WordPress web sayfalarının 20 artısı ve eksisi

WordPress herkese sağlam bir CMS çözümü sunar. Tek sorun, sizin için doğru çözüm olmayabilir. Başlangıçta blog yazmak için ücretsiz bir platform olarak geliştirilen bu, devasa bir içerik yönetim sistemi haline geldi. Son kararı vermeden önce dikkate alınması gereken WordPress web sitelerinin birçok artısı ve eksisi vardır. Bunlar dikkate alınması gereken kilit noktalardır.

WordPress web sitelerinin avantajları nelerdir?

1. WordPress, kullanıcılara açık kaynaklı bir çerçeve sunar.

Programcılar, web siteleri için WordPress kullanırken genellikle kodlarını çevrimiçi olarak paylaşırlar. Bu, birçok kullanıcının geliştirme sürecinde çok zaman kazanmasına yardımcı olur. Yalnızca web sitenizi özelleştirmeye yardımcı olmak için önceden yazılmış kodu kullanabilirler.

2. WordPress’in kullanımı gerçekten çok kolaydır.

Birçok yönden, WordPress web siteleri klasik bir sürükle ve bırak tasarımı gibi çalışır. İhtiyaçlarınıza en uygun şablonu bulun, istediğiniz görünümü elde etmek için özelleştirin ve ardından içeriğinizi yüklemeye başlamak için WordPress’i kullanın. Ayrıca içeriğinizi aynı platformdan düzenleyerek hataları hızlı bir şekilde düzeltmenize olanak tanır. WordPress, istemeden bir düzeltme yaptıysanız içeriğinizi geri almanıza bile izin verir.

3. WordPress, SEO çalışmaları için nispeten uygundur.

Bu nezaket, kullanmaya karar verdiğiniz eklentilere dayanmaktadır. Yoast, pazarlama becerilerine ihtiyaç duymadan neredeyse herkesin SEO çabalarını geliştirmesine yardımcı olduğu için en popüler olanlardan biridir. Belirli optimizasyon özelliklerini de otomatik olarak iyileştirebilen çeşitli eklentiler mevcuttur.

4. WordPress, birden fazla kullanıcı için uygun bir arayüz sunar.

Kitle pazarı için tasarlanmış bir sistemdir. Bu, yönetim arayüzünün bugün İnternet’te bulduğunuz diğer her şey kadar kolay olduğu anlamına gelir. Bu, özel güvenlik seviyelerine sahip yeni katkıda bulunanlar eklemeyi kolaylaştırır, böylece web sitenizi riske atmadan ihtiyacınız olan ek içeriği ve yaratıcılığı elde edebilirsiniz.

5. WordPress daha düşük tasarım öncesi maliyetler sunar.

WordPress’te bir web sitesi oluşturmak çok kolay olduğu için, dikkate alınması gereken çok daha düşük tasarım öncesi maliyetler vardır. Artık web sitenizi oluşturmadan önce tanımlamanıza gerek yok çünkü ne yaptığınızı gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. WordPress, siteyi yayınlamadan önce test etmenize bile izin verir, böylece neyin işe yaradığını ve neyin değiştirilmesi gerektiğini görebilirsiniz.

6. WordPress inanılmaz derecede ekonomiktir.

WordPress’in maliyeti oldukça rekabetçi, hatta hepsi bir arada çözümler sunan bazı web sitesi oluşturucularını geride bırakıyor. Bu, herkesin kendi çevrimiçi varlığını geliştirmesini ve herhangi bir zamanda ihtiyaç duyduğu şekilde ölçeklendirmesini kolaylaştırır.

7. Esnek e-ticaret seçeneklerine erişebilirsiniz.

WordPress’in bugün sunduğu e-ticaret seçeneklerinin çoğu, bugün var olan temaların çoğuyla kullanılabilir. Bu, mevcut web sitelerinin çoğuna siparişler, alışveriş sepetleri, kredi kartı işleme ve nakliye eklemenize olanak tanır. Hemen hemen her boyuttaki WordPress web siteleri için geçerlidirler ve bazı temel e-ticaret eklentilerinin genellikle ücretsiz olarak mevcut olduğunu göreceksiniz.

8. WordPress, uygun temalarla otomatik olarak yanıt verir.

Bu, kullanıcının o sırada hangi cihazı veya tarayıcıyı kullandığından bağımsız olarak, her sitenin mümkün olan en iyi ışığında otomatik olarak görüntülenmesini sağlar. Marka bilinci oluşturma, bu duyarlılıkla daha tutarlı hale gelir ve çoğu zaman, bunun çalışması için içerik planlarınızda herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez.

9. WordPress yerleşik bloglama sunar.

Bu platform bir blog platformu olarak başladığı için, hemen hemen her web sitesine çok az bir çabayla kolayca blog ekleyebilirsiniz. Bloglar, WordPress web sitelerinde sezgisel ve basittir ve ziyaretçilerinize ve müşterilerinize sunduklarınıza çok değer katabilir.

10. İstenmeyen e-postaları sınırlama ve ortadan kaldırma seçeneğiniz vardır.

Sitenizi öne çıkarmak için pazarlamaya ihtiyacınız var, ancak bazı kara şapka pazarlama teknikleri, başkaları için kâr elde etmek için içeriğinizi spam göndermeyi içerir. WordPress web siteleri, spam’i sınırlandırmayı ve sitenizi ziyaret ettiklerinde kendi ilgi alanlarını göz önünde bulunduran kullanıcıları ve yorumları engelliyor gibi görünüyorsa kaldırmayı kolaylaştırır. Gönderilen yorumlar gönderilmeden önce onaylanabilir, bu da size bunları silme veya spam olarak işaretleme fırsatı verir. Fikrinizi değiştirirseniz, basit bir tıklamayla onaylanmamış yorumlar da yapabilirsiniz.

11. WordPress web siteleri için çok sayıda forum mevcuttur.

Bu, web sitenizde karşılaşabileceğiniz bazı sorunlara soru sormanızı ve yanıt almanızı kolaylaştırır. Çoğu WordPress site sahibi işbirliği içinde çalışır ve bir sorun ortaya çıktığında yardım etmeye isteklidir.

WordPress web sitelerinin dezavantajları nelerdir?

1. WordPress daha az güvenlik garantisi sunar.

Üçüncü taraf programcılar bu platformla eklentiler ve kod geliştirmeye dahil olduklarından, kullanılanların kalitesi veya güvenliği konusunda hiçbir garanti yoktur. Açık kaynak çerçeveleri, bazı sitelere yetkisiz erişimi kolaylaştırabilir. Bu, fikri mülkiyetinizi veya içeriğinizi riske atabilir ve potansiyel olarak toplam kârınızı azaltabilir.

2. WordPress, büyük web siteleri için esnek olmayabilir.

Öncelikle içeriği düşük olan daha küçük web siteleri için tasarlanmış bir çözümdür. Kapsamlı bir e-ticaret çözümü arıyorsanız veya büyük bir kurumsal site oluşturmanın ortasındaysanız, siteniz kullanıma sunulmadan önce sistem genelinde birkaç değişiklik yapmak zorunda kalacaksınız. Bunu yapmak hala mümkündür, ancak zamanınız ve parasal yatırımlarınız çok daha fazla olacaktır.

3. WordPress, içeriğinizin değerini sınırlayabilir.

Modern SEO sonuçta değerle ilgilidir. Bu, arama motorlarının sitenizin tam açıklamasını göreceği ve onu bir değer standardına göre tanımlayacağı anlamına gelir. SEO’yu geliştirmek için sunulan eklentilerin çoğu, anahtar kelimelerin, uygun meta verilerin ve daha az önemli olan benzer optimizasyon ihtiyaçlarının dahil edilmesine dayanır. Bu, pazarlama açısından genel bir esneklik eksikliğine neden olur.

4. WordPress sürekli güncellenir.

Siteniz için kullanılan ana eklentileri ve platformları güncellemeye devam etmezseniz, siteyi çevrimdışı bulabilirsiniz. Güvenlik geliştirmeleri sağlamak için sunulan güncellemeler, ancak her güncelleme aynı zamanda bir eklentinin artık desteklenmeme olasılığını da yaratır. Bu, web sitenizin WordPress ve eklenti yazarlarının insafına kaldığı ve onarımlar tamamlanana kadar sitenizin optimizasyonunun ve performansının onların kontrolünün ötesinde olduğu anlamına gelir.

5. WordPress, sahip olduğunuz kontrol miktarını azaltır.

WordPress, platformunu genel ölçekte sürekli geliştiriyor olabilir, ancak bu her zaman belirli bir ihtiyaca uymaz. Sitenizde yüzlerce saat geçirdiyseniz ve aniden tüm sisteme yardımcı olan, ancak sitenizi mahveden bir güncelleme ortaya çıkarsa, çantada kalır ve sitenizi yeni güncellemeye göre düzeltmek zorunda kalırsınız.

6. WordPress web siteleri çok benzer görünme eğilimindedir.

Şablonunuzu değiştirmiş, renk düzeninizi değiştirmiş ve temanızda kodlama değişiklikleri yapmış olsanız bile, hangi web sitelerinin WordPress kullanmaya karar verdiğini öğrenebilirsiniz. Kişisel bir bakış açısından bu çok önemli olmayabilir, ancak markasını öne çıkarmaya çalışan bir şirket için çok sorunlu olabilir.

7. WordPress, web sitelerini gereksiz yere yavaşlatabilir.

Amaç, bağlanmak isteyen hemen hemen herkes için uygun bir seçenek olmak olduğundan, WordPress web sitelerine dahil edilen çok sayıda genel kod vardır. Bu, web siteniz yüklenirken incelenmesi gereken ve kullanılmayabilecek büyük miktarda kod olduğu anlamına gelir. Sayfa yükleme hızları, bugün kullanıcı deneyiminin kritik bir bileşenidir, bu nedenle WordPress, bazı kullanıcıları yayınlamadan önce dezavantajlı duruma getirebilir.

8. WordPress’in yüksek barındırma gereksinimleri vardır.

WordPress kullanmaya karar verdiğinizde, sitenizin sorunsuz çalışmasını sağlayan bir barındırma planınız olduğundan emin olmanız gerekir. Bazı barındırma planları, sahip olduğunuz gereksinimler nedeniyle siteniz için WordPress kullanmanızı bile engeller. En iyi seçenek, Apache web sunucusuna sahip bir Linux işletim sistemi seçmektir, ancak o zaman bile, siteniz için ana bilgisayarın WordPress’teki politikalarının ve prosedürlerinin insafına kalırsınız. Bunlar her an değişebilir.

9. WordPress sosyal etkileşimi sınırlayabilir.

Bir WordPress web sitesinin aldığı temel sosyal etkileşim biçimi yorum yapmaktır. Doğrudan platformdan kolay paylaşım veya yorum yapmak için Facebook ve Twitter eklentileri ekleyebilirsiniz, ancak daha uzun bir iletişime ihtiyacınız varsa, e-posta iletişim kutuları, canlı sohbet veya kullanmak istemediğiniz diğer uzantıları kullanmak zorunda kalırsınız. Bu, bir kullanıcı ağı geliştirmenin birincil amacı olanlar için çok zor hale getirir.

WordPress web sitelerinin artıları ve eksileri, bağlantı kurmanın uygun fiyatlı bir yolu olduğunu gösteriyor. İşlevselliğini sınırlayabilecek bakım sorunları ve barındırma gereksinimleri olabilir, ancak toplam kullanılabilirlik açısından, WordPress’in sunabileceklerini yenmek zordur.