Zengin Baba Yoksul Baba Hızlı Özet (3 dk) + PDF İndirme

Zengin Baba Yoksul Baba, Robert Kiyosaki ve Sharon Lechter tarafından 1997’de yazılmış bir kitaptır. Kiyosaki ve Lechter, sayfalarında servet biriktirmenin iki yolu arasındaki zihniyetleri ve neden “zengin baba” gibi olmaya çalışmanız gerektiğini anlattılar. Zavallı baba.”

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Zengin baba ve fakir baba zihniyetleri

Kitabın ana fikirleri, görevdeki iki babanın zıt zihniyetlerini araştırıyor. Bu alegorik hikayede Zengin Baba, eski bir üniversite profesörü olan Kiyosaki’nin biyolojik babasıdır. Zavallı baba, en iyi arkadaşının babasıydı ve onlarca kendi işine sahipti. Her iki “baba” da para kazanmak ve tasarruf etmek isteyenler için zıt tavsiyelerde bulunur.

# 2 Zavallı baba zihniyeti Baba

Bu hikayedeki yoksullar, servet biriktirmenin anahtarının istikrarlı bir iş bulmakta yattığına ve aynı zamanda ailesine ve mali geçmişine büyük ölçüde bağımlı olduğuna inanıyor. Bu açıdan zenginlik kazanmak için diğer başarılı insanlardan okumak ve öğrenmek esastır. Ancak en büyük engel, bu zihniyete sahip insanların sevmedikleri bir işte çalışarak yaşam kalitelerini düşürmeleridir.

# 3 Zengin baba zihniyeti

Öte yandan, zengin baba zihniyeti, dinleyen herkese değerli beceriler öğreten bir iş bulmasını tavsiye ediyor. Girişimci olmak ve deneyim biriktirmek ve sonrasında yeni iş fırsatlarına geçiş yapabileceğinizi öğrenmek çok daha değerli. Birkaç gelir kaynağı anahtardır. Ayrıca, bu zihniyet, finansal güvenlik için kendi işinize sahip olmayı vurgular.

# 4 Varlıklar yükümlülüklerden daha iyidir

Kiyosaki, zenginlerin genellikle yeterince servet biriktirdikten sonra varlık satın aldıklarına dikkat çekiyor. Bunlar evler veya tahviller gibi şeylerdir – onları satarsanız veya kiralarsanız her ikisi de potansiyel olarak size para kazandırabilir. Yükümlülükler, çoğu ürün ve modadaki her şey gibi zamanla değerini kaybeden şeyler olarak ayırt edilir. Zengin insanlar, büyük ölçüde gereksiz sorumluluklardan kaçındıkları için zengin kalırlar.

# 5 Tecrübe finansal bilgiyi öğretir

Zengin Baba zihniyetine uygun olarak Kiyosaki, finansal okuryazarlık kazanmak ve başarılı olmak için çok sayıda alanda deneyim ve beceri gerektirdiğine dikkat çekiyor. Muhasebe, hukuk, yatırım ve piyasalar, finansal geleceğini güvence altına almak isteyen herkesin aşina olması gereken değerli alanlardır. Size bu becerileri öğreten işlere sahip olmak daha da değerlidir.

# 6 Satmayı öğrenin

Kapitalist bir ekonomide, ürününüzü ne olursa olsun satabilmek başarı için çok önemlidir. Kiyosaki, sanatçı olsanız bile ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satabilmeniz gerektiğini yoksa başarılı olmayacağınızı vurguluyor. Satış kursları almak veya bu beceriyi eğitmek, daha iyi bir satış elemanı olmanın geçerli yollarıdır.

# 7 Fırsatlara odaklanın

Yolunuzdaki duvarları veya engelleri düşünerek zaman harcamak yerine, istediğiniz herhangi bir şeye veya üstesinden gelmek istediğiniz herhangi bir engele bakmalı ve bu hedeflere nasıl ulaşacağınızı bulmalısınız. Sorunlarınızı çözmek veya bu sorunları fırsatlara dönüştürmek için cevaplar aramak, herhangi bir girişimci için ve ayrıca genel günlük problemler için çok daha iyi bir düşünme şeklidir.

# 8 Korkuya veya kendinden şüphe duymaya dikkat etmemelisiniz Evet

Aşırı güven, genel ilerlemenize zarar verebilirken, riske karşı sağlıklı bir saygı ile doğrudan korku arasında bir fark vardır. Zavallı baba, diye yazıyor Kiyosaki, şüpheler ve korkuyla felç olacak ve hayatını riske atarak asla başarılı olamayacak. Cesur olmak, yeni girişimlere getirebileceğiniz gelecekteki başarılara veya değerli deneyimlere yol açacak fırsatlar yaratır.

# 9 Korku, seni durduran şeydir

Çoğu insan zaten zavallı baba zihniyetine kapılmış durumda. Bunun nedeni, başarısızlığın sonuçlarından korkmanın, çoğu insanı fare yarışını terk etmekten ve sadece parasal kazanç için küçümsedikleri bir işte çok çalışmaktan alıkoymasıdır. Bu korku, özellikle yaşlandıkça ve kişisel fırsatlarınız veya aile yükümlülükleriniz açısından daha fazla kapana kısılmış gibi hissetmeye başladıkça bir döngüye dönüşebilir.

# 10 Açgözlülük korkunç

Korkuyla birlikte açgözlülük de bir o kadar kötüdür. Açgözlülük, insanların kısa vadeli yatırımlar veya satın almalar yapmasına, varlıklardan ziyade borç satın almasına neden olur. Açgözlülüğünüzü bastırmayı ve kontrol etmeyi öğrenmelisiniz, böylece parayı boşa harcamayın ve sonunda servetinizi cebinize geri getirmeyecek şeylere harcamayın. Açgözlülüğünüzün üstesinden gelmenin anahtarı büyük ölçüde finansal okuryazarlık ve okuryazarlıktan geçer.

# 11 Zorluklar karşısında ısrarcı olun

Ne kadar şanslı ve yetenekli olursanız olun, başarıya giden yolda eninde sonunda aksiliklerle karşılaşacaksınız. Bu olumsuzlukların üstesinden gelmeli ve nihai hedeflerinize dikkat etmelisiniz; korkunun dürtünüzü durdurmasına ve sizi daha önce bulunduğunuz yere geri götürmesine izin vermeyin.

# 12 Eğitim paradan daha değerlidir

Kiyosaki, deneyim ve eğitim biriktirmenin nakitten çok daha önemli olduğunu iddia ediyor. Bunun nedeni, bu zihinsel varlıkların uzun vadede daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilmesi ve kişisel tatmine yol açmasıdır. Mümkün olduğunda her zaman kişisel gelişim fırsatlarına yatırım yapın.

# 13 Kibirden sakının

Başarıyı yakaladığınızda ve servet biriktirirken, kibirli olmaya ve öğrenmeyi bırakmaya veya zayıf risk belirtilerine dikkat etmeye cazip gelebilirsiniz. Daima uyanık olmalı ve kibirli veya cahil olmaktan kaçınmalısınız. Kibirli girişimciler servetlerinin tükendiğini kolayca görebilirler ve kendileri de bir

# 14 Zavallı baba zihniyeti.

Lüksleri ilk değil en son satın alın

İşinizi güçlendirmek veya cebiniz için daha fazla zenginlik yaratmak için kullanılabilecek herhangi bir varlık satın alana kadar her zaman ödüllerden veya lükslerden tasarruf etmelisiniz. Bu sadece açgözlülüğü engellemekle kalmaz, aynı zamanda başarılarınızı gelecekteki daha kolay servet birikimiyle birleştirmenize de yardımcı olur.

# 15 Para kaybedeceksin

Doğru yatırım yapıyorsanız ve doğru riskleri alıyorsanız, sonunda biraz para kaybedersiniz. Anahtar, bu ihtimalden korkmak değil, sonuç olarak aldığınız deneyimi alıp bir dahaki sefere daha az para kaybetmek veya hiç kaybetmemek için kullanmaktır. Tüm olumsuz deneyimleri bir öğrenme fırsatına dönüştürün ve çok ileri gideceksiniz.

En İyi 10 Zengin Baba Yoksul Baba Alıntısı

  1. “Geçmişe takılıp kalmaktansa değişimi memnuniyetle karşılarım.”
  2. “Para sevgisi tüm kötülüklerin anasıdır. Parasızlık tüm kötülüklerin anasıdır.”
  3. “Sahip olduğumuz en güçlü varlık aklımızdır. İyi eğitilirseniz, bir anda göründüğü gibi muazzam bir servet yaratabilirsiniz.”
  4. “Sorun sende olduğunu fark edersen kendini değiştirebilir, bir şeyler öğrenebilir ve daha akıllı olabilirsin. Sorunlarınız için başkalarını suçlamayın.”
  5. “İşçiler kovulmamak için çok çalışıyor ve mal sahipleri de işçiler istifa etmesin diye yeterince ödüyor.”
  6. “Birçok şey hakkında biraz bilgi sahibi olmak.”
  7. “Kişisel dehanın en büyük aleyhtarları olan aşırı korku ve kendinden şüphe duyma.”
  8. “Duygularınızı düşünmek için kullanmayı öğrenin, duygularınızla düşünmeyi değil.”
  9. “Çoğu insan hayatın ne kadar para kazandığınla değil, ne kadar para biriktirdiğinle ilgili olduğunun farkında değil.”
  10. “Korku çok güçlüyse, deha bastırılır.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Zengin Baba Yoksul Baba’nın PDF özetini indirmek için buraya gidin .