WhatsApp nasıl para kazanıyor: iş modeli ve gelir?

WhatsApp, kullanıcıların metin ve multimedya mesajları göndermesine, sesli ve görüntülü arama yapmasına ve dosya paylaşmasına olanak tanıyan mobil cihazlar (ve ayrıca masaüstü yazılımı) için bir mesajlaşma uygulamasıdır. Lansmanından bu yana dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından biri haline geldi ve Facebook’un 2014 yılında satın almasıyla daha da popüler ve yaygın hale geldi. Ana satış noktalarından biri, uygulamayı indirmenin veya kullanmanın hiçbir maliyeti olmamasıdır. , ücretli bir hizmetten çok daha karlı.

Artık WhatsApp, Facebook’un kendi ana platformundan sonra Facebook’un en popüler ikinci hizmetidir. Bir sonraki en popüler Facebook hizmetleri, Messenger platformu ve Instagram’dır. Ancak popülaritesine ve ücretsiz olmasına rağmen, hayatta kalabilmesi için para kazanması veya bir şekilde kendini haklı çıkarması gereken bir üründür. Peki Facebook WhatsApp’tan nasıl para kazanıyor ve bunu devam ettiriyor?

Şu anki model

1. WhatsApp for Business API’si

Birincisi, WhatsApp for Business API’sidir. Bir API (uygulama programlama arabirimi), diğer şirketlerin bu yazılımı kendi sistemlerine dahil etmesine olanak tanıyan bir program veya yazılım için yaygın olarak oluşturulur. Birçok şirket, WhatsApp işlevselliğini iletişim kanallarına getirmek için WhatsApp Business API’sini kullanır. Bu, geniş bir kullanıcı tabanına sahip şirketler için popüler bir seçenektir ve bu şirketlerin halihazırda kullanmakta olduğu kanallar üzerinden iletişim kurmalarına olanak tanır. Bu API’yi ilk benimseyen Netflix ve Uber gibi şirketler oldu.

WhatsApp for Business uygulamasının kendisi hala ücretsiz olsa da, WhatsApp API erişimi için ücret alır. Ayrıca, API aracılığıyla bir müşteri mesajına yanıt vermenin uzun sürmesi durumunda (genellikle 24 saat) şirketten ek ücret talep eden API’ye bir özellik yüklediler. Bu, tüm taraflara fayda sağlama potansiyeline sahiptir: işletmenin kendisi geç yanıt ücreti ödemek istemez, son kullanıcı zamanında hizmet alır ve mesajlar hemen işlenmezse WhatsApp ek gelir sağlar.

Netflix ve Uber gibi daha büyük şirketler için, WhatsApp’ı mesajlaşma platformlarından biri olarak kullanmak, WhatsApp için büyük miktarda gelir elde etme potansiyeline sahiptir. Kullanıcıların günde 65 milyardan fazla mesaj gönderdiği tahmin ediliyor ve bu hacmin bir kısmını bile tescilli bir API aracılığıyla işlemek, iş kullanımı için kesinlikle gelir odaklı bir ağ geçidi gerektirecektir. Bu maliyetler, uygulamayı ücretsiz olarak alan bireysel kullanıcıları karşılarken, çoğu müşteri tarafından çok popüler olan kullanımı ücretsiz platformu da kapsayabilir.

2. WhatsApp Reklamlarına Tıklayın

Bir başka gelir akışı da Click to WhatsApp reklamlarından geliyor. Bu reklamlar Facebook’ta görüntülenir ve kullanıcıları WhatsApp’a gönderir. Ücretsiz uygulamaların para kazanmasının ana yolu reklamlar olduğundan, bunun 5 milyar dolarlık gelire en önemli katkıyı yapması muhtemeldir.

Uygulamayı kullanmak için abonelik ücretleri gerekliyken, daha önce WhatsApp’ın herhangi bir reklamı olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu, kurucularının zihniyetinin merkezinde yer aldı ve WhatsApp’ı Facebook’a satana kadar bu pozisyonu sadakatle sürdürdüler. Uygulama, ancak Facebook onu satın aldıktan ve kurucular şirketten ayrıldıktan sonra reklam yayınlamaya başladı. Herkesin en iyi niyetine rağmen, günümüzde çoğu uygulama reklamları bir şekilde veya biçimde sunar ve bu genellikle kabul edilen bir ticari uygulamadır.

3. Ödeme işleme ve para transferi

6 Kasım 2022 itibariyle WhatsApp, Hindistan pazarından kullanıcıların WhatsApp aracılığıyla para göndermesine izin verdi. Bu ödeme işleme hizmeti PayPal veya Venmo’ya benzer. WhatsApp Hindistan pazarında test ve inceleme yaptıktan sonra, ödeme işlemlerini dünya çapında sunmayı planlıyor. Bu, kullanıcılar mesajlaşma ve para göndermek için ayrı bir uygulamaya sahip olmak yerine etkinliklerini tek bir uygulamada birleştirmeyi seçerlerse gelecekte daha yüksek miktarlarda gelir elde etme fırsatına sahiptir.

Gelecek modeli

WhatsApp’ın şu anda tahmini 2 milyar kullanıcısı var. Ortalama bir kullanıcı yılda 4 dolar kazanma potansiyeline sahipse (aşağıdaki önceki modelin açıklamasına bakınız), bu 8 milyar dolarlık bir gelir potansiyeline yol açmaktadır. Kurumsal düzeyde duyurulardan ve güncellemelerden yalnızca 5 milyar dolar elde ettikleri için bu, hizmetin zarar görmesine neden olabilir.

Teknoloji dünyasında, bu mutlaka kötü bir şey değildir. Facebook ve diğer birçok uygulamanın kullanımı ücretsizdir, ancak gelirinizi abonelik veya erişim ücretlerinin yanı sıra başka yollarla dengelerler. Ancak, bir ürünü çok uzun süre zararda çalıştırmak, işletme karını veya marjlarını azaltabilir. Teknoloji şirketleri hizmetlerini finanse etmenin yollarını aramaya devam etmelidir.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise, ürün ve hizmetlerinizi satmanın yanı sıra Facebook’un ana hedeflerinden birinin de kullanıcıları hakkında veri toplamak olduğudur. Bunu, hem hizmetleri hem de reklamları her kullanıcı için en iyi şekilde hedeflemek için kullanırlar ve WhatsApp gibi büyük bir kullanıcı tabanını yakalamak, diğer ürün ve hizmetlerini bu kadar geniş bir pazara satmada çok önemli olabilir. Kullanıcılar, uygulamaların birbirleriyle bilgi paylaşmasını engelleyebilse de, varsayılan ayarlar genellikle açık bırakılır, yani birinin verileri ve tercihleri ​​genellikle diğerine giden yolu bulur.

1. Durum bölümündeki duyurular

WhatsApp, durum bölümünde reklamların başlatılmasını test ediyor ve reklamları eskisinden daha fazla mevcut hale getiriyor. Bu, Facebook, Instagram ve diğer popüler uygulamalardaki reklamlarla hemen hemen aynı şekilde çalışacaktır.

Bu reklamları oluşturmak için kullanıcı verilerinin paylaşılmasıyla ilgili bazı gizlilik endişeleri vardır, ancak reklamların kendisi kullanıcının ana ekranında çok fazla müdahaleci olmayacaktır. Reklamın tamamını görmek için yukarı kaydırmanız gerekecek.

2. Kullanıcı metrikleri

WhatsApp, kullanıcı davranış kalıplarını anlama konusunda şirketler için çok değerli olan kullanıcı metrikleri hakkında bilgiler içeren bir paket sunmaya başlıyor. Bu çekici araç, temel pakete ücretsiz erişime ek olarak ek bir ücrete tabi olacaktır.

3. Alışveriş

WhatsApp 22 Ekim 2022’de blogunda, kullanıcıların Mayıs ayında başlatılan bir çevrimiçi mağaza olan Facebook Mağazaları aracılığıyla doğrudan WhatsApp sohbetlerinden alışveriş yapmalarına izin vereceğini duyurdu. Yıl hızla sona eriyor olsa da, bu özelliğin 2022’de kullanıma sunulması bekleniyor.

4. Facebook barındırma hizmetleri

Ayrıca 22 Ekim 2022 tarihli blog yazısında WhatsApp, işletmelere Facebook barındırma hizmeti sunacağını duyurdu. Bu, Facebook’un bulut bilişim sektörüne girişi olacak ve müşteri hizmetleri mesajlaşma araçlarını kullanan şirketlere mesajlarını dünyanın en büyük sosyal medya şirketinin (Facebook) sunucularında saklama olanağı sunacak.

Şu anda WhatsApp’ta yalnızca on binlerce şirket var, ancak 175 milyon kişi her gün WhatsApp’ta bir şirketle etkileşime giriyor. Bu teklifin 2022’de sunulması bekleniyor. Eğer yakalayamadıysanız bu, Facebook’un sunucularında barındırılan tüm mesaj verilerine erişebileceği anlamına geliyor.

5. Ticari müşteriler için daha fazla ücret

Önümüzdeki aylarda WhatsApp, kurumsal müşterilerden WhatsApp’ta kullandıkları bazı hizmetler için ücret almaya başlamayı planlıyor. Şu anda hangi hizmetlerin ücretsiz, hangilerinin ücretli olacağı kamuya açık değil.

Önceki model: Abonelik

Orijinal haliyle WhatsApp ücretli bir uygulamaydı. İndirme ücreti 1 ABD Doları, ardından kullanmak için yılda 1 ABD Doları ek ücrete tabidir. O zamanlar bu, nominal bir ücret olarak kabul edildi ve kullanıcılar bu düşük fiyatı ödemeye istekli olduklarından, iş bu modelle devam etti. Artan popülaritesi sadece gelirini değil, aynı zamanda pazar payını da artırdı.

Facebook popülaritesini fark etti ve WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolara satın aldı, bu o zamanların en büyük uygulama satın alımlarından biriydi. Kısa bir süre sonra ise 1 dolarlık indirme ve kullanım ücretlerini ortadan kaldırarak hizmeti tamamen ücretsiz hale getirdi. Bunun arkasındaki ilk fikir, tüketicilerin uygulamayı kullanan şirketlerle doğrudan iletişim kuracakları ve şirketlerin tüketicilerden doğrudan kullanım ücreti almak yerine maliyeti üstlenecekleriydi. Bu ücretlerin kullanıcı başına yıllık yaklaşık 4 dolar olduğu ve potansiyel toplam yıllık gelirin 5 milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Sonuç

WhatsApp büyüyor ve daha iyi hale geliyor. Forbes, 2022 yazından başlayarak dünyaya WhatApp’ın iPad’e geleceğini ve kullanıcıların kesintisiz platformlar arası erişim için dört cihazı tek bir hesaba bağlayabileceklerini söyledi. Şu anda para kaybetseniz bile, WhatsApp uzun vadede yatırım yapmaya değer. Sürekli büyüyen kullanıcı tabanı, onu çoğu kullanıcı için neredeyse gerekli hale getiriyor ve iş geliri ve reklam fırsatları büyümeye devam edecek.

Messenger hesaplarına mesaj gönderme yeteneği ile birlikte çalışabilirlik hakkında bile konuşuluyor. WhatsApp ve Facebook gibi uygulamalar popüler hale geldiğinde, diğer şirketler bu platformlarda bulunan değerli teşhirlerin bir kısmını yakalayabildiklerinden emin olmak için yakından takip edecekler. WhatsApp gelecekte bunu güçlü bir şekilde kullanmaya hazırlanıyor.