Vimeo vs Youtube artıları ve eksileri

İnternette bir video izliyorsanız, Vimeo veya YouTube’da izliyor olmanız çok muhtemeldir. Bir video sunmak istiyorsanız her ikisi de harika seçeneklerdir, ancak her birinin nihai bir karar vermeden önce göz önünde bulundurmaya değer belirli avantajları vardır.

Vimeo’nun faydaları nelerdir?

1. Vimeo, benzer ilgi alanlarına sahip olgun bir kullanıcı topluluğudur. Bir bakıma, video tabanlı bir sosyal ağ gibi davranır. Çoğu kullanıcı, barındırılan videolar hakkında yapıcı geri bildirim sağlar.

2. Bireyler ve şirketler tarafından kullanılabilecek birkaç seviye vardır. Her katmanın farklı bir depolama sınırı vardır. Bu, fırsatlar arttıkça ölçeklenebilirliği bir seçenek haline getirir.

3. Platformdaki bir videoyu, o videoda topladığınız analizleri kaybetmeden değiştirebilirsiniz.

4. Platformda reklam yoktur ve izleyicilerinizden Vimeo için daha fazla para kazanmanın bir yolu olarak ücretli bir görüntüleme aboneliğine yükseltmeleri istenmez.

5. Videolarınızı görüntülemek ve paylaşmak için parola korumalı bir seçenek de dahil olmak üzere çeşitli seçenekleriniz vardır.

YouTube’un avantajları nelerdir?

1. Videonuza erişebilen çok çeşitli ziyaretçileriniz var, bu da işinizi büyütebilmeniz için hedeflenmiş, anahtar kelimeye özel arama fırsatları aracılığıyla farklı demografik özellikleri hedeflemenize olanak tanıyor.

2. Ücretsiz olarak katılmayı seçebilir veya ücretli bir katmanla reklamsız olmayı seçebilirsiniz. Ayrıca markanız için başka bir gelir akışı oluşturmak için platform tabanlı reklamcılıkla videolarınızdan para kazanabilirsiniz.

3. Zaman içinde toplanan analizleri saklamak için videolarınızı kırpabilir ve paylaşmak istediğiniz başka bir mesaj olduğunda profilinize yeni videolar ekleyebilirsiniz.

4. Seçeneği etkinleştirdiyseniz veya üretken kalırken videolarını arka planda oynattıysanız, YouTube Red’e abone olan kullanıcılar videolarını çevrimdışına kaydedebilir.

5. Video gönderme zamanınızı planlayabilir, videolarınızı liste dışı yapabilir veya diğer kişilerle paylaşma izni verebileceğiniz özel videolar oluşturabilirsiniz.

Vimeo ve YouTube tartışmasında boyut önemli mi?

Vimeo’daki videolar yaklaşık 200 milyon izleyiciye ulaşıyor. Vimeo kullanan yaklaşık her 5 kişiden 1’i Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor. Daha küçük bir toplulukla, platformda yayınlanan videoların üretim kalitesi YouTube’dakinden daha iyi olma eğilimindedir. Öte yandan, özellikle bu grup ABD merkezliyse, Vimeo ile belirli bir demografiye ulaşmak zor olabilir.

YouTube bir milyardan fazla kullanıcıdan oluşan bir topluluğa sahiptir ve platform üzerinden milyarlarca saatlik içeriğe erişilebilir. Bu, videoyu yayınlamak için kolay erişiminiz olduğu anlamına gelir, ancak onu bulmak zor olabilir. Herkese açık videolar da herkesi yorum bırakmaya davet eder ve troller markalı bir videoya kısa sürede çok fazla zarar verebilir. YouTube’u seçen çoğu insan için daha az maliyet, ancak daha yüksek riskler vardır.

Vimeo, kullanıcılara sizi haftada 500 MB depolama alanıyla sınırlayan ücretsiz bir üyelik sunar. Plus planının yıllık maliyeti yaklaşık 60 ABD doları, Pro planının maliyeti 200 ABD doları ve İş planının yıllık maliyeti yaklaşık 600 ABD dolarıdır. İş planı, haftalık yükleme limiti olmayan tek plandır. Profesyonel Planda, size haftada 20 GB’a kadar ve yılda 1 TB’a kadar depolama alanı verilir.

YouTube, ücretsiz olarak sınırsız barındırma depolama alanı sunar. Reklamlarınızdan para kazanmaya odaklanırsınız, bu da videolarınız tıklandığında markanıza fayda sağlayabilir. YouTube Red’e katılmanın maliyeti aylık yaklaşık 10 dolar olup, izleyicilerin reklamsız videolar izlemesini sağlar.

Gerçek bir avantaj, Vimeo’nun kullanıcıların bir videoyu yüklendikten sonra değiştirmesine izin vermesi ve YouTube’un bunu yapmamasıdır. Videonuzda hızlı bir düzenleme ile düzeltilecek bir hata yaptıysanız, Vimeo daha iyi bir çözümdür.

YouTube, fikri mülkiyet için daha iyi bir seçenektir. Videonuzu kopyalayıp kendilerine aitmiş gibi dağıtabilen kişiler, YouTube’un telif hakkını kabul etmesini ve videoyu neredeyse anında devre dışı bırakmasını sağlar. Bu aynı zamanda, bir telif hakkını yanlışlıkla ihlal etmenin yasal sorumluluğunu istemeyen kullanıcılar için de iyi bir seçenektir.

Vimeo ve YouTube, yakından incelemeye değer belirli güçlü yönler sunar. İhtiyaçlarınızı platformun sunduklarına göre şekillendirin ve doğru seçimi yapabilirsiniz.

Vimeo ve YouTube karşılaştırmasında hangi platformu tercih ediyorsunuz?