17 Blockchain’in Avantajları ve Dezavantajları

Blok zincirleri ilk olarak 2008’de tanıtıldı. Birçoğu buna aşinadır çünkü Bitcoins için kullanılan mekanizmadır. Bununla birlikte, günümüzde blok zincir teknolojileri, her bir endüstrinin iş yapma şeklini etkilemek için kripto para birimlerinin ötesine geçmektedir. Bunun nedeni, blok zincirlerin merkezi bir ağ kullanmak yerine dağıtılmış bir ağ kullanmasıdır.

İşte blok zincirlerin düşünülmesi gereken bazı avantajları ve dezavantajları.

Bir blok zincirinin avantajlarının listesi

1. Anonim değer aktarımlarına izin verir.

Blockchain teknolojilerini kullanarak, değerli her şey bir kişiden diğerine güvenli ve anonim olarak aktarılabilir. Nakliye sırasında değerin yasadışı olarak değiştirilmesi olasılığı yoktur. Bu, geleneksel bankacılık yapılarını atlayan bir eşler arası ağ kullanılarak küresel bir cüzdandan cüzdana işlem ağının mümkün olduğu anlamına gelir.

2. Fonlarınıza 7 gün 24 saat erişim sağlayın.

Geleneksel bir banka hesabına yatırılan itibari para birimleriniz varsa, ekonomik belirsizlik döneminde fonlarınız dondurulabilir, hatta el konulabilir. Pek çok kişi böyle bir şeyin olacağına inanmasa da, 2013 yılında Kıbrıs’taki bankaların hesaplardaki fonlara el koymasıyla bazı kişiler mevduatlarının %40’ına kadarını kaybetti. ABD’de bile yatırımlar sigortalıdır, garanti edilmez, bu da bazı varlıkların dondurulabileceği ve erişilemez olabileceği anlamına gelir. Blok zincirleri bu sorunu ortadan kaldırır.

3. Bir orta adama olan ihtiyacı ortadan kaldırın.

Blok zincirler, büyük bir küresel eşler arası ağa doğrulanabilir bir işlem sağladığından, aracılara olan ihtiyaç azalır. Bu, finans kurumlarının, kredi kartı sürecinin, avukatların, hükümetlerin ve paranızın bir kısmını çıkarmak isteyen herkesin gerçekten erişebilecekleri ile sınırlı olduğu anlamına gelir. İşlemlerin değeri, fiat para birimlerinin değerinden daha fazla büyük ölçüde değişebilse de, blok zinciri işlemlerine atanan 10 yıldan fazla gerçek değer geçmişi vardır.

4. Kullanıcıların bilgileri üzerinde tam kontrole sahip olmalarını sağlar.

Kredi kartı kullanmak, bir satın alma işlemi yapmak için kişisel bilgilerinizi kamuya açık hale getirdiğiniz anlamına gelir. Büyük perakendeciler tarafından yapılan veri ihlalleri, PIN’ler de dahil olmak üzere bu bilgileri ifşa ederek kişisel güvenliği riske attı. Kredi raporlama kurumları da benzer sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu nedenle blok zincirler böyle bir avantaj sağlar. Kullanıcılar, kendileri hakkında paylaştıkları bilgilerin ve tamamlamak istedikleri işlemin kontrolü her zaman ellerindedir.

5. Daha yüksek düzeyde şeffaflık sunar.

Blok zincirleri halk tarafından görülebilir. Bu, diğer para birimi seçenekleriyle bulunamayan işlemler için bir şeffaflık düzeyi olduğu anlamına gelir. Bu işlemler de değişmezdir, yani bir blok zincirine eklendikten sonra hiçbir şekilde kaldırılamaz veya değiştirilemez.

6. Belirli bir düzeyde süreç bütünlüğü sunar.

Kullanıcılar blok zincirlerini kullanarak, bir işlemin yayınlanan protokollere göre yürütüleceğine güvenebilirler. İşlemin gerçekleşmesi için işlemin bütünlüğü gerekli olduğundan, bu sürece üçüncü bir kişinin dahil olmasına gerek yoktur. Bir işlem bazıları için geri döndürülemez olduğundan, blok zincirler aracılığıyla ürün satın alırken üçüncü taraflara ihtiyaç duyulur, ancak işlem tamamlama sürecini gerçekten izlemeye gerek yoktur.

7. Dağınıklığı azaltın.

Blok zincirleri, tek bir genel defterin parçasıdır. İşlemler için blok zincirleri kullanırken farklı muhasebe kuralları veya çoklu defterlerle uğraşmanıza gerek yok. Tüm süreç, finansal işlemleri yönetmeyi, bu işlemlerin hızını artırmayı ve hatta genel işlem maliyetlerini düşürmeyi kolaylaştıracak şekilde kolaylaştırılmıştır.

Küresel Blockchain İstatistikleri Pazar Büyüklüğü ve Genel Tahmin

Bir blok zincirinin dezavantajlarının listesi

1. %100 güvenli bir teknoloji değildir.

Hack’ler blok zinciri teknolojilerinde olabilir ve hala meydana gelebilir. Bu sistemin hacklenmesi diğer finansal ağ türlerinden daha zor olsa da, bir güvenlik ihlaliyle ilişkili değerdeki değişiklik oldukça büyüktür. Haziran 2018’de, Güney Kore’deki bir borsaya yapılan büyük bir hacklemenin ardından, Bitcoin 7.000 doların altına düşerek 7 ayın en düşük seviyesine indi. Nakit paranız varsa çalınabilir, ancak korumanız gereken somut bir şey var. Blok zincirleri ile varlıklarınız dijitaldir.

2. Uluslararası değeri ile tanınan bir teknoloji değildir.

Pek çok hükümet, artan popülaritelerine rağmen kripto para birimlerinin veya blok zincirlerin gerçek değerini tanımıyor. Perakendeciler, işlemler için kripto para birimlerinin kullanımını benimsemekte yavaşlar. Bitcoin, aslında o kadar yavaş işlem süreleri sunar ki, satış noktasında bir işlem için mümkün değildir. Bu, birçok kişinin kripto para birimlerini geçerli bir ödeme seçeneği olarak görmesini zorlaştırıyor ve böylece blok zincirlerin de değerli olmasını zorlaştırıyor.

3. Geri dönüşü olmayan işlemler sunar.

Bir işlem, en uzun zincirdeki bir bloğa dahil edildikten sonra geri alınamaz. Blok zincirlerinin ve kripto para birimlerinin yaptıkları gibi çalışmasına yardımcı olan bu özelliktir. İşlemlerin her iki taraf için de güvenli olmasını sağlamak için emanet hizmetleri mevcuttur, ancak bu, aracı olmaması avantajını azaltır. Hatta bazıları, bu teknolojiyi ne amaçla kullanmayı düşündüklerine bağlı olarak, geri dönüşü olmayan işlemleri kâr olarak görebilir.

4. Çok yavaş işlem süreleri sunabilir.

Bitcoin üzerinden bir işlem başlatırken, işlemin tamamlanması için geçen süre 40 dakikadan fazla olabilir. Bu nedenle, bazıları blok zinciri teknolojilerinin etkisini artırmanın bir yolu olarak kripto para birimi alternatiflerini arıyor. Bir seçenek olan NewYorkCoin, Bitcoin’e benzer bir yapı sunar, ancak işlem hızları 20 kat daha hızlıdır.

5. Yüksek bir erişim maliyeti sunar.

Bu, esas olarak Bitcoin ile ilişkili başka bir olumsuzluktur. Kasım 2017’de Bitcoin ile bir işlemi tamamlamanın maliyeti sadece 6 dolardı. Aralık ayına gelindiğinde, işlem başına maliyet 26 doların üzerine fırlamıştı. 2018’de işlem maliyetlerinin 40 doları aştığı zamanlar oldu. İşlem ücretini fiyatlandırabilseniz de, madencileri uzun bekleme sürelerinden kaçınmak için aşağıdaki bloklarla işlemleri dahil etmeye ikna etmek için daha yüksek bir fiyat gerekir.

6. Her uygulamanın ayrı ayrı doğrulanmasını gerektirir.

Blockchain ile yapılan her işlem dijital olarak imzalanmalıdır. Bu, işaretler arasında yayılan işlemlerin doğrulanabilmesini sağlamak için özel şifreleme şemaları kullanılarak yapılır. Bu süreç bir işlemin güvenliğini artırsa da, blok zinciri sürecinde teknolojinin işlem hızını doğal olarak yavaşlatan bir darboğaz yaratır.

7. Belirsiz bir düzenleyici statüye sahiptir.

Blockchain teknolojileri 2008’den beri var olabilir, ancak 2016’ya kadar gerçekten dikkat çekmeye başlamadılar. Bu, kripto para birimleri ve blok zincirleri dünyasında çok az hükümet düzenleyici gözetimi olduğu anlamına gelir. Düzenleme eksikliği nedeniyle, finans kurumları bu teknolojiyi tanıtmak için bu teknolojiye sarılmak istemediler. İşlemlerinizden birinde beklenmedik bir şey olursa, paranızı geri almak için birkaç yasal seçeneğiniz olabilir.

8. Çok miktarda enerji gerektirir.

Bir blok zinciri çalıştırmak, kaynakları yönetmenin çok kaynak yoğun bir yoludur. Özellikle madencilik söz konusu olacaksa, başarılı olmak için kullanılması gereken özel donanım kaynakları olduğu için çok sermaye yoğundur. Bitcoin veya diğer kripto para birimleri için madenciliği özellikle kısa vadede kârsız hale getirebilecek devasa düzeyde elektrik de gereklidir. Milyonları kurtarmak için Bitcoin’e binlerce dolar yatırım yapan insanların başarı hikayeleri olsa da, ortalama bir kişi en iyi ihtimalle mütevazı getiriler görecektir.

9. Çeşitli diller sunar.

Bir blok zinciri geliştirirken, nihai ürün için hangi dilin kullanılacağına karar verilirken çok fazla kararsızlık olabilir. Birçok programcı bu dile zaten aşina olduğundan, bazı blok zincirleri JavaScript kullanmaya karar verdi. Bununla birlikte, geliştirme açısından bakıldığında, bu teknolojinin sunduğu potansiyel faydaları en üst düzeye çıkarmak için birisinin birkaç programlama diline hakim olması gerekir.

10. Neredeyse sınırsız bir kripto para havuzu sunar.

Bitcoin en popüler kripto para birimi olabilir, ancak bunun nedeni muhtemelen ilk olmasıdır. Mevcut sayıma göre (Haziran 2018 itibariyle), şu anda ticaret ve işlemler için kullanılabilen 1.600’den fazla kripto para birimi, jeton ve madeni para var. Şirketler, işlemleri basitleştirmenin bir yolu olarak kendi para birimlerini oluşturmaya başlıyor. Blok zincirleri küresel bir para birimi olma konusunda benzersiz bir yeteneğe sahip olsa da, aslında bu teknoloji aracılığıyla geleneksel devlet destekli para birimlerinden daha fazla para birimi mevcuttur.

Global Blockchain İstatistikleri Kullanıcı Sayısı

Blok zincirlerinin avantajları ve dezavantajları, bize dünya çapındaki para birimi işlemlerinin geleceği olarak kullanılabilecek temel bir teknoloji sağlar. Arz ve talep değerlerine dayalı küresel bir parasal taban olduğu için, gelişmiş dünyanın gelişmekte olan dünyanın ilerlemesine yardımcı olması için birçok yeni fırsat yaratabilir. Bu teknolojiyle karşılaşılması gereken zorluklar ve yönetilmesi gereken olumsuzluklar var, ancak genel olarak blok zincirler daha fazla güvenlik sağlıyor.