Yerel uygulamaların 11 artısı ve eksisi

Kendiniz diyebileceğiniz bir uygulama geliştirmeyi düşünüyorsanız, bugün birkaç seçeneğiniz var. Tüm olasılıklar olan web uygulamaları, yerel uygulamalar ve karma uygulamalar vardır. Ancak, birisi geliştirme sürecine başladığında genellikle akla gelen yerel uygulamadır. Bu tür bir uygulama sizin için uygun mu? İşte dikkate alınması gereken yerel uygulamaların artıları ve eksileri.

Native uygulamaların avantajları nelerdir?

1. Üstün bir performans düzeyine sahiptirler.

Oyunlar ve diğer etkileşimler, düşük gecikme düzeyleri gerektirdiğinden yerel yaklaşımı seçer. Bu, işlemci yoğun uygulamaların bile düzenli olarak başarıyla kullanılmasına olanak tanır.

2. Kullanıcılara tam işlevsellik sunarlar.

Yerel bir uygulama cihazın işletim sisteminde çalıştığından, mevcut yeteneklerden tam olarak yararlanabilir. Bir adres defteri, GPS özellikleri ve hatta anlık bildirimler olsun, yerel uygulama, kullanıcının günlük rutinlerine sorunsuz bir şekilde entegre olan bir şey haline gelebilir.

3. Kolay entegre olurlar.

Yerel uygulamalar, kullanıcı için anında sistem arayüzünün bir parçası haline gelir. Bu, uygulamayı ilk etapta uygulama pazarından indirmeye karar veren kullanıcı olsa bile, uygulamayı cihaz deneyiminin bir parçası gibi hissettirir.

4. Dağıtımı kolaydır.

Kullanıcılar bir uygulamayı indirmek istediklerinde nereye gideceklerini bilirler. Birçok cihaz üreticisi, cihazın ilk başlatılması için belirli uygulamaları dahil etmek için yerel uygulama geliştiricilerle de ortaklık kurar. Bu, erişim engelleri büyük ölçüde azaltıldığı için para kazanma ve dağıtım hedeflerine ulaşmanın kolay olduğu anlamına gelir.

5. Kullanıcıya güvenlik ve koruma sağlarlar.

Yerel uygulamaların genellikle kullanıcılara sunulmadan önce indirilecekleri uygulama mağazası tarafından onaylanması gerekir. Bu, teklif edilmeden önce genellikle kapsamlı bir şekilde test edildikleri anlamına gelir.

Yerel uygulamaların dezavantajları nelerdir?

1. İnsanlarda “uygulama yorgunluğu” var.

Herhangi bir günde, çeşitli uygulama mağazalarında kullanıcının dikkatini çekmek için rekabet eden yaklaşık 3 milyon uygulama vardır. Ortalama bir kişi ayda yalnızca iki düzine uygulamayla etkileşime girdiğinden, yeni bir yerel uygulamanın kişisel kullanım profiline dahil edilebilmesi için kullanıcının halihazırda deneyimlediğinden daha fazla değere sahip olması gerekir. Bu değer keşfedilmezse, uygulama bırakılır.

2. Yerel uygulamaların her zaman dikkate alınmayan ek maliyetleri vardır.

Bir uygulama mağazasının satışı kolaylaştırması için her indirmede bir satış komisyonu tahsil edilecektir. Bazı durumlarda, bu komisyon %30’a ulaştı. Bu, 1 dolarlık indirmenin uygulama geliştiricisine 0,70 dolarlık fayda sağladığı anlamına gelir. Herhangi bir uygulama içi satın alma işlemi de genellikle ödenmesi gereken bir komisyona sahiptir.

3. Yerel uygulamalar geliştirmek için yeteneğe ihtiyacınız var.

Yerel bir uygulama geliştirmek önemli bir zaman taahhüdü. Platformlar arası destek oluşturmanız, farklı programlama dillerini birleştirmeniz ve diğer zorluklarla yüzleşmeniz gerekecek. Bunu yapmak için, işi yapabilecek ve genellikle ucuz olmayacak yetenekleri getirmeniz gerekir.

4. İçeriği yerel uygulamalara entegre etmek de zaman alıcıdır.

API arayüzünüzü oluşturmazsanız, uygulamanızı geliştirmek için yapacak çok işiniz vardır. Pek çoğu, bunu gerçek uygulamayı oluşturmaktan daha zor buluyor.

5. Yerel bir uygulamayı sürdürmenin maliyeti daha yüksek olma eğilimindedir.

Uygulamaların donanım ve işletim sistemi güncellemeleriyle çalışması için güncellenmesi gerekir. Bunu yapmanın maliyeti, özellikle birden çok platformda çalışan yerel uygulamalar için önemli olabilir. Bu aynı zamanda, uygulamanın birden fazla sürümünün kullanımda olabileceği anlamına gelir, çünkü hepsi uygulamayı güncellemeyecek ve kendi benzersiz zorluklarını yaratacaktır.

6. Bir uygulamanın popüler olacağının garantisi yoktur.

Yerel uygulamalar popülerliklerine bahse girmelidir. Testler ve anketler belirli bir düzeyde pazar ilgisini belirleyebilir, ancak bir uygulamayla ilgilenmekle onu satın almak veya indirmek arasında fark vardır.

Yerel uygulamaların artıları ve eksileri, olumsuzlukların doğru bir şekilde karşılanması durumunda bunun faydalı ve karlı bir deneyim olabileceğini gösteriyor. Bu önemli noktaları göz önünde bulundurarak yerel uygulama geliştirmenin ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığı konusunda daha bilinçli bir karar verebilirsiniz.