Evden çalışanlardan çalışmanın 21 artısı ve eksisi

Evden çalışan çalışanlar, çeşitli farklı sektörlerde daha yaygın hale geliyor. Perakende, konaklama ve sağlık hizmetlerinde bu seçeneği sunmanın neredeyse imkansız olduğu pozisyonlar olmasına rağmen, uzaktan çalışma istatistikleri, uzaktan çalışmanın daha mutlu ve daha üretken insanlar yarattığını gösteriyor. Ayda bir kez ev seçeneği sunulsa bile, bu avantajı alan çalışan, ofise gitmek zorunda kalan iş arkadaşlarına göre %24’e varan oranda daha mutlu oluyor.

Owl Labs, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tüm dünyada evden çalışmanın birçok faydasını gösteren bir dizi istatistik hazırladı.

  • Uzaktan çalışabilen çalışanların %52’si haftada en az bir kez evden çalışacak.
  • Uzaktan çalışma seçeneğine sahip çalışanların %18’i her zaman evden çalıştıklarını söylüyor.
  • Uzaktan çalışmaya gelenlerin %35’i uzaktan çalışmanın kendilerine daha kaliteli iş fırsatları sağladığını söylüyor.

2017-2018 yılları arasında evden çalışan çalışan sayısı %22 arttı. Uzaktan çalışma seyahat ihtiyacını azalttığı için 3,6 milyon tondan fazla sera gazı emisyonunun çevreye girmesi engelleniyor. Çoğu şirket internet erişimi veya ortak çalışma alanı için ödeme yapmasa da, bu anlaşmanın artıları ve eksileri işçiler için hala caziptir.

Evden çalışanlar için faydaların listesi

1. Çalışanlara yaşamları üzerinde daha fazla bağımsızlık verin.

Sorumluluklarınızla evde olabildiğinizde, bir işçi olarak gerçekten bağımsızsınız. İster pijamalarınızla işe gelmenin çekiciliği olsun, ister getirdiğiniz öğle yemeği için biriyle kavga etmemeniz olsun, öz motivasyonuna güvenenler bu seçenekle yeni bir başarı düzeyi bulabilirler. Çalışanların çalışırken evde olmalarına izin vermek, üretken kalabilenler için daha yüksek konsantrasyon, odaklanma ve öz disiplin sağlar. Bu özellikler, liderleri kariyerleri boyunca ayıran şeydir.

2. Çalışanlar evde daha çok iş yapar.

Jerry Springer’ı fazla izleyecek veya bir yoga sınıfına gizlice gidecek bazı işçiler olacak, ancak ortalama bir insan evden çalışabiliyorsa daha üretken olacaktır. Yolculukla ya da yokluğuyla başlar. Bu çalışanın ofise rapor vermek için yolda 30 dakika harcamak yerine bir koridorda 10 adım atması gerekebilir. Bazı insanlar, direksiyon başına geçmeleri veya sosyal iş arkadaşlarından ve ofis konuşmalarından kaynaklanan kesintilerle uğraşmaları gerekmediğinden, günlerine üç saate kadar stressiz üretkenlik katabilir.

3. Her çalışanın daha iyi iletişim kurmasını teşvik edin.

Çalışanlar evden çalışırken birinin ofis molasında hızlı toplantı yapamazsınız. Bu toplantılar başarılı deneyimler için daha fazla planlama ve koordinasyon gerektirir. Web toplantılarından e-postaya kadar bunu gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz, herkesin iletişimde kalmak için gereken süreçlere daha aşina olmasını sağlayan birçok araç vardır. Koordinasyon çabaları, yaşadığınız genel üretkenliği azaltabilse de, seviyeler genellikle, herkesin aynı anda ofise gelmesi durumundan daha yüksektir.

4. Eklenen esneklik, çalışanların daha uzun süre çalışmasına yardımcı olacaktır.

Birçok işveren, çalışanlarının evden çalışma seçeneğinden yararlanacağından endişe duyuyor. Hesabınıza giriş yapabilir, e-postayı cep telefonunuza bağlayabilir ve ardından öğleden sonra sahilde dışarı çıkabilirsiniz, değil mi? Çoğu insan bunu yapmaz. Kişisel bir program üzerinde daha fazla özerklik olduğunda, çoğu çalışan ofisteki iş arkadaşlarına kıyasla daha uzun saatler çalışır ve daha üretken kalır. Daha yüksek düzeyde bağımsızlık olduğunda, emek oranları da artar.

Bu avantajın nedeni nedir? Buna “hediye alışverişi teorisi” denir. Çalışanlarınız, evden çalışma yeteneklerine olan güvenlerinin yerinde olduğunu göstermek istiyor. Daha çok ve daha uzun saatler çalışarak sizi ödüllendirmek zorunda hissediyorlar. Bu süreç, onlara bir tele-çalışan olarak güvenmenin bir hata olmadığını göstermek için içsel bir istek olduğu için ortaya çıkar.

5. İşçiler, programlarını ailelerinin ihtiyaçlarına göre uyarlayabilirler.

Çalışanlar kendi saatlerini kendileri ayarlayabildikleri veya katı bir programa göre evden çalışabildikleri zaman, ailenin kişisel ihtiyaçları etrafında daha fazla uyum sağlanır. Çalışanlarınız profesyonel sorumluluklarını bir günlük bakım programı çerçevesinde ayarlayabilir, okula bırakabilir veya okuldan alabilir veya gerçekleşen doktor randevularını yönetebilir. Bir çocuğun futbol maçını izlemek, mezuniyet törenine katılmak veya zaman zaman hayatta ortaya çıkan sorunları ele almak için daha fazla fırsat var.

Ev eksenli çalışanların kaçıracağı ofis etkinlikleri olsa da, çoğu çalışanın zihninde ailenizi daha sık görebilmenin avantajları adil ticarettir. Ortalama bir çalışan için daha sağlıklı bir iş-yaşam dengesine yol açabilecek önemli bir bileşendir.

6. Çalışanların kendilerine bakmaları daha kolaydır.

Çalışanların kişisel ihtiyaçlarını iş sorumluluklarının üzerine koymaları için daha fazla fırsat olduğunda, gün içinde daha fazla keyif bulacaksınız. Çalışırken mutlu olan insanlar, çalışmayanlara göre yaklaşık %12 daha üretkendir. Yerel spor salonunda ders almak, mahallede bir yürüyüşün keyfini çıkarmak veya meditasyon için biraz zaman ayırmak için evden çalışan bir çalışan olarak molalarınız veya öğle yemeğiniz sırasında daha fazla seçeneğiniz olacak. Zihninizi boşaltmak ve sorumluluklarınızı yerine getirmek için ne gerekiyorsa telekomünikasyon ile olasılık alanına girer.

7. Çalışanların tutkularını iş dışında sürdürmeleri için daha fazla zaman var.

Bazı evden çalışanlar için işe gidiş geliş mesafesine bağlı olarak, evden işe gelen çalışanlar için üç saate kadar daha fazla üretkenlik süresi olabilir. Sekiz saatlik bir vardiyada çalışan biri, işe gidip gelme ve profesyonel rutinleri hesaba katıldıktan sonra günde 10 saatlik bir iş yapıyor olabilir. Evde daha fazla boş zaman olduğunda, yenilikçi fikirleri aramak için daha fazla zaman olur. Bir hobiyi sürdürmek veya bir dereceyi tamamlamak için birçok fazla mesai saati vardır.

Çalışanlar, işlerinin dışında, hayattaki tutkularını sürdürmelerine olanak tanıyan satış noktaları bulma fırsatına sahip olduklarında, evdeki mevcut rollerinden daha memnun hissetme olasılıkları daha yüksektir.

8. İnsanların en üretken oldukları zamanda çalışmasına izin verebilirsiniz.

Uzaktan çalışma seçenekleri sunan birçok işveren, çalışanlarına esnek çalışma saatleri de sağlayacaktır. Bu avantajın nedeni basittir: insanlar en verimli oldukları zamanda çalışabilirler. Bu, onları belirli bir programa uymaya zorlamadığınız anlamına gelir. Bir çalışan evde bağımsız olabilen bir sabah insanıysa, öğle yemeğinden önce bütün bir gününü bitirebilir. Birisi öğleden sonra veya akşam daha iyisini yaparsa, bu seçenek de mevcuttur.

Evden çalışan çalışanların, sorumluluklarına yoğun bir şekilde odaklanabilmeleri için dikkatlerinin dağılmadığı anlar yaratma olasılıkları daha yüksektir. Bu seçenekle periyodik yenileme molaları için daha iyi seçenekler de vardır.

9. Şirketler daha iyi yetenekleri işe alabilir ve elde tutabilir.

İşverenler, işçi programları veya beklentileri ile daha fazla esneklik sunabildiklerinde, genel çalışan moralinde ve üretkenliğinde kayda değer artışlar olur. Evden çalışma fırsatı sunmak, şirketlerin daha fazla yeteneği çekmesine yardımcı olabilir. Kendinizi herhangi bir sektördeki rekabetten farklılaştırmanıza olanak tanır ve sonunda işe alacağınız kalifiye işçileri elde tutmayı kolaylaştırır. Bazı çalışanlar, başvuru süreçlerinin bir parçası olarak bu seçeneği bekleyeceklerdir, bu nedenle yakın gelecekte bazı işletme türleri için bir seçenek olarak sunulması bir beklenti haline gelebilir.

10. Çalışan katılımındaki düşüş eğilimlerini tersine çevirebilirsiniz.

Evden çalışmak, bir çalışanın daha iyi bir iş-yaşam dengesi oluşturmasını sağladığından, işyerinde devamsızlığı azaltmanın etkili bir yoludur. Çalışan katılımını düzgün bir şekilde yönetmek için mücadele eden herhangi bir şirket, telekomünikasyonu teşvik etmenin yollarını bulmalıdır. SHRM, “Esnek çalışma düzenlemeleri, kuruluşlar için bir paradigma değişikliği anlamına gelebilir” diyor, “özellikle de kritik teknoloji, bütçe, yönetim ve bunlardan yararlanmak için gerekli rekabet esnekliğine sahip olmayan daha küçük olanlar.”

İnsanların işi, iş ihtiyaçlarını karşıladığı veya aştığı sürece, evden çalışmak ofis alanı gereksinimlerini, seyahat maliyetlerini ve teknoloji giderlerini azaltabilir.

11. Çalışanlara telekomünikasyon hizmeti sunmanın üç ana yolu vardır.

Engelli Amerikalılar Yasası, işçilere sunulduğunda uzaktan çalışmanın makul bir konaklama yeri olduğunu öne sürüyor. Şirketlerin, yatırım getirilerini ve her çalışanın sürekli izlenmesini belirlemek için metrikleri kullandığı yaygın olarak kabul edilen bir yöntemdir. Bu seçeneği çalışanlara sunmayı düşünen kuruluşlar için seçilebilecek üç farklı tür vardır.

  • Yinelenen düzenli uzaktan çalışma, bir çalışanın her iş gününü veya her hafta düzenli olarak planlanmış vardiyaları bir ev ofisinden veya başka bir uzak konumdan çalışarak geçirmesini içerir.
  • Hibe yazma veya elektronik tablo hazırlama gibi kısa telekomünikasyon ihtiyaçları, uzaktan çalışan tam zamanlı bir pozisyon oluşturmadan kesintisiz üretkenlik sağlayabilir.
  • Acil veya geçici çalışma, sert hava koşullarında, doğal afetlere müdahalede veya park etme veya trafik kesintilerine neden olabilecek büyük olaylarda bir olasılıktır.

Evden çalışanların dezavantajları listesi

1. Evden çalışan çalışanlar genellikle kendilerini kenarda kalmış hissederler.

İletişim becerileri tüm silindirleri tıkladığında, telekomünikasyon çalışanları hala ofis ortamının bir parçası gibi hissedebilirler. Sonunda mesleki deneyimden yoksun olan şey, her işte meydana gelen sıradan işbirliğidir. Ev ofisinde tek başınıza çalışırken diğer çalışanlardan en iyi uygulamaları öğrenemezsiniz. Öğle yemeği sırasında yapabileceğiniz beyin fırtınası seansları yoktur. Artıklarınla, belki mutlu bir köpekle ve çalışmaya devam etme baskısıyla orada olacaksın.

2. Bazı telecommuters, vardiyalarının sonunda saatini kullanmayı unutuyor.

İnsanların evden çalışmasına izin verdiklerinde işverenlerin sahip olduğu en büyük korkulardan biri, üretken olamayacaklarıdır. Çoğu çalışan tam tersi bir endişeye sahip olma eğilimindedir. Günden kopuk olduklarında bile sorumluluklarından tamamen kopmuş olmayabilirler. Ofis ve ev arasında geçiş olmadığında profesyonel ve kişisel yaşamı ayırmak daha zordur. Kendinizi sürekli ofisteymiş gibi hissettiğinizde, çalışanların ortalama bir ofis çalışanına kıyasla telekomünikasyon seçeneğiyle bile daha hızlı tükenmesi alışılmadık bir durum değil.

3. Bazı çalışanlar, ihtiyaç duydukları teknoloji kaynaklarına tam erişime sahip olmayabilir.

Bir çalışan olarak evden çalıştığınızda, üretkenlik seviyelerinizi korumanıza yardımcı olacak bulut tabanlı kaynaklara erişmeniz olasıdır. Veri güvenliği hususlarının veya tüketici koruma haklarının bir tele-çalışanın işini yapmak için gerekli tam erişime sahip olmasını engelleyebileceği bazı durumlar vardır. Bu durumlar, bazı endüstrilerin esnek çalışma saatlerine izin vermesini bile imkansız hale getirebilir. Şirketlerin, evden çalışma yeteneğini onaylamadan önce her bir çalışanın iş sorumluluklarını gözden geçirmesi gerekecek.

Bu yapısal sorun, çalışan motivasyonunu da etkileyebilir. Mola vermek için daha fazla özgürlük olduğunda, üretkenlik seviyeleri düşebilir. Katı bir program belirlemek ve ardından başarılı olmak için ona bağlı kalmak her çalışanın sorumluluğundadır.

4. Ofis çalışanları, evden çalışanlar hakkında düşük görüşe sahip olabilir.

Bir ofiste çalışmanın faydalarından biri, herkesin üretkenlik seviyenizi görebilmesidir. Bir çalışan sürekli çalışırsa, insanlar onu fark edecek ve saygı duyacaktır. Birinin tam zamanlı olarak evden çalışmasını ve aynı düzeyde saygı görmemesini sağlayabilirsiniz, çünkü o kişi kamuda üretken değildir. Bir süpervizör, bir tele-çalışanın üretkenlik düzeylerinden memnun olabilir, ancak o kişinin iş arkadaşları, kendi ağırlıklarını vermediklerini düşünebilirler.

Bu dezavantajı telafi etmenin tek yolu, evden çalışan kişiye, başardıklarını ve ekibi için yaptıkları işi gereğinden fazla iletme sorumluluğunu yüklemektir.

5. Evden çalışan çalışanların hala biraz yüz yüze zaman geçirmesi gerekiyor.

Evden çalışan kişilerin, ekipleriyle bağlantıda kalabilmek için arada bir ofis görünümüne sahip olmaları gerekir. Uzak çalışanlarla spontane ekip oluşturma fırsatlarına sahip olmanın daha az yolu vardır, bu nedenle bu çalışanları bir noktada yüz yüze dahil etmek için proaktif çaba gösterilmelidir. Bu, gerçekleşen bazı toplantılara, eğitimlere ve iş arkadaşı gezilerine katılmanın gerekli olacağı anlamına gelir. Bu dezavantaj, bazı işverenler için ek maliyetler anlamına gelebilir, çünkü ofise gidip evden dönmek için gereken mesafe için onlara ödeme yapmak gerekebilir.

6. Çalışanın kendisine özel bir alan yaratmasını gerektirir.

Bir çalışanın evde çalışırken üretken kalmasının en iyi yolu, onlar için özel bir ofis alanı yaratmaktır. Bu nedenle, o alanı çalışmak için profesyonel bir yer olarak sürdürmek için öz disipline sahip olmalıdırlar. Ailenizin diğer tüm üyelerinin erişemeyeceği bir yerde değilse, mahremiyet eksikliği olumsuz sonuçlara yol açabilir. Kapı zilinin çaldığını, köpeğin havlamasına neden olduğunu ve ardından potansiyel bir müşteriyle bir anlaşma yapmaya çalışırken çocukların arka planda bağırmaya başladığını hayal edin. İyi bir ilk izlenim bırakmanın her zaman en iyi yolu bu değildir.

7. Toplantı düzenlemek, ev çalışanları için daha zor olabilir.

Herkesin farklı bir programı veya iş yeri olduğunda, toplantılar için bireysel uygunluk durumunu belirlemek zor olabilir. Dünyanın her yerinde çalışan insanlar varken bu sorun daha da sorunlu hale geliyor. Los Angeles’taki bir ofis için çalışan bir programı koordine etmesi için Londra, Şikago ve Singapur’daki birini bulmaya çalışmak, çalışanların telekomünikasyon yapabilmesinin en ilginç bileşenlerinden ve en kötü dezavantajlarından biridir. Gerçekleşmesi gereken kritik projeler, görevler veya toplantılar öncesinde planlama beklentileriniz konusunda net olmak isteyeceksiniz.

8. Evden çalışmak, kişisel ve profesyonel sorumluluklar arasındaki çizgiyi bulanıklaştırır.

Evden çalışanlar için hayat, ofiste masa başında oturanlara göre daha sert müdahale ediyor. Herkes bir aile acil durumu yaşayabilir, ancak çalışanlar her gün belirlenmiş bir masaya rapor verdiğinde daha az kişisel kesinti olur. Gün içinde yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda kuma bir çizgi çekecek öz disipline sahip olmak her çalışanın görevidir. Kendini iyi hissetmiyorsa, çocuklarıyla sorunları varsa veya ev ofislerine odaklanmak için mücadele ediyorsa, kendini işine adamış çalışanlar için “çalışma moduna” girmek zor olabilir. Net bir ayrılık olmadıkça bu dezavantaj evden çalışmaya çalışan herkesi etkiler.

9. Bazı işçiler, işverenlerin uzaktan çalışma durumuyla onlara “sahip olduğunu” düşünüyor.

Çalışanlar bazen evden çalışma fikriyle boğuşabilir çünkü bu, işverenlerinin kendi alanlarında bir varlığa sahip olma ihtiyacı yaratır. Bu sanal varlık, ayrı bir ofis alanında sadece bir ev bilgisayarı şeklinde olabilir, ancak üretkenlik seviyelerini düşüren rahatsız edici bir sorun olabilir. Bu dezavantajı, bazı şirketlerin normal mesai saatleri dışında bir çalışanın müsait olacağı beklentisi ile birleştirdiğinizde, telecommuter olma fikrine karşı bir miktar direnç olabilir.

10. Evden çalışan çalışanlar için kariyer gelişimi sorunları olabilir.

Bazı çalışanlar, bir telekomünikasyon programına yerleştirilirlerse kariyer hedefleri üzerinde olumsuz bir etki yaşayabilirler. Bazı denetçilerin algısı, çalışanın ofis dışında olduğu şeklinde olabilir, bu nedenle mevcudiyeti geleneksel ortamda çalışanlar kadar güvenilir değildir. Bazı insanlara uzaktan çalışma seçeneği verildiğinde başarılı olurlar çünkü zamanlarını adamak ve sorumluluklarını yerine getirmek isterler. Birisi C-Suite ile iletişime geçmek isterse, bu şekilde çalışma fırsatını reddedebilir.

Sonuç 

Evden çalışmak, bir projeye bireysel katkı sağlayan çalışanlar için bir seçenektir. Ofiste bulunmak için yeterli fırsat olduğunda, uzaktan çalışan ekibin ayrılmaz bir parçası gibi görünebilir. Bu nedenle, %100 uzaktan çalışan olma seçeneğine sahip denetçileri nadiren görürsünüz. Hemşirelik gibi belirli sektörlerdeki insanlar, konumlarıyla birlikte gelen iş sorumlulukları nedeniyle ne yapacaklarını seçemeyebilirler.

Evden çalışmak bir seçenek olduğunda, avantajlar neredeyse her zaman zamanla gelişen dezavantajlardan daha ağır basar. Bu yapıyı kendi çıkarları için manipüle etmeye çalışan ara sıra çalışanlar her zaman bulunsa da, çoğu çalışan bu fırsat verildiğinde daha çok ve daha uzun süre çalışır.

Bu nedenle, yeni yetenekleri işe almak istiyorsanız, evden çalışanların artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmalısınız. İşin bu avantajı, her gün hayatlarını nasıl yaşayacakları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyen vasıflı işçiler için anlaşmayı tamamlamak için yeterli olabilir.