WordPress 2022 İçin En İyi 6 Yoast SEO Alternatifi

WordPress için en iyi SEO eklentisini arıyorsanız, muhtemelen Yoast SEO adıyla karşılaşmışsınızdır. İyi bir farkla en popüler SEO eklentisidir ve aynı zamanda WordPress’teki arama motoru optimizasyonu hakkındaki çoğu makalede fiili seçimdir.

Ancak, WordPress SEO söz konusu olduğunda tek seçeneğiniz olmaktan uzaktır. Daha iyi olmasa da aynı derecede iyi olan birçok Yoast SEO alternatifi vardır.

Bazıları daha fazla özellik sunarken, diğerleri daha hafif ve daha akıcı bir arayüz sunmaya odaklanır. Hatta bazıları her ikisini de başarır!

Bu yazıda, WordPress kullanıcıları için en iyi Yoast SEO alternatifleri olduğunu düşündüğümüz şeyleri derledik.

Her eklentinin kendi güçlü ve zayıf yönleri var, bu koleksiyonda iletmeye çalışacağım. Sonunda, ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz için doğru alternatifi seçmenize yardımcı olacağım.

Temel terminolojiye hızlı bir giriş

Yoast SEO alternatiflerine geçmeden önce bu yazıda kullanacağım bazı temel terimlere değinmek istiyorum.

Yüksek düzeyde, Yoast SEO iki “şey” sunar:

 • Özellikler – Bunlar, sitenizin SEO’sunu etkilemek için kullanabileceğiniz gerçek seçeneklerdir. Örneğin, SEO başlıklarını / açıklamalarını ayarlamak, bir site haritası oluşturmak, yapılandırılmış veriler eklemek ve daha fazlası.
 • Analiz – Bunlar, içeriğinizi SEO için optimize etmenize yardımcı olacak ipuçlarıdır. Örneğin, anahtar kelime yoğunluğunu analiz edin, bir SEO kontrol listesi görüntüleyin ve daha fazlasını yapın.

İşte bir “özellik” ile ne demek istediğime bir örnek – SEO başlığınızı ve meta açıklamanızı ayarlamak için Yoast SEO’yu kullanabilirsiniz. Bunun sitenizin SEO’su üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır:

Yoast SEO Özellikleri

Ve işte “analitik” ile ne demek istediğime bir örnek: Yoast SEO, seçtiğiniz odak anahtar kelime için daha iyi optimize etmek için içeriğinize ekleyebileceğiniz/düzenleyebileceğiniz birkaç şey önermektedir. Bu önerilerin doğrudan bir etkisi yoktur, ancak SEO’nuzu iyileştirebilecek kararlar almanıza yardımcı olurlar:

Yoast SEO analizi

SEO için WordPress’i optimize etme açısından, sadece özelliklere ihtiyacınız var. Ancak birçok kişi, özellikle SEO’ya yeni başlayanlar, analitik/tavsiyelerden de hoşlanır.

Öte yandan, SEO konusunda bilgili bazı kişiler ipuçlarını yararlı bulmayabilir, bu durumda analiz yoluna girer.

Bu farkı vurgulamamın nedeni, bu listedeki tüm Yoast SEO alternatiflerinin ikisini birden yapmamasıdır. Bu nedenle, alternatiflerden birinin “analitik” özellikler sunmadığını söylersem, SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olacak bu ipuçlarını size vermeyeceğini kastediyorum. Size yalnızca özelliklerin kendisini sağlayacaktır; bunlardan en iyi şekilde yararlanmak size kalmış.

Artık neden bahsettiğimi anladığınıza göre, hadi derinlere inelim!

1. Hepsi bir arada SEO paketi

Yoast SEO’dan sonra, Hepsi Bir Arada SEO Paketi, bir sonraki en popüler WordPress SEO eklentisidir. 2007’de başlatıldı, iki milyondan fazla WordPress sitesinde aktif.

Hepsi Bir Arada SEO Paketi, Awesome Motive tarafından Şubat 2020’de satın alındı, bu nedenle artık arkasında çok köklü bir ekip var. Bilmiyorsanız, Awesome Motive, WPBeginner, WPForms, MonsterInsights, OptinMonster ve diğer çeşitli popüler eklentilerin arkasındaki şirketle aynı şirkettir.

Hepsi Bir Arada SEO Paketi, yalnızca WordPress SEO’nun özellikler tarafına odaklanır. Yani Yoast SEO’nun sunduğu analizlerin hiçbirini içermez.

Yine, bu doğal olarak iyi/kötü bir şey değil, sadece tercihlerinize bağlı. Bazıları, Hepsi Bir Arada SEO Paketinin daha akıcı bir yaklaşıma sahip olduğunu takdir edebilirken, diğerleri Yoast SEO ile elde ettiğiniz analizi kaybedebilir.

Özellikler açısından, Hepsi Bir Arada SEO Paketi, çoğu sitenin ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şeyi sunar. Yapabilirsiniz:

 • SEO başlıklarını / açıklamalarını ayarlayın
 • Sosyal ağlardaki bilgileri kontrol edin
 • Bir XML site haritası oluşturun
 • Temel yapılandırılmış veriler ekleyin
 • Ek sayfalarını ana gönderiye yönlendir
 • Google Analytics’i entegre edin
 • WooCommerce ile kullanın (ücretsiz sürümde bile, premium sürüm daha fazla özellik eklese de)

Hepsi Bir Arada SEO Paketi ayrıca modüler bir yaklaşım sunarak yalnızca kullanmak istediğiniz belirli özellikleri etkinleştirmenize olanak tanır.

İşte bireysel içerik parçaları için meta kutunun nasıl göründüğüne bir örnek – birçok ayar alırsınız, ancak analiz olmaz:

Hepsi Bir Arada SEO Paketi Ayarları

Ana sürüm ücretsizdir, ancak aşağıdakileri içeren özelliklere sahip bir premium sürüm de vardır:

 • Taksonomi sayfaları için SEO ve sosyal medya (ücretsiz sürüm buna izin vermez, Yoast SEO ise buna izin verir)
 • Özel görüntü ve video SEO modülleri
 • Gelişmiş WooCommerce desteği
 • Google Etiket Yöneticisi desteği

En azından şu anda olduğu gibi, Hepsi Bir Arada SEO Paketinin deneyimli kullanıcılar için iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim, ancak WordPress SEO’ya yeni başlayan yeni başlayanlar için değil.

Awesome Motive, All in One SEO Paketini sıradan kullanıcılar için biraz daha basit hale getirmeyi planladığı için bu durum gelecekte değişebilir.

Fiyat: Ücretsiz. Pro sürümü 79 dolardan başlıyor.

2. SEO çerçevesi

SEO çerçevesi

SEO çerçevesi, hafif ve gerçekleştirmesi kolay bir Yoast SEO alternatifi olmayı amaçlamaktadır.

Ücretsiz bir temel sürümün yanı sıra bir dizi ücretsiz ve ücretli uzantıyla gelir.

SEO Framework, ayarlarınızı ve performansınızı kontrol etmek için bir çok özellik sunar. Örneğin, site haritasının önbelleğe alma davranışını bile ayarlayabilirsiniz.

Ancak aynı zamanda, tüm optimum ayarlarla önceden yapılandırılmış olarak gelir, bu nedenle bu gelişmiş ayarlardan hiçbirini düşünmeniz gerekmez. İsterseniz temelde oradalar, ancak çoğu site bunları varsayılan olarak bırakabilir ve başlamayı kolaylaştırır.

Ana eklenti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan her şeye sahiptir:

 • SEO başlıkları ve açıklamaları
 • XML site haritası
 • Sosyal medya açıklamaları
 • İçerik haritaları ve site bağlantıları arama kutusu dahil olmak üzere küresel yapılandırılmış veriler

İçerik meta kutusunun ayrı parçaları iyi tasarlanmış ve optimize edilmiştir:

SEO çerçeve ayarları

İyi bir şey, SEO Çerçevesinin Yazılar veya Sayfalar listesinde size bu renk kodlu grafiği vermesidir; bu, içeriğinizden herhangi birinin önemli SEO ayarlarının eksik olup olmadığını hızlı bir şekilde görmenizi sağlar:

SEO çerçevesinin renkleri

Daha fazla özellik istiyorsanız, SEO Framework ayrıca 10 uzantıya sahiptir. İşte en dikkate değer olanlardan bazıları:

 • Odaklanma: İsterseniz anahtar kelime analizi desteği ekleyin.
 • Kablo – Google Analytics ve Facebook Pixel gibi üçüncü taraf hizmetlere bağlanmanıza yardımcı olur.
 • Yerel – Yerel SEO için optimizasyon yapmanıza yardımcı olur.
 • İzleme – Web sitesi performansını, çalışma süresini ve daha fazlasını izleyin.

Genel olarak, bunun özellikle deneyimli kullanıcılar için en iyi Yoast SEO alternatiflerinden biri olduğunu düşünüyorum. Diğer insanlar da benimle aynı fikirde – WordPress.org’da 240’ın üzerinde incelemede mükemmel bir 5 yıldızlı derecelendirmeye sahip.

Fiyat: Ücretsiz temel sürüm. Premium planlar 84 dolardan başlıyor.

3. Matematiği sınıflandırın

Sıra matematik

Rank Math, MyThemeShop’tan yeni bir SEO eklentisidir. Yeni olmasına rağmen popülaritesi hızla artıyor.

Şu anda %100 ücretsiz ve Yoast SEO’dan daha fazla özelliğin yanı sıra tercih ettiğim temiz bir arayüz sunuyor.

Genel olarak, Rank Math’ın bu listedeki herhangi bir ücretsiz SEO eklentisinin en fazla özelliğini sunduğunu düşünüyorum. Bu iyi bir şey mi? Bu, bu işlevleri gerçekten kullanıp kullanmayacağınıza bağlı.

Temel özelliklerle başlayalım ve sonra Rank Math’ın sahip olduğu bazı benzersiz özellikleri inceleyeceğim:

 • Resim site haritaları dahil XML site haritaları
 • Google Arama Konsolu entegrasyonu
 • Kendi şablonlarınızı oluşturma dahil olmak üzere özel SEO başlıkları / açıklamaları
 • Sosyal medya açıklamaları
 • Galeta unu
 • Hem SEO hem de okunabilirlik için analiz/öneriler (Yoast SEO gibi)

Bu “temel” özelliklerin ötesinde, Rank Math’ın sunduğu benzersiz özelliklerden bazıları burada. Diğer eklentilerin çoğu bu işlevleri sunmaz veya yalnızca premium sürümde sunar:

 • Tam zengin şematik / snippet desteği. Örneğin, çoğu SEO eklentisinin desteklediği site genelindeki temel veriler yerine yapılandırılmış inceleme verileri ekleyebilirsiniz.
 • Harici bağlantıları otomatik olarak takip etmeyin veya yeni bir sekmede açmayın.
 • 404’ü izleme.
 • Özel 302 veya 301 yönlendirme aracı (bazı diğer eklentiler bunu sunar).
 • İç ve dış bağlantıların sayacı.
 • Yerel SEO desteği (yine burada tek şey ücretsiz olması).
 • WooCommerce desteği (ücretsiz).
 • Dahili bağlantı önerileri (ücretsiz).
 • Bir odak anahtar kelime belirlediğinizde Google anahtar kelime önerileri.

Yeni WordPress blok düzenleyicisini kullanıyorsanız, Rank Math, bir meta kutusu yerine kenar çubuğunu kullanan tam bir entegrasyona sahiptir. Eski klasik düzenleyiciyi kullanıyorsanız, bir meta kutusu alacaksınız.

Burada, Rank Math’ın Focus Keyword kutusunda Google anahtar kelimelerini otomatik olarak nasıl önerdiğini görebilirsiniz:

Matematik Kenar Çubuğu Sıralaması

İşte snippet düzenleyiciden bir örnek ve sağda SEO analiz ipuçlarını da görebilirsiniz:

Matematik parçalarını sınıflandırma

Deneyimli kullanıcılar için biraz daha uygun olan bu alternatiflerden bazılarının aksine, Rank Math’ın ara sıra ve deneyimli kullanıcılar için iyi bir Yoast SEO alternatifi olabileceğini düşünüyorum.

Genel olarak, Rank Math’ın ücretsiz özellikler listesine kıyasla herhangi bir ücretsiz SEO eklentisi bulacağınızı sanmıyorum. Aynı zamanda Rank Math modüler bir yaklaşım kullanır, böylece kullanmak istemediğiniz özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Yine, Rank Math’ın sizin için doğru olup olmadığı sorusu, bu ekstra özelliklerden yararlanıp yararlanmayacağınızı düşünüp düşünmediğinize geliyor.

Fiyat: Şu anda %100 ücretsiz. Ancak Rank Math ekibi bir noktada premium bir eklenti yayınlamayı planlıyor. Eklenti yeni özellikler ekleyecek, halihazırda ücretsiz olan özelliklerin hiçbirini kısıtlamayacaktır.

4. SEOPress

SEOPress

SEOPress, sağlam bir özellik listesi ve iyi tasarlanmış bir arayüz ile başka bir harika Yoast SEO alternatifidir. Premium versiyonu da oldukça ekonomiktir ve sınırsız kullanıma izin verir.

Ücretsiz temel sürüm aşağıdaki gibi özellikler sunar:

 • SEO başlıkları ve meta açıklamaları
 • Sosyal medya açıklamaları
 • XML site haritası
 • Özel boyutlar ve etkinlik izleme dahil Google Analytics entegrasyonu (örneğin, giden bağlantı izleme)
 • Temel yapılandırılmış veriler
 • Ek sayfalarını ana gönderiye yönlendir
 • Odak anahtar kelimeler için içerik analizi / SEO
 • 301 yönlendirmeleri

İyi bir şey, SEOPress’in inanılmaz derecede modüler olmasıdır. Hemen hemen her özelliği etkinleştirme / devre dışı bırakma seçeneğine sahipsiniz, bu da şişkinliği önlemenize yardımcı olur.

SEO ayarlarınızı yönetmek için düzenleyicinin altında bir meta kutu alacaksınız:

SEOPress Yapılandırması

Aşağıda, bir veya daha fazla odak anahtar kelime için içeriğinizi de analiz edebilirsiniz:

SEOPress analizi

Daha fazla özellik istiyorsanız, aşağıdaki gibi özellikler ekleyen bir premium seçenek de vardır:

 • Video XML Site Haritası
 • Daha yapılandırılmış veri türleri (örneğin, inceleme, yemek tarifi, ürün ve daha fazlası)
 • Galeta unu
 • WordPress kontrol panelinizdeki Google Analytics istatistikleri
 • Yerel SEO ayarları
 • Backlink analizi (Majestic hesabı ile)
 • Kırık bağlantı denetleyicisi
 • 404 izleme
 • WooCommerce ve Kolay Dijital İndirmeler için daha derin destek

Fiyat: Ücretsiz temel sürüm. Premium sürüm, sınırsız sitelerde kullanmak için sadece 39 dolardan oldukça uygun.

5. SEOBaskıcısı

SEOPressor

SEOPress, SEOPress ile karıştırılmamalıdır veya ayrıntılı sayfa içi SEO ve analitik sunmayı amaçlayan özel olarak premium bir WordPress SEO eklentisidir. SEOPressor’u Yoast SEO’dan (ve bu diğer eklentilerden) ayıran şeyin bu analitik özellikler olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sizi premium bir eklentiye gitmeye itebilecek şey de budur.

Her şeyden önce, SEOPressor, SEO başlıklarınızı / açıklamalarınızı ve sosyal medya bilgilerinizi ayarlamak, bir XML site haritası oluşturmak gibi tüm temel konularda size yardımcı olur.

Ardından, aşağıdakileri içeren analiz seçeneklerini alırsınız:

 • Çoklu Anahtar Kelime Optimizasyonu – İçeriğinizi tek bir anahtar kelime yerine birden çok odaklı anahtar kelime için analiz edin.
 • LSIGraph tarafından desteklenen Aşamalı LSI anahtar sözcükleri – İçeriğinizde LSI anahtar sözcükleri kullanın.
 • SemantiQ Yoğunluğu – Genel içeriğinizin anahtar kelimelerinizle ne kadar yakından ilişkili olduğunu görün.
 • Tam Site Denetimi – SEO sorunları için sitenizin tamamını inceleyin.

Diğer gelişmiş özellikler şunları içerir:

 • Otomatik dahili bağlantılar
 • Anahat işaretlemesi ve Dublin Core desteği
 • Kırık bağlantı tespiti
 • Yerel SEO desteği
 • Otomatik nofollow harici bağlantılar
 • 301 yönlendirme aracı

Bunlar, tek bir içerikle çalışırken alacağınız önerilerdir. Bu durumda, LSI anahtar kelime önerilerini görebilirsiniz:

SEOBasıncı Önerileri

Ve işte tüm site analiz aracının bir örneği:

Site genelinde SEOPressor

Genel olarak, size Yoast SEO’dan daha fazla analiz ve öneri seçeneği sunan bir alternatif istiyorsanız, SEOPressor’a bir göz atın. Aksi takdirde, muhtemelen ücretsiz alternatiflerden biriyle daha iyi durumda olacaksınız.

Fiyat: SEOPressor, tek bir sitede kullanım için aylık 9 ABD dolarıdır.

6. İnce SEO

İnce SEO

Slim SEO, adından da anlaşılacağı gibi, hafif ve akıcı bir arayüz sunmayı amaçlayan yeni bir WordPress SEO eklentisidir.

Bu listedeki diğer Yoast SEO alternatifleri kadar çok özellik sunmuyor, ama mesele bu!

Slim SEO, kullanımı kolay ve bunaltıcı olmayan bir pakette size yalnızca en önemli özellikleri vermek istiyor.

Eklentinin kendisi yeni olsa da, 500.000’den fazla sitede etkin olan, iyi derecelendirilmiş bir eklenti olan popüler Meta Box eklentisinin geliştiricisinden geliyor.

Slim SEO ile yapılandırılacak neredeyse hiçbir şey yoktur – çoğu şeyi otomatik olarak yapar. Bu işlevler şunları içerir:

 • XML site haritası
 • Ekmek kırıntıları desteği (ancak bunları nereye koyacağınıza manuel olarak karar vermeniz gerekecek. Size kısa kod veya PHP işlevi sağlar)
 • Yapılandırılmış veri
 • Ekler sayfasını ekin URL’sine yönlendirin

Bu özelliklerin ötesinde, SEO başlığınızı / açıklamanızı ve sosyal medya ayarlarınızı yapmak için WordPress düzenleyicide bir meta kutu da kullanabilirsiniz:

İnce SEO kurulumu

Genel olarak, sizi tonlarca özellik / ayar ile boğmayacak süper hafif bir SEO eklentisi istiyorsanız, bu iyi bir Yoast SEO alternatifidir.

Fiyat: %100 ücretsiz.

Sizin için en iyi Yoast SEO alternatifi nedir?

Herhangi bir eklenti listesinde her zaman olduğu gibi, en iyi Yoast SEO alternatifini seçmek, özel ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Tüm Yoast SEO özelliklerini ve analizlerini ve çok daha fazlasını ücretsiz olarak eşleştirebilecek bir alternatif istiyorsanız, bence Rank Math ile başlamalısınız. Yalnızca ücretsiz olarak sunulan kullanışlı özelliklerin sayısına odaklanarak, şu anda başka rakip SEO eklentileri bulabileceğimi sanmıyorum.

Tabii ki, tonlarca özellik istemeyebilirsiniz. Belki de tam tersi bir nedenden dolayı bir Yoast SEO alternatifi arıyorsunuz – tüm bu can sıkıcı gösterge paneli karmaşası olmadan daha hafif ve daha optimize edilmiş bir şey istiyorsunuz.

Durum buysa, bence en iyi iki seçeneğiniz SEO Çerçevesi ve İnce SEO. İkisinden SEO çerçevesi çok daha özelleştirilebilir, Slim SEO ise mümkün olduğunca basit olmayı hedefliyor.

Hepsi Bir Arada SEO Paketi de iyi bir seçenek, ancak arayüzünün karşılaştırmalı olarak biraz eski göründüğünü düşünüyorum (Ancak Müthiş Motive deneyimi güncellemeye başladığında bu muhtemelen değişecektir).

SEOPress ortada bir yerde oturuyor ve modüler yaklaşımıyla işleri hafif tutarken kullanışlı özelliklerin bir listesini sunuyor. Ayrıca iyi tasarlanmış bir arayüze ve uygun fiyatlı bir premium sürüme sahiptir.

En iyi Yoast SEO alternatifini nasıl seçeceğinize dair herhangi bir sorunuz var mı? Yorumlarda bize sorun!