Airbnb SWOT Analizi (2022): 30 Büyük Güçlü ve Zayıf Yön

Airbnb, CNBC’nin 2017 için “Yıkıcı 50 Listesi”nde bir numaralı şirketti. Halka arzını Aralık 2020’de yaptı. COVID-19’dan zarar gördü ve yaklaşık altı ay sonra büyük bir iyileşme kaydetti. Peki San Francisco’da yüksek kiralarını ödemeye çalışan erkekler tarafından kurulan bu yenilikçi şirkette sevilmeyecek ne var?

Ağırlama endüstrisini yeniden tanımlayan şirketin güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerine bakalım.

Güçlü

1. Kiralık yazlık sektöründe eşsiz bir marka gücünüz var.

“Airbnb” yalnızca bir marka adı değil, aynı zamanda “Kleenex” veya “Scotch tape” kullanmak gibi bir isimdir. Bu tür bir marka tanınırlığı, rekabetçi seyahat endüstrisinde paha biçilemez. Geleneksel otellerde olduğu gibi marka düşünme sürecini pratik olarak aşar. Bir “Airbnb” bulmak, bir sonraki tatilinizde alternatif konaklama yeri aramakla eş anlamlıdır. Moda olma fikrini gölgede bıraktı ve artık başlı başına bir dayanak noktası.

2. Hizmet kategorinizde bir liderlik konumunuz var.

Ayrıca, başka taklitçiler olsa da, Airbnb kendi kategorisinde liderdir. Her gezginin en iyi teklifi ve en tutarlı hizmet ve deneyimi aradığı bir sektörde Airbnb, pazardaki hakimiyetiyle öne çıkıyor. Büyük ölçüde standart bir oda ile otel rezervasyonu deneyimine bağlı kalmak istemeyenler için Airbnb, seyahat ederken benzersiz bir alan isteyenler için popüler bir alternatif haline geldi.

3. Otellere göre daha ucuz bir alternatif sunar.

Bir Airbnb rezervasyonu yapmak genellikle bir otel odası rezervasyonu yapmaktan daha ucuzdur. Bu tür konaklama türlerini baltalayan birincil iş modelleri nedeniyle fiyatlar zaten otellerden çok daha düşük. Airbnb ev sahipleri de çok daha az genel giderler olduğu için çok fazla ücret almak zorunda değiller – oteller personel, malzeme ve tüm odalar ve bakım için malzeme ödemek zorundayken, Airbnb ev sahiplerinin yalnızca bazı maliyetleri karşılaması gerekiyor. Müşteriler ayrıca artan tesis ücretleri veya otel vergileri olmadığı için paradan da tasarruf ederler.

4. Gezginlere dünyanın her yerinde kalacak yerler için seçenekler sunun.

Airbnb ev sahipleri müsait odalarını dünyanın her yerinden yayınlayabilir; İstekli bir ev sahibinin dışında uygun bir odanın nerede bulunabileceği konusunda coğrafi sınırlama yoktur. Otellerin kapasiteleri, binalarının fiziksel konumları ile sınırlıdır ve yalnızca rakiplerin doygunluğuna ve mevcut konumlara yakınlığına göre belirli pazarları seçebilirler. Airbnb ile seyahat edenler, nereye gidecekleri veya nereye gidecekleri fark etmeksizin kolayca bir ev sahibi konumu seçebilirler.

5. Airbnb, gezginlere benzersiz seyahat deneyimleri sunar.

Çoğu otel aynı türden bir deneyim sunar: resepsiyonda check-in yapın, tek tip dekora sahip standart bir odaya çıkın, belki otel barını veya restoranını ziyaret edin ve ardından konaklamanızın sonunda check-out yapın. Otel varış noktası değil, sadece uyumak için bir yer. Airbnb ile gezginler, konum çekiciliğine göre nerede kalacaklarını seçebilirler, bu da onu seyahatin önemli bir parçası ve seyahat eğlencesinin önemli bir unsuru haline getirir.

6. Kârlı yeni bir konaklama nakit tahsilat modeliniz var.

Airbnb’nin ödeme modeli, genellikle tam ödemenin peşin yapılmasını gerektiren otellerden farklıdır. Bir Airbnb rezervasyonunda, rezervasyon ücretleri rezervasyon sırasında ödenir, ardından ek ücretler konaklama tamamlanana kadar ertelenir. Ek olarak, hizmet ücretleri, ev sahibini geleneksel bir otelde olduğu gibi her şey için ödeme yapmaya zorlamak yerine, gezgin ve ev sahibi arasında dağıtılır. Bu, ev sahipliğini daha çekici hale getirir ve her iki taraf için de adil bir düzenlemedir.

7. Güçlü ve tutarlı bir çekirdek yönetici ekibine sahiptir.

Airbnb, üç kurucusunun liderlik ekibinin bir parçası olduğu ve uzun vadede oluşturulmakta olan bir kurucuya sahip olduğu için başından beri şanslı. Bu istikrarlı çekirdek liderlik ekibinin zaman içinde aynı kalması, Airbnb’nin halihazırda gezginler arasında yankı uyandıran ve başka şekillerde genişlemeyi mümkün kılan uygulanabilir bir iş modeli olduğu kanıtlanan orijinal vizyonuna sadık kalmasını sağlıyor.

8. İnsanlar, çalışanları arasında bir aidiyet ve sevgi “bağlılığı” kültürünü teşvik ettiği için orada çalışmak ister.

Airbnb’de kültür, aile gibi bir üne sahiptir. Uber’deki acımasız rekabet kültürünün veya WeWork’taki parti kültürünün tam tersi olduğu biliniyor. Kuruculardan biri Mayıs 2022’de COVID-19 nedeniyle işgücünde %25’lik bir azalmayı duyurmak zorunda kaldığında, çalışanlara “Hepinize derin bir sevgi duyuyorum. Yaptığımız şey aidiyet ve aidiyetin merkezinde sevgi var” dedi.

9. Şimdi, genişlemesi için daha ucuz finansmana erişimi olan bir halka açık şirkettir.

Airbnb, Aralık 2022’de halka açıldı ve büyüme girişimlerini finanse etmek için kamu piyasalarından daha düşük maliyetli sermayeye erişim sağladı. Bu, sizi özel yatırımcılara daha az bağımlı kılar, bu da kendi yatırım getirinize odaklanan otoriter özel sermaye bankacılarına boyun eğmek yerine daha bağımsız çalışmanıza ve müşterilerinize odaklanmanıza olanak tanır. Halka açılmak aynı zamanda Airbnb’ye güvenilirlik ve halk nezdinde daha iyi bir kamu imajı kazandırdı.

10. Hala ürün geliştirme, satış ve pazarlamaya yatırım yapan genç bir şirket için sağlam bir brüt marjınız var.

Oteller genellikle Airbnb’den çok daha küçük kar marjlarına sahiptir çünkü işletme maliyetlerinin yükünü kendileri üstlenirler. Örneğin, otel binasının kendisi, tüm malzeme ve malzemeler, yiyecek ve kamu hizmetleri gibi sarf malzemelerinin maliyetleri ve personel. Airbnb ile, doğrudan şirkete atfedilen çok az “envanter” ile ev sahipleri maliyetleri üstlenir. Bu, şirketin daha hızlı büyüme yolları yaratabilecek pazarlama ve işletme modeline daha fazla odaklanmasını sağlar.

11. Sadece tatil konaklamalarından daha fazlası için bir yer sunun.

İnsanlar, bireysel veya aile olarak sadece tatillerden daha fazlası için seyahat ederler. Gezginler ayrıca platformda daha büyük toplantılar için rezervasyon yapabilir veya iş için seyahat etmeleri gerekiyorsa daha uzun rezervasyonlar yapabilirler. Ayrıca, özellikle eyalet ve hatta uluslararası hatlar arasında seyahat edenler olmak üzere, uzun süreli konaklama arayanlar için de ideal olabilir.

12. İş varlığınızdan en iyi şekilde yararlanın.

Çoğu şirket, son kullanıcıyı hedeflemek için kesinlikle pazarlamaya güvenirken, Airbnb hem ev sahibini hem de gezgini hedefler. Kanallarından bazıları, diğer sitelerle aynı türde seyahat ilhamı oluşturarak otel yerine Airbnb ev sahibi kullanmanın avantajlarını tanıtıyor. Öte yandan, gezginler için açılacak yeri olanlar için faydaları ve potansiyeli teşvik ederek potansiyel ev sahiplerini de hedefler. Her kanal, tıklamalar ve harekete geçirici mesajlar oluşturmada büyük başarı ile diğerlerine bağlanır.

13. Müşteriler için ödüller ve özel promosyonlar sunun.

Sadık kıdemli müşteriler, en yüksek hizmet düzeylerinden yararlanabilir. Örneğin, Airbnb Plus konumlarının daha büyük banyolar, mutfak alanları ve ek lüks gibi birinci sınıf özellikler sunduğu gözden geçirilmiş ve doğrulanmıştır. Gezginler, bu konaklamalar için özel müşteri hizmetleri temsilcilerinden yararlanabilir ve ev sahipleri, bu riski elde etmek için cüzi bir ücret karşılığında Plus siteleri olarak listelenmeyi talep edebilir.

Airbnb koleksiyonları, kullanıcıların katılmak istedikleri tatil, iş, aile veya düzenleyecekleri etkinlik (düğün, akşam yemeği vb.) gibi seyahat türüne göre arama yapmalarını sağlayan başka bir listeleme seçeneğidir. Diğer bir seçenek ise, konaklamanızı geziler, turistik yerler ve daha fazlasıyla birleştiren Deneyimler’dir.

zayıf yönler

1. Airbnb, yasalar platformuna yetiştiği için gelişen düzenlemeler ve yasal sorunlarla karşı karşıyadır.

Evde kalmayla ilgili net düzenlemelerin olmaması, Airbnb’nin başladığında hızla genişlemesine yardımcı oldu. Ancak şimdi, özel mülkiyete ait evleri ve mülkleri iş amaçlı açmak için yasal gereklilikler, hem ev sahipleri hem de gezginler için bazı sorunlar yarattı.

Pek çok eyalet ve yerel düzenleme, otel ve motellerin gerekliliklerini yansıtabilir ve daha sıradan ev sahiplerinin kapılarını herhangi birine açmasını engelleyebilir. Bu gereksinimlerin bazıları oldukça katı olabilir ve bazı potansiyel ana bilgisayarların başvurmasını engelleyebilir.

2. Ana bilgisayarlar için kalite kontrol eksikliği

Airbnb’nin çekiciliğinin bir kısmı, gezginlerin hemen hemen her yerde konaklama yeri bulabilmesidir, ancak kalite kontrol standartları olmadan konfor veya temizlik seviyesi çok değişken olabilir. Otellerin en azından takip etmesi gereken bazı kurumsal standartları vardır ve bu da destinasyon ne olursa olsun tutarlı bir deneyim yaratır. Airbnb ile ev sahiplerinin herhangi bir “marka” standardına uymaları gerekmez; bu, benzersiz deneyimlerin ideal olmayan bir ev sahibi ortamından da etkilenebileceği anlamına gelir.

3. İş modelinin basitliği, diğer piyasa katılımcıları için kopyalamayı kolaylaştırır.

İş modelinin sadeliğinin güzelliği, çöküşü de olabilir. Bu basit bir biçimdir: herkes kendi alanını müsait olduğu şekilde yayınlayabilir ve gezginler herhangi bir konumdan seçim yapabilir. Giriş kolaylığı, bu modeli taklit için açıyor ve kurumsal varlık üzerinde çok fazla düzenleme olmadığı için yeni bir kitle kaynaklı platform açmak zor değil.

4. Bazı ev sahipleri yüksek fiyatlar talep eder.

Çoğu durumda fiyat, ev sahibi tarafından belirlenir. Bazıları kamu hizmetlerinin ve diğer temel ihtiyaçların masraflarını karşılamaya yetecek kadar ücret alırken, alanlarını “premium” bir varış noktası olarak gören diğer ev sahipleri, alanlarının gerçekte değerinden daha fazla ücret alabilir. Fiyatlar otellerle karşılaştırılabilir olacak şekilde şişirildiğinde Airbnb, ana rekabet avantajlarından birini kaybeder.

5. Tutarlı bir pazarlama planının olmaması.

İş modelinin kitle kaynaklı yapısı nedeniyle Airbnb tutarlı bir pazarlama stratejisinden yoksundur. Esas olarak ev sahiplerinin bir arada gruplandığı ve hem ev sahiplerini hem de gezginleri cezbetmeye çalıştığı destinasyonlara dayanmaktadır. Bu, daha büyük bir etki elde etmek için gereken çabayı bölebilir.

6. Çevrimiçi konaklama aramak genellikle Airbnb’yi bir seçenek olarak göstermez.

Pazarlama stratejinizin maksimum etki için çaba göstermesinin bir başka yolu da arama motoru optimizasyonu (SEO). Kullanıcılar Airbnb’yi yalnızca Airbnb’yi hedef veya konaklama türü yerine doğrudan Airbnb’yi ararlarsa en iyi arama sonuçlarında alırlar. En üst sıraların çoğu, kendilerini Google’ın ilk sayfasında konumlandırabilmek için SEO’ya yatırım yapan oteller ve seyahat acenteleri tarafından işgal edilmektedir.

Fırsatlar

1. Seyahat deneyimini satmaya devam edin.

Airbnb’nin ana cazibesi, konaklamayı yalnızca bir zorunluluk değil, seyahat edenin uyuyacak bir yere ihtiyacı olduğu için deneyimin bir parçası haline getirmektir. Bir kişinin konaklamasının benzersizliğine hitap etmek, Airbnb’nin cazibesini korumak için basit maliyet tasarruflarının ötesinde kritik öneme sahip olacaktır.

2. Hizmetlerinin genişletilmesi.

Mevcut iş modeli kesinlikle konaklamaya odaklanırken, Airbnb tekliflerini hava yolculuğu, araba kiralama, turistik yer veya etkinlik biletleri ve daha fazlası gibi diğer uyumlu seçenekleri içerecek şekilde genişletebilir. Bu, evriminizde bir sonraki adım olabilecek eksiksiz bir hedef paket oluşturmanıza olanak tanır.

3. COVID-19’dan sonra evden çalışan daha fazla insan, bir daireye benzer uzun vadeli kiralama fırsatları sunuyor.

Bu kısa vadeli bir fırsat gibi görünse de, büyüme için daha geniş bir yol sunuyor. Birçok kişi artık daha kalıcı bir evden çalışma yapısına geçebildiğinden, gezginler başka destinasyonlarda uzun süreler geçirmeye ve bu yeni destinasyondan uzaktan çalışmaya açık olabilir.

Airbnb, daha geleneksel tatil tarzı konaklamalarına ek olarak, bu talebi karşılamak için daha uzun süreli kiralama sunan ev sahiplerini çekmeye başlayabilir. Bu, uzaktan çalışan biri için bir kaçış deneyimi sağlar ve ev sahipleri için daha fazla gelir potansiyeli sunar.

4. Sürekli küresel genişleme.

Airbnb, bazı dünya pazarlarında, özellikle de gelişmekte olan pazarlarda henüz genişlemedi. Seyahat segmentinde erken bir katılımcı olarak dünya çapındaki fırsatları yakalamak, güçlü bir büyüme fırsatı olabilir.

5. Mobil uygulamanızın gücünü artırabilir.

Birçok modern hizmet gibi, Airbnb de gezginlerin seyahat deneyimlerinin ortasında bile her yerden rezervasyon yapabilecekleri bir mobil uygulama sunuyor. Sorunsuz bir mobil deneyime büyük yatırım yapmak, ürününüzü daha fazla gezgin için daha erişilebilir hale getirecektir.

6. Pazar penetrasyonunuzu artırmak için pazarlamanızı özelleştirebilirsiniz.

Airbnb’nin benzersizliğinin çoğu, sunduğu alanların eklektik yapısından gelir. Belirli gezgin segmentlerini hedefleyen niş pazarlama kampanyalarına katılarak sizi farklı kılan şeylerden daha da fazla yararlanabilirsiniz. Bu, bir catering deneyimine katıldıkları hissini uyandırabilir ve bir ayrıcalık havası yaratabilir.

tehditler

1. Mevcut ve gelecekteki yasal çerçeve hakkında belirsizlik var.

Eyalet ve yerel yönetimler, özel bir ev sahibinin kendi alanını kiralaması için gerekenlere ilişkin hedefleri değiştirmeye devam ediyor. Yasal gerekliliklerin değişen doğası, Airbnb’de yer kiralamayı zorlaştırabilir ve kalmayı planlıyorlarsa, potansiyel ev sahipleri ödevlerini yapmalıdır.

2. Rakiplerin listesi dikkat çekicidir.

Vrbo, FlipKey, TurnKey, Plum Guide ve diğerleri gibi rakipler, Airbnb’nin gezginlere doğrudan benzersiz alanlar sunan iş modeliyle doğrudan rekabet eder. Ayrıca Booking.com ve Hotels.com gibi siteler, doğrudan otel zincirleriyle rezervasyon yapan gezginlere sunulanlardan daha yüksek otel indirimleri sunar. Bu iki segment, Airbnb’nin ana maliyet ve benzersizlik avantajlarını baltalayabilir.

3. Davalarla karşı karşıya (şirket dünyasına hoş geldiniz).

Airbnb, platformunu kullanan ev sahiplerinden gelen taleplere karşı savunmasızdır. Örneğin, bazı ev sahipleri iptal ücretlerini ödemediği için Airbnb’ye dava açtı ve eyalet hükümetleri tipik bir otel gibi Airbnb’den turist vergileri toplamaya çalıştı. Ev sahipleri ve yolculara karşı ayrımcılık gibi başka tipik sorunlar da ortaya çıkabilir.

4. Airbnb’nin iş modelinin doğasında bulunan ve yasal maruziyetini artıran fiziksel güvenlik sorunları vardır.

Airbnb, beş katılımcının ölümüne neden olan bir Airbnb Cadılar Bayramı partisi çekiminden sonra güvenliği artırmak için yeni kurallar eklemiş olsa da, şirket yolcularına sürekli zarar verme tehdidi altında. Şiddet uygulayan taraflar suçlu olmasa bile başka sorunlar olabilir. Örneğin, Time dergisi Airbnb mülklerinin çoğunun duman dedektörleri, karbon monoksit dedektörleri, yangın söndürücüler ve ilk yardım çantaları içermediğini bildirdi.

5. Oteller, Airbnb’nin bin yıllık cazibesini yakalıyor.

Otel zincirleri de gezginlerin aradığı şeylere daha iyi uyum sağlıyor. Airbnb’ye benzer platformlarda belirli mülkleri uzun süreli konaklama yerleri olarak listelemeye başladılar ve tabandan daha çevik bir rakip için başka yaratıcı çözümler arıyorlar.

Airbnb’nin birçok avantajı vardır, özellikle de hedef seyahatlerini tamamlamak için benzersiz konaklama arayan, maliyet bilincine sahip ve konum konusunda bilgili gezginlere hitap etmesi. Yerel gereksinimler nedeniyle yasal olarak bir varış yeri ayarlamak zor olsa da, ev sahipleri için gelir seçenekleri de sunar. Tüm bunlarla birlikte, Airbnb son yıllarda hala bir büyüme patlaması yaşadı ve normalde daha büyük otel zincirleri ve diğer yerleşik markalar için ayrılmış olan başarı artışını sürdürme potansiyeline sahip.