27 Kosta Rika kahve endüstrisinin istatistikleri, eğilimleri ve analizi

Kahve Kosta Rika’da hayattır. Hemen hemen her şey bu metanın büyüme döngüsü etrafında döner. Ülkenin takvimi bile tarihsel olarak kahve çekirdeklerinin büyüme, hasat ve dağıtım mevsimlerine dayanmaktadır. Yakın zamana kadar, okul yılı bile takvime dayanıyordu. Mali yıl, Ekim ayından başlayarak sonraki yılın Eylül ayına kadar bu döngüde devam eder.

Diğer kahve ülkelerinden farklı olarak Kosta Rika, üreticilerin ne ekebileceklerini, hasat edebileceklerini ve dağıtabileceklerini sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Sektörde sadece Arabica çekirdekleri yetiştiriliyor çünkü Robusta çekirdeklerinin ekimine karşı yasalar var. Bu yapı, yetiştirilen ürünün kalitesini korumak için çalışır ve fiyatları ilgili herkesin yararına olacak seviyelerde tutar.

Kosta Rika, Arabica dışındaki herhangi bir kahve türünün üretimini ve büyümesini yasaklayan bir yürütme emrine sahip dünyadaki tek ülkedir. Endüstrinin kahve kültürünün faydalarını deneyimlemek istiyorsanız, bir sonraki satın alımınızda SHB notasyonuna bakın. Bu kısaltma, “kesinlikle sert çekirdekli” kahve anlamına gelir; bu, mevcut en kaliteli yayla ürününü aldığınız anlamına gelir.

Kosta Rika kahve endüstrisi hakkında ilginç istatistikler

# 1. Kosta Rika’da 2016-17 yetiştirme sezonu için kahve hasadı 1,34 milyon 60 kilogramlık torba üretti. Bu, Los Santos’ta yaşanan büyüme döngüsü sorunları ve Batı Orta Vadi’deki çiçeklenme sorunları sayesinde üretimde bir önceki yıla göre %17,5’lik bir düşüşü temsil ediyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 2. Kosta Rika, Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerlik açısından yalnızca Brezilya ve Kolombiya’nın ardından en çok tanınan üçüncü kahve pazarıdır. ABD’deki tüketicilerin %59’u endüstri markasını tanıdıklarını söylerken, bu oran Kolombiya markasını tanıyan tüketicilerin %85’i. (Tico için Zamanlar)

# 3. Kosta Rika’daki kahve endüstrisi, hektar başına yaklaşık 56.4 ons ürün üretiyor ve bu da onu bugün dünyanın mevcut en büyük verimi haline getiriyor. (Kosta Rika Guruları)

# 4. Şu anda Kosta Rika’da her kişi için büyüyen yaklaşık 100 kahve ağacı var. Bu, şu anda yerel endüstri için üretilen yaklaşık 400 milyon kahve ağacı olduğu anlamına geliyor. Bu pazar segmentinde 300’den fazla farklı Arabica kahve çeşidi vardır. (Kosta Rika Guruları)

# 5. Kosta Rika, bu ürünün büyük miktarlarını üreten bir ülke için dünyadaki en yüksek kişi başına kahve tüketim oranına sahiptir. (Kosta Rika Guruları)

# 6. Kosta Rika’daki ortalama kahve ekimi, deniz seviyesinden 3,280 fit ile 5,580 fit arasında bir yükseklikte yetişir. Bu konum, kahve ağaçlarının 63 ila 73 derece Fahrenheit sabit sıcaklığa erişmesini sağlayarak onu dünyanın en iyi yetiştirme koşullarından biri haline getirir. (Kosta Rika Guruları)

# 7. Kolombiya kahvesi, ABD’li tüketicilerin kalite tercihlerinin başında geliyor ve düzenli içenlerin %96’sı bunun “iyi” veya “çok iyi” olduğunu söylüyor. Kosta Rika’nın kahve endüstrisi de bu ankette Brezilya’nın ardından üçüncü oldu. (Tico için Zamanlar)

# 8. Kosta Rika’nın kahve endüstrisi ihracatının %53’ü ABD’ye gidiyor ve bu da onu üreticiler için en büyük pazar haline getiriyor. 2013 yılında ihracat pazarında satılan 300 milyon dolardan ABD, 161.5 milyon dolarlık ürün satın aldı. (PROCOMER)

# 9. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilerin %61’i her gün kahve içtiklerini söyleyerek, tercih ettikleri içecek olarak her gün musluk suyu içen insanları geride bırakıyor. (Tico için Zamanlar)

# 10. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüketicilerin %67’si ara sıra özel kahve içtiklerini söylüyor. %53’ü haftada en az bir kez kahve içerken, %41’i her gün bir fincan içeceğini söylüyor ve Kosta Rika kahvesi bu kategoriye giriyor. (Özel Kahve Derneği)

# 11. 1999’dan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketilen ortalama kahve miktarı günde 2 fincandan 2017’de günde 2,5 fincana yükseldi. 2014’te günde neredeyse 3 fincana ulaştı. (Özel Kahve Derneği)

# 12. Özel kahve tüketicileri günde yaklaşık 3 fincan kahve içiyor, bu da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki “ortalama” kahve içicisinden tam bir fincan fazla. 2010’dan bu yana, Kosta Rika’dan gelenler gibi özel ürünlerin pazar payı %59 arttı. (Özel Kahve Derneği)

# 13. ABD’de kişi başına ortalama kahve tüketimi her yıl yaklaşık 4,4 kilogramdır. Erkekler kadınlara göre ortalama yarım fincan daha fazla kahve içme eğilimindedir. (Kahve Araştırma Enstitüsü)

# 14. Y kuşağının %48’i son 24 saat içinde bir fincan kahve içtiklerini ve bunu “gurme” olarak değerlendireceklerini söylüyor. (Reuters)

#onbeş. Fina Palmilera adlı bir Kosta Rika kahvesi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Starbucks perakende mağazalarında satılan en pahalı ürün haline geldi ve fincan başına 7 dolar veya torba başına 40 dolar sattı. Çoğu konum, atanan ürünlerini 24 saat içinde sattı. (Starbucks)

#on altı. Kosta Rika’da yetiştirilen kahvenin %70’inden fazlası dağlarda bulunan tarlalarda bulunur. (caddeler dizini)

# 17. Kosta Rika’daki iş gücünün yaklaşık %28’i bir şekilde kahve üretimine katılıyor. Sektörün elde ettiği gelir, her yıl gayri safi milli hasılanın yaklaşık %20’sini temsil etmektedir. En büyük kahve yetiştirme alanları Alajuela, Heredia, Cartago ve San José’dir. (Amerikan Üniversitesi)

# 18. Kosta Rika kahve endüstrisinden gelen ürünlere olan talebe rağmen, bu ürünün dünya üretiminin %1’inden daha azını sağlamaya devam ediyor. Hava durumu modelleri, her sezon potansiyel kazanç veya kayıplarda çift haneli yüzdelerle büyümeyi tahmin edilemez hale getiriyor. (ABD Tarım Bakanlığı)

# 19. Kosta Rika kahve endüstrisindeki iş fırsatlarının çoğunu yetiştiriciler oluşturuyor, ancak kazançları genellikle oldukça düşük. Bazı işçiler topladıkları her sepet için sadece 1,50 dolar kazanıyor. Bu, ülkedeki diğer endüstrilere kıyasla rekabetçi bir orandır. Ortalama sepet dolduğunda yaklaşık 15 pound ağırlığındadır (Kosta Rika Bilgileri)

# 20. Şu anda Kosta Rika’da kahve tarlaları için yetiştirilen 84.000 hektardan fazla, ülkenin toplam alanının yaklaşık %2’sini temsil ediyor. 45.000’den fazla çiftçi her gün topraklarında yaşamakta ve çalışmaktadır. (Barista Enstitüsü)

# 21. Kahve Kosta Rika’da yılda üç kez hasat edilir. En yüksek verim tipik olarak, kahve endüstrisi tarafından istihdam edilen 70.000 toplayıcının olduğu Ocak ayında gerçekleşir. Tipik iş günü, her işçinin her gün yaklaşık yarım hektarı temizlemesine izin veren manuel hasat ile sabah 5’te başlar. (Barista Enstitüsü)

# 22. Kosta Rika’da üretici sanayi için kahve toplayan işçilerin %85’i iş aramak için Nikaragua’dan geliyor. Panama’nın yerli kabileleri, işgücünün %10’unu temsil ediyor. (Kosta Rika Turlarına Git)

# 23. Kahve “yüksek kalite” olarak sınıflandırıldığında, %96’sı sektörün ihracat pazarına ulaşacaktır. Bu kalite sınıflandırmasına ulaşmak için bir poşet kahvenin uygun koşullarda saklanması 6 ay kadar sürer. (Kosta Rika Turlarına Git)

# 24. Şu anda dünyada adil ticaret kahvesi yetiştiren 812,00’den fazla çiftçi var ve Kosta Rika dahil 30 ülkeden biri. Tüm adil ticaret kahvelerinin %80’inden fazlası Karayipler veya Latin Amerika’dan geliyor. (Adil Ticaret Amerika)

# 25. Kosta Rika kahve endüstrisinde adil bir ticaret organizasyonu ile çalışan çiftçiler, kooperatif veya organizasyonel şartlarda satış yaptıklarında pound başına 20 sent prim kazanıyor. (Adil Ticaret Amerika)

# 26. Ortalama bir sertifikalı dernek veya kooperatif, adil ticaret hüküm ve koşullarına uygun olarak her yıl kahvesinin yaklaşık %28’ini satmaktadır. (Adil Ticaret Amerika)

# 27. Kooperatifler ve adil ticaret grupları aracılığıyla satış yapan çiftçiler, kahveleri için sadece 3.46 dönümlük bir arsaya sahipler. (Adil Ticaret Amerika)

Kosta Rika’daki kahve endüstrisinin eğilimleri ve analizi

Bugün dünyada Kosta Rika kahvesinin marka bilinirliği yüksek olmasına rağmen, sektör miktar olarak diğer üreticilerin çok gerisinde kalıyor. Şu anda ülke dünyanın on üçüncü kahve üreticisi ve yetiştirilenin %90’ı ihracat pazarına ulaşıyor. Kosta Rika’nın ihracat gelirlerinin %11’i doğrudan kahve satışlarından geliyor.

Kosta Rika kahve endüstrisi için bu sağlam gelirin temelini oluşturan büyük şirketler yok. Belirli bir yılda faal olan üreticilerin %90’ı 5 hektardan (12 akre) daha az araziyi işliyor. Şu anda 70.000’den fazla çiftçi kahve yetiştiriyor ve bunların 45.000’i bir tür adil ticaret organizasyonuna ait.

Kosta Rika kahvesinin aroması tipik olarak hafif, pürüzsüz ve hafif asidiktir. Çöller veya hızlı bir enerji artışı ihtiyacı ile iyi eşleşir. Daha parlak aroma tonları, farklı asit profilleri ve Arabica çekirdeğindeki diğer değişiklikleri deneyen yeni ürünler, ileride yeni gelir getirici fırsatlar yaratabilir.

Şimdilik Kosta Rika kahve endüstrisi 200 yılı aşkın süredir yaptıklarını devam ettirecek. İyi kahve, güçlü büyüme mevsimleri ve makul bir fiyat bekleyin.