Vergi cennetlerinin 11 artısı ve eksisi

Vergi cennetleri. Bazen bunlar bir nimet olarak görülür. Diğerleri onlara bir küfür gibi davranır. Gerçekten toplumumuz için bir yararları var mı? İşte dikkate alınması gereken vergi cennetlerinin artıları ve eksileri.

Vergi cennetlerinin avantajları nelerdir?

1. Kişisel finansal bilgileri korurlar.

Vergi cennetleri, yatırımcıların kişisel finansal bilgilerini koruma konusunda proaktif ve gayretlidir. Genel olarak, yabancı vergi memurlarının bu bilgilere erişmesini engelleyen bir tür resmi yasa vardır. Vergi cenneti, yabancı makamlarla kimin ve ne miktarda yatırım yaptığına dair çok az bilgiyi paylaşmayacak veya sadece paylaşmayacak.

2. Çok az vergi söz konusudur.

Vergi cennetleri, her durumda, nominal bir vergi uygulayacaktır. Bir vergi cennetinin gerçekte ne empoze edebileceğine dair sabit bir tanım yoktur, ancak amaç, yatırım yapacak parası olan yabancı bir kişi veya şirketin kendi yüksek ulusal vergilerinden kaçabileceği bir yer sunmaktır. Vergisizliğe ek olarak indirimler ve diğer teşvikler de olabilir.

3. Şeffaflık eksikliği.

Vergi cennetleri genellikle varlıklarını halkın gözünden uzak tutmak için gerekli makineleri yaratır. Müzakere edilen vergi oranları, gizli kararlar ve diğer idari bileşenler, paralarını bir vergi cennetine koymaya hak kazanabilecek kişiler dışında genellikle kimsenin erişimine açık değildir.

4. Genellikle yerel mevcudiyet gerekmez.

Çoğu durumda paranızı orada bırakmak için bir vergi cennetinde yaşamanız veya mülk sahibi olmanız gerekmez. Bir lokasyona isim levhası iliştirmek ve o lokasyonda ticaret, ticaret veya üretim yapmasanız bile vergi avantajları talep etmek mümkündür.

5. Bir şirket kurmak kolaydır.

Vergi cennetleri aslında bireyler ve şirketler için denizaşırı finans merkezleridir. Çoğu durumda kişisel çek hesabınızı dengelemek için olduğu kadar, bir vergi cenneti için bir denizaşırı işletmeyi dahil etmek de çok çaba gerektirir. Bir vergi cennetinin sunduğu avantajlardan yararlanmak için bir mağaza açmaktan daha fazlasını yapmanız gerekse de, çoğu yatırımcı bu süreci kısa sürede tamamlayabilir.

Vergi cennetlerinin dezavantajları nelerdir?

1. Siyasi veya ekonomik istikrarsızlık olabilir.

Çok para olduğunda, çok fazla açgözlülük de vardır. Hükümet istikrarsız hale geldiğinde veya yabancı yatırımları kontrol etmenin bir yolu olarak döviz kontrollerini uygulamaya karar verdiğinde, bir vergi cennetine para koymak tehlikeli olabilir.

2. Evrak işi kapsamlı olabilir.

Çoğu vergi cenneti başarılı bir şekilde faaliyet göstermektedir çünkü birden fazla ülke ile vergi gereksinimleri konusunda çelişkili yargı alanları oluşturan birden fazla anlaşmaya sahiptirler. Vergiden kaçınma anlaşmaları, özellikle anlaşmalarda yerleşik bilgi paylaşımını önleme boşlukları varsa, özellikle popülerdir.

3. Hukuki sonuçları olabilir.

2008’de Almanya, birçok vatandaşın yerel vergilerden kaçmak için kullandığı bir Lihtenştayn banka tröstünü araştırdı. Bu soruşturma yerel bir sızıntıdan oluşturuldu. Vergi cenneti ile ilgili kişiler ve işletmeler her zaman daha iyi bir anlaşma ararlar. Yetkililer yaklaşıyorsa, her şeyin çökmesi için sadece bir kişinin gemiden atlaması gerekir. Bazen sonuçlar hapis cezasını bile içerebilir.

4. Yasadışı faaliyetleri teşvik edebilirsiniz.

Vergi cennetleri kara para aklamayı veya diğer yasal faaliyetleri teşvik edebilir. Bu, kısa vadede bazılarına fayda sağlayabilir, ancak uzun vadeli sonuç, dünya ekonomisinin zarar görmesidir. Aynı anda birden fazla vergi cenneti araştırıldığında, çok hızlı bir şekilde küresel bir durgunluk meydana gelebilir. Bunu 2007-2009’da gördük.

5. Bir vergi cennetinde faaliyet göstermenin maliyeti genellikle daha yüksektir.

Bir vergi cennetinde faaliyet göstermenin maliyeti, ulusal olarak faaliyet göstermenin maliyetinin 2,5 katından fazla olabilir. Amaç vergileri sınırlamak olsa da, bazı yatırımcılar ve işletmeler, vergileri ödemektense vergiden kaçınmanın ve bir vergi cennetinin bazen sunduğu yasal gri tonlarından uzak durmanın daha maliyetli olduğunu görebilir.

6. Vergi cenneti yasaları eşit olmayan bir şekilde uygulanabilir.

Bir vergi cennetinde bir şey yapmak istiyorsanız, sürecin hızlandırılabilmesi için rüşvet veya “ücretler” olması çok muhtemeldir. Vergi cenneti içinde mali durumunuzu temsil etmesi için özel birini kiralamanız bile gerekebilir.

Vergi cennetlerinin artıları ve eksileri, bu bölgeler var olduğu sürece her zaman hararetle tartışılacaktır. Bir şekilde, bir vergi cenneti açgözlülüğü kontrol edebilir. Başka şekillerde, onu teşvik edebilirsiniz. Doğru çözümü bulmak, vergi cennetlerinin kendileri tarafından halihazırda sağlanan kanıtlara dayanan sürekli bir süreç olmalıdır.