En İyi 6 WordPress Çeviri Eklentisi 2022

İngilizce hala çevrimiçi olarak en yaygın yazı dili olmasına rağmen, içeriğinizi diğer dillere çevirerek milyonlarca uluslararası İnternet kullanıcısına ulaşabilirsiniz.

WordPress çeviri eklentileri, birden çok dilde içerik yayınlamanın uygun maliyetli bir yoludur ve birçok harika ücretsiz ve premium çeviri çözümü mevcuttur.

Bu yazımda sizlerle piyasadaki en iyi WordPress çeviri eklentilerini paylaşmak istiyorum.

1. Weglot

Weglot çeviri hizmeti

Weglot, WordPress, Shopify, Squarespace, Magento ve diğer birçok platformla entegre olan bir çevrimiçi çeviri hizmetidir. Şirketin Microsoft, Sennheiser ve Polaroid gibi müşterileri var.

2016 yılında Fransa’da başlatılan Weglot, birinci sınıf bir çeviri hizmetidir. Weglot için ücretsiz bir plan mevcut olsa da, ayda 2000 çevrilmiş kelime ve 2000 çevrilmiş sayfa görünümü ile sınırlı olduğundan, bu planı hizmeti test etmek için kullanmak gerçekten pratiktir.

Weglot, içeriğinizi otomatik olarak 100’den fazla dile çevirebilir. Şirket, çeviriler oluşturmak için Microsoft, DeepL, Google ve Yandex’i kullanıyor.

Çevirilerini Weglot.com’da göreceksiniz. Siz ve ekibiniz buradan makine çevirilerinde manuel olarak değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca ek bir ücret karşılığında profesyonel bir çeviri talep edebilirsiniz.

Çeviriler sayfası

Web sitesi ziyaretçileri, orijinal ve çevrilmiş sayfaları arasında kolayca geçiş yapabilir. Ayrıca tarayıcınızın dil ayarlarına göre ziyaretçileri doğru dile yönlendirebilirsiniz.

Weglot, çok dilli SEO’yu destekler; bu, sayfa meta verilerinin, menü bağlantılarının, başlıkların ve diğer tasarım öğelerinin de çevrildiği anlamına gelir. Çevrilen tüm sayfalar arama motorları tarafından indekslenecektir.

Web sitesinde çevrilmiş sayfa

Weglot WordPress Eklentisi, Weglot’u WordPress web sitenize entegre etmenize yardımcı olur.

Ana ayarlar sayfasında Weglot API anahtarınızı girmeniz, içeriğinizin yayınlanacağı dili ayarlamanız ve çevirmek istediğiniz dilleri seçmeniz gerekiyor.

Çevrilmiş gönderilerin ve sayfaların URL’lerini yapılandırma seçeneği bulacaksınız, ancak çeviriler yine de ana hesabınızdan görüntülenmelidir.

Ana ayarlar sayfası, dil düğmesi düzenini değiştirmenize olanak tanır. URL’leri çeviriden hariç tutma, e-postaları çevirme ve kullanıcıların web sitenizi kendi dillerinde aramasına izin verme seçenekleri de vardır.

Weglot düğme düzeni seçenekleri

Weglot kullanmanın maliyeti, çevirmek istediğiniz kelime sayısına ve desteğe ihtiyaç duyduğunuz dil sayısına bağlıdır.

Weglot’un ilk prim planı ayda 9,90 € veya yılda 99 € karşılığında satılmaktadır. Bu plan, 10.000 kelimeyi başka bir dile çevirmenizi sağlar. İş planının maliyeti aylık 19,90 € veya yıllık 190 €’dur. Bu plan 50.000 kelimeyi ve üç tercüme dili desteklemektedir.

Profesyonel plan, 200.000 çevrilmiş kelimeye izin verir ve beş çevrilmiş dili destekler. Aylık 49 € veya yıllık 490 € karşılığında satılmaktadır.

Ve gelişmiş plan, aylık 199 € veya yıllık 1.990 € perakende satış fiyatıyla çevrilmiş 1.000.000 kelime ve çevrilmiş 10 dili içerir.

Bunun için bütçeniz varsa, Weglot bugün piyasadaki en iyi çeviri hizmetlerinden biridir.

2. WPML

WPML

Genellikle WPML olarak kısaltılan çok dilli WordPress eklentisi, WordPress için en eski çeviri çözümlerinden biridir. Geliştiricilere göre, WPML neredeyse 1 milyon web sitesinde aktif, bu WordPress eklentisinin ücretsiz olarak mevcut olmadığı düşünüldüğünde etkileyici bir istatistik.

WPML, 40’tan fazla dili destekler ve kendi dil çeşitlerinizi eklemenize olanak tanır. Çevrilmiş içerik, alt dizinler veya alt alanlar kullanılarak aynı etki alanında veya tek bir etki alanında yayınlanabilir.

Makine çevirisi WPML’yi desteklerken, eklenti size her şeyi kendiniz çevirmeniz için araçlar sağlamasıyla bilinir. Her çeviriyi yazılarınıza ve sayfalarınıza eklemeniz yeterlidir. Ancak, çeviri hizmetleri doğrudan WPML’ye entegre edilebilir.

WPML’nin çok dilli SEO özellikleri de harika. Eklenti, çevrilen URL’ler üzerinde tam kontrol sağlar ve sayfa eklentisinin meta, konu ve bilgilerini çevirmenize olanak tanır. Ayrıca web sitesi ziyaretçilerinin tarayıcı dilini de algılayabilir.

WPML'de İngilizce'den İtalyanca'ya çeviri

WPML için kullanılabilen üç lisans vardır.

Çok Dilde Blog lisansı yıllık 29 ABD Doları, Çok Dilde CMS lisansı yıllık 79 ABD Doları ve Çok Dilde Ajans lisansı yıllık 159 ABD Doları tutarındadır. Bu lisanslar sonraki yıllarda sırasıyla 21 ABD Doları, 59 ABD Doları ve 119 ABD Doları karşılığında yenilenebilir.

Uygun fiyatlı Çok Dilde Blog lisansı tek bir web sitesi için tasarlanmıştır ve gönderileri, sayfaları, özel gönderi türlerini, etiketleri, kategorileri, özel sınıflandırmaları ve menüleri çevirmenize olanak tanır.

WMPL çevrilmiş mağaza sayfası

79 dolarlık çok dilli CMS lisansı, üç web sitesinin kullanımını artırır ve sayfa oluşturucular, özel alanlar, e-ticaret eklentileri, çeviri widget’ları ve metni temalara ve eklentilere çevirme yeteneği için destek ekler.

159$’lık çok dilli ajans lisansına yükselterek web sitesi kullanım kısıtlamasını tamamen kaldırabilirsiniz.

Temaların ve eklentilerin yerelleştirilmesi

WPML’nin neden bu kadar popüler olduğunu görmek kolaydır. WordPress eklentisi makul fiyatlıdır, e-ticaret web siteleri için harika bir desteğe sahiptir ve arama motorları için her sayfada ince ayar yapmanıza olanak tanır.

İçerik manuel olarak çevrilebilir, ancak ihtiyacı olanlar için makine çevirisi mevcuttur. Hem CMS hem de ajans lisansları, web sitelerinizdeki herhangi bir dil çifti arasında 2000 kelimeye kadar makine çevirisi sağlar.

2000’den fazla kelimenin makine çevirisi makul fiyatlı. WMPL, 5.000 kelime için 2 $, 15.000 kelime için 7 $, 50.000 kelime için 15 $, 100.000 kelime için 17 $ ve 500.000 kelime için 72 $ ücret almaktadır.

3. Polylang

çok dilli

Polylang, çok dilli bir web sitesi oluşturmanıza izin veren bir WordPress çeviri eklentisidir.

Polylang, gönderileri, sayfaları, kategorileri, etiketleri, özel gönderi türlerini, sınıflandırmaları, menüleri ve widget’ları çevirmenize olanak tanır. Çevrilmiş içerik ayrı alt dizinlere, alt alanlara veya etki alanlarına yerleştirilebilir.

Eklentinin kullanımı kolaydır. Yapmanız gereken ilk şey, birini varsayılan olarak belirtmeniz gereken birkaç dil eklemek.

Düzinelerce dil mevcuttur. Ad, dil kodu ve bayrak gibi bilgiler her dil için önceden girilir; ancak isterseniz bu değerleri değiştirebilirsiniz.

WordPress sitenize eklediğiniz tüm dil paketleri de otomatik olarak indirilir ve güncellenir.

Yeni bir dil ekle

Dize çevirileri sayfası, eklediğiniz dillerin her biri için web sitenizin adı ve sloganı gibi önemli dize çevirileri eklemenize olanak tanır.

Web sitenizdeki herhangi bir gönderi veya sayfanın varsayılan dilini değiştirebilir ve ardından diğer diller için çeviriler ekleyebilirsiniz. Kısa çeviriler eklenebilir veya + sembolüne tıklayıp belirli bir dil için tamamen yeni bir sayfa ekleyebilirsiniz.

Çevirileri yayınlayın

Polylang Pro, tek bir web sitesi lisansı için 99 €’dan ve üç web sitesi lisansı için 198 €’dan satın alınabilir.

Güncelleme, çevirileri aynı URL’ye koymanıza ve URL sümüklü böceklerini çevirmenize olanak tanır. Diğer özellikler arasında gönderileri birden çok dilde yansıtma, dilleri etkinleştirme ve devre dışı bırakma ve Advanced Custom Fields Pro ve The Events Calendar gibi üçüncü taraf eklentileri için destek yer alır.

Başka bir eklenti, WooCommerce için Polylang, Polylang Pro ile aynı fiyata mevcuttur. WooCommerce mağazanızın tüm yönlerini çevirmenize yardımcı olur.

Hem Polylang Pro hem de WooCommerce için Polylang, 139 €’dan başlayan Polylang İş Paketine dahildir.

Polylang yapılandırma sayfası

500.000’den fazla etkin yükleme ile Polylang, WordPress için en popüler çeviri çözümlerinden biridir. Bunun nedeni, kullanımının çok kolay olması ve ana sürümün size diğer çözümlerin ücretlendirdiği birçok özellik sunmasıdır.

4. ÇeviriBasın

Çevir Basın

TranslatePress, WordPress temalarında ve eklentilerinde kullanılan yazıları, sayfaları ve dizeleri çevirmenize olanak tanıyan, kullanımı kolay bir WordPress çeviri eklentisidir.

Manuel ve makine çevirisi desteği ile birlikte gelir ve ayrıca görüntüleri, kaydırıcıları ve diğer ortamları çevirmenize olanak tanır. WooCommerce ve özel gönderi türleri de desteklenir.

Canlı bir düzenleyici kullanarak web sitenizdeki herhangi bir sayfaya çeviri ekleyebilirsiniz. Web sitenizin ön ucunu sayfanın sağ tarafında görüntüleyerek Özelleştirici ile aynı şekilde çalışır.

Sayfanızda herhangi bir yere tıklamak, dizeyi veya içeriği sol taraftaki sütuna yükleyecektir. Sayfayı herhangi bir WordPress kullanıcı rolü olarak görüntüleyebilir ve eklediğiniz tüm diller için uygun çeviriler oluşturabilirsiniz.

TranslatePress'te sayfa çevirisi

TranslatePress’te toplam 221 dil mevcuttur. Eklentinin ücretsiz sürümünde, bir dili varsayılan dil olarak ayarlayabilir ve çeviriler için bir dil daha ekleyebilirsiniz.

Sınırsız sayıda dil eklemek için TranslatePress Pro’ya yükseltmeniz gerekir.

TranslatePress genel ayarları

Otomatik çeviri, Google Translate veya DeepL kullanılarak yapılabilir. Ancak DeepL’i kullanmak için TranslatePress Pro’ya yükseltmeniz gerekir.

TranslatePress Pro için kişisel web sitesi lisansı yıllık 79 € tutarındadır. Güncelleme, sınırsız sayıda dilin kilidini açmanın yanı sıra, SEO Paketi eklentisine erişmenizi de sağlar. Bu size URL bilgisi çevirisi, Yoast SEO site haritası desteği, Facebook sosyal grafik etiketi çevirisi ve daha fazlası gibi özellikler sunar.

Tüm eklenti özellikleri, ticari ve geliştirici lisanslarıyla açılabilir. Ticari lisans yıllık 139 € tutarındadır ve üç web sitesinde kullanıma izin verirken, geliştirici lisansı yıllık 199 € tutarındadır ve herhangi bir web sitesi kısıtlaması yoktur.

Ek özellikler, kullanıcıları tarayıcılarında ayarlanan dile göre yeniden yönlendirmeyi, diğer diller için farklı menü öğeleri ayarlamayı ve personelin çevirileri yönetmesine izin vermeyi içerir.

TranslatePress Makinesi Çeviri Ayarları

TranslatePress çok yönlü bir çözümdür. Eklentinin ana sürümü, çevirileri manuel olarak girmenize izin verir, ancak aynı zamanda Google Çeviri aracılığıyla otomatik çeviriyi de destekler.

Güncelleme, çevirilerinizi SEO dostu hale getirecek ve web sitenizde ikiden fazla dili desteklemenize olanak sağlayacak.

5. GÇevir

GÇevir

Sadece işe yarayan, kullanımı kolay bir çeviri çözümü arıyorsanız, GTranslate’e göz atın. Eklentiyi yaklaşık bir yıldır kişisel blogumda kullanıyorum ve ne kadar basit olduğunu seviyorum.

GTranslate, web sitenizi otomatik olarak 103 dile çevirmek için Google Çeviri’yi kullanır. Gönderileri, sayfaları, kategorileri, etiketleri, menüleri, widget’ları, temaları ve eklentileri çevirecektir. WooCommerce ayrıca eklenti ile uyumludur.

Ziyaretçiler, çok dilli bir widget kullanarak sayfalarının dilini değiştirebilir. Bir açılır menü, bayraklar, metin ve daha fazlasını kullanarak dilleri görüntülemenize izin veren 10 farklı widget düzeni vardır.

Widget, web sitenizdeki herhangi bir kenar çubuğuna kolayca eklenebilir. Alternatif olarak, bir PHP komutu kullanarak veya HTML ve CSS kodunu kopyalayıp yapıştırarak web sitenize gömebilirsiniz.

GTranslate'de çevrilmiş sayfa

GTranslate’deki her şey merkezi bir yapılandırma sayfasından yapılandırılır.

Buradan, varsayılan dilinizi tanımlayabilir, analitiği etkinleştirebilir, pencere öğesi düzenini ve pencere öğesinin nerede görüntüleneceğini seçebilir ve ziyaretçinin tarayıcısının diline otomatik geçişi etkinleştirebilirsiniz.

GTranslate Pro’ya yükseltirseniz, alt dizin ve alt etki alanı url yapısını da yapılandırabilirsiniz.

Güncelleme ayrıca arama motorlarının çevrilmiş sayfaları dizine eklemesine ve sayfa çevirilerini manuel olarak düzenlemenize olanak tanır.

Tek bir dile çeviri için destek istiyorsanız GTranslate Pro ayda yalnızca 7,99 ABD dolarıdır. Tüm diller için destek eklemek size ayda 17,99 dolara mal olacak.

27,99 ABD doları tutarındaki iş planına yükseltirseniz sayfa URL’leri çevrilebilir ve 37,99 ABD doları tutarındaki iş planını seçerseniz çevrilen sayfalar için ülkeye özel alan adlarını kullanabilirsiniz.

GTranslate yapılandırma sayfası

Google Translate tarafından sağlanan sonuçları beğendiyseniz ve tüm çevirilerin otomatikleştirilmesini istiyorsanız, GTranslate kullanımı inanılmaz derecede kolay olan harika bir çözümdür.

Ancak, arama motorlarının çevrilmiş sayfalarınızı dizine eklemesini istiyorsanız güncelleme yapmanız gerekecektir.

6. Google web sitesi çevirmeni

Google Web Sitesi Çevirmeni

GTranslate’e iyi bir alternatif, Google Web Sitesi Çevirmeni’dir. Bu WordPress eklentisi ayrıca çeviriler için Google Translate’i kullanır, böylece içeriği 100’den fazla dile çevirebilir.

İçerik, menü öğeleri, widget başlıkları, tema ve eklenti dizeleri dahil olmak üzere sayfalarınızdaki her şeyi çevirebilirsiniz.

Web sitenizdeki tüm sayfalar, bir widget, kısa kod veya PHP kodu kullanılarak web sitesi tasarımınıza eklenebilen dil widget’ı kullanılarak çevrilebilir.

Birkaç farklı çevrimiçi ve sekmeli pencere öğesi düzeni vardır ve ayrıca dillerin yanında ülke bayraklarını görüntülemeyi de seçebilirsiniz.

Google Web Sitesi Çevirmeni'nde çevrilmiş sayfa

Genel ayarlar sayfası, web sitenizin varsayılan dilini ve içeriğin tüm dillere mi yoksa yalnızca bazılarına mı çevrilmesine izin vermek istediğinizi tanımlamanıza olanak tanır.

Gelişmiş ayarlar alanında, özel CSS ekleyebilir ve dil seçici pencere öğesini belirli sayfalardan, gönderilerden ve kategorilerden gizlemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca widget şablonunu özelleştirebilir ve Google Analytics izlemeyi etkinleştirebilirsiniz.

Google Web Sitesi Çevirmeni'ndeki genel ayarlar

Geliştiriciler, Google Web Sitesi Tercümanı’nın profesyonel sürümünü WordPress için nihai çeviri eklentisi olarak adlandırıyor.

50 $ perakende fiyatı ile bu sürüm, mobil ve tablet kullanıcılarına görüntülenen dilleri değiştirmenize olanak tanır. Ayrıca, arama motorlarının çevirileri dizine eklemesine olanak tanır ve size dil widget’ının düzeni üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Google Web Sitesi Çevirmeni'nde Duyarlı Ayarlar

Her ikisi de Google Çeviri kullanılarak web sitenizde otomatik çevirilere izin verdiği için GTranslate ve Google Web Sitesi Çevirmeni arasında birçok karşılaştırma yapılabilir.

Hangisini tercih ettiğinizi görmek için ikisini de denemenizi tavsiye ederim.

Son düşünceler

Umarım piyasadaki en iyi WordPress çeviri eklentilerine bu bakışı beğenmişsinizdir.

Her zaman olduğu gibi, neyin mevcut olduğunu ve hangi eklentinin veya hizmetin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu daha iyi anlamak için birden fazla çözüm denemenizi öneririm, çünkü tek bir boyut herkese uymaz.

Kurumsal bir web sitesi veya çevrimiçi mağaza işletiyorsanız, belirli bölgeler için önemli sayfaları manuel olarak çevirmek için profesyonel bir çeviri hizmeti kiralamak isteyebilirsiniz.

Büyük miktarda içerik yayınlayan bloglar ve diğer web siteleri, her yeni yazının veya sayfanın çevrilmesi için bir makine çevirisi hizmetine abone olmayı düşünebilir.

Çeviri için çok para harcamak istemeyenleriniz, Google Çeviri gibi ücretsiz çeviri hizmetlerini kullanarak manuel içerik çevirisi yapmayı düşünmek isteyebilir. Bu zaman alıcı olabilir, ancak nelerin yayınlanacağı üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar ve çeviri maliyetlerini düşük tutar.

En iyi WordPress çeviri eklentileri hakkında bir sorunuz mu var? Yorumlarda bize sorun!