Uzaktan çalışmanın 21 artısı ve eksisi

Dünyadaki her sektörde dijital dönüşümleri yönlendiren trendler, çalışanların işlerini nasıl yaptıklarına bakış açılarını da değiştiriyor. Akıllı telefonlar, bulut bilişim ve verilere hızlı erişim, uzaktan çalışma talebini (ve potansiyelini) artırıyor.

Hepimizin birbirimizle iletişim kurma şeklimizi geliştirmeye devam eden çok sayıda işbirliği aracı var. Slack’ten Pages’e ve Google Dokümanlar’a kadar, ofisteki yeni yer dünya haline geldiğinden, uzaktaki ekipler işlerini her zamankinden daha hızlı yapıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 4 işçiden 1’i bugün belli bir sıklıkta uzaktan çalışıyor. Bu sayı 2005’ten bu yana ikiye katlandı. Serbest meslek sahipleri, serbest meslek sahipleri veya geleneksel anlamda işe alınmayan bağımsız müteahhitler de dahil değil. Bu işçiler toplama eklendiğinde, mevcut ABD iş gücünün %40’ından fazlası bir şekilde düzenli olarak uzaktan çalışıyor.

Teknoloji bir zamanlar olduğu gibi sınırlayıcı faktör değil. Şirketler, uzaktan çalışanları işe almanın bazı benzersiz avantajları olduğunu görüyor. Çalışanlar, bir hücreye veya ortak çalışma alanına gidip gelmek yerine, olmak istedikleri yerde çalışmanın rahatlığını yaşarlar.

Bu kurulumun ayrıca yakından bakmanız gereken dezavantajları da var. İncelemek için uzaktan çalışmanın artıları ve eksileri.

Uzaktan çalışmanın avantajlarının listesi

1. Herkes, düzenlemenin ek esnekliğinden yararlanır.

Herhangi bir yerden çalışmak, bu iş düzenlemesini düşünmek için en iyi sebeplerden biridir. Çalışanlar ev ofislerinden, yerel kafeden veya hatta sahilde çalışmak isteyip istemediklerini seçebilirler. Bu yapılandırma, her çalışana daha yüksek üretkenlik düzeylerini teşvik etmek için ideal çalışma alanını tasarlama esnekliği sağlar.

Bazı işler, zaman yönetimi ile ek bir esneklik katmanı sunar. İşçiler bazen istedikleri zaman da çalışabilirler. Son teslim tarihleri ​​veya toplantılar gibi her zaman acil faaliyetler olacaktır, ancak herkesin aynı sayfada olması gereken konuların dışında, programınızı ayarlayabilir ve kendi programınızı planlayabilirsiniz.

2. Uzaktan çalışmak, yeni beceriler öğrenmenize yardımcı olur.

İnsanlar, bağımsızlıkları ve kişisel dürtüleri (veya eksikliği) nedeniyle uzaktan çalışırken başarılı veya başarısız olmazlar. En sevdiğiniz programları çalışmak yerine Netflix’te zorunlu olarak izlemek muhtemelen bu pozisyondan kovulmanıza neden olsa da, aynı şey diğer tüm çalışma alanları için de geçerlidir. Dikkat dağıtıcılar bugün her yerde. Bağımsız olarak çalışmak için kendinizi disipline etmeyi öğrenmelisiniz.

Bu disiplinin bir kısmı, bağımsız olarak karar verme cesaretini içerir. Yıllardır uzaktan çalışan gaziler genellikle girişimci olarak yanlış değerlendirilir, çünkü ikisinin ortak bir özelliği vardır: proaktif çözümler bulma ihtiyacı. Karar verme, zamanlama ve liderlik becerileriniz bu düzenleme ile gelişir.

3. Uzaktan çalışırken herkes paradan tasarruf eder.

Ortalama bir çalışan işe giderken günde 10 dolar harcıyor. Bu, geleneksel bir ofiste çalışmaya başlamanın maliyetinin yılda ortalama 2.600 dolar olduğu anlamına gelir. Bu medyan olduğu için, bundan çok daha fazlasını ödeyen bazı işçiler var. Örneğin Los Angeles’taki işçiler yılda 4.000 dolardan fazla ödüyorlar. Uzaktan çalışıyorsanız, bu para yerel benzin istasyonu yerine doğrudan çek hesabınıza gider.

Uzaktan çalışırken başka şekillerde de tasarruf edeceksiniz. Restoranlarda daha az öğle yemeği var. Kendi atıştırmalıklarınızı otomat yerine mağazadan satın alın. Evde pijamalarınızla çalışabileceğiniz için aynı gardırop masraflarını dert etmenize gerek kalmayacak.

İşverenler de tasarruf ediyor. Uzaktan çalışanlara resmi faydalar sağlasalar (ve onları bağımsız yükleniciler olarak işe almasalar bile), karşılanması gereken daha az mekansal gereksinim vardır.

4. Uzaktan çalışanlar için daha az sosyal dikkat dağıtıcı var.

Her zaman önceki gece olanlar hakkında sohbet etmek isteyen bir veya iki iş arkadaşı vardır. İşçiler evde programlarını planladıklarında, işte üretkenliği sınırlayan “soğuk su” atmosferi ortadan kalkar. Ebeveynler, çocuklarının omuzlarını tokatlamasını veya komşularının kapılarını çalmasını sağlayabilir, ancak bu kesintiler, önceki gece izledikleri futbol maçı hakkında konuşmak için para almak isteyen iş arkadaşından genellikle daha az sıklıkta görülür.

5. Kuruluşlar, uzaktan çalışma yoluyla daha iyi kişileri işe alabilir ve elde tutabilir.

Uzak ekiplere izin veren şirketler, kritik çalışanlarını elde tutmak için daha fazla fırsat yaratır. Bazı aileler bir ev bulup nesiller boyu orada kalsa da, ortalama bir hane hayatı boyunca 11 kez yer değiştirir. Amerikalılar çoğu gelişmiş ülkeden daha sık hareket ediyor. Bu her gerçekleştiğinde, kuruluş hayati çalışanlarını kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Bu seçeneği sunarak, kilit personel görevlerinde kalabilir ve istenen sonuçlara katkıda bulunmaya devam edebilir.

6. Uzaktan çalışanlar geleneksel çalışanlardan daha üretkendir.

SHRM, belirli bir kapasitede uzaktan çalışan çalışanların yaklaşık %80’inin ofislerinden başka bir yerde çalıştıklarında daha üretken olduklarını bildirdiklerini bildiriyor. Evde daha fazla zaman geçirmek, kişisel yaşamda daha az stres yaratarak hastalık izni veya tatil ihtiyacını azaltır. Uzaktan çalışmasına izin verilen çalışanların, kendilerini kötü hissetseler bile üretken kalma olasılıkları daha yüksektir, çünkü çalışmak için ihtiyaç duydukları araçlara anında erişimleri vardır.

Bir şirket, çalışanlarına haftada yalnızca bir gün izin verse bile, bu, birçok çalışanın bu avantajdan faydalanması için yeterlidir. Daha az hasta gün ve izin, organizasyonun kârlılığı üzerinde daha az mali baskı yaratır.

7. Geleneksel çalışanlara sağlanan faydalar, uzaktan çalışanlar için de geçerlidir.

Bir çalışan resmi olarak bir kuruluş tarafından işe alınırsa, her gün bir ofise gidiyormuş gibi uzaktan çalışırsa aynı fayda ve teminatı alırlar. Bu, işsizlik sigortası ve işçi tazminatı kapsamında olduğunuz anlamına gelir. Çalışırken başınıza bir şey gelirse, sebebi ne olursa olsun, bu teminat, yeni bir pozisyon ararken tıbbi yardım almanızı veya maddi yardım almanızı sağlar.

İstisnalar her zaman kişisel koşullara göre geçerlidir, bu nedenle tüm çalışanlar bu avantajın sonuçlarını göremez. Bununla birlikte, ona erişime sahip olmak, uzaktan çalışana, bağımsız yüklenicilerin ve serbest çalışanların sahip olmadığı ek bir güvenlik düzeyi sağlar.

8. Bu senaryoda çalışma şeklinizde daha az sınırlama vardır.

Bir ofis odasında oturduğunuzu hayal edin. Müzik yüksek olduğunda iyi çalışırsınız. Müziği “11”e çıkarırsanız, iş arkadaşlarınızın çıkardığı gürültüden şikayet etmesi muhtemeldir. Bazı işverenler masalardaki kişisel eşyaları kısıtlar. Uzaktan çalışabildiğiniz zaman bu sorunlar ortadan kalkar. Televizyon açıkken daha iyi konsantre olursanız, açın ve çalışmaya başlayın. Müziğinizi istediğiniz kadar yüksek sesle çalın. İstediğiniz tüm bibloları veya aile fotoğraflarını masaüstünüzde tutun. Burası sizin alanınız, bu da daha fazla kontrole sahip olduğunuz anlamına geliyor.

9. İşverenler, uzaktan çalışanlara izin verdiklerinde daha az kayıp zaman için ödeme yaparlar.

Eğitim tarafından yayınlanan bilgilere dayanarak, ortalama bir iş yerinde meydana gelen aksamalarla ilgili bazı inanılmaz istatistikler var.

• Ortalama bir çalışan, işine ara verilmeden önce toplam 11 dakika çalışır.

• Hücrelerde çalışmak, özel ofislerde çalışanlara kıyasla %29 daha fazla dikkat dağınıklığı yaratır.

• Bir çalışanın iş hata oranını ikiye katlamak için gereken tek şey 2,8 saniyelik bir mola. Bu kesinti 4,5 saniyeye ulaşırsa, hata oranınız üç katına çıkar.

• Sık kesintiler, çalışanların tükenmişliğini yaklaşık %10 oranında artırarak, fiziksel sağlık sorunlarına yakalanma riskinin %4 oranında artmasına neden olur.

• Dikkat dağınıklığından sonra üretkenliğe geri dönmek ortalama bir çalışanın 25 dakikasını alır.

Bu sorunlar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işçiler için yaklaşık 600 milyar dolarlık üretkenlik kaybına neden oluyor. Bu nedenle SHRM, uzaktan çalışan ve bir ofise gidip gelen çalışanların %30’unun evde olmanın onları sekiz saatlik bir vardiyada daha üretken hale getirdiğini söylediğini belirtiyor.

10. Uzaktan çalışmak ekibin çeşitliliğini sağlar.

Uzaktan çalışma gerçekleştiğinde bir organizasyon içinde daha fazla çeşitlilik elde edeceksiniz. Şirketler, geleneksel işe alım ilişkisinde işgücünde sınırlıdır, çünkü topluluklarına taşınmak için yerel veya istekli insanları işe almak zorundadırlar. Uzaktan çalışmak bu dinamiği değiştirir. Katkıda bulunmak için herkes her yerden çalışabilir. Bu, işyerinde sunulan daha fazla fikre, farklı bakış açılarına ve hatta herkesin potansiyelini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olan benzersiz çalışma tarzlarına sahip olduğunuz anlamına gelir.

11. Bir güç kültürü oluşturmaya başlamanıza yardımcı olur.

Uzaktan çalışmak, her çalışanda yüksek düzeyde motivasyon sağlayarak işyeri gücünü artırır. Çalışan evde (veya tercih edilen bir yerde) çalışmanın faydalarını kazandığında, bu yapıyı sürdürmek için motive olurlar. Bunun tutkusu en tepeden başlıyorsa, tüm kurumsal iletişime dahil olmayı teşvik ediyorsa ve uygulamalı etkinlikler uzaktan çalışanları da kapsıyorsa, o zaman iş yeri kültürü bu ortamdan dolayı zayıf değil, daha güçlü hale gelir.

12. Uzaktan çalışmak yeniliği geliştirir.

Yaratıcı insanlar her gün yeniliğin sınırlarını zorlar. Uzaktan çalışmak, bu zihniyetle daha fazla çalışana erişmenizi sağlar. Uzak olmak işbirliğini olumsuz etkileyebilse de, herkesin bir araya gelmesi için sanal bir oyun alanına sahip olmak yenilikçi ateşleri körüklüyor. Bu yapıdan fikirler ortaya çıkmasa bile, işçiler ve işverenler bunun yüksek verimli çalışmayı teşvik ettiğini görüyorlar.

Uzaktan çalışmanın dezavantajlarının listesi

1. Uzaktan çalışmak, bilgi sahibi olmayı zorlaştırır.

Modern iş gücünde kullanılan iletişim uygulamaları ve işbirliği araçlarıyla bile, dijital bağlantı ile kişisel bağlantı aynı şey değildir. Geleneksel işyerini taklit ederek tamamen uzak bir ekipte üretken bir şekilde çalışabilirsiniz, ancak bu, insanlar birlikte konuştuğunda kendiliğinden gerçekleşen bir beyin fırtınası oturumunun yerini alamaz. Burada “ortak zemin” çözümleri yoktur. İşverenler uzaktan çalışanlara izin verdiğinde iletişim boşlukları gerçektir ve ele alınmadığı takdirde üretkenlik seviyeleri zarar görebilir.

2. Uzaktan çalışanlar için daha az profesyonel sosyal bağlantı var.

Birçok insan en iyi arkadaşlarının ofiste tam zamanlı çalışırken tanıştıkları insanlar olduğunu söyler. Başkalarıyla günde 8 saatten fazla kilitli kaldığınızda sosyal bağlantılar kurulur. Uzaktan çalışırken öğle tatilinde sizinle birlikte yürüyen iş arkadaşınızı alamazsınız. İşverenler, tatil partileri ve kurumsal etkinlikler için uzaktan çalışanları içerir, ancak bu, her gün hayata geçen bir çalışma alanı ile aynı şey değildir.

3. Uzaktan çalışmak izolasyona neden olabilir.

Birçok uzaktan çalışan, topluluklarının bir parçası hissetmek için kafeteryalarda, kütüphanelerde veya kamusal alanlarda çalışmaya karar verir. Her gün bir ev ofisinde sıkışıp kalıyorsanız, küçük konuşma veya sosyal sohbete katılmak için aynı fırsatlar yoktur. İnsanlar sosyal yaratıklardır. Uzaktan çalışmak, her gün, bütün gün, fazla rahatlamadan yalnız olduğunuz bir durum yaratır.

Gallup Sağlık Endeksi, uzaktan çalışmanın diğer çalışanlara kıyasla daha fazla stres yarattığını bildiriyor. Yalnız olmak, geleneksel istihdam ilişkisine göre daha fazla endişe ve kaygı yaratır. Uzaktan çalışanların %30’u, izolasyonun “büyük bir sorun” veya “bir tür sorun” olduğunu söylüyor. Bu sorunları üretken kalma ihtiyacıyla birleştirin ve sorunlar için bir reçeteniz var.

4. Dikkat dağınıklığı, uzaktan çalışanlar için daha büyük bir sorundur.

Ebeveynler, özellikle evde küçük olanlar ile evde çalışma fikrini severler çünkü çocuklarıyla daha fazla zaman geçirebilirler. Tam zamanlı çalışmayı bebek bezi değiştirmek, mama hazırlamak, öğle yemeği hazırlamak ve günlük programı yönetmekle dengeleme ihtiyacı ortaya çıktığında, işleri halletmek için asla yeterli zaman yok gibi görünüyor. İşçiler zamanlarını son teslim tarihlerine ve program taleplerine göre ayarlamaya başlarlar, bazen de hangi gün olduğunu unuturlar.

5. Bazı kuruluşlar bu çalışma ilişkisiyle para biriktiremezler.

Kayıtlı istihdam maliyetleri bazen arttığından, insanların uzaktan çalışmaya başlamasını istediklerinde işverenler genellikle bağımsız yüklenicilere veya serbest çalışanlara geçer. Çalışanların evden çalışmasına izin verildiğinde finanse edilmesi gereken veri erişim korumaları vardır. Her çalışan için bir VPN mevcut olsa bile, gelişmiş siber sigorta ihtiyacı, herkes işe gidip geldiğinde gerekli olmayan ek maliyetler yaratır.

İlgili organizasyonun büyüklüğüne bağlı olarak, kendi ve üçüncü şahıs korumaları da dahil olmak üzere kapsamlı bir siber sigorta poliçesinin yıllık primi yılda 120.000 dolardan fazla olabilir. Kendi varlıklarını korumak isteyen girişimciler bile giriş seviyesi primlerinin yılda 700 dolar civarında olduğunu görüyor.

6. Kuruluşların iş yapma şeklini etkileyebilecek yeni gizlilik endişeleri vardır.

Uzaktan çalışmak, ağ korumalarının güvenlik sağlama şeklini değiştirir. Bunun nedeni, çalışanların çeşitli harici konumlardan dahili ağlara erişmeye başlamasıdır. Bir kafe veya kütüphane gibi uzak çalışanların buluşabileceği birkaç popüler yer, bir kuruluşun fikri mülkiyetini korumak için ihtiyaç duyabileceği Wi-Fi güvenlik yapılarını sunmaz. Veri hırsızlığı tehdidi, bazı işletmelerin sözleşmelerini kaybetmesine neden olmak için yeterliyken, diğerleri HIPAA ve diğer gizlilik düzenlemelerini uygulamayı maliyetli bulabilir.

7. Şirketlerin uzaktan çalışma koşullarını zorlama yolu yoktur.

Çalışanların iş için bir ofise rapor vermeleri gerektiğinde, her kişi için çalışma koşullarının kalitesi konusunda bir garanti vardır. Uzaktan çalışma gerçekleştiğinde bu garanti ortadan kalkar. Yalnızca her bir ev ofisi ve potansiyel topluluk toplanma noktasının doğrudan denetlenmesi bir kuruluşa bu bilgiyi verebilir. Her çalışana belirli gereksinimleri takip etme yetkileri olan yönergeler sunulsa bile, her çalışanın bunları uygulamasını sağlamanın birkaç yolu vardır.

Bu sorun, bazı sigorta primleri için daha yüksek prim maliyetleri yaratır, bu nedenle geleneksel bir çalışan yerine bağımsız yükleniciler veya serbest çalışanlar kullanılır. Emniyet ve güvenlik kurallarına uymaktan kuruluş değil, çalışan sorumlu olduğunda bu sorun ortadan kalkar.

8. Uzaktan çalışmak, kendi BT uzmanınız olmanız anlamına gelir.

Çalışanlar bugün uzaktan çalışma için üstün teknolojilere erişebilir, ancak bu, bu öğeler için bakım gereksinimlerinin olmadığı anlamına gelmez. Ekipmanlarının mümkün olduğunca üretken olmalarını sağlayan en son işletim sistemi, yazılım ve uygulamalarla güncel olmasını sağlamak her çalışanın sorumluluğundadır. Bilgisayar, telefon veya diğer mobil cihaz şirket tarafından sağlanmadıkça, her çalışanın güncellemeleri kontrol etmesi, yamaları indirmesi ve öğeleri yüklemesi gerekir. Bu sorunlar işçinin üretim süresini azaltır. Güncelleştirmelerin doğru şekilde yüklenmemesi, kuruluşunuz için güvenlik risklerini de artırabilir.

9. Bazı kuruluşlar için saat dilimi sorunları yaratın.

Bir kuruluş uzaktan çalışanlara izin vermeye karar verirse, yerel biriyle anlaşmak yerine ülkenin diğer tarafında buldukları süperstarı işe alabilirler. Bu, Batı Yakası’nda birini işe alan bir Doğu Yakası şirketi için işveren ve işçi arasında 3 saatlik bir zaman farkı oluştuğu anlamına gelir. Alaska veya Hawaii’de birini işe almak bu dezavantajı daha da derinleştirir. Ayakta ve çalışıyor olabilirsiniz, ancak süperstarınızın yaşadığı yer sabah 5 olabilir. Kuruluşlar, herkesin bilgi sahibi olmasını sağlamak için tartışmaların dökümünü içeren kusursuz bir denetim sistemi kullanmalıdır.

Uzaktan çalışmanın bu artıları ve eksileri, bir kuruluş için bu yapı mevcut olduğunda üretkenliğin ve finansal refahın arttığını göstermektedir. İşçiler daha mutlu, daha az stresle uğraşıyor ve yine de son teslim tarihlerini karşılıyor. İletişim ve işbirliğiyle ilgili bazı potansiyel sorunlar olsa da, modern teknolojinin uygun maliyetli doğasıyla birleşen bulut tabanlı bilgi işlemin evrimi, her zamankinden daha fazla şirketin ve çalışanın bu ilişkiyi benimsemesini mümkün kılıyor.