Ürün geliştirmenin 8 artısı ve eksisi

Yeni ürünler [veya hizmetler] geliştirme yeteneği, bir işletmeye yeni bir soluk getirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, ürün geliştirme süreci doğru yönetilmezse bir şirketin tabutuna çakılan son çivi olma potansiyeline de sahiptir.

Ürün geliştirmenin ana avantajı, bir markanın ve bir şirketin tüketici tabanıyla alakalı kalmasına yardımcı olabilmesidir. Tüketicilerin karşılaştığı yeni sorunları çözmek için sürekli çabalayan bir kuruluş, sürekli olarak gelir elde etme fırsatı yaratır.

Ürün geliştirmenin ana dezavantajı, değişen tüketici tercihlerinin değerli bir ürünü işe yaramaz hale getirebilmesidir. Bir kuruluş, değerli olduğu düşünülen bir ürün geliştirmeye bile başlayabilir, ancak ticarileştirilmeden önce onu kaybedebilir. İşte ürün geliştirmenin üzerinde düşünülmesi gereken bazı artıları ve eksileri.

Ürün geliştirmenin avantajları nelerdir?

1. Bir inovasyon kültürü yaratın.

Yeni fikirler, yeni ürünler yaratmaya yardımcı olur. Yeni ürünler yeni gelir elde edilmesine yardımcı olur. Yeni gelir, yeni fikirleri teşvik etmek için kullanılabilir. Bu inovasyon kültürüdür. Her adım, bir markanın ve işletmenin daha fazla pazar payı elde etmesi için bir sonraki adımı destekler.

2. Daha yüksek bir değer önermesine yardımcı olur.

Ürün geliştirme, bir tüketicinin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandığında, bir markanın ve işletmenin temel demografisi için daha yüksek bir değer teklifi yaratır. Daha yüksek değer teklifleri, daha fazla tekrar alıcıya ve daha yüksek gelire yol açabilecek olumlu ağızdan ağza pazarlamaya yol açar.

3. Profesyonel bir ağ oluşturabilirsiniz.

Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesi, bir marka ve işletme endüstrisinden insanları çekecektir, çünkü bunlar “son teknoloji” bir organizasyon olarak kabul edilir. İnsanlar yenilikçiler ve uzmanlarla bağlantı kurmak istiyor. Bu, pozitif ürün geliştirmeye odaklanan bir organizasyonun B2B ve B2C ağlarının her zaman büyüme fırsatına sahip olacağı anlamına gelir.

4. Tüketiciler yeni ürünleri denemek için istekli olacaklar.

En yeni iPhone’u almak için can atan kişilerin sözlerini hatırlıyor musunuz? Bir marka ve işletme, olumlu bir ürün geliştirme konusunda bir üne sahip olduğunda tüketicilerin sahip olduğu tutum budur. Yeni ürünleri denemeye, ilk satın alan olmaya ve çabalarınızı desteklemeye istekli olacaklardır çünkü inovasyona odaklanmanız inovasyona odaklanmanız haline gelir.

Ürün geliştirmenin dezavantajları nelerdir?

1. Bir ürün için gerçekçi olmayan beklentiler belirlemek kolay olabilir.

Yerleşik kalite kriterleri olmadan, ürün geliştirme süreci bir marka ve işletme için gerçekçi olmayan gelecek beklentileri yaratabilir. Bir prototipin amaçlandığı gibi çalışması, beklenen bir değeri sağlayabileceği anlamına gelmez. Tüketici değeri beklentilerini karşılamada tutarlı bir performans olmalı ve bunun gerçekleşmesi için kesin ölçütler belirlenmelidir.

2. Ürünler beklenmedik bir şekilde arızalanabilir.

Binlerce saatlik teste rağmen, bir ürünün beklenmedik bir şekilde arızalanması mümkündür. Samsung Galaxy Note 7 pil sorunları ve daha sonra geri çağrılması buna bir örnektir. Bir ürün genel pazarda beklendiği gibi performans göstermezse, beklenen karlar çok kısa sürede öngörülemeyen büyük giderlere dönüşebilir.

3. Dış kaynaklar, ürün geliştirme sürecinizi aksatabilecek şekilde prosedürleri değiştirebilir.

Ürün geliştirme sürecine dahil olan ancak bir markanın ve işletmenin doğrudan etki alanının dışında olan bir dizi dış kaynak vardır. Nakliye sağlayıcıları teslimat tarihlerini değiştirebilir. Açık deniz üreticileri prosedürleri değiştirebilir. İmalat malzemeleri kaliteyi kaybedebilir. Bunların tümü, geliştirilmekte olan nihai ürünü etkileyebilir.

4. Ürün testi başarısız bir fikirle sonuçlanabilir.

Bir marka ve şirket, yalnızca bir pazarda test edildiğinde bir fikrin başarısız olduğunu görmek için ürün geliştirme sürecine çok fazla zaman ve çaba harcayabilir. Başarısız bir fikrin maliyetinin üstlenilmesi gerektiğinden, ürün geliştirmede her zaman bir risk olacaktır. Yeni gelir umutları geliştirilmekte olan bir ürüne bağlıysa, bu, ürün arızası yaşamak yerine kuruluşu başarısızlık riskine sokar.

Ürün geliştirmenin artıları ve eksileri, bu sürecin riskli olabileceğini gösteriyor, ancak aynı zamanda markaya ve işletmeye daha büyük başarılar elde etme fırsatı veriyor. Metodik olarak yaklaşıldığında, yenilikçi sonuçlar genellikle gelecekteki başarısızlık riskine değer.

Geçmişte ürün geliştirmeye nasıl yaklaştınız? Bu süreçte fark ettiğiniz avantaj veya dezavantajlardan bazıları nelerdi?