WordPress için en iyi 7 Google Analytics eklentisi

Web sitenizi kimin ziyaret ettiğini bilmek ister misiniz?

Tabii ki evet!

Web sitesi trafiğini analiz etmek, bir web sitesi sahibinin en önemli işlevlerinden biridir. Çevrimiçi olarak binlerce web sitesi raporlama aracı ve hizmeti vardır; Ancak, 2005’ten beri Google Analytics, web sitesi trafiğini analiz etmenin fiili yöntemi olmuştur.

Google Marketing Platform’un bir parçası olan Google Analytics, web sitenizi kimlerin ziyaret ettiği, hangi sayfaları ziyaret ettikleri, nereden geldikleri ve daha fazlası hakkında size ayrıntılı bir açıklama sağlayan ücretsiz bir barındırılan analiz hizmetidir.

Bu bilgi, web siteniz hakkında karar verirken, hangi içeriğin üretileceğine veya hangi ürünlerin satılacağına karar verirken çok önemlidir.

Google Analytics izleme kodu

Web sitenizin trafiğini izlemek için, izlemek istediğiniz her sayfanın <head> alanına Google Analytics global site etiketi izleme kodunu (gtag.js) eklemeniz gerekir.

Bunu temanızın header.php şablonunu değiştirerek yapabilirsiniz, ancak temanız her güncellendiğinde izleme kodunun üzerine yazılacağı için bu pratik değildir.

Neyse ki, çoğu modern WordPress teması, web sitenizin Google Analytics izleme kodunu web sitenizin başlığına eklemek için bir alana sahiptir. WordPress temanızda bu yoksa, kodu eklemek için Woody Ad Snippets gibi bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress için mevcut olan en iyi Google Analytics eklentilerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu çözümler, Google Analytics izleme kodunu web sitenize eklemekten daha fazlasını yapar.

İstatistiklere doğrudan WordPress yönetici alanından erişmenize olanak tanır ve özel gönderi türlerini ve dönüşümleri daha iyi takip edebilmeniz için Google Analytics hizmetiyle daha derin entegrasyon sağlar.

1. Analiz et

Analytify, genel istatistikleri, görünümlere göre en iyi sayfaları, demografik bilgileri, en çok tavsiye edilenleri, sistem istatistiklerini ve daha fazlasını görüntüleyen, kullanımı kolay bir Google Analytics çözümüdür.

Tüm raporlar bir ana gösterge panosunda görüntülenir, ancak istatistiklerinizi Analytify widget eklentisi aracılığıyla WordPress panosunda da görüntüleyebilirsiniz.

Analytify’ı yetkilendirdikten sonra, eklentinin sizin için Google Analytics izleme kodunu yükleyip yüklemeyeceğini seçebilir ve istatistikleri hangi Google Analytics profilinden çıkarmak istediğinizi seçebilirsiniz. Web sitenizde tarananları değiştirmenize izin veren düzinelerce ek ayar vardır.

Bu, kullanıcı gruplarını izleme dışında tutmayı, IP adreslerini anonimleştirmeyi, SSL üzerinden analitik trafiği zorlamayı, 404 hatalarını izlemeyi ve kaydırma derinliğini izlemeyi içerir.

Kontrol panelini analiz edin

Analytify Pro, bir web sitesi lisansı için 39 dolardan satış yapıyor. Premium sürüm birçok ek istatistik sağlar, ancak mevcut beş premium eklentiden herhangi birini kullanmak için profesyonel sürüme de yükseltmeniz gerekir.

Bir web sitesi lisansı için 19 $ ile 49 $ arasında bir perakende satış fiyatı ile, hedefleri ve dönüşümleri izlemek için eklentiler, WooCommerce için iyileştirilmiş izleme, Kolay Dijital İndirmeler için geliştirilmiş izleme, kampanya izleme ve müşterilere e-posta yoluyla analizler sunar.

2. Google sitesi kiti

Google Site Kiti

Site Kiti, resmi Google WordPress eklentisidir. Web sitenizi altı Google hizmetine bağlamanıza olanak tanır: Search Console, Adsense, Analytics, PageSpeed ​​Insights, Optimize ve Etiket Yöneticisi.

Google’a web sitenize erişim izni verdiğinizde, WordPress yönetici alanında yeni bir “Site Kiti” yönetici menüsü ve etkinleştirdiğiniz her modül için özel bir sayfa göreceksiniz.

Web sitenizi bağlamanın ötesinde yapılandırılacak çok fazla ayar yoktur. Site Kit, Google Analytics izleme kodunu sitenize otomatik olarak ekleyecektir ve kodu başka bir yere eklenmişse eklememeniz gerektiğini bilirsiniz.

Google Site Kit analiz modülü

Google Analytics açısından, Site Kiti, izleme kodunuzu ekleyen ve web sitenizin trafiğine tek sayfalık hızlı bir genel bakış sunan basit bir çözümdür. Tam trafik istatistiklerini görmek için ana Google Analytics web sitesini ziyaret etmelisiniz.

Web sitenize fazla işlevsellik katmasa da, ana gösterge tablosu birçok farklı Google hizmetinden gelen bilgileri gruplandırdığı için Site Kitini yararlı bulabilirsiniz.

3. GA Google Analytics

GA Google Analytics

Web sitenizde raporları görmek istemiyorsanız, yalnızca neyin izleneceğini tanımlayın, GA Google Analytics’i düşünebilirsiniz.

WordPress kıdemli Jeff Starr tarafından geliştirilen eklenti, yalnızca GA izleme kimliğinizi girerek Google Analytics’i web sitenize entegre etmenize olanak tanır.

GA Google Analytics ayrıca görüntülü reklamcılık, gelişmiş bağlantı ilişkilendirme, IP anonimleştirme ve SSL’yi zorunlu kılma desteği eklemenize olanak tanır. Özel kod ekleme seçeneği de vardır.

GA Google Analytics Eklenti Ayarları

Eklentinin pro sürümü, bir web sitesi lisansı için sadece 15 dolardan edinilebilir. Google Analytics’in web sitenizde izlediklerini büyük ölçüde genişletir.

Ek izleme seçenekleri, izlemeyi devre dışı bırakma kutularını, oturum açmış tüm kullanıcılar için izlemeyi kapatmayı ve arama sonuçları ve gönderi dosyaları için izlemeyi kapatmayı içerir.

4. Lara’nın Google Analytics’i

Lara'nın Google Analytics'ini indirin

İstatistikleri doğrudan WordPress kontrol panelinizden görmek istiyorsanız, Lara’nın Google Analytics’ini yüklemeyi düşünmelisiniz.

Google Analytics hesabınıza giriş yaptıktan ve profilinizi seçtikten sonra, WordPress panosunun üst kısmında büyük bir Google Analytics kutusu göreceksiniz.

Eklenti, Google Analytics izleme kodunuzu entegre eder ve yedi kategori için ayrıntılı raporlar görüntüler: oturumlar, sayfalar, tarayıcılar, diller, işletim sistemleri, cihazlar ve ekran çözünürlükleri.

Geliştiriciler, web sitesi trafiği hakkında önemli bilgileri seçerek ve bunları güzel grafikler ve tablolarda göstererek harika bir iş çıkardılar.

Lara'nın Google Analytics gösterge tablosu raporu

Yalnızca 14,99 ABD doları karşılığında eklentinin tam sürümüne yükseltebilir ve e-Ticaret grafiklerinin, WordPress Multisite desteğinin ve gelişmiş izinlerin kilidini açabilirsiniz.

Bu sürüm aynı zamanda sadece 30 günlük değil, 12 aylık verileri görüntülemenizi sağlar.

5. 10Web Analitiği

10WebAnalytics

10WebAnalytics, MonsterInsights gibi Google Analytics geçici çözümleri kadar gösterişli olmayabilir, ancak cildinizin altında birçok yararlı seçenek bulacaksınız.

Eklenti, Google Analytics izleme kodunuzu web sitenize eklemenize ve IP anonimleştirme, gelişmiş bağlantı ilişkilendirme, giden bağlantı izleme ve daha fazlası gibi ek izleme özelliklerini etkinleştirmenize olanak tanır.

Ayrıca uyarılar ayarlayabilir, kampanya hedefleri ekleyebilir ve WordPress kullanıcı gruplarının hangi raporlara erişebileceğini ayarlayabilirsiniz.

10WebAnalytics İzleme Ayarları

Ne yazık ki, raporlama söz konusu olduğunda, 10WebAnalytics’in ücretsiz sürümü oldukça kısıtlayıcıdır ve yalnızca izleyicileri ve raporları gerçek zamanlı olarak görüntülemenize izin verir. Elbette, ek izleme özellikleri için 10WebAnalytics’in ücretsiz sürümünü kullanabilir ve tüm trafik raporlarını resmi Google Analytics web sitesinde görüntüleyebilirsiniz.

Eklentinin profesyonel sürümüne yükseltirseniz, demografi, e-ticaret, hedefler, site hızı ve daha fazlası için bir düzineden fazla yeni rapor göreceksiniz. Ayrıca Google Adsense ve Google Adwords üzerinde özel raporlar oluşturabilir ve raporları görüntüleyebilirsiniz.

10WebAnalytics Pro, 85 dolardan başlayan fiyatlarla. Gelişmiş raporlamaya ek olarak, gelişmiş izleme için daha fazla ayar içerir.

6. MonsterInsights

MonsterInsights

İki milyondan fazla aktif yükleme ile MonsterInsights, piyasadaki açık ara en popüler Google Analytics WordPress eklentisidir.

Ayrıntılı istatistikleri doğrudan WordPress yönetici alanından görüntülemenize ve WooCommerce, Easy Digital Downloads ve MemberPress gibi popüler e-Ticaret WordPress eklentileri için ek izleme eklemenize olanak tanır. Ayrıca, bağlı kuruluş bağlantıları ve reklamlar için izleme ekleyebilir ve gönderi ve sayfa düzeyinde istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

MonsterInsights’ı ilk kez etkinleştirdiğinizde, kullanımı kolay bir “Başlatma Sihirbazı” ile ilk kurulumda size rehberlik edilecektir. MonsterInsights’a Google Analytics hesabınıza erişme izni verdiğinizde, hangi web sitesi profiline erişmek ve neyi izlemek istediğinizi seçebilirsiniz. Örneğin, etkinlik izlemeyi, gelişmiş bağlantı ilişkilendirmesini ve bağlı kuruluş izlemeyi etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulacak.

MonsterInsights'a Genel Bakış Raporu

MonsterInsights Pro, bir web sitesi lisansı için resmi olarak 199 dolardan başlar, ancak genellikle 79,99 dolara kadar düşük bir fiyata satılır.

Google AMP ve Facebook Instant Articles desteği, daha iyi GDPR uyumluluğu, ayrıntılı sayfa bilgileri ve daha fazlasını ekleyin.

7. WP Google Analytics etkinlikleri

WP Google Analytics Etkinlikleri

GA Google Analytics gibi, WP Google Analytics Events’in amacı, raporları doğrudan WordPress yönetici alanında görüntülemek değil, web sitenizde nelerin izlendiği üzerinde size daha fazla kontrol sağlamaktır.

Eklenti, yalnızca GA izleme kimliğinizi girerek Google Analytics izleme kodunu web sitenize entegre etmenize ve IP adreslerini anonimleştirmenize olanak tanır.

Tıklamaları ve kaydırmaları izlemek için iki yeni etkinlik izleme seçeneği de mevcuttur. Bu, ziyaretçilerin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini daha iyi anlamanıza olanak tanır.

WP Google Analytics Etkinlikleri

WP Google Analytics Events Pro, 79 dolardan başlayan fiyatlarla. Bağlantı izleme ve yer tutucu değişkenler için destek ekler ve diğer kullanıcıların web sitenizde sahip olduğu izinler üzerinde size daha fazla kontrol sağlar.

YouTube ve Vimeo için video izleme, WP Google Analytics Events Pro’da da mevcuttur.

Son düşünceler

Umarım WordPress için en iyi Google Analytics eklentilerine bu bakışı beğenmişsinizdir.

Gördüğünüz gibi, yukarıdaki tüm çözümler Google Analytics izleme kodunu web sitenize otomatik olarak ekleyebilir. Ancak, farklı seviyelerde entegrasyon ve raporlama sunarlar, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadıklarını görmek için her WordPress eklentisini kapsamlı bir şekilde test etmek önemlidir.

Web sitenizin trafiğine basit bir genel bakış ve web sitenizin Sayfa Hızı puanını, arama konsolu bilgilerini ve AdSense gelirini görmek istiyorsanız Site Kiti iyi bir seçimdir.

Web sitenizdeki ek istatistikleri izlemek istiyorsanız ve raporları doğrudan web sitenizde görüntülemekten çekinmiyorsanız, GA Google Analytics, WP Google Analytics Events veya 10WebAnalytics’in ücretsiz sürümünü kullanmanızı öneririm.

Doğrudan yönetici alanından kapsamlı trafik raporları görmek istiyorsanız, Analytify, MonsterInsights, Lara’nın Google Analytics veya 10WebAnalytics Pro’yu kullanmanızı öneririm.

WordPress yönetici alanında trafik istatistiklerini görüntülemek son derece yararlı olsa da, her zaman doğrudan resmi Google Analytics web sitesinde tam bir trafik analizi yapabileceğinizi unutmayın.

Hangi WordPress Google Analytics eklentisini kullanıyorsunuz?