürüne güvenmeye devam ediyorlar. bağımsız ve ücretsiz. ki bu o zamanlar devrimciydi.

UNIX’e aşina değilseniz, bu işletim sistemini öğrenmek zor olabilir. Onunla bir fare kullanmaz ve kullanıcı için kullanılabilir hiçbir simge yoktur. Bir DOS etkileşimine en yakın olan bir komut satırı istemi sağlar. Ardından, bilgisayardan bilgi almanıza yardımcı olabilecek belirli bir komut yazarsınız.

UNIX, tam ekran düzenleyiciyle gelen, İnternet üzerinde çalışan ve donanım işlevselliğini artırabilecek çeşitli komutlar sunan ilk işletim sistemi olacaktı.

UNIX’in artıları ve eksileri, bu işletim sisteminin 2019’da 50 yaşına girmesine rağmen, işi halletme yeteneğine sahip olduğunu kanıtlıyor.

Unix Avantaj Listesi

1. Korumalı bellek ile eksiksiz çoklu görev sunar.

UNIX çerçevesi, birden çok kullanıcının birbirine müdahale etmeden aynı anda birden çok programı çalıştırmasını mümkün kılar. Aynı anda sorguları çalıştıran birden fazla kişi olduğu için sistemi çökertmez, bu nedenle şeffaf iletişim için tek bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunda büyük kurumlar genellikle bu işletim sistemini tercih eder.

2. Sanal belleği çok verimli kullanın.

Eylemler nedeniyle fiziksel belleğin bitmesi endişesi duymadan UNIX üzerinde birden çok program çalıştırabilirsiniz. Bu işletim sistemi, işleri halletmek için sanal belleği kullanma biçiminde çok verimlidir. Kullanıcı deneyimi boyunca devam eden şeffaflığa vurgu yapıyor. Çoğu program için tam insan tarafından okunabilen kaynak kodu, kullanıcıların isterlerse okumaları için mevcuttur. Gerektiğinde programları da değiştirebilirsiniz. Tüm bunlar, bir şeyin neden işe yaradığına veya bir nedenden dolayı çalışmadığına dair derin bir anlayış yaratmak için istikrara yapılan vurgu ile birlikte gelir.

3. Erişim ve güvenlik kontrolleri sunar.

UNIX ücretsiz olmasına rağmen, kurumlara erişim kontrollerini azaltmadan verilerini koruyabilecek bir güvenlik düzeyi sunar. Geçerli bir hesap ve parola, sistemdeki tüm kullanıcıların kimliğini doğrulamalıdır. Sağlanmazlarsa, sisteme giriş yapmanın bir yolu yoktur. Her dosya, ondan sorumlu belirli hesaba aittir. Sahipler daha sonra bilgiye kimin okuma veya yazma erişimi olduğuna karar verir.

4. İzlenecek önemli bir dizi komut sağlar.

Zengin küçük komutlar kümesinin ve minimal yardımcı programların belirli görevleri son derece iyi yerine getirdiğini göreceksiniz. UNIX’e kıyasla diğer işletim sistemlerinde bulabileceğiniz özel seçeneklerle aynı miktarda dağınıklık yoktur. Bunu, herkesi her zaman memnun etmeye çalışan, herkese uyan tek bir çözüm yerine, tamamlanması gereken belirli bir görev olduğunda erişebileceğiniz bir araç kutusu olarak düşünün.

5. Yardımcı programları ve komutları birlikte zincirlemenizi sağlar.

UNIX kullandığınızda, yardımcı programları ve komutları sınırsız bir şekilde birleştirme olanağına sahipsiniz. Bu yapı, kullanıcıların diğer işletim sistemlerinin yaratacağı aynı zorluk seviyelerine sahip olmadan karmaşık görevler üzerinde çalışmasını mümkün kılar. Modern PC sistemlerinde olduğu gibi önceden yapılandırılmış menüler veya kombinasyonlarla sınırlı değilsiniz.

6. Birleşik bir dosya sistemi sunar.

UNIX’i kullanmaya başladığınızda, bu işletim sistemindeki her şeyin bir dosya olduğunu keşfedeceksiniz. Fiziksel cihazlarınız, programlarınız ve verileriniz bu tek birleşik dosya sisteminin parçası haline gelir. Sistemin bir parçası olarak kaç farklı fiziksel aygıt dahil edilmiş olursa olsun, iç içe geçmiş bir dizin üçlüsü olarak görünür. Bu yapı, sistemin nasıl çalıştığını öğrendikten sonra gezinmeyi çok daha kolaylaştırır çünkü tek büyük ağaç, diğer sistemlerde UX ile karşılaşabileceğiniz komplikasyonları ortadan kaldırır.

7. Muhtemelen dünyadaki en taşınabilir işletim sistemidir.

UNIX, çok çeşitli farklı makinelerde mevcuttur ve bu da onu bugün dünyada hala çalışan en taşınabilir işletim sistemlerinden biri haline getirir. Bu yüzden yaratılışından sonra 50 yılı aşkın bir süredir kullanılmaya devam etmektedir. Gerçekleştirilmesi gereken daha karmaşık bir şey olduğunda yolunuza çıkmamanızı sağlarken temelleri verimli bir şekilde yapabilmenizi sağlayan sıkı bir çekirdektir.

8. Program geliştirme için optimize edilmiştir.

Üniversiteler ve araştırma laboratuvarları, program geliştirme için optimize edilmiş olması nedeniyle UNIX’i kullanmayı tercih ediyor. Araştırma projeleri sırasında karşılaşılan olağandışı koşullara uyum sağlayabildiği için bu işletim sistemini kullanırken daha az engel vardır. Verilerinizin bütünlüğünden ödün vermeden istediğiniz zaman ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir ihtiyaca göre ölçeklendirebilirsiniz.

9. İhtiyaçlarınıza göre uyarlanabilir.

UNIX, size özel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir sistem oluşturma özgürlüğü verir. Sunduğu esneklik, düzenli olarak erişmeniz gereken belirli dosyalar varsa komutları değiştirmenize olanak tanır. Çok fazla değişiklik yaparsanız işleri oldukça kolay bir şekilde alt üst edebilseniz de, günümüzde PC’ler ve mobil cihazlar için satılan kapalı sistemlere kıyasla, elde etmeniz gerekenlerle daha uyumlu bir işletim sistemi oluşturmak mümkündür.

10. Tutarlılık sunar.

Bu işletim sistemi için elli yıllık ömür bir dezavantaj yaratmış gibi görünse de, gerçekte tam tersidir. Windows veya Mac O/S kullanırken sadece programcıların izin verdiği şeyleri aktif etmeye zorlanmak yerine işletim sisteminin yapabileceği her şeyi yapabilirsiniz. Bu noktada, sisteminizi özelleştirmeye başladığınızda yanlışlıkla ekleyebileceğinizleri bulacaksınız.

11. Modern bir sürüm kullanıyorsanız, sınırlı bir grafik arabirim sunar.

Metin tabanlı bir kültürü benimseme fikrinden hoşlanmıyorsanız, diğer işletim sistemlerine bakmadan önce UNIX’in modern bir sürümünü denemek isteyebilirsiniz. Bugün bu seçenek ile grafiksel arayüzler sunan bir sistem kurabilirsiniz. Diğer sistemlerde beklediğiniz kadar gösterişli olmasalar da, yerel kullanıcılar gerekli tüm komutları hatırlamakta zorlanıyorsa, yine de yararlı bir seçenek olabilir.

12. Zengin bir endüstri deneyimine erişim sunar.

Bazı UNIX lehçelerinde 50 yılı aşkın bir süredir geliştirme yapıldığı için, bu işletim sistemini kullanırken karşılaşabileceğiniz sorunları çözmenize yardımcı olabilecek birkaç uzman bulunmaktadır. Belgeleme, özellikle özel bir lehçeyle ciddi bir sorun olabilse de, genellikle yeniden üretken olabilmeniz için sorunu çözmenize yardımcı olabilecek bir kaynak uzmanı bulunur.

Unix eksileri listesi

1. Düşmanca bir kullanıcı arayüzü sunar.

Bir işletim sistemini kullanmaya yönelik metin tabanlı yaklaşıma aşina değilseniz, geleneksel komut satırı kabuğuna erişmeye çalıştığınızda UNIX, düşmanca bir arabirim gibi gelir. Sıradan kullanıcıdan ziyade programcı için tasarlanmıştır. Bu sistemi kullanmak, insanların ihtiyaç duydukları dosyalara ulaşmasını sağlayacak komut yapılarına ve mekanizmalara alışmaları biraz zaman alacaktır. Daha yaşlı kullanıcılar, genç kullanıcılardan daha hızlı adapte olma eğilimindedir, çünkü DOS’un büyümesiyle ilgili biraz deneyimleri vardır.

2. Kullanıcıların tüm ana özellikleri anlamasını gerektirir.

UNIX, kullanıcılar programların ve komutların birbirleriyle nasıl olumlu bir şekilde etkileşime gireceğini bildiklerinde iyi çalışır. Bu sisteme sabit bir kara kutu gibi davranmaya çalışırsanız, hayal kırıklığı yaratan bir deneyim gibi hissedeceksiniz. Potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için işletim sisteminin bazı önemli tasarım özelliklerini anlamalısınız.

3. Ezici olabilecek çok sayıda kâr sunar.

UNIX ile birlikte gelen 400’den fazla standart yardımcı program vardır. Bu işletim sistemini yeni tanıyorsanız, öğrenme süreciniz diğer seçeneklerden daha fazla deneme yanılma içeren bir süreç olma eğilimindedir. Sistem çerçevelerinde sağlanan çeşitli araçları keşfetmeye başlamanıza yardımcı olabilecek yalnızca birkaç öğretici ve kılavuz vardır. Komutları belirlemek, üretkenliği en üst düzeye çıkarmanın yalnızca ilk adımıdır. Ayrıca belirli görevleri gerçekleştirmek için bunları nasıl kullanacağınızı bulmanız gerekir.

4. Anlaşılması zor olabilecek şifreli komutlar sunar.

UNIX işletim sistemini kullanırken öğrenmeniz gereken komutlar genellikle şifrelidir ve kullanıcıları elde etmek için pek bir anlam ifade etmez. Bir komuta başladıklarında ne olacağını anlamaya çalıştıklarında kullanıcılara çok az yanıt verirler. Bu dezavantaja örnek olarak GREP’i ele alalım. Bu komutu girerseniz, seçilen belgelerde kelime öbeklerini arayabilecek bir fonksiyona sahip olacaksınız. LPQ, yazıcı kuyruğunu görüntülemek için kullanacağınız komuttur. Hepsini öğrenmedikçe, bir kullanıcı sistemle oynamak için işini yapmaktan daha fazla zaman harcayabilir.

5. Yerel lehçeler için komutları özelleştirmenizi sağlar.

UNIX aracılığıyla sağlanan özelleştirme, en önemli avantajlardan biridir. Bir kullanıcı bir sistemden diğerine geçtiğinde de dezavantaj olabilir. Komutlar her yerde farklıysa, bu işletim sistemindeki uzmanlar bile onunla üretken olmak için dik bir öğrenme eğrisi ile karşı karşıya kalır. Son 50 yılda ortaya çıkan çeşitli lehçelerle, kullanıcıların bu sistemle edindiği bilgiler siteye özgü olma eğilimindedir.

6. Yararlı olması için hassas girdi gerektirir.

UNIX kullandığınızda, yalnızca komut satırı etrafında dönen metin tabanlı bir kültüre dahil olursunuz. Bu işletim sistemi için komutları girerken kesin olmalısınız, çünkü beklenmeyen sonuçlar üretmek için küçük bir değişiklik yeterli olabilir. Metin dizginizde tipografik hata olmadığından emin olmak için günlüğe kaydettiğiniz her komutu gözden geçirmelisiniz. Bu, sonuçları üretmek için gereken zaman yatırımının, sistemin zamanında ve operasyonel bir şekilde çalışmasına göre daha fazla olabileceği anlamına gelir.

UNIX’in Artıları ve Eksileri, kullanıcılara, araştırma laboratuvarlarına, eğitim kurumlarına ve hatta büyük kuruluşlara verileri daha verimli kullanma ve depolama fırsatı sunar. Bu işletim sistemi kullanıcı dostu bir arayüz sunmasa da, bunu yapmak için yeterli zaman varsa öğrenmesi kolay bir erişim noktası sağlar. İhtiyaçlarınızı karşılamak için özelleştirebilirsiniz.