22 Sörf Endüstrisi İstatistikleri ve Trendleri

Sörf endüstrisi ciddi bir iştir. Her ne kadar sörfle ilgili bazı markalar son 10 yılda ağır hisse senedi fiyat kayıpları yaşamış olsa da (Billabong değerinin %97’sini kaybetti), her zamankinden daha fazla insan sörf endüstrisinin bir parçası olduklarını söylüyor. Şu anda kadınlar sörf yapan nüfusun %36’sını oluşturuyor. Zor plaj noktalarına sörf safarileri, modaya uygun bir tatil seçeneği haline geldi.

Gördüğümüz şey, başı dertte olmayan, ancak zamanla değişmek üzere gelişen bir endüstridir. İnsanlar bir avuç belirli marka etrafında merkezileşmek yerine, sevdikleri spora kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsiyorlar.

Sörf endüstrisinden önemli istatistikler

1. Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda en az bir kez yaklaşık 1,73 milyon kişi sörf yapıyor. Yaklaşık 23 milyon kişi olduğu tahmin edilen toplam sörfçü nüfusuna katılıyorlar. (İstatistiksel beyin)

# 2. Küresel sörf endüstrisinin yıllık ortalama geliri her yıl yaklaşık 7,3 milyar dolar. (İstatistiksel beyin)

Sörf endüstrisi istatistikleri Sörf yapan kişi sayısı

# 3. Sert mal satmak, sörf endüstrisinin en büyük segmentidir. Sörf tahtaları ve aksesuarları, yıllık satışlarda 3,1 milyar dolardan fazlasını temsil ediyor. Ayakkabı, sektördeki en büyük özel ürün segmentidir ve yalnızca her yıl 1,6 milyar dolarlık satış gerçekleştirmektedir. (İstatistiksel beyin)

# 4. Sörf endüstrisinde en hızlı büyüyen segmentlerden biri paddle board’lardır. Geçen yıl 18,5 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi ancak 2005’ten beri istikrarlı bir şekilde yükseliyor. (Statistic Brain)

# 5. Sörf endüstrisi için küresel pazarın 2022 yılına kadar 9,5 milyar dolarlık toplam satışa ulaşması bekleniyor. Avustralya’nın bu artışa %5,5’lik bir CAGR ile öncülük etmesi bekleniyor. (Küresel Sanayi Analizi)

# 6. Amerika Birleşik Devletleri, küresel bir perspektiften sörf endüstrisinde en büyük paya sahiptir ve ortalama bir yılda toplam satışların %49’unu oluşturmaktadır. (Küresel Sanayi Analizi)

# 7. 2022’ye kadar sörf ekiplerinin 2022’ye kadar %5’in üzerinde bir CAGR’ye sahip olması bekleniyor. (Küresel Endüstri Analizi)

# 8. Sörfün genel popülaritesi azalıyor olabilir, ancak endüstrinin değeri artıyor. Google, 2004 ile 2014 yılları arasında tarama aramalarında %64’lük bir düşüş bildirdi. (Orta)

# 9. Son on yılda, yılda en az bir kez sörf yapacağını söyleyenlerin sayısı neredeyse %50 arttı. 1 milyondan fazla insan yılda en az 8 kez sörf yaptığını söylüyor. (Talih)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama sörfçü yılda yaklaşık 75.000 dolar kazanıyor. Kore, Çin ve Avrupa’da artan popülaritesi ile küresel satış tahminleri 13 milyar dolara kadar çıkabilir. (Talih)

Sörf endüstrisi istatistikleri Sörf yapan gençlerin ve gençlerin sayısı

# 11. Sürekli olarak iyi dalgalara sahip yerler, sörfçülerden yüksek düzeyde ekonomik aktivite üretir. California, Half Moon Bay’de yaklaşık 420.000 kişi dalgaların tadını çıkarmak için ziyaret ediyor ve kaldıkları süre boyunca kişi başına ortalama 55 dolardan fazla harcıyor. San Diego, CA’daki Trestles’ın ekonomik değeri 24 milyon dolar. Rincon, CA’da, dalgalar ekonomik faaliyetlerde tahmini 52 milyon dolar üretiyor.

# 12. İngiltere’de yapılan bir sörf anketinde, sörfçüler yönetimsel, profesyonel veya kurumsal istihdam sınıflarında orantısız bir şekilde temsil edildi. Genel nüfusun sadece %54’üne kıyasla, sörfçülerin yaklaşık %80’i bu iş kategorilerine uymaktadır. (Kanalizasyona Karşı Sörfçüler)

# 13. Sörfçüler ayrıca genel nüfusa göre daha yüksek bir eğitim düzeyine sahiptir. Birleşik Krallık’ta sörfçülerin %64’ü daha yüksek bir eğitime sahip olduklarını bildirirken, bu oran genel nüfusun sadece %27’si. (Kanalizasyona Karşı Sörfçüler)

# 14. Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama bir sörfçü 34 yaşındadır ve sörf yapmak için yaklaşık 10 mil sürecektir. Her sörf seansı yaklaşık 40 $’lık bir masrafla sonuçlanır. (Sörf Parkı Merkez)

#onbeş. Amerikalı sörfçüler, yerel sörf gezilerine her yıl 3 milyar dolardan fazla harcıyor. (Sörf Parkı Merkez)

#on altı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ortalama bir sörfçü 4 farklı tahtaya sahiptir ve her yerel oturumda yaklaşık 2,5 saat sörf yaparak geçirecektir. (Sörf Parkı Merkez)

# 17. ABD’deki ortalama bir sörfçünün 16 yıllık sörf deneyimi vardır ve yılda toplam 108 sörf seansı üretecektir. (Sörf Parkı Merkez)

# 18. Birçok sörfçü, sörf gezileri sırasında diğer açık hava etkinliklerine de katılır. Bunlar balık tutma, tekne gezintisi veya vahşi yaşamı izleme içerebilir. 2012 yılı dışında, her zamankinden daha fazla insan şu anda bu spora katıldığını söylüyor. (İstatistik)

# 19. Bir sörf tahtasının ortalama fiyatı, iyi bir tahta için 700$ ile 1.300$ arasında değişebilir. Longboard’lar daha yüksek fiyatlara sahip olma eğilimindedir. Kısa tahtaların ortalama fiyatı üreticinin kalitesine bağlı olarak 400 ila 800 dolar arasındadır. Kürek sörf tahtaları, kısa tahtalara benzer şekilde fiyatlandırılma eğilimindedir. Skimboard’lar, 200 $ veya daha düşük fiyatlı yüksek kaliteli panolarla en ucuz seçeneklerden biridir. (Sörf yemi)

# 20. Bir sörf tahtasının ortalama üretim fiyatı, nihai perakende fiyatının yaklaşık %25’idir. (Bıçak Dergisi)

Sörf etkinliklerinin izleyici sayısı

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hawaii’deki sörfçüler en yaşlı, en deneyimli ve en hevesli olma eğilimindedir. Yılda ortalama 144 gün yelken açarlar. (Sörfçü)

# 22. Sörf ABD’de dalgaların bulunduğu her kıyı bölgesinde yapılsa da, sörf için en popüler altı eyalet Kaliforniya, Hawaii, Florida, Kuzey Karolina, New Jersey ve Teksas’tır. Oregon ve Washington gibi eyaletlerde, soğuk havalarda Pasifik’te sörf yapmak, Maine’de soğuk havalarda Atlantik’te sörf yapmaktan daha az popülerdir. (Sörfçü)

Sörf Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Sörf endüstrisinin önümüzdeki yıllarda daha fazla büyüme sorunu yaşaması muhtemeldir. Kişiselleştirme tercihlerini karşılayamayan markalar, gelir elde etmek için mücadele etmeye devam edecek. Yerel olarak hakim olmak için küçük aile şirketlerini arayın. Büyüme, marka sadakatinden değil, mümkün olan en iyi tarama deneyimini sağlama yeteneğinden gelir.

Skiboard’lardan paddleboard’lara kadar sektördeki sürekli yenilikler de daha fazla büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olacaktır.

Ele alınması gereken bazı zorluklar olsa da, sektör önümüzdeki yıllarda sağlıklı kalacak gibi görünüyor. Dalgalar olduğu sürece, dalgalarda sörf yapacak sörfçüler olacaktır. Bu, endüstrinin sporu desteklemesi için de gerekli olacağı anlamına geliyor.