En İyi 10 Ücretsiz Bloglama Platformu 2022

Bir bütçeyle kendi blogunuzu başlatmak için en iyi ücretsiz blog platformunu mu arıyorsunuz?

2021’de, hedefleriniz ne olursa olsun, blog başlatmak için birçok harika ücretsiz yer var. Kendi platformunuzu oluşturmak istiyorsanız WordPress kullanabilirsiniz. Kendi abone topluluğunuzu oluşturmak için Substack veya Ghost isteyebilirsiniz. Yerleşik bir kitleye erişmek veya diğer birçok seçenek arasından seçim yapmak için Medium’u da kullanabilirsiniz.

Hedefleriniz ne olursa olsun, ihtiyaçlarınız için harika bir ücretsiz bloglama çözümü var.

Toplamda 10 farklı platformu ele alacağız. En popüler blog yöntemiyle başlayalım.

1. WordPress.org (kendi kendine barındırılan WordPress)

WordPress.org

Rakamlarla, WordPress, genel olarak blog veya herhangi bir web sitesi türü için açık ara en popüler yoldur. Tüm web sitelerinin %40’ından fazlası WordPress kullanıyor ve ayrıca BuiltWith’in en iyi milyon site dizinindeki blogların %96’sından fazlası ile çalışıyor.

WordPress, daha sonra eksiksiz bir web sitesi oluşturma çözümüne dönüşmeden önce, yalnızca bir blog platformu olarak başladı. Bir blog platformu olarak hala harika olsa da, bu, gelecekte kendi çevrimiçi kurslarınızı başlatmak veya bir ürün mağazası eklemek gibi blogunuza özellikler ekleme ve genişletme esnekliğine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bunu başarmak için on binlerce tema (bunlar blogunuzun düzenini kontrol eder) ve eklentileri (bunlar blogunuza yeni işlevler ekler) kullanabilirsiniz; bu uzantıların çoğu ücretsizdir.

WordPress yazılımının kendisi %100 ücretsiz olsa da, WordPress yazılımını çalıştırmak için barındırmaya ihtiyacınız olacağını ve bunun size maliyeti olabileceğini unutmamak önemlidir.

Sen edebilir bir hobi blog için çok çalışmak olacağını barındırma ücretsiz WordPress bulabilirsiniz. Ancak ciddi bir blog için, yeni başladığınızda ayda 5 ABD doları kadar düşük bir maliyeti olan ücretli bir barındırma hizmetine yatırım yapmanızı öneririm. En ucuz WordPress barındırma sağlayıcıları için seçimlerimize göz atabilirsiniz.

WordPress.org’un Avantajları (kendi kendine barındırılan WordPress)

 • Kendi kendine barındırılan WordPress, size herhangi bir blog platformunda en fazla esnekliği sağlar.
 • Temaları kullanarak blogunuzun nasıl göründüğünü kolayca kontrol edebilir ve eklentileri kullanarak yeni özellikler ekleyebilirsiniz.
 • Blogunuz üzerinde %100 sahiplik ve kontrole sahipsiniz, diğer birçok ücretsiz blog platformunda durum böyle değil.
 • Temel varsayılan düzenleyici veya sayfa oluşturucu eklentileri aracılığıyla görsel sürükle ve bırak düzenleyiciler dahil olmak üzere çeşitli farklı içerik düzenleyicileri arasından seçim yapabilirsiniz.

WordPress.org’un Dezavantajları (kendi kendine barındırılan WordPress)

 • WordPress yazılımı ücretsiz olsa da, ciddi blogcular ücretli barındırmaya yatırım yapmak isteyeceklerdir, bu da bunun mutlaka %100 ücretsiz bir çözüm olmadığı anlamına gelir.
 • Barındırma satın almanız ve WordPress yazılımı yüklemeniz gerektiğinden, yalnızca bir hesaba kaydolmanız ve yazmaya başlamanız gereken diğer bazı ücretsiz blog platformlarından daha karmaşıktır.

Kendi kendine barındırılan WordPress’e nasıl başlanır?

Kendi kendine barındırılan WordPress kullanarak bir blog oluşturmaya başlamak için şunlara ihtiyacınız olacak:

 • Web barındırma ve bir alan adı satın alın.
 • WordPress yazılımını yükleyin.
 • Yazmaya başlar.

Her şeyi ayrıntılı olarak görmek için, kendi kendine barındırılan WordPress ile bir blogun nasıl başlatılacağına ilişkin eksiksiz kılavuzumuza göz atın.

2 orta

Orta

Medium, blog platformu ve yayıncının ilginç bir karışımıdır. Bir yazar olarak, diğer herhangi bir blog platformu gibi kaydolabilir ve yayın yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak Medium’da yayınladığınız için içeriğinizi bir dergide görünmek gibi Medium okuyucularına sunma fırsatınız da var.

Ancak dezavantajı, Orta platformda takılıp kalmanızdır. Dolayısıyla kısa vadede bu entegre kitleye ulaşmakta fayda var. Ancak uzun vadede, özellikle amacınız blogunuzdan para kazanmaksa, WordPress gibi bir şey kullanarak kendi platformunuzu oluşturmak daha faydalı olabilir.

Öte yandan, parayı umursamıyorsanız ve sadece yazınızın insanların gözü önünde olmasını istiyorsanız, Medium harika bir seçenek olabilir.

Medium’un Avantajları

 • Medium içerik düzenleyicisi kullanmak bir zevktir ve içerik oluşturmayı gerçekten keyifli hale getirir.
 • Medium, içeriğinizi sunmayı seçerse bir kitleye erişmenizi sağlayan yerleşik bir okuyucu topluluğuna sahiptir.
 • Orta Ortak Programı aracılığıyla ( muhtemelen çok olmasa da ) para kazanabilirsiniz Kendi platformunuzu oluşturmak, ciddi para kazandıran bloglar için muhtemelen daha iyi bir seçenektir, ancak Medium, yan işler veya bira türü karlar için iyi olabilir.

Medium’un Dezavantajları

 • Blog düzeniniz üzerinde tam kontrole sahip değilsiniz ve WordPress’te olduğu gibi kendi özel özelliklerinizi ekleyemezsiniz. Medium platformunu “olduğu gibi” kullanmaya çok kararlıdır.
 • Aylık 5 ABD Doları veya yıllık 50 ABD Doları tutarındaki kendi özel alan adınızı kullanmak için Medium üyesi olmanız gerekir.

Medium’a nasıl başlanır?

Başlamak için tek yapmanız gereken bir Medium hesabına kaydolmak ve yazmaya başlamak.

3. WordPress.com

WordPress.com

WordPress.com, yukarıda önerilen WordPress.org yazılımının özel bir uygulamasıdır. WordPress.org/self-hosted WordPress kar amacı gütmeyen bir açık kaynak şirketi iken, WordPress.com, WordPress açık kaynaklı yazılımına dayanan Automattic adlı bir şirketin kar amacı gütmeyen bir şirketidir.

WordPress.com, WordPress kullanarak temel bir blog oluşturmayı çok daha kolaylaştırır, ancak bu basitliğin telafisi, kendi kendine barındırılan WordPress yazılımının esnekliğinin çoğunu kaybetmenizdir (WordPress.com’un ücretli planlarından biri için ödeme yapmazsanız). daha pahalı).

WordPress.com, blogunuz.wordpress.com gibi wordpress.com’un bir alt alanını kullanarak ücretsiz bir blog oluşturmanıza olanak tanır. Kendi özel alan adınızı kullanmak ve/veya daha fazla özelliğin kilidini açmak için WordPress.com’dan ücretli bir plana yükseltmeniz gerekir.

WordPress.com’un Avantajları

 • WordPress.com, ayrı bir barındırma satın alma ihtiyacını ortadan kaldırarak (kendi kendine barındırılan WordPress’te ihtiyacınız olduğu gibi), temel bir blog oluşturmayı çok daha kolay hale getirir. Tek yapmanız gereken bir hesap için kaydolmak.
 • Ücretsiz planda bile WordPress.com, diğer birçok ücretsiz blog platformundan daha fazla özelliğe sahiptir.

WordPress.com’un Dezavantajları

 • WordPress.com’un ücretsiz sürümü, kendi kendine barındırılan WordPress’ten çok daha sınırlıdır çünkü yıllık 300 ABD doları tutarındaki iş planı için ödeme yapmazsanız kendi WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi yükleyemezsiniz.
 • Ücretli bir plana yükseltmediğiniz sürece kendi özel alan adınızı kullanamazsınız.
 • Ücretsiz plan, WordPress.com’dan gelen reklamları içerir.

WordPress.com’u kullanmaya nasıl başlanır?

WordPress.com ile ücretsiz bir blog oluşturmak için tek yapmanız gereken bir hesaba kaydolmak, sınırlı bir seçimden blog temanızı seçmek ve yazmaya başlamak.

4. Alt yığın

alt yığın

Substack, özellikle Glenn Greenwald ve Matt Taibbi gibi solo kariyer yapmak isteyen ünlü gazeteciler arasında popülaritesi hızla artan yeni bir platformdur.

Substack, kendisini bir e-posta bülteni oluşturmak için bir platform olarak adlandırıyor, ancak bu gerçekten yalnızca yerleşik e-posta işlevine sahip bir blog platformu. İçerik yayınladığınızda, sitenizde geleneksel bir blog gibi görünür, ancak aynı zamanda tüm e-posta abonelerinize de gönderilir.

Substack ile ilgili benzersiz şeylerden biri, yerleşik özelliklerle yaptığı ücretli yinelenen abonelikler oluşturmaya odaklanmasıdır (böylece ödemeleri kabul etmeye başlamak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur). Tüm içeriğinizi ücretsiz yapabilir, blogunuzu %100 ücretli hale getirebilir veya ücretsiz ve premium içerik sunduğunuz bir kombinasyon yapabilirsiniz.

Alt yığın, yazılarınızın bir kısmına veya tamamına erişim için ücret almaya başlayana kadar %100 ücretsizdir. Yani ücret ödemeden istediğiniz kadar ücretsiz içerik yayınlayabilirsiniz. Premium içerik yayınlamaya başladığınızda, Substack topladığınız paranın %10’unu alacaktır, ancak bunun ötesinde bir ücret yoktur.

Alt yığın avantajları

 • Alt yığın, işleri son derece basit hale getirir – tek yapmanız gereken içerik yazmaktır.
 • Benzersiz ziyaretçiler yerine bir abone topluluğu oluşturmak için yerleşik e-posta listesi özelliklerine sahip olursunuz.
 • Substack, içerik için ücretlendirmeyi çok kolaylaştırır (yine de Substack’e %10 pay vermeniz gerekeceğini unutmayın).

Alt Yığının Dezavantajları

 • Özellik ekleyemezsiniz ve düzen üzerinde fazla kontrolünüz yoktur – Alt yığın, kelimenin tam anlamıyla yalnızca içerik göndermek içindir.
 • Kendi özel alan adınızı (alt yığın alt alan adı yerine) kullanma yeteneğinin kilidini açmak için bir kerelik 50 ABD Doları tutarında bir ücret ödemeniz gerekir.

Substack’e nasıl başlanır?

Kendi alt yığınınızı oluşturmak için tek yapmanız gereken ücretsiz bir hesaba kaydolmak ve yazmaya başlamak. Unutmayın, yalnızca ücretli aboneleri kabul etmeye başladığınızda ücretlendirileceksiniz. Ve o zaman bile, kazandığınız gerçek paranın yalnızca bir yüzdesini ödersiniz (belirli bir ücret yoktur).

5. Hayalet

Hayalet

Ghost, bir blog oluşturmak için kendi web sunucunuza yükleyebileceğiniz ücretsiz açık kaynaklı yazılım olması bakımından WordPress’e benzer. Ancak, WordPress’in aksine Ghost, %100 blog / gönderi odaklıdır.

Ghost ayrıca, blogunuzun etrafında bir üye topluluğu oluşturmanıza ve hatta blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız erişim için ücret almanıza yardımcı olacak yerleşik özellikler içerir. Bu anlamda Substack’e benziyor, ancak Ghost yazılımını kendi sunucunuzda barındırdığınız için daha fazla kontrole sahipsiniz.

Hayalet Avantajları

 • Ghost ücretsiz ve açık kaynak kodludur.
 • Kendi kendine barındırılıyor ve size diğer birçok blog platformundan daha fazla kontrol sağlıyor.
 • Ghost, yerleşik üyelik ve para kazanma özellikleri içerir.

Ghost’un Dezavantajları

 • Ghost’u yüklemek biraz daha zordur çünkü kendi barındırma hizmetinize ihtiyacınız vardır (Ghost’un barındırma hizmeti için ödeme yapmaya istekli değilseniz).
 • Ghost’u kullanmak, kendi kendine barındırılan bir araç olduğu için genellikle biraz daha karmaşıktır.
 • Ghost yazılımı WordPress gibi ücretsiz olsa da, çoğu ciddi blogcu ücretli barındırmaya yatırım yapmak isteyecektir, bu da bunun mutlaka %100 ücretsiz bir çözüm olmadığı anlamına gelir.

Ghost’a nasıl başlanır?

Ghost’u ücretsiz kullanmak için Ghost yazılımını indirebilir ve kendi web sunucunuza kurabilirsiniz. Bütçede hobi blogları için ücretsiz web barındırma bulabilirsiniz. Bununla birlikte, ciddi bloglama için, size ayda 5 dolara kadar mal olabilecek ücretli barındırmaya yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

6. Wix

Wix

Wix, özel bir blog platformundan ziyade eksiksiz bir web sitesi oluşturma platformudur. Bununla birlikte, blog oluşturma işlevselliğini içerir, bu nedenle, gerekirse bu web sitesi oluşturma araçlarına erişmenin ek avantajıyla blog yazmak için kolayca kullanabilirsiniz.

Çoğu kişi muhtemelen Wix’i ücretli planları için tanıyordur, ancak her sayfada zorunlu Wix reklamları ve bir Wix alt etki alanı kullanmanız gibi bazı önemli sınırlamalar olmasına rağmen, temel bloglar için çalışan ücretsiz bir plan sunar.

Kendi özel alan adınızı kullanmak için aylık 4,50 ABD doları Connect Domain planına ihtiyacınız olacak ve reklamları kaldırmak için en az ayda 8,50 ABD doları Combo planına ihtiyacınız olacak.

Wix’in Avantajları

 • Wix, görsel bir sürükle ve bırak düzenleyicisi kullanarak sitenizi / blogunuzu tasarlamanıza olanak tanır.
 • Tam web sitesi oluşturma işlevselliğini içerir ve size diğer birçok blog platformundan daha fazla esneklik sağlar.

Wix’in Dezavantajları

 • Wix’in ücretsiz planı, her sayfada Wix reklamları gösterir.
 • Ödeme yapmadığınız sürece özel alan adınızı kullanamazsınız.
 • Wix blog düzenleyicisi, özel ücretsiz blog oluşturma platformları kadar iyi değildir.

Wix’i kullanmaya nasıl başlanır?

Wix’i kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken bir hesaba kaydolmak ve sitenizin temel tasarımı olarak işlev görecek şablonlardan birini seçmek.

7. Weebly

Weebly

Weebly, Wix’e benzer bir başka kapsamlı web sitesi oluşturucusudur ve bloglama özellikleri de içerir ve bu da onu ücretsiz bir blog sitesi için uygun bir seçim haline getirir.

Wix ile hemen hemen aynı artıları ve eksileri paylaşıyor, bu nedenle ikisi arasındaki seçiminiz arayüz ve şablonlara gelmelidir.

Yani, size eksiksiz bir web sitesi oluşturucuya sahip olma avantajını sağlar, ancak ücretsiz planda zorunlu Weebly reklamları vardır ve kendi alan adınızı kullanamazsınız. Özel bir alan adı kullanmak için aylık 5 ABD doları Bağlantı planına ihtiyacınız olacak ve reklamları kaldırmak için aylık 12 ABD doları Pro planına ihtiyacınız olacak.

Weebly’nin Avantajları

 • Weebly, sitenizi / blogunuzu, sürükle ve bırak kontrolüne sahip basit bir görsel düzenleyici kullanarak tasarlamanıza olanak tanır.
 • Tam web sitesi oluşturma işlevselliğini içerir ve size Substack veya Medium gibi platformlardan daha fazla esneklik sağlar.

Weebly’nin dezavantajları

 • Weebly’nin ücretsiz planı, her sayfada Weebly markasını gösterir.
 • Ücretli bir plana yükseltmediğiniz sürece özel alan adınızı kullanamazsınız.

Weebly’ye nasıl başlanır?

Weebly ile blog yazmak için tek yapmanız gereken ücretsiz bir hesaba kaydolmak ve bir şablon seçmek.

8. Jekyll

Jekyll

Jekyll, en azından biraz geliştirme bilgisi olan daha teknik kullanıcılar için harika bir blog platformudur. Eğer teknik bir kullanıcı değilseniz kesinlikle farklı bir platform seçmek isteyeceksiniz. Ancak basit blog yazmak isteyen bir geliştiriciyseniz, Jekyll harika bir ücretsiz çözüm olabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, Jekyll size metin / multimedya içeriğini kategoriler, sayfalar, gönderiler ve daha fazlasıyla eksiksiz bir bloga dönüştürmek için veritabanı içermeyen bir yol sunar.

Birkaç komut kullanarak komut satırından bir blog oluşturabilir ve ardından GitHub Pages gibi bir şey kullanarak ücretsiz olarak barındırabilirsiniz.

Jekyll’in Avantajları

 • Jekyll bir veritabanı gerektirmez, bu da blogunuzun çok hafif olduğu anlamına gelir ve onu kolayca hareket ettirebilir ve GitHub sayfaları, DigitalOcean’ın ücretsiz statik site barındırması vb. dahil olmak üzere ücretsiz çözümlerde barındırabilirsiniz.
 • Jekyll, kendi özel tasarımınızı oluşturmayı gerçekten kolaylaştıran basit bir şablon sistemine sahiptir. Veya önceden hazırlanmış bir Jekyll teması kullanabilirsiniz.

Jekyll’in dezavantajları

 • Jekyll, teknik bilgisi olmayan kişiler için iyi bir seçim değildir çünkü biraz geliştirme bilgisi gerektirir. Bu, yalnızca web sitesi oluşturmanın en azından teknik temellerini anlayan geliştiriciler veya diğer ileri düzey kullanıcılar içindir.

Jekyll’a nasıl başlanır?

Jekyll ile blog yazmak için Jekyll hızlı başlangıç ​​belgelerine bakın.

9. Tumblr

Tumblr

Tumblr ücretsiz bir mikroblog platformudur; bu, kısa biçimli içerik ve görsel medya için harika olduğu anlamına gelir, ancak uzun blog gönderileri göndermek istiyorsanız çok fazla değil. Tumblr’ı bir Facebook durum güncellemesi ile tam bir blog yazısı arasında bir şey olarak düşünün.

Amacınız bu tür kısa biçimli içerik yayınlamaksa, içeriğinize diğer Tumblr kullanıcıları tarafından görülme şansı veren yerleşik sosyal topluluğu nedeniyle bunu başarmak için en iyi ücretsiz blog platformlarından biridir. gönderilerinizden birini paylaşın / alıntı yapın.

2019’dan beri Tumblr’ın WordPress.com’un arkasındaki şirket olan Automattic’e ait olduğunu unutmayın. Ancak, ikisi bağımsız blog platformları olmaya devam ediyor.

Tumblr’ın Avantajları

 • Tumblr’ın kullanımı çok kolaydır ve tamamen teknik değildir.
 • Görünürlük kazanmanıza yardımcı olan yerleşik bir topluluk var.
 • Özel bir alan adını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Tumblr’ın Dezavantajları

 • Tumblr, uzun biçimli içerik için iyi bir seçim değildir.
 • Temel stil seçeneklerinin ötesinde fazla kontrolünüz yok.

Tumblr’a nasıl başlanır?

Başlamak için tek yapmanız gereken ücretsiz bir Tumblr hesabına kaydolmak ve gönderi yayınlamaya başlamak.

10. Blogcu

Blogger

Blogger, duymuş olabileceğiniz popüler bir arama motorunun yapımcıları olan Google’ın ücretsiz bir blog platformudur.

.blogspot.com alt alan adını (örneğin, blogunuz.blogspot.com) kullanarak kolayca ücretsiz bir blog oluşturabilir veya kendi alan adınız için ödeme yapabilir ve bunu Blogger ile ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, zaman zaman biraz eskimiş gibi görünse ve diğer blog platformlarının daha modern özelliklere ve arayüzlere sahip olmasına rağmen, temel bloglama için sağlam bir seçenek olabilir.

Blogger’ın Avantajları

 • Blogger, bir blog platformunda ihtiyacınız olan tüm temel işlevleri içerir.
 • Google’dan geldiği için Blogger, Google AdSense reklamlarıyla blogunuzdan para kazanmanızı kolaylaştırır.
 • Aynı nedenle, ücretsiz web analizini Google Analytics ile entegre etmek kolaydır.

Blogger’ın Dezavantajları

 • Blogger, Google’dan pek fazla ilgi görmüyor gibi görünüyor, bu nedenle çok fazla iyileştirme yok ve biraz eskimiş gibi görünüyor. Temel olarak gördüğünüz şey, elde ettiğiniz şeydir ve muhtemelen herhangi bir değişiklik beklememelisiniz. Örneğin, WordPress kısa süre önce yeni bir içerik düzenleyiciye sahipken, Blogger hala on yıldır sahip olduğu düzenleyicinin hemen hemen aynısını kullanıyor.

Blogger’a nasıl başlanır?

Başlamak için tek yapmanız gereken bir blog oluşturmak; mevcut Google hesabınızı kullanabilirsiniz, böylece yeni bir şey almak için kaydolmanız bile gerekmez.

Blogunuz nereden başlamalı?

Bu ücretsiz blog platformlarının hepsinin artıları ve eksileri var, bu da tek bir kazanan önermeyi zorlaştırıyor. Bunun yerine, ihtiyaçlarınız için en iyi ücretsiz blog aracını seçmekle ilgilidir.

Amacınız kendi blog markanızı oluşturmaksa, WordPress’ten daha iyi bir seçenek yoktur. Ve bir bütçeyle WordPress’in tüm gücüne erişmek için, kendi kendine barındırılan WordPress en iyi seçeneğinizdir. Başlamak için bir WordPress blogunun nasıl başlatılacağına ilişkin kılavuzumuza göz atın.

Uzun biçimli içerik yayınlıyorsanız ve WordPress’in esnekliğine ihtiyacınız yoksa, para kazanılan bir topluluk oluşturmak istiyorsanız Substack (veya Ghost) harika bir seçenekken, mevcut bir kitleye ulaşmak istiyorsanız Medium iyi bir seçenektir. .

Diğerlerinin hepsinin artıları ve eksileri var, ancak bu seçeneklerin aramaya başlamak için en iyi yer olduğunu söyleyebilirim.

İhtiyaçlarınız için en iyi ücretsiz blog platformunu nasıl seçeceğiniz konusunda hala sorularınız mı var? Yorum bölümünde sorun!Kategoriler: