Vardiyalı çalışmanın 11 artısı ve eksisi

Bazı işletmeler sürekli çalışmalıdır. Bu tür bir konfigürasyonda, günün saatleri genellikle 6 ila 12 saatlik 2 ila 4 günlük vardiyaya bölünür. Bazı şirketler ayrıca vardiyaları 3 günlük, 4 günlük izin veya benzeri bir biçimde kullanabilir. Vardiyalı çalışmanın artıları ve eksileri, bu tür bir programın sizin için uygun olup olmadığını size bildirebilir.

Vardiyalı çalışmanın avantajları nelerdir?

1. Yerel çalışan adaylarına kolaylık sağlayın.

Çalışanlar için birden fazla vardiya olduğunda, insanlar programlarına en uygun pozisyona başvurabilirler. Örneğin, kolejde sabah dersleri alan biri, ikinci vardiyada çalışabilir ve bir derece kazanırken yine de tam zamanlı çalışabilir.

2. İşçilerin isterlerse yoğun çalışma saatlerinden kaçınmalarına izin verin.

Bazı işçiler için işe gidip gelmek başlı başına bir baş ağrısıdır. Normal 8 ila 5 zaman diliminin dışında çalışarak, insanlar yoğun saatlerde meydana gelen aynı stres ve trafik sorunları olmadan işe gidebilirler. Özellikle üçüncü vardiya çalışanları için çok daha az sıkışıklık var.

3. Yaşam tarzı avantajları sunar.

Geceleri çalışıyorsanız, sabahları sinemaya gidebilirsiniz. Ya da dilerseniz sabahları en ucuz fiyatlarla bir tur golf oynayabilirsiniz. Üyelerin çoğu işte meşgulken spor salonuna gidebilirsiniz. Ayrıca, işte olmadığınız zamanlarda gitmeyi sevdiğiniz birçok yer için daha az sıkışıklık bulacaksınız.

4. Bir şeyler yapmanızı sağlar.

Birçok çalışanın haftalık işleri ve ayak işleri, gün içinde yeterli zaman olmadığı için ertelenir. Kalkıyorlar, işe gidiyorlar ve eve yorgun geliyorlar. Vardiyalı çalışırken, işleri halletmek için fazladan zaman duygusu vardır ve bu, birçok vardiya çalışanının izin günlerini daha sık geçirmesini sağlar.

5. Esneklik sunar.

Vardiyalı çalışanlar, işlerin, randevuların veya aile sorunlarının çözülebilmesi için genellikle birbirleriyle vardiya değiştirebilirler. Bu, bazı çalışanların hastalık günleri veya tatil yardımlarına bağımlılığını azaltır.

Vardiyalı çalışmanın dezavantajları nelerdir?

1. Vardiyalı çalışma genellikle anormal bir rutin gerektirir.

İkinci vardiyada çalışıyorsanız, çalışma saatleriniz 16:00 ile 12:00 arası olabilir. Bu, anormal bir rutinde ve çoğu insanın televizyon, barbekü partileri ve diğer eğlenceli aktivitelerden hoşlandığı bir işte çalışıyorsunuz demektir. Aynı vardiyada çalışmayan aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek için zaman planlamak zordur.

2. Herkes kendi vardiyasını seçemez.

Vardiya tabanlı bir sistem üzerinde çalışan birçok kuruluş, genellikle en iyi vardiyaları en uzun süre hizmet veren çalışanlarına atayacaktır. Bu genellikle, “en iyi” ve “en kötü” çalışanların hepsinin aynı vardiyalarda olduğu ve üretim eşitsizliği potansiyeli yarattığı anlamına gelir.

3. Bazı işçiler diğerlerinden daha uzun süre çalışabilir.

Vardiyalı çalışma da zordur çünkü vardiyalar arasında iş sorumluluklarında farklılıklar olabilir. Üçüncü vardiya çalışanı güvenlik ve izlemeden daha sorumlu olabilirken, birinci vardiya çalışanı doğrudan bakım sorumluluklarına sahip olabilir. Bu, farklı vardiyalar arasında gerilim yaratabilir.

4. Uyku alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

İnsanlar yaşlandıkça, alternatif vardiyalı çalışma için gerekli olan alışkanlıkları oluşturmak daha zor hale gelir. İkinci veya üçüncü vardiyada çalışan insanlar, uykusuzluk, yüksek tansiyon ve madde bağımlılığı gibi sorunlarla, sırf bedenlerini çalışır durumda tutmaya çalıştıkları için baş edebilirler.

5. Ailevi sorunlar yaratabilir.

Bir ebeveyn ilk vardiyada, ikinci ebeveyn ikinci veya üçüncü vardiyada çalışıyorsa, bir kişi çocuklarına daha fazla destek sağlamak zorunda kalmış gibi görünebilir. Ayrıca, her kişinin çalışması gereken alternatif saatlerle birlikte paylaşılan etkinlikleri planlamak daha da zorlaşıyor.

6. Tekrarlayıcı ve sıkıcı olabilir.

Bu, özellikle gece vardiyası olan üçüncü vardiya çalışanları için geçerlidir. Çoğu üçüncü vardiya çalışanı, dış kaynaklara erişim olmadan sessizce, kendi başlarına çalışma eğilimindedir. Hatta çoğu durumda evden kendi yiyeceklerini getirmeleri gerekir, çünkü sabah 4’te öğle yemeği yemek zor bir iş olabilir.

Vardiyalı çalışmanın artıları ve eksileri, alternatif bir program isteyen veya buna ihtiyaç duyan işçiler için çok faydalı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca bir işletmenin sürekli çalışmasını sağlar. Bununla birlikte, potansiyel endişeleri de yoktur, bu nedenle mümkün olan en iyi kararı vermeden önce her bir kilit nokta dikkatlice tartılmalıdır.