Zanaat bira endüstrisinin 50 istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Zanaat bira endüstrisi Amerika Birleşik Devletleri’nde 26 milyar dolarlık bir değer sunuyor, ancak ekonominin kullanılmayan bir potansiyel sunan bir alanı olmaya devam ediyor. Bugün içecek imalat endüstrisinin en hızlı büyüyen bölümlerinden biridir. Tüketici ilgisi inanılmazdı. Satışlardaki, iş fırsatlarındaki ve üretilen toplam bira hacmindeki büyüme oranları, 2010’dan bu yana çift haneli yüzdelerde olmuştur.

Genel bira endüstrisinin 2017’de satışlarda %1’lik bir düşüş gördüğü bir zamanda, butik bira endüstrisi %5’lik bir büyüme gördü. Sektörde faaliyet gösteren bira fabrikalarının ürettiği hacmin %70’i Amerika Birleşik Devletleri’nde bölgesel satışlar sağlamaktadır. Kuruluşların %22’si mikro bira fabrikaları olarak sınıflandırılmıştır. Yaklaşık %6’sı bira fabrikaları, %1’i ise kendilerini sözleşmeli bira üreticisi olarak listeliyor.

2017 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde satış için 196 milyon varilden fazla bira üretildi. Bu hacim bir önceki yıla göre %1,2’lik bir düşüş oldu. Zanaat bira endüstrisi de hacimde %5’lik bir artış gördü ve 24,8 milyon varil bira üretti.

Butik bira endüstrisinin dört farklı pazar segmenti vardır: mikro bira fabrikaları, bira fabrikaları, kontaktör bira fabrikaları ve bölgesel zanaatkarlar. Homebrewers bazen bu verilerle de gruplandırılır.

Essential Craft Bira Endüstrisi İstatistikleri

1. California, toplam 7,3 milyar dolarlık etki ile zanaat bira endüstrisi ve 2016 için en yüksek üretime sahipti. Pensilvanya 5,8 milyar dolara ulaşarak yılı ikinci sırada tamamladı. Onları Teksas (4.5 milyar dolar), New York (3.4 milyar dolar) ve Florida (3.1 milyar dolar) izledi. (pirinç musluk)

# 2. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel bira pazarı 111,4 milyar dolar değerinde. Butik bira segmenti ülkedeki toplam satış hacminin %12,7’sine sahip olmasına rağmen, 2017 yılında elde edilen dolar cinsinden toplam satışların %20’sinden fazlasını temsil etmektedir. (Biracılar Birliği)

ABD Craft Bira Endüstrisinin Pazar Büyüklüğüne Göre İstatistikleri

# 3. Amerika Birleşik Devletleri’nde zanaat bira ürünü satışlarının dolar büyümesi 2017’de %8 idi (Bira Üreticileri Birliği).

# 4. 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.000’e yakın yeni bira fabrikası açılışı olmasına rağmen 165 de kapanış gerçekleşti. Bu rakam, 116 zanaat bira fabrikasının kapılarını kapatmasıyla 2016 rakamlarına göre %42’lik bir artış olan %2,6’lık bir kapatma oranını temsil ediyor. (Chicago Tribünü)

# 5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinler her yıl ortalama 26.9 galon bira tüketiyor. (Ulusal Bira Toptancıları Birliği)

# 6. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kayıtlı dört bira fabrikasından yaklaşık biri bira fabrikası olarak listelenmiştir. Bu, tüketiciler için yarattıkları ürünlerin kendi tesislerinde gerçekleşen doğrudan satışlara yönelik olduğu anlamına gelir. Bu dereceye sahip ortalama bira fabrikası, her yıl yaklaşık 1.000 fıçı bira üretecektir. (Vergiler ve Alkol ve Tütün Ticareti Dairesi)

# 7. Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bira fabrikalarının %95’i her yıl 15.000 varilden daha az bira üretiyor. Bu, şirketin ürettiği biranın %75 veya daha fazlasının saha dışında satılması durumunda operasyonu mikro bira fabrikası olarak sınıflandırır. (Vergiler ve Alkol ve Tütün Ticareti Dairesi)

# 8. Butik bira endüstrisi için her yıl gerçekleşen satışların yaklaşık %40’ı Haziran, Temmuz veya Ağustos aylarında gerçekleşir. (Nielsen)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 21 yaş ve üstü yetişkinlerin neredeyse %90’ı en az bir bira fabrikasının 10 mil yakınında yaşıyor. Bu operasyonların çoğu zanaat bira üreticisi olarak nitelendirilir. (Biracılar Derneği)

# 10. Şu anda Kaliforniya’da faaliyet gösteren 700’den fazla zanaat bira fabrikası var ve bu da onu bugün endüstri için en büyük ürün kaynağı haline getiriyor. (İstatist)

Müşterilerin alışveriş yaptığı süpermarketler ve mağazalara göre zanaat bira endüstrisinin istatistikleri

# 11. Şu anda endüstride üretilen en popüler zanaat bira çeşidi, her yıl bir milyar doların üzerinde satış getiren India Pale Ale veya IPA’dır. (İstatist)

# 12. 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk üç zanaat bira markası Sierra Nevada, Samuel Adams ve Blue Moon idi. En yüksek satış büyümesine sahip markalar Deschutes, Lagunitas ve Goose Island oldu. (İstatist)

# 13. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde zanaat bira endüstrisini destekleyen küçük bira fabrikalarında çalışan 135.000’den fazla çalışan var. Bu, bir önceki yıla göre 6.000 pozisyonluk bir artıştı. (İstatist)

# 14. Vermont, şu anda faaliyette olan 11,5 ile kişi başına en fazla zanaat bira fabrikasına sahip ABD eyaletidir. (İstatist)

#onbeş. Amerikalıların %14’ü haftada en az bir bira içtiklerini söylüyor. Kendilerini bira tiryakisi olarak gören Y kuşağının %57’si haftada bir butik bira içtiklerini söylüyor. (İstatist)

#on altı. Colorado, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük üçüncü zanaat bira ürünleri tedarikçisidir. Halihazırda, her yıl 3,03 milyar dolarlık bir ekonomik etki yaratan 348 faal bira fabrikası bulunmaktadır. Orada her yıl 1,5 milyon varilden fazla zanaat birası üretiliyor. (Biracılar Derneği)

# 17. 21 yaş üstü yetişkinlerin %6’sı günde en az bir bira içtiğini söylüyor. (İstatist)

# 18. Bira içen her 4 haneden 1’i, özellikle Şükran Günü ve Noel’de tatil yemek planlarına en sevdikleri içeceği dahil edecek. (İstatist)

# 19. Her 5 haneden 1’i, tüketmek için ev yapımı bir yemek hazırlarken içecek olarak bira kullanmayı sevdiklerini söylüyor. (İstatist)

# 20. Amerika Birleşik Devletleri’nde bağımsız zanaat bira mührünü benimsemeye karar vermiş olan 4.000’den fazla farklı bira üreticisi var. Bu rakam, zanaat bira endüstrisinin her yıl yerelden ulusala tüm satış seviyelerinde ürettiği hacmin yaklaşık %85’ini temsil ediyor. (Biracılar Derneği)

En önemli özelliklere göre zanaat bira endüstrisinin istatistikleri

# 21. Butik bira üreticisi tanımına uyan aktif bira fabrikalarının yalnızca %5’i, işlerinde son yasal değişikliklerden elde ettikleri vergi tasarruflarını yeniden yatırım yapmıyor. Çoğu, yeni çalışanları işe almaya, ürün hatlarını genişletmek için ekipman satın almaya veya çalışanlarına sunulan faydaları iyileştirmeye çalışıyor. Hatta bazıları hayır kurumlarına verdikleri para miktarını artırıyor. (Biracılar Derneği)

# 22. Great American Beer Festival® sırasında 2018’de yaklaşık 400 IPA girişi yapıldı ve bu da onu yarışmadaki en popüler kategorilerden biri haline getirdi. (Biracılar Derneği)

# 23. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi 50 bira üreticisi listesinde yer alan bira fabrikalarının %80’i zanaat bira endüstrisinin bir parçası olarak nitelendiriliyor. (Biracılar Derneği)

# 24. 2016 yılında toplam dolar satışları açısından ilk üç yeni zanaat bira fabrikasının tamamı Teksas’tan geldi. Austin Beer Works, Live Oak Brewing Company ve Eighth Wonder Brewery birleşerek ürünlerinin satışından 1,2 milyon dolardan fazla kazandı. (Dergi taslağı)

# 25. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkin bira içenlerin yarısı, satın alma kararlarını yalnızca fiyat üzerinden satın almak yerine, kendilerine sunulan ürünlerin kalitesine göre verdiklerini söylüyor. (Dergi taslağı)

# 26. 2014’ten beri Amerika Birleşik Devletleri’ndeki butik bira üretimi toplam satışlarda %5.7 arttı. 2018 yılı boyunca sektörde faaliyet gösteren firma sayısı %14,1, iş olanakları sayısı ise %9,2 arttı. (IBIS Dünyası)

# 27 ABD’deki 50 eyaletin her biri ve ülkedeki 3.143 ilçenin %25’inden biraz fazlası, yazlık endüstrisini destekleyen en az bir faal bira fabrikasına sahiptir. (ABD Sayım Bürosu)

# 28. Washington DC’nin yaklaşık 30 mil dışında bulunan Loudoun County’de, 2016’da faaliyette olan 12 bira fabrikasından 10’u 2012’den beri kapılarını açmıştı. (US Census Bureau USA)

# 29. 2016 yılında County Business Patterns programına kayıtlı 2.802 butik bira fabrikasından 2.600’den fazlasının 49 veya daha az çalışanı vardı. (ABD Sayım Bürosu)

# 30. 2012-2016 yılları arasında faaliyet gösteren toplam bira fabrikası sayısında ABD’de tek bir eyalette düşüş yaşanmadı. (ABD Sayım Bürosu)

# 31. 2016’dan beri, şu anda Kaliforniya’da faaliyet gösteren toplam bira fabrikası sayısı iki katına çıktı. (ABD Sayım Bürosu)

# 32. Washington, Clark County, 2016 yılında 13 farklı şirketin üretim faaliyetlerine başlamak için kapılarını açmasıyla butik bira fabrikalarında en büyük genel artışı yaşadı. Adams County, Colorado, 6 ile ikinci oldu ve Will County, Illinois, Hampshire County, Massachusetts ve Monmouth County, New Jersey ile berabere kaldı. (ABD Sayım Bürosu)

# 33. Amerika Birleşik Devletleri’nde bira fabrikalarının sayısı ve iş fırsatları artmaya devam etse de, bu sektördeki işçilerin ortalama ücretleri düşmektedir. Ortalama bir çalışan, 2006’da haftalık 1.293 $’a kıyasla, 2016’da haftada 969 $ kazandı. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 34. Butik bira endüstrisi, makro bira fabrikaları ile birlikte, 2010-2016 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde içecek imalat alanında kazanılan istihdam fırsatlarının %50’sinden fazlasından sorumluydu. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 35. İçecek imalat sektöründeki mevcut işlerin %25’i butik bira veya makro bira fabrikalarında istihdamı içerir. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

# 36. Bugün yaklaşık 240 milyon Amerikalı yasal içki içme yaşında olup, tüm insanların %73’ünün potansiyel bir pazarını temsil etmektedir. Bu yetişkinlerin yaklaşık %36’sı asla alkol içmediğini söylüyor. (Ulusal Bira Toptancıları Birliği)

# 37. Amerikalıların her yıl içtiği biranın %83’ü ulusal bir bira fabrikasından geliyor. (ABD Ticaret Bakanlığı)

# 38. 2014 yılında, butik bira endüstrisi, bir milyar dolardan fazla ekonomik etkiye sahip olduğu ilk yılını geçirmeyi başardı. (Küçük İşletme Geliştirme Merkezi)

# 39. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama zanaat bira fabrikası yaklaşık 2 işçi çalıştırıyor ve yılda yaklaşık 1,4 milyon dolar gelir sağlıyor. (IBIS Dünyası)

# 40. Güneydoğu eyaletleri Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus tabanının %25’ini temsil etse de, zanaat bira fabrikalarının sadece %15’i bu bölgede kapılarını açmaya karar veriyor. (Küçük İşletme Geliştirme Merkezi)

# 41. 2018’de tüketicilerin yaklaşık %40’ı her yıl butik bira içtiklerini ve müşterilerin %68’inin erkek olduğunu söyledi. Sektör müşterilerinin yalnızca %14’ü ırksal veya etnik bir azınlıkla özdeşleşiyor, bu da farklı demografik gruplara genişlemek için sayısız fırsat olduğu anlamına geliyor. (Biracılar Derneği)

# 42. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hanelerin %65’i, mahallelerinde bir bira fabrikasına sahip olma fikrini desteklediklerini söylüyor. (Sabah konsültasyonu)

# 43. İnsanların sadece %46’sı zanaat bira endüstrisi için vergi indirimlerinin sona ermesi planlandığı 2019’un ötesine uzatılmasını desteklediklerini söylüyor. (Bira Enstitüsü)

# 44. Zanaat bira endüstrisinde aktif olan kişilerin %38’i, Trump yönetimi tarafından uygulanan alüminyum tarifelerinin işlerini olumsuz etkileyeceğini söyledi. Sektör profesyonellerinin %13’ü, Çin ve Kanada’ya uygulanan tarifelerin işlerine gerçekten fayda sağlayabileceğini düşündü. (Bira Enstitüsü)

# 45. Butik bira endüstrisindeki profesyonellerin %74’ü, ürünleri için besin ve kalori bilgilerini yayınlamaktan yana olduklarını söylüyor. (Bira Enstitüsü)

# 46. Butik bira içicisi olarak tanımlanan tüketicilerin %47’si malt ve şerbetçiotu aromaları arasında gevrek, dengeli ve temiz bir bira tercih ettiklerini söylüyor. (Nielsen)

# 47. Amerikan birası, buğday birası, kolsch ve sarışın bira, butik bira endüstrisinin 2018’deki büyüme hacminin %40’ını oluşturdu (Bira Üreticileri Birliği).

# 48. 2017’de tüketicilerin %40’ı hangi alkol bazlı içeceği tercih ettikleri sorulduğunda ilk tercihlerinin bira olduğunu söyledi. Wine, 2002’den beri sürekli olarak ikinci sırada yer alıyor. (Nielsen)

# 49. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir bira endüstrisi olan Crafts, 2017’de ABD ekonomisine 76 milyar dolardan fazla ekonomik etki sağladı. Bu rakam, 500.000’den fazla kişi için doğrudan ve dolaylı istihdam fırsatlarını temsil ediyor. Toptancılar, perakendeciler ve bira fabrikaları bu verilere dahildir. (Biracılar Derneği)

# 50. Zanaat bira endüstrisindeki ilk 5 üretici ülke, 2017’de 27 milyar doları aştı (Bira Üreticileri Birliği).

Craft Bira Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Zanaat bira endüstrisine olan ilgi azalmaktan uzak olsa da, yeni başlayanlar için büyüme fırsatları şimdiden zirveye ulaşmış olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya çapında faaliyet gösteren binlerce yeni bira fabrikasıyla birlikte, pazar, tüm ekonomilerde birden fazla ürünle giderek daha kalabalık hale geliyor. Doygunluk hala çok uzakta olsa da, endüstri olgunlaştıkça artan bir geri çekilme seviyesinin olması kaçınılmazdır.

Zanaat bira endüstrisinin yaşadığı yavaşlama miktarı, muhtemelen kaç tüketicinin bir makro bira fabrikasından ürünlere, şirketler tarafından üretilen ürünlere, hayatta kalabilecek ürünlere geçmeye karar verdiğine bağlı olacaktır. Sektördeki en büyük içecek üreticileri için şimdiden keskin bir düşüş var, bu da en köklü isimlerin ve en kaliteli ürünlerin etkileyici bir oranda büyümeye devam etme fırsatına sahip olduğu anlamına geliyor.

Endüstriyel bira üreticileri bu eğilimi zaten fark ettiler. Anheuser-Busch InBev, 2011 yılında Goose Island’ı yaklaşık 39 milyon dolara satın aldı ve bu, sayısız benzer satın almanın ilkiydi. Büyük şirketlerin, yalnızca tüketicileri cezbetmek yerine pazara girmenin birçok yolu vardır.

O zaman bile, 2024 yılına kadar yıllık ortalama %4’lük 5 yıllık bir büyüme modeli bekliyoruz ve bu etkiyi 10 yıllık bir tahminle genişletme potansiyeli de var. Tüketiciler bugün daha fazla aroma seçeneği olan daha iyi ürünler istiyor, bu da butik bira endüstrisinin bu trendden yararlanmak için mükemmel bir konumda olduğu anlamına geliyor.