19 Çin Kozmetik Endüstrisinin İstatistikleri ve Eğilimleri

Çin kozmetik endüstrisi, bugün Çin ekonomisinin en hızlı büyüyen bölümlerinden biridir. Ülkenin zengin kesimleri daha çeşitli ve daha pahalı kozmetik ve güzellik ürünleri istediğinden, bu eğilimin gelecekte de devam etmesi bekleniyor.

Aynı zamanda, Çin’de büyüyen bir orta sınıf, aynı zamanda ödeme yapabilen temel ve orta sınıf ürünler için daha fazla fırsat talep ediyor.

Şu anda Çin’de üst düzey rujların her biri yaklaşık 99 dolardan satılıyor. Göz farı ürünleri şu anda benzer kalitede 80 dolar ve üzerinde satılıyor. Bu, dünyanın en iyi kozmetik markalarını, yeni gelir fırsatları aramak için Çin’e taşınmaya sevk etti ve en büyük 10 marka şu anda pazarın %50’sinden fazlasına sahip.

2015 yılında 393 milyon dolardan fazla ithal edilen kozmetik ile Çin’deki kozmetik endüstrisi için toplam ithalat değeri de artıyor.

Çin kozmetik endüstrisinin önemli istatistikleri

# 1. Asya-Pasifik bölgesindeki kozmetik pazarının mevcut büyüklüğü 126,8 milyar dolardan fazla. Çin’de kozmetik perakende satışları 2017 yılında 21,49 milyar yuan olarak gerçekleşti. (Statista)

# 2. Çin’de kozmetik perakende satışlarının yıllık büyüme oranı yıllık ortalama %13,5’tir. (İstatist)

Genel Pazar Büyüklüğüne Göre Çin Kozmetik Sektörü İstatistikleri

# 3. Çin ayrıca diğer ülkelere her yıl milyonlarca dolar değerinde kozmetik ihraç ediyor. 2016 yılında Singapur, Çin kozmetiklerinin önde gelen ithalatçısıydı ve 366 milyon dolar değerindeydi. (İstatist)

# 4. Çin kozmetik endüstrisindeki en büyük trendlerden biri “erkek” segmentidir. Çin’deki erkeklerin haftada kişisel bakım için harcadıkları ortalama süre 2 saatten fazladır. (İstatist)

# 5. 2015 yılında, Çin’deki çevrimiçi kozmetik satışları, bir önceki yıla göre %25’ten fazla bir artışı temsil eden 124 milyar yuan değerine ulaştı. Bu büyüme, sektörün yüz yüze perakende düzeyinde yaşadığı keskin düşüşleri dengelemeye yardımcı oldu. (İstatist)

# 6. Proctor and Gamble, L’Oreal ve Shiseido, Çin kozmetik pazarındaki ilk üç markadır. 2014 yılında toplam pazar payları %25’in üzerindeydi. (Statista)

# 7. Sadece Hong Kong’daki tuvalet ve kozmetik pazarının büyüklüğü 2,07 milyar dolardan fazla. (İstatist)

# 8. Maybelline marka olarak Çin’deki renkli kozmetik pazarında %14’lük bir paya sahiptir. L’Oreal şu ​​anda cilt bakımı pazarında %9,2’lik bir pazar payına sahip. Şampuan ve saç kremi söz konusu olduğunda Head and Shoulders %10,6 pazar payına sahiptir. (İstatist)

# 9. Çin’deki erkeklerin %19’dan fazlası, erkek kozmetikleri ararken L’Oreal ürünlerini araştırıyor. (İstatist)

# 10. Çin’deki kadınlar, en çok tercih ettikleri kozmetik ürünün faydalarına ve etkinliğine en yüksek önceliği veriyor ve %66’sı bunu bir öncelik olarak bildiriyor. Bunu kozmetik markası (%64), kulaktan kulağa reklamcılık (%60) izledi. (HKTDC Araştırması)

Toplam Satışlara Göre Çin Perakende Kozmetik Sektörü İstatistikleri

# 11. Çin’de 20-30 yaş grubundaki kadınların %88’i düzenli olarak makyaj yaptıklarını söylüyor. 31-45 yaş arası demografik yaş için oran %83’e düşüyor. (HKTDC Araştırması)

# 12. Çin’deki ortalamanın %63’ü düzenli olarak yüz kremi, losyon veya temizleme sütü kullanacaklarını söylüyor. (HKTDC Araştırması)

# 13. 2017 yılında, erkekler için sektördeki gerçek pazar payı oldukça küçük olmasına rağmen, Çin kozmetik endüstrisinde erkek cilt bakım ürünleri %6,9 büyüme kaydetti. (HKTDC Araştırması)

# 14. Dudak makyajı hazırlıkları, 2017 yılında sektör için en yüksek büyüme seviyelerini yaşadı ve yıllık %101.3’lük bir değişim sağladı. Bu da sektör segmentini toplam 440 milyon dolarlık bir değere getirdi. (Dünya Ticaret Atlası)

#onbeş. Haziran 2018 itibariyle, Çin’de kozmetik endüstrisi aracılığıyla satılabilecek ürünleri üretmeye yetkili 3.880 şirket vardı. (Dünya Ticaret Atlası)

#on altı. 2014 yılında Çinli gezginlerin Güney Kore’ye yaptıkları alışverişlerin %20’sini kozmetikler oluşturdu. Ayrıca Japonya’da seyahat ederken satın aldıkları ürünlerin %7’sini kozmetik ürünler oluşturdu. (Morgan Stanley)

# 17. 2014 yılında, Çin nüfusunun sadece %5’i pahalı marka cilt bakım ürünleri satın alma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. %4’ten azı pahalı makyaj markaları alacaklarını söyledi. 2016 yılında bu rakamlar sırasıyla %13 ve %15’e yükseldi. (Morgan Stanley)

# 18. Çin kozmetik sektörü satış rakamlarına sınır ötesi e-ticaret dahil edildiğinde, tüm sektör satışlarının %26’sı çevrimiçi. (Morgan Stanley)

# 19. Çinli tüketiciler kozmetik ürünlerini yerel mağazalardan daha ucuza satın alıyorlar (%57,7). Tüketicilerin %57,3’ü benzer ürünlerin fiyatlarını çevrimiçi karşılaştırmanın daha kolay olduğunu söyledi. Diğer %54’ü ise çevrimiçi incelemelerin varlığı nedeniyle çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ettiklerini söyledi. (Morgan Stanley)

Yıllık büyüme oranına göre Çin kozmetik endüstrisi istatistikleri

Çin kozmetik endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Çin kozmetik endüstrisi şu anda bir büyüme trendi başlatıyor. Zenginlik genel nüfusa ulaşmaya devam ettikçe ve harcanabilir gelir arttıkça, değere dayalı kozmetik ürünleri arama eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Yüksek değerli fiyatları ve kâr potansiyeli ile Çin pazarına özgü yeni ürünler sunan üreticileri arayın. ABD’de 9 dolara satılan bir ruj, Çin’in bazı bölgelerinde 99 dolara satılabiliyor. Endüstri liderleri böyle sayıları görmezden gelmeyecekler.

Kalıcı dalga hazırlıkları hariç, tüm endüstri segmentleri 2017’de yıllık bazda çift haneli yüzde büyüme yaşadı. Hükümet kozmetik üretmek için daha nitelikli şirketleri onayladıkça bu eğilim devam edecek. Düşük gelirli haneler yerli markalara odaklanırken, yüksek gelirli haneler dış pazar payına hakim olacak.

Artırılmış gerçeklikteki eğilimler, çevrimiçi pazardaki satışları artırmaya devam edecek. Daha fazla hane Çin dışına seyahat ettikçe, daha iyi milli takımlar için bir baskı olacak. Çin kozmetik ürünlerindeki büyüme güçlü ve önümüzdeki 5 ve 10 yıllık tahmin dönemlerinde de öyle olmaya devam edecek.