Wix, Squarespace’e karşı

Yapmak istediğiniz bir web siteniz var. Sıfırdan başlamak istiyorsunuz ama çok fazla programlama ile uğraşmak istemiyorsunuz. Bununla birlikte, kişiselleştirilmiş bir sitenin kişisel veya profesyonel nedenlerle hazır ve çalışır durumda olabilmesi için yine de yaratıcılığınızın akmasına izin vermek istersiniz. Bu, muhtemelen bir web sitesi oluşturucu istediğiniz anlamına gelir.

Bu kategorideki en iyi iki seçenek Wix ve Squarespace’dir.

Wix vs Squarespace tartışmasında, ihtiyaçlarınızı karşılamak için her platformun uygulanabilirliğini belirlerken göz önünde bulundurulması gereken birkaç önemli nokta vardır. İşte bugün daha yakından bakmak isteyeceğiniz karşılaştırmalar.

1. Kullanımı ne kadar kolay?

Wix, kullanıcılara basit, ancak organize web sitesi oluşturma için basit bir sürükle ve bırak tasarımı sunar. Site sayfalarınızı doğrudan platformdan düzenleyebilir ve bu değişikliklerin sitenizi yayınladığınızda nasıl görüneceğine çevirmesini sağlayabilirsiniz. Tasarım öğelerinizi ve widget’larınızı sayfa tuvaline sürüklemeniz yeterlidir; başlamaya hazırsınız.

Bu yaklaşım aynı zamanda gelecekte Wix temanızı değiştirmek isterseniz sitenizdeki tüm içeriği güncellemeniz gerekeceği anlamına gelir. Yayınladığınızda mutlak konumlandırma sunan bir platformdur.

Tam ekran video arka planları yükleyebilir, kayan sayfalar oluşturabilir ve kişisel veya profesyonel ihtiyaçlarınızı karşılayarak UX’inizi geliştirmek için otomatik olarak çalışacak duyarlı temalara erişebilirsiniz.

Squarespace benzer bir deneyim sunar, ancak sonuç elde etmek için kullanıcı tarafında daha fazla özgünlük gerektirir. Ayrıca, sitenize cihazlar arasında tutarlı bir görünüm veren duyarlı bir sürükle ve bırak tasarımına sahiptir. Temalar, birkaç farklı endüstri kategorisinde sunulur ve kullanıcıların, markalarını temsil ediyormuş gibi görünen ve hissettiren bir siteyi hızla oluşturmalarına olanak tanır.

2. Erişim ve katkıda bulunanlar

Wix, kullanıcıların herhangi bir programlama bilgisi olmadan bir web sitesi başlatmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Sunulan araçlar, bir kişinin bir e-ticaret platformu da dahil olmak üzere, istediği veya ihtiyaç duyduğu hemen hemen her tür web sitesini oluşturmasına yardımcı olabilir.

Mevcut tüm fonksiyonlar kontrol paneli üzerinden kullanıcıya ulaşır.

Wix kullanıcıları sitelerinin HTML veya CSS’sini değiştiremez. Ayrıca, blog gönderilerinizin otomatik olarak oluşturulan URL’lerini değiştiremezsiniz; bu da, kullanıcı dostu URL’ler bir optimizasyon çabasının parçasıysa, kullanıcıları 301 adres oluşturmaya zorlar. Sitenize, yazarken oluşturulan belirli katkı seviyeleri eklemek de mümkün değildir.

Squarespace, web siteniz için birden fazla erişim düzeyini destekler. Farklı güvenlik seviyeleriyle sitenize birden fazla katkıda bulunan kişi ekleyebilirsiniz. Yorum moderatörleri, içerik oluşturucular veya editörler ve diğer yöneticiler atayabilirsiniz. Ek kullanıcı türleri de mevcuttur.

Mevcut içeriğiniz de yeni Squarespace sitenize kolayca eklenebilir. Blogger, Tumblr, Posterous ve WordPress bu platformla uyumludur. Squarespace’den WordPress’e dışa aktarmak da mümkündür.

Temalar ve sayfalar kodlamaya açıktır, böylece sitenizdeki hemen hemen her şeyi özelleştirebilirsiniz. Kullanılacak yerel geliştirme araçları vardır veya platformunuz için geliştirici olabilirsiniz.

Her iki platform da web sitesinin işlevselliğini artırabilecek ücretsiz ve premium üçüncü taraf uygulamalar sunar.

3. Fiyatlar

Wix, kullanıcılara web sitelerini ücretsiz olarak oluşturma fırsatı sunar. Ücretsiz planda 500 MB depolama alanı, sınırsız sayfa ve güvenli barındırma alacaksınız. Siteniz ayrıca bir Wix alt etki alanında olacak ve üzerinde Wix’e özel reklamlar yer alacak.

Wix aracılığıyla ayrıca dikkate alınması gereken 5 ücretli plan bulunmaktadır.

  • Bağlamak. Bu planın aylık maliyeti 5 dolar ama yine de Wix reklamı gösteriyor.
  • Kombo. Ayda 10 ABD Doları karşılığında 3 GB depolama alanı, 2 GB bant genişliği elde edersiniz ve Wix reklamlarını kaldırırsınız.
  • Sınırsız. Bu plan, sınırsız bant genişliği, uygulama erişimi ve aylık 14 ABD Doları karşılığında 300 ABD Doları tutarında reklam kuponu sağlar.
  • elektronik Ticaret. Ayda 17 ABD Doları karşılığında Wix ile bir çevrimiçi mağaza oluşturabilir ve Sınırsız planın aynı avantajlarını ancak 20 GB bant genişliği ve depolama ile alabilirsiniz.
  • VİP. Bu plan, siteleri için daha büyük bir mağaza ve daha fazla işlevsellik isteyenler içindir. Fiyatı aylık 25 dolar.

Squarespace fiyatlandırması, mevcut 4 ücretli plana dayanmaktadır. Bu platformda sunulan ücretsiz bir plan yoktur. Tüm Squarespace planları e-ticarete izin verir.

  • Kişiye özel. Ayda 12 dolardan, sınırsız bant genişliğine sahip 20 sayfa, galeri ve blog elde edersiniz.
  • Anlaşmak. Ayda 18 ABD Doları karşılığında işlem ücretlerinizi düşürebilir ve profesyonel bir Google e-posta adresi ekleyebilirsiniz. Bu planda sınırsız sayfa ve bant genişliği vardır.
  • Temel mağaza. Bu planın aylık maliyeti 26 ABD dolarıdır ve kullanıcıların yerleşik galerilerden ve bloglardan sınırsız ürün satmasına olanak tanır. Katkıda bulunanların kilidi bu planla açılır.
  • Gelişmiş mağaza. Ayda 40 ABD Doları karşılığında gerçek zamanlı taşıyıcı nakliye, alan adınızda ödeme ve otomatik indirimler sunabilirsiniz.

4. Müşteri hizmetleri

Wix, sitelerindeki her tasarım veya planlama özelliği için kullanıcılara anında yardım sunar. Siteniz için düşündüğünüz belirli özellik veya seçenek hakkında daha fazla bilgi edinebilmeniz için tıklanabilir bir simge vardır.

Wix ayrıca kapsamlı bir çevrimiçi yardım merkezi sunar. Burada, platformda kullanıcıların karşılaştığı yaygın sorunlara dayalı çeşitli nasıl yapılır içeriği bulacaksınız. İzlenecek eğitici videolar da var. Karşılaştığınız sorunu ele alan tartışma konularını bulmak için aktif bir foruma da erişilebilir.

Squarespace benzer bir deneyim sunuyor. Videolardan içerik öğelerine kadar çeşitli “nasıl yapılır” eğitimlerine erişiminiz vardır ve bunlar size mevcut sorunda adım adım rehberlik edebilir. Ek müşteri desteği için, kullanıcıların kişiselleştirilmiş bir yanıt alması için canlı sohbet ve e-posta biletleri mevcuttur.

Squarespace ayrıca, insanların sitelerinde karşılaşabilecekleri belirli sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için New York ofislerinde düzenli olarak bire bir atölye çalışmaları da sunuyor.

5. Şablonlar

Wix, çok çeşitli endüstrileri kapsayan yüzlerce farklı şablona anında erişim sunar. Ücretsiz plandan yararlanırken bile, nihai web sitesi tasarımı yayınlandıktan sonra oldukça profesyonel görünüyor. Şablonlardan bazıları duyarlı, ancak hepsi değil, özellikle ücretsiz planda.

Sitenizin mobil cihazlarda görünümünü iyileştirmenize yardımcı olan mobil düzenleme özelliklerine erişebilirsiniz. Bunun yinelenen bir site oluşturduğunu unutmayın, bu nedenle bu, tüm organik pazarlama çabaları için yararlı olmayabilir.

Wix şablonları, web sitesi yeniden oluşturulmadan değiştirilemez. Bilgi kaybı anında gerçekleşir ve yedek yoktur. Ayrıca temalarda kodlamaya erişiminiz yok, bu nedenle özelleştirme, tema tasarım öğeleri yerine eklenen içerik aracılığıyla gerçekleşir.

Squarespace, platformlar arası ziyaretçi erişimi için duyarlı düzenler sunan şablonlara sahiptir. Ayrıca, bilgi kaybı tehdidi olmadan siteniz için istediğiniz zaman şablonları değiştirebilirsiniz. Bu platformda yaklaşık 20 kapak tasarımı ve aralarından seçim yapabileceğiniz yaklaşık dört düzine şablon var.

Bununla birlikte, kullanıcılar görünümlerini özelleştirmek için şablonlarının kodlamasını değiştirebilir, böylece tasarım seçenekleri neredeyse sınırsızdır. Temel programlama bilgisi olmadan, şablon seçimi bazı kullanıcılarla sınırlı görünebilir.

6. Konaklama

Yayınlanan tüm Wix siteleri ve içerikleri kendi hizmetlerinde barındırılmaktadır. Bu, ayrı bir ana bilgisayarın ek maliyetleri konusunda endişelenmeden bir siteyi yayınlamayı mümkün kılar, ancak aynı zamanda sitenizin genel kontrolünün daha az olduğu anlamına gelir. Wix sunucuları çökerse, onlar tekrar çalışır duruma gelene kadar web sitesine erişiminiz olmayacaktır. Kapalı kalma süresi, özellikle Wix’in e-Ticaret planlarından birini kullanıyorsanız, kayıp gelire eşittir.

Sqaurespace aynı zamanda web sunucunuz olacaktır. Sitenize yüklediğiniz görseller, videolar, metinler ve diğer içerikler kendi sunucuları tarafından korunur. Wix gibi, bu hizmete kaydolduğunuzda ilk siteniz bir alt alan adıdır. Yeni bir müşteri alan adı istiyorsanız veya kaydolursanız, Squarespace’e alan barındırma atayabilirsiniz.

7. Ödeme işleme

Wix, mağaza planları ile çeşitli ödeme ağ geçitleri sunar. Aboneler ayrıca bir çevrimdışı ödeme yöntemi seçebilirler. Stripe ve PayPal, kullanılan iki yaygın seçenektir, ancak Wix ayrıca belirli bölgelerin hedeflenebilmesi için Square, Braintree, eWay, Worldpay ve MercadoPago ağ geçitlerine de izin verir.

Squarespace, yalnızca Stripe veya PayPal aracılığıyla ödeme işlemeye izin verir. Kullanıcılar sitenizde aynı anda iki işlemciden de ödeme alabilir.

Wix vs Squarespace tartışmasında, doğru çözümü bulmak için işlerinin boyutunu ve kapsamını göz önünde bulundurmak gerekir. Wix, daha çok yeni başlayan veya bir avuç ürün sunan KOBİ’ler için giriş seviyesi bir platformdur. Aynı zamanda serbest çalışanlar ve gig ekonomisinde bir destek platformundan bağımsız olarak çalışmak isteyenler için de iyi bir platformdur.

Squarespace, bant genişliği sınırlamalarını ortadan kaldırması gereken ve daha fazla ürün veya hizmet teklifi için desteğe ihtiyaç duyan daha büyük şirketler için bir çözümdür.

Her ikisi de çok uygun fiyatlıdır, bu nedenle sizin için mümkün olan en iyi çözümü bulmak için ihtiyaçlarınızı bu temel hususlarla eşleştirin.