Mary Kay danışmanı olmanın 25 artısı ve eksisi

Mary Kay Ash, 1960’larda farklı bir şey yapmak istediğine karar verdi. O zamanlar hala bir “erkek dünyası”ydı, bu nedenle doğrudan satıştaki kazançlı bir kariyerden emekli olduktan sonra 1963’te şirketinin ilk versiyonunu yarattı ve ona “” adını verdi. Mary Kay Güzellik.” O ilk günlerde sadece dokuz bağımsız güzellik danışmanıyla çalışarak 5.000 dolarlık hayat birikimini kullandı.

Bu ilk danışmanlar, milyonlarca kadının Mary Kay’in ev tabanlı modelinin avantajlarından faydalanmasının yolunu açacaktı. Diğerleri bunu ana gelir kaynağı olarak kullanırken, siz yarı zamanlı bir gelir elde etmek için bu fırsattan yararlanmayı seçebilirsiniz.

Mary Kay, doğrudan satış formatı ile yaklaşık 40 farklı ülkede lider bir güzellik markasıdır. Şimdi, kadınları güçlendiren 50 yılı aşkın deneyimiyle, girişimcilik, Mary Kay’in çok uzun zaman önce hayal ettiği mirası sürdürüyor. Mary Kay Vakfı da aile içi şiddetin önlenmesi için 50 milyon dolardan fazla bağışta bulundu ve 1996’dan beri kanser araştırmalarına 26 milyon dolardan fazla yatırım yaptı.

Serbest çalışan bir kariyer seçeneği düşünüyorsanız, işte gözden geçirmeniz gereken bir Mary Kay danışmanı olmanın artıları ve eksileri.

Mary Kay danışmanı olmanın faydalarının listesi

1. Bağımsız bir yüklenici olarak çok hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Mary Kay Danışmanı olarak çalışmaya başlamak istiyorsanız tamamlamanız gereken bazı idari engeller var. Mevcut bir temsilci tarafından işe alınırken danışmanlık sözleşmesini imzalamanız gerekir. Sizden gereken tek büyük satın alma, numunelerinizi, demo ürünlerinizi ve pazarlama materyallerinizi saklamanın bir yolu olarak hizmet veren 100 dolarlık başlangıç ​​kitidir. Kendi May Kay web sitenize erişecek, yerleşik satış profesyonellerinden teşvik ve destek alacak ve güvenle satabileceğiniz bir ürüne sahip olacaksınız.

2. Size bağımsız olma fırsatı verir.

Danışman olduğunuzda Mary Kay kozmetik ve ürünlerinin bağımsız distribütörü olursunuz. Bu, kendi çalışma saatlerinizi belirleme ve bağlılık düzeyinizi dikte etme özgürlüğüne sahip olduğunuz anlamına gelir. Başka bir tarafın koşuşturmacasını yönetmeyi zorlaştıran ailevi sorumluluklarınız veya iş taahhütleriniz varsa, kendi işinizi yürütmenin bağımsızlığının, aksi takdirde sizin için mevcut olmayabilecek gerçek başarı fırsatları yarattığını göreceksiniz.

3. İşiniz sizinle birlikte hareket eder.

Asker aileleri genellikle Mary Kay danışmanı olarak bir kariyer seçer çünkü bu, sizden taşınmanızı isteseler de değişmeyen bir durumdur. Yeni siparişler gelirse, envanterinizi paketleyebilir ve ardından arama yoluyla yeni bir müşteri grubu oluşturabilirsiniz. Bu, mevcut diğer tam zamanlı veya yarı zamanlı çalışma biçimlerine kıyasla gerekli ikincil gelir akışını sürdürmeyi kolaylaştırır. Bir eş görevdeyken, bu fırsatın içerdiği esneklik, zamanınız daha fazla talep edildiğinde bile çalışmaya devam etmenizi sağlar.

4. Bu satış programı ile araç kazanabilirsiniz.

Mary Kay satış programındaki en büyük teşviklerden biri araç kazanma şansı. Şirketin üst düzey bağımsız satış yöneticileri, bir aracı genel performansına göre derecelendirebilir veya yeniden derecelendirebilir. İlk (ve en popüler) seçenek pembe Cadillac’ıydı. Ayrıca Ford Mustang, Chevy Cruze, Mini Cooper, Chevy Traverse veya BMW 3 Serisi’ni de seçebilirsiniz.Her birinin kapılarında Mary Kay harfi bulunur.

1963’ten beri 163.000’den fazla satış üyesi profesyonel bir araba sahibi olma hakkını kazanmış veya yeniden kazanmıştır. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri yollarında 4.000’den fazla Mary Kay aracı var ve bunların 1.000’den fazlası ünlü pembe Cadillac.

5. Size değerli bir beceri öğrenme fırsatı verir.

Mary Kay Danışmanları, yeni satış fırsatları için topluluklarında umut vermelidir. Bu fırsattan yararlanmaya karar verirseniz, potansiyel müşterilere nasıl etkili bir şekilde soğuk arama yapacağınızı öğrenmeye başlayacaksınız. Birçok temsilci, aileye ve arkadaşlara kozmetik satarak işe başlar, ancak sağlam bir gelir elde etmek istiyorsanız, ilişki kurma sürecini başlatmak için kuruluşun araçlarını kullanma alıştırması yapmanız gerekir.

Mary Kay’i satmanın doğru bir şey olmadığına karar verseniz bile, bu deneyim sırasında öğrendiğiniz becerilerin başka kariyerlere de taşınacağını göreceksiniz.

6. Bu işle yüksek düzeyde kişisel tatmin elde edin.

Muhtemelen “Ne yersen osun” ifadesini duymuşsundur, ama “Nasıl göründüğünü hissediyorsun” dediğini duydun mu? Mary Kay Danışmanı olmaya karar verdiğinizde, vurgu kişisel bakım ve güzellik üzerinedir. Çalışmanız, kendi tarzınız için kullanabileceğiniz makyaj uygulama becerilerini geliştirmenize yardımcı olurken, başkalarının da kendilerini güzel hissetmelerine yardımcı olacaktır. Sattığınız ürünleri kullanarak gerçek bir tüketici satış deneyimine başlarsınız. Bu süreç genellikle daha fazla satışa yol açar. Bir milyon dolar gibi görünüyor ve hissediyorsa, o zaman satmaya başlayacaksınız.

7. Satışlardan daha fazlasıyla komisyon sunun.

Mary Kay Danışmanı olarak sattığınız tüm ürünlerde %50 genel komisyon alırsınız. En yüksek oranları almaya başlamak için minimum satın alma gereksinimi de yoktur. Bölgenizdeki diğer danışmanlarla da envanter ticareti yapabilirsiniz, ancak bu fırsattan ayrılmaya karar verirseniz bu, geri satın almayı geçersiz kılar. Alt akışınız ek gelir sağlar, ayrıca çevrimiçi satışlardan komisyon da kazanabilirsiniz.

8. Hem erkekler hem de kadınlar için bir kariyere başlamak için bir fırsattır.

Mary Kay (ve başka yerlerde) tarafından yayınlanan danışmanlık numaraları yalnızca kadınlara atıfta bulunsa da, bu iş kolunda üstün olan erkekler de var. Ancak, bunların %1’inden daha azı erkektir, ancak Paul Ritter, Jr. gibi bazıları, bu konuda mükemmel olduklarını bulmuşlardır. Ritter’in annesi, satış faaliyetleri nedeniyle 1991’de pembe bir Cadillac kazandı. Ayrıca envanter satmakta hızlıydı, hatta kadınları bir şey isteyip istemediklerini görmek için otobüs duraklarında durdurdu.

Paul, 1993 yılında 20 yaşındayken bordo bir Pontiac Grand Am üzerinde satış vergisi, sigorta ve kayıt da ödenerek hak talebinde bulundu. Kalifiye oldu çünkü o ve beş üyesi, art arda dört ay boyunca her ay toplam 3.600 dolar değerinde ürün sattı.

9. Bu iş, herkesin içindeki iyiliği bulmanıza yardımcı olacaktır.

Mary Kay danışmanı olarak araştırma çabalarınız sırasında birkaç farklı kişilik tipi keşfedeceksiniz. Her satış fırsatı ile güvenilir bir müşteri tabanı oluşturmak için her bir kişiyle ilgilenmeyi öğrenmelisiniz. Sizinle aynı zevkleri paylaşmayan diğer insanlarla çalışmak zor olabilir, ancak bu farklı fikirlere, kültürlere ve bakış açılarına maruz kalmak zamanla ağ kurma becerilerinizi geliştirecektir. Tanıştığınız herkesin içindeki iyiliği keşfetmeyi öğreneceksiniz. Her insan kendi heyecan verici şekilde benzersizdir.

10. Müşterileriniz, verdikleri bir siparişi beklemekten çekinmezler.

Büyük miktarda envanteri önceden satın almanızı isteyen işe alım görevlileri var, çünkü bu onların hızlı bir komisyon kazanmalarına yardımcı olacaktır. Bu baskıya yanıt vermenize hiç gerek yok. Birisi size “müşterileriniz siparişlerini beklemek istemiyor” dese bile, durum böyle değil. İnsanlar nakliye ve teslimat ihtiyacını anlıyor. Zulily veya Tupperware’den sipariş verecekleri gibi sizden eşyalarınızı beklerler. Bu, o beklenmedik ilk büyük satın alma işlemini yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

11. Danışman olarak da satabileceğiniz erkek ürünleri var.

Aktif Mary Kay danışmanlarının ve genel müşteri tabanının küçük bir bölümünü erkekler oluştursa da, topluluğunuzda bu pazar payından yararlanmanıza yardımcı olacak satılık bazı ürünler bulunmaktadır. Tıraş kremi ve köpüğü, tıraş losyonu, güneş kremi, yüz sabunu ve kolonya satma seçeneğiniz var. Bazen ürünler, daha fazla satışı teşvik etmek için yeni markalar, kokular veya ürünler tanıtmak için döner. Bir noktada envanter (veya en azından numuneler) satın almanız gerekse de, ürün hattının bu kısmından çoğu danışman çoğu zaman faydalanmaz.

12. Sattığınız ürünler için kendi fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.

Mary Kay Danışmanı olarak envanter ürünleri satın aldığınızda, her ürünün toplam perakende maliyeti üzerinden %50 indirim alırsınız. Daha sonra ürünü tam kâr için %100 perakende olarak satar. Müşteri tabanınızın bu fiyatın tamamını ödemekle ilgilenmediğini fark ederseniz, farklı bir şey için pazarlık yapabilirsiniz. Şirket için bağımsız bir yüklenici olduğunuz için nihai fiyatı belirlemek size kalmıştır. 4 dolara bir şey satın alırsanız, ancak 8 dolar yerine 7 dolara daha iyi sattığını düşünüyorsanız, o zaman satış yapabilirsiniz. Unutmayın: Mary Kay, yaptığınız perakende satışları değil, gelir rakamlarınızı görmek için toptan siparişleri takip eder.

13. Gezinmeniz gereken daha az çok düzeyli pazarlama katmanı vardır.

Belirli bir “dal” veya bir “matris” tamamlamak gibi sonradan gelir elde etmek için çeşitli gereksinimleri karşılamanızı gerektiren birkaç çok seviyeli pazarlama (MLM) şirketi vardır. Mary Kay ürünlerini satmaya başladığınızda, toplam satış hacminiz ve sahip olduğunuz aktif eleman sayısı önemli rakamlardır. Ardından, aktif bir satışınız varsa, tüm alt grup satışlarınızdan %4 komisyon kazanabilir, “Kıdemli Danışman” terfisi alabilir ve yükseldikçe merdivenin en üstünde %13 komisyon kazanabilirsiniz.

14. Mary Kay Danışmanı olarak çalıştığınızda ikramiye kazanabilirsiniz.

Mary Kay Danışmanı olarak gelirinizi artırmanın en kolay yollarından biri, mevcut ekip oluşturma bonuslarını kazanmaktır. Elde ettiğiniz liderlik düzeyine ve genel satış performansınıza bağlı olarak, bonus başına 3.000$’a kadar kazanabilirsiniz. Bonus koşulları değişebilir, bu nedenle başarılı bir deneyime sahip olmak için hangi koşulları karşılamanız gerektiğini öğrenmek için işvereniniz tarafından sağlanan belgeleri gözden geçirmeniz gerekecektir.

Mary Kay Danışmanı Olmanın Dezavantajları Listesi

1. Başarılı olmak için çok fazla öz disiplin gerekir.

Mary Kay Danışmanı olduğunuzda, bağımsız bir yüklenici olarak çalışıyorsunuz. Bu, gelirinizin kısmen sahip olduğunuz kişisel motivasyon miktarına bağlı olduğu anlamına gelir. Kendi işinizin patronu olabilirsiniz, ancak bu aynı zamanda evde kalmak, hobiler peşinde koşmak veya aileniz ve arkadaşlarınızla geziler yapmak yerine kendinizi ticarete adamanız gerektiği anlamına gelir. Hafta sonu gösterilerinde olacaksın, aşağı doğru bir akış yaratmak ve sürekli olarak yeni fırsatlar beklemek için başkalarını işe alman gerekecek.

2. Mary Kay ile garantili bir geliriniz yok.

Mary Kay danışmanı olarak çalıştığınızda sattığınız tüm ürünler için %50 komisyon programı alırsınız. Ancak, idari maliyetleri, pazarlama gereksinimlerini veya kit satın alımını etkilemeyen brüt gelir komisyonudur. Satış yapmazsanız, gelir de elde edemezsiniz. Ortalama bir danışman yılda yaklaşık 30.000 dolar kazansa da, bu potansiyelin çoğu, diğer bağımsız danışmanların çalışmadığı bir müşteri tabanı oluşturma yeteneğine bağlıdır.

3. Başlangıçta gerekli olan, iade edilmeyen bir satın alma işlemidir.

Mary Kay kozmetik ürünlerini satmaya karar verirseniz, kuruluş sürecinin bir parçası olan bazı geri ödemesiz satın alımlar (bazıları isteğe bağlıdır) vardır. Örneğin, kişisel web sitesi programına kaydolmaya karar verirseniz, uygun olduğunda 30 $ artı satış vergisi ödersiniz. Satışa başlamadan önce 100 ABD doları tutarındaki başlangıç ​​kitinizde vergi, nakliye ve taşıma işlemlerini de ödemeniz gerekir.

Bazı indirim fırsatları olsa da, bunlar yalnızca 12 ay içinde doğrudan şirketten satın aldığınız orijinal ve kullanılmamış Bölüm 1 perakende ürünlerini içerir. Uygun ürünler sizden orijinal net (brüt değil) maliyetlerinin %90’ı üzerinden satın alınacaktır, bu nedenle tam bir geri ödeme yapılmaz.

4. Çeşitli ücretler karşılığında bir nikel ve bir kuruş alabilirsiniz.

Belirli bir bölgeden tüm Mary Kay danışmanları, şirket güncellemelerini, satış fırsatlarını ve diğer ilgili bilgileri tartışmak için genellikle haftada bir kez toplanır. Bu toplantılar bazen her danışmanın evinde yapılır ve her üye en az bir kez bir etkinliğe ev sahipliği yapana kadar bölgede dönüşümlü olarak yapılır. Diğer yöneticiler yer kiralayacak ve grubun haftalık 5 ila 10 dolar arasındaki ücret payını ödemesini isteyecek. Bu, bu fırsatla yeni başlıyorsanız, değiştirilmesi zor olabilecek ek bir gelir dilimidir.

5. Başlamak için 100$’lık başlangıç ​​setinden daha fazla para gerekir.

Mary Kay Danışmanı olarak her şey dahil olmaya karar verdiğinizde, başlangıç ​​masraflarının başlangıç ​​setinin ve web sitesi ücretinin çok ötesine geçtiğini hemen anlayacaksınız. Kartvizitlere, bir kredi kartı işleme programına ve çok hızlı bir şekilde artmaya başlayan diğer ek harcamalara ihtiyacınız olacak. Ayrıca, bazı yöneticilerin başlamak için önemli miktarda satın almanızı teşvik edebileceği envanter satın almanız gerekecektir.

Ardından, danışman sözleşmenizde hatırlamanız gereken küçük bir not var: Aktif durumda kalmak için her üç ayda bir 400 $ perakende sipariş vermelisiniz. Bunu yapmazsanız, kazandığınız indirim ayrıcalığını kaybedersiniz, bu da toptan değil perakende olarak yeni envanter satın almanız gerektiği anlamına gelir.

6. Özel bir şirkette çalışıyorsunuz, bu nedenle yayınlanan rakamlar her zaman mevcut olmayabilir.

Bazı işe alım uzmanları, yeni bir Mary Kay danışmanının, yılda ek 17.000 $ kazanmak için haftada bir cilt bakımı kursuna ev sahipliği yapabileceğinden bahsediyor. Bazı insanlar bu tür işlerle saatte 100 dolar civarında kazanabilirler. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi bir zamanda aktif olan 600.000’den fazla danışmanla, yaklaşık %0.5’i en az 100.000 dolar kazanıyor. Bu kozmetik ürünlerini satmayı seçen insanların çoğu, yaptıkları iş için asgari ücret veya asgari ücretten daha az kazanıyor.

Mary Kay satış verilerinde yayınlanan tek rakam, her yıl yaklaşık 3 milyar dolarlık toplu siparişlerin takip edildiğidir. Şirket perakende satış metriklerini takip etmemektedir.

7. Bazı işe alım görevlileri, envanter satın alamazsanız size bir kredi kartı almaya çalışır.

Oryantasyon sürecinden geçtiğinizde ve danışman olarak ürün satmaya başlamak için bir miktar envanter satın almanız gerektiğini öğrendiğinizde, bazı insanlar ekstra 400 doları hemen karşılayamaz. Hatta bazı satış yöneticileri, temsilcilerini envanterlerini satın almak için nakit kullanmaktan vazgeçirir. Bunun yerine Visa Mary Kay Rewards kredi kartına başvurmanızı önerirler.

Virginia Sole-Smith Marketplace Money’e kişisel durumunu anlatırken, yönetmene herhangi bir kredi kartından borç almak istemediğini söyledi. “Oh hayır, hayır, bu bir borç değil,” dedi yönetmen ona. “Bu, işinize yapılan bir yatırımdır.”

8. Tüm pazarlama ürünleriniz için ödeme yapmalısınız.

Mary Kay Danışmanı unvanınız, bağımsız bir yüklenici olduğunuz anlamına geldiğinden, işinizi büyütebilecek herhangi bir pazarlama çabası için ödeme yapmak size kalmıştır. Reklam alanı, araç çıkartmaları, ürün listeleme broşürleri, numuneler ve başka ne isterseniz satın alacaksınız. Bu, diğer herhangi bir işletme sahibinin fırsatlarını genişletmek için geçeceği aynı süreç olsa da, Mary Kay Danışmanlarının ihtiyaç duydukları birçok malzemeyi başka yerde arama seçeneği yoktur. Markalarını ve varlıklarını büyütmek için doğrudan şirketle birlikte çalışmalılar.

9. Genellikle sadece aileniz ve arkadaşlarınız için bir satış fırsatı haline gelir.

Mary Kay danışmanı pozisyonundan yararlandıklarında satışta başarılı olan birçok kadın (ve bazı erkekler) vardır. Ağları, topluluklarındaki birçok kişiye ulaşmalarına izin vererek, onlara doğal düzeyde marka görünürlüğü sağlar. Bu siz değilseniz, bu fırsatı büyütmek için tek seçeneğiniz kişisel ağlarınıza güvenmektir. Ailenize ve arkadaşlarınıza satacaksınız. Bazıları ürünlerini kiliseye getirir. Çocuklarının okuldan çıkmasını beklerken velilere satış yapan danışmanları görebilirsiniz. Bu süreç, tanıdığınız insanları yabancılaştırmanın hızlı bir yolu olabilir.

10. Kazandığınız arabayı elinizde tutamayabilirsiniz.

Mary Kay, kalifiye olduğunuzda size profesyonel araçları veriyor gibi görünse de, şirket mülkiyeti elinde tutuyor. Bunun yerine, seçtiğiniz araba için 2 yıllık kiralama alırsınız. Ay için minimum satış şartını karşılamıyorsanız, o aya ait komisyon çekiniz ile kira bedelini ödemeniz gerekmektedir. Diğer tek seçeneğiniz, maliyetten kaçınmak için aracı Mary Kay’e iade etmektir.

11. Başarısızlık oranı yüksek bir iştir.

Mary Kay tarafından danışmanları için resmi olarak yayınlanmış bir ciro oranı yoktur, ancak çeşitli endüstri uzmanı incelemeleri bu rakamı %80 ile %90 arasında göstermektedir. Bu, daha geleneksel bir iş yaratmaya kıyasla, ilk yılınızda bu fırsatı kaçırma ihtimalinizin yaklaşık iki katı olduğu anlamına gelir. Bu fırsatla günlük 9’dan 5’e eziyetten kurtulabilirsiniz, ancak çoğu zaman tam zamanlı bir işle eskisinden daha uzun süre çalışmanızı ve herhangi bir ek fayda olmadan çalışmanızı gerektirir.

Mary Kay Danışmanı olmanın artılarını ve eksilerini gözden geçiriyorsanız, bir şeyi hatırlamanız çok önemlidir: en iyi çıkarlarınızı anlayabilecek tek kişi sizsiniz. Bu şirketin sunduğu fırsatlar size ne kadar güçlü sunulursa sunulsun, karar her zaman sizindir. Bu, her şeyi kontrol etmeniz gerektiği anlamına gelir. Mevcut ve eski danışmanlarla konuşun. Her üç ayda bir envanterinizi atmak için satışlarla büyük çaba sarf etmeye istekli olup olmadığınızı görün. Eğer öyleyse ve bu fırsat size doğru geliyorsa, devam edin. Değilse, yapmayın.