2022 için Fitbit SWOT Analizi: En Güçlü 25 Yön ve Zayıf Yön

Fitbit, 2007 yılında giyilebilir sağlık izleme cihazları pazarını yarattı ve o zamandan beri kendi segmentinde pazar lideri haline geldi. Pek çok teknoloji tabanlı endüstri ile birlikte gelen sert rekabet ve sürekli değişen bir ortam ile pazar payını korumak kolay bir iş olmadı.

Ardından, öncü şirketin karşılaştığı Güçlü Yönleri, Zayıf Yönleri, Fırsatları ve Tehditleri analiz ediyoruz.

Güçlü

1. Fitbit, güçlü rakipler arasında güçlü bir pazar konumunu korur.

Fitbit, giyilebilir fitness cihazına öncülük etti ve ilk hamle avantajı, sağlıklı bir pazar konumunu korumasını sağladı. Fitbit, kuruluşundan bu yana yaklaşık %3 pazar payını korumuştur. Fitbit kendi endüstrisini tanımladı ve marka adı giyilebilir sağlık ve fitness teknolojisi ile eş anlamlı hale geldi ve bugün de devam eden inanılmaz derecede güçlü bir marka bilinirliği yarattı.

Giyilebilir cihazlara yönelik son kullanıcı harcamalarının 51,55 milyar dolardan 62,69 milyar dolara yükseleceği tahmin ediliyor. (İstatist)

2. Fitbit’in sunduğu ekosistem, kullanıcıları arasında oldukça popüler hale geldi ve büyük bir başarı elde etti.

Fitbit, kullanıcılarının spor takip uygulamalarından müşterilerini sağlıklı bir yaşam tarzı için ödüllendirmek isteyen sağlık sigortası şirketlerine kadar farklı cihazlara ve platformlara bağlanmasına olanak tanır. Bu, Fitbit ekosisteminin büyük ölçüde kabul edilmesi ve benimsenmesiyle sonuçlandı ve daha fazla pazar payı ve gelir potansiyeli sağladı.

Fitbit, 1.439 milyar dolarlık geliri ile dünya çapında Google Play Store’daki en büyük ikinci sağlık ve fitness uygulamasıdır. (İstatist)

3. Fitbit’in kullanıcı tabanını sürekli olarak izlemesi nedeniyle, verilere erişiminiz rakipsizdir.

Fitbit’in olağanüstü geniş kullanıcı veritabanı ve müşterinin kullandığı ürünün doğası sayesinde Fitbit, cihazını kullanan kişiler hakkında çok sayıda veri toplamayı başardı. Bu veriler, risk analizinden hastalık önlemeye kadar çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bu veriler, şirketlerin pazarlarını ve alışkanlıklarını daha iyi anlamaları için birçok endüstri için son derece değerli olduğunu kanıtlıyor.

Fitbit 30 milyardan fazla kullanıcıyı kendine çekti. (İstatist)

4. Fitbit’in doğrudan dağıtımı yoluyla kullanıcılarla doğrudan ilişkisi, şirkete pazarına ilişkin büyük bilgiler sağlar.

Fitbit, ürünlerini kullanan kişilerle doğrudan bir ilişki kurar ve bunları doğrudan müşteriye dağıtır. Bu, şirkete pazarın nabzını tutmak için güçlü bir konum sunuyor. Fitbit, pazarlarınıza hizmet etmek için damla nakliye ve perakende satış sunar.

Fitbit, Fitbit Premium’a 500.000’den fazla abone çekti. (Fitbit)

5. Google’ın gücünü markaya getiren Fitbit’in sahibi Google.

Gizlilik sorunlarıyla ilgili endişeler olsa da, Fitbit nüfusun sağlığıyla ilgili önemli bilgileri içeren büyük veri kümelerine başkanlık ederken, Fitbit Google’a ait olmaktan yararlanıyor. Google’ın teknoloji ekosistemleri, diğer teknoloji oyuncularının fitness takipçisi / akıllı saat pazarına girmesine stratejik bir engel sunarken, Google, araştırma ve geliştirme güçlerinin yanı sıra bütçesi ve veri setleri ile Fitbit’e yenilenmiş bir avantaj sağlıyor.

Google’ın Fitbit’i satın alması 2,1 milyar dolar olarak belirlendi. (Kenar)

6. Fitbit, arkadaşlar ve meslektaşlarla rekabet etmek için bir platform oluşturur.

Kişiselleştirilmiş istatistikler ve performans analizi ile Fitbit platformu, arkadaşlar arasında sağlıklı rekabeti geliştirmek ve yaşıtlarınızla performansı karşılaştırmak için mükemmel bir ortam yaratır. Kalp atış hızı, hız ve toparlanma süreleri gibi metrikler, yaptığınız her aktivite için geliştirilip kaydedildiğinden ve ortak bir platforma yüklendiğinden, sonuçlarınızı emsallerinizle karşılaştırmak kolaydır.

New Yorklular, kış aylarında ortalama 7,734 adım ve yaz aylarında 8,807 adımla, herhangi bir eyalet dışında en fazla adım atıyor. (Çok uygun)

7. Fitness dışındaki aktiviteler için Fitbit odaklı uygulamalar var.

Bir Fitbit cihazının bariz kullanımı fitness takibi için olsa da, Fitbit ve üçüncü şahıslar tarafından geliştirilen ve Fitbit’in sensör özelliklerini kullanan birçok uygulama var. Örneğin, Fitbit, aracınızı park ettiğiniz konumu izleyen bir Arabamı Bul uygulamasına sahiptir.

Calorie Tracker, 1,44 milyon dolar gelirle Google Play Store’daki en başarılı fitness uygulaması oldu. (İstatist)

8. Piyasada çok çeşitli Fitbit cihazları bulunmaktadır.

Adımlarınızı veya uyku miktarınızı basitçe takip edecek bir cihaz arıyorsanız, Fitbit temel ölçümler için basit giriş seviyesi cihazlar sunar. Daha kapsamlı bir şeye ihtiyacınız varsa, Fitbit cihazları kapsamlı hayati istatistikler, kalp atış hızı, oksijen doygunluk seviyeleri, uyku durumları ve aralıkların yanı sıra cilt sıcaklığı ve strese dayalı ölçümler sunar.

Fitbit, fitness cihazlarını kullanan 187.000 kişi üzerinde yaptığı bir araştırmanın parçası olarak 2.000 denekte Covid-19 virüsünü tespit etti. (Depolanabilir)

zayıf yönler

1. Akıllı bir ekosisteme dönüşmekte yavaş olan Fitbit, sınırlı bir hedef pazarla mücadele ediyor.

Fitbit’in ürünlerini bir fitness cihazından / aktivite takipçisinden tam bir akıllı saate uyarlaması uzun zaman aldı ve rakiplerinin pazar payı kazanmasına izin verdi. Bu rakipler, diğer Apple ürünleriyle Apple Watch uyumluluğu gibi çapraz işlevsellik sunan kendi ekosistemlerini geliştirdiler. Fitbit, akıllı saat pazarına girmeye çalıştı, ancak yalnızca marjinal olarak başarılı oldu.

Fitbit’in satışları 2017’de 25,4 milyon satışla zirve yaptı ve ardından 2019’da 16 milyon satışa düştü. (Statista)

2. Fitbit için daha ucuz rekabet, pazar payının yeniden kazanılmasının daha zor olacağı anlamına gelir.

Giyilebilir cihazlar / fitness takipçileri için pazar, büyük bir ucuz rekabet akışı gördü. Huawei, Xiaomi ve bir dereceye kadar Samsung gibi şirketler, benzer işlevselliğe sahip ürünleri daha düşük fiyatlarla sunuyor.

Fitbit’in pazar payı, dünya çapında sevk edilen tüm birimlerin %3,8’inden %2,6’sına düşerken, Huawei ve boAT gibi daha ucuz markalar aynı dönemde pazar paylarını artırdı. (GSM Arena)

3. Telefon üreticileri, daha fazla işlevselliğe sahip rekabetçi ürünler sunar.

Temel ürünleri olan akıllı telefonlarına bağlanacak şekilde tasarlanan giyilebilir cihazlar yapan akıllı telefon şirketleri, akıllı giyilebilir cihazın normal özelliklerine ek olarak Fitbit’e benzer özelliklere sahip. Fitbit, fitness odaklı bir akıllı telefon geliştirmeyi düşünebilir, ancak bu büyük zorluklar doğuracak ve olası görünmüyor.

Apple, dünya çapında sevk edilen 7,6 milyon adet ile akıllı saat pazarının %55’ini elinde tutuyor. (İstatist)

4. Fitness takipçileri yalnızca bir yenilik olarak görülebilir, bu da sınırlı sürekli değer anlamına gelir.

Kondisyon takibinin ötesinde sınırlı işlevselliğe sahip cihazlar daha kısa bir süre için kullanılır ve bu kullanıcıların tekrar müşteri olma olasılığı daha düşüktür. Gelişmiş özellikler ve bağlantı sunan akıllı cihazlara dönüşebilen cihazlar pazarda daha başarılıdır ve yeni modeller kullanıma sunulduğunda daha fazla müşterinin yükseltme yaptığını görür.

Kullanıcıların üçte biri altı ay içinde fitness takipçilerini kullanmayı bıraktı. (Harvard Business School’da Dijital Girişim)

5. Fitbit’in metrikleri yanlış olduğu için eleştirildi.

Fitbit genellikle gerçek ölçümlerden ziyade tahminlere dayanır. Tahminlerin dahil edilmesi, bir kişinin bir Fitbit cihazına sahip olmasının önemli bir nedeni olabilecek, bir kişinin sağlığına ilişkin kesin bir fikir vermediği için eleştirilmiştir.

Bir rapor, Fitbit cihazlarının kalp atış hızını ortalama antrenmanda dakikada 20 vuruşa kadar yanlış hesaplayabildiğini göstermiştir. (CNBC)

6. Fitbit, birincil uygunluk metriği olarak adımları kullanır.

Aktivite, bir kişinin sağlığını iyileştirmek için bir zorunluluk olarak görülse de, Fitbit adımlara çok fazla önem verir ve vücut kitle indeksi veya kalori alımı gibi önemli ölçümleri dikkate almaz.

Fitbit kullanıcıları dünya çapında yılda 46 milyardan fazla adım atıyor. (DMR)

Fırsatlar

1. Fitbit, markasıyla yenilik ve sinerji geliştirerek sağlık sektörüne güçlü bir ilgi duymuştur.

Fitbit’in makine öğrenimi algoritmalarını, son derece büyük bir veri setini ve hedef sensörlerini bir araya getiren Fitbit, çeşitli rahatsızlıkları hedefleyebilen tıbbi tespit cihazları sunabilmektedir. Bu, Fitbit’in sektöre girişini sağlık ve fitness odaklı sektörlerden sağlık hizmetlerine, erken uyarı yetenekleri ve teşhis yetenekleriyle genişletmesini sağladı. Bu yeni işlev, sağlık çalışanlarının hastanın yaşamsal belirtilerini uzaktan izlemesine olanak tanır.

Fitbit’in elektrokardiyogram (EKG) algoritması, çok bölgeli bir klinik çalışmada atriyal fibrilasyon vakalarının %98,7’sini tespit edebildi. (Fitbit)

2. Stratejik ortaklıklar, Fitbit’e spor ve tıp endüstrilerinde bir pazarlama avantajı sunar.

Ortaklıklar, Fitbit’in daha önce giyilebilir cihazların olmadığı sektörlerde sinerjileri keşfetmesine izin verdi. Bu, daha önce mümkün olmayan ve tıp ve profesyonel spor gibi sektörlere fayda sağlayan bilgilerin elde edilmesini sağlar.

Feinstein Tıbbi Araştırma Enstitüsü ile yapılan bir ortaklık sayesinde, ilk çalışmalar Fitbit tarafından izlenen yaşamsal belirtilerin COVID-19 gibi hastalıkların yaygınlığını %50 doğrulukla gösterebileceğini gösteriyor. (Nextgov)

3. Sağlık ve kurumsal sigorta teşvikleri, Fitbit’i ev alışkanlıklarına bağlar.

Sağlık sigortası şirketleri, sigorta poliçelerini iyileştirmek için Fitbit gibi cihazlar tarafından sağlanan verileri kullanıyor. Logic, bunun, insanların sunulan teşviklerden yararlandığı ve sigorta şirketlerinin önlenebilir hastalıklar nedeniyle daha uzun yaşayan, böylece yaşamları boyunca daha fazla prim ödeyen ve önlenebilir hastalıklar nedeniyle daha az tazminat ödediği bir kazan-kazan senaryosu olduğunu öne sürüyor.

Fiziksel aktivite izleyicilerine dayalı teşvik programlarına abone olan sağlık sigortası poliçe sahipleri, abone olmayanlara göre 13 ila 21 yıl daha uzun yaşıyor. (CBC Radyo-Kanada)

4. Spor giyilebilir cihazlar ve sensörler, profesyonel sporlarda izleme ve izleme için giderek daha önemli hale geliyor.

Profesyonel takım sporları, giyilebilir cihazları performans izlemelerine giderek daha fazla dahil ediyor ve oyunun farklı yönlerine sensörler dahil ediyor. Örneğin, Sportable, yörünge, çarpma kuvvetleri ve diğer önemli istatistikler hakkında veri toplamak için ilk akıllı ragbi topunu geliştirmek için Gilbert ile ortaklık kurdu.

Profesyonel sporlardaki mikroişlemciler saniyede 1000 veri noktasını işler. (Yarım)

5. Fitbit, ürünleri için uyumlu uygulamalar üretmeye üçüncü taraf geliştiricileri çekmek için daha fazlasını yapabilir.

Fitbit platformunda oluşturulan ve ölçülen ölçümler, çeşitli sonuçlar için bu ölçümlerden yararlanan yazılımlar oluşturmak için üçüncü taraf uygulama geliştiricilerin kullanımına açıktır. Bu, kullanıcıların cihazlarına indirmeleri için belirli spor uygulamaları geliştirme potansiyeline sahiptir. Bunun bir örneği, bir sörfçünün bir dalgayı yakaladığında tespit etmek ve o sörfçünün her dalgada tam olarak ne yaptığını ölçmek için ivmeölçerler olabilir.

Fitness uygulamaları segmentinin %32 büyüyerek 3,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. (Kulüp endüstrisi)

6. Fitbit, giyilebilir çok yönlülüğünüzü daha fazla ve çeşitlendirilmiş sensörlerle zenginleştirebilir.

Giderek daha fazla sensör ve değişken, özellikle neredeyse sabit İnternet erişimi ile birleştirildiğinde giyilebilir teknoloji ile uygulanabilir hale geliyor. Bu, Fitbit gibi bir şirketin biyometrik analiz için özel giyilebilir ürünler geliştirmesi için bir fırsatlar dünyası açar. Fitbit kısa süre önce uyku apnesi gibi durumları teşhis edebilen bir kan oksijen doygunluk sensörünü piyasaya sürdü.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 milyon insan uyku apnesinden muzdarip. (mobi sağlık haberleri)

tehditler

1. Tüm dünyada sağlık ve fitness teknolojisinde rekabet artıyor.

Fitbit pazarı, yeni teknolojiler, yetenekler ve pazara yeni girenlerden gelen sürekli baskıyı yaşıyor. Mevcut müşterileri olan mevcut markalar, temel ürünlerini tamamlayan ve Fitbit’in yetkinlikleriyle rekabet eden cihazlar satarak pazar payını emmektedir.

Apple ve Samsung, sırasıyla 7,6 milyon cihaz ve 1,9 milyon cihaz sevkıyatı ile dünya çapında cihaz sevkiyatlarına öncülük ediyor. (İstatist)

2. Yerleşik spor markalarının güvenilirliği daha fazladır.

Yerleşik spor odaklı ürün ve hizmetlere sahip markalar, pazarda daha fazla güvenilirlik sunar. Fitbit, Adidas ile yaptığı ortaklıklarla buna karşı koyabilse de, mevcut pazar varlığı ve kullanıcı tabanı nedeniyle markaların pazara girmesi ve Fitbit ile rekabet etmesi daha kolay olabilir. Bir örnek, Garmin’in mevcut GPS müşteri tabanının, GPS fitness takipçileri için mükemmel bir hedef pazar olmasıdır.

Garmin’in satışları %37 artarak teknoloji devine akıllı saat pazarının %8’ini verdi. (Depolanabilir)

3. Google birleşmesiyle ilgili gizlilik endişeleri, kullanıcılar ve antitröst düzenleyicileri arasında soru işaretleri yaratıyor.

Google’ın Fitbit’i satın alması, yasa koyucular ve antitröst kuruluşları için bir gizlilik sorunu oluşturmaktadır. Fitbit, geniş kullanıcı tabanının sağlık verilerini şirket içindeki sunucularda tutar; bu, Google’ın bu bilgilere erişimi olduğu anlamına gelir. Endişe, Google’ın bu verilerle tam olarak ne yapacağıdır. Google, bu bilgileri, kullanıcı sağlığı ve fitness istatistiklerine dayalı reklamları hedeflemek için kullanabilir.

Google, veri ihlali faaliyetleri nedeniyle 2019 yılında 230 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. (Kablolama)

4. Teknoloji sürekli değişiyor ve Fitbit’in de buna ayak uydurması gerekecek.

Markalar kendi alanlarında uzmanlaşıyor ve ürün hatlarını geliştiriyor. Giyilebilir fitness alanında önemli bir rakip olan Garmin, ürünlerini sürekli olarak geliştirip iyileştirdi, en son teknolojiyi getirdi ve belirli sporlara özel cihazlar geliştirdi.

Giyilebilir teknolojilere yapılan küresel yatırım 2015’te 218 milyon dolardan 2022’de 6,3 milyar dolara yükseldi. (The SMS Group)

5. Google’da devam etmek, Google’ın kurumsal ortamı ve veri politikaları için zorlayıcı olabilir.

Pazar, Fitbit markasının Google mülkiyeti altında devam etmesi konusunda daha fazla endişe yarattı. Google’ın Fitbit’ten gelen güzellikleri kaldırma ve bunları Google’ın kendi giyilebilir ürünlerine koyma potansiyeline sahip olduğu tahmin ediliyor. Diğer endişeler, Google’ın hedefli reklamcılıkta kullanılmak üzere yıllar içinde toplanan Fitbit verilerini emebileceğidir.

Fitbit’in hisse fiyatı, Google ile birleşmenin duyurulmasından sonraki aylarda %18 düştü. (Barronlar)

Fitbit, giyilebilir sağlık izleme cihazlarında bir pazar segmenti tanımladı. Sağlıklı bir pazar payını korumayı, bir endüstrinin yönünü belirlemeyi ve adını sektörüyle eş anlamlı olarak sağlamlaştırmayı başardı. Google’ın bir parçası olmak, Google onu canlı tutmaya karar verirse, Fitbit’in pazardaki konumunu korumasına yardımcı olacaktır.