HTTPS’nin 16 artısı ve eksisi

Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü, standart protokolün bir uzantısıdır. Bir bilgisayar ağı üzerinden güvenli iletişim için kullanışlıdır ve günümüzde internette yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu seçenek, geçmişte güvenli yuva katmanıyla aynı şekilde, taşıma katmanı güvenliğini kullanarak verileri şifreler.

HTTPS kullanma motivasyonu, geçiş sırasında gerçekleşen veri alışverişine gizlilik ve bütünlük sağlarken erişilen bir web sitesinin kimliğini doğrulamayı içerir. Bu yapı, donör ve alıcı arasındaki bilgileri ele geçiren kuruluşların bilgisayar korsanlığı girişimlerini önlemeye yardımcı olur. Ortalama bir çevrimiçi kullanıcıya, bir dolandırıcılık riskini azaltırken, başkalarıyla parazit olmadan iletişim kurabileceklerine dair makul bir güvence verir.

HTTPS başlangıçta İnternet üzerinden ödeme işlemleri ve kurumsal veri sistemlerinde hassas iletişim veya işlemler için kullanıldı. İlk kez standart HTTP’yi geride bıraktığı 2018’den bu yana tüm kullanıcıların en iyi seçimi haline geldi. Bu seçeneği düşünüyorsanız, gözden geçirmek isteyeceğiniz artıları ve eksileri burada bulabilirsiniz.

HTTPS Avantaj Listesi

1. HTTPS, tüketiciler için daha iyi güvenlik sağlar.

Bir web sitesi için HTTPS’yi dikkate almanın ana nedeni, ortalama bir kullanıcıya sağladığı şifreleme ve gelişmiş güvenliktir. Veriler gizli ve güvenli kalır çünkü yalnızca tarayıcınız ve kullandığınız sunucu trafiğin şifresini nasıl çözeceğinizi bilir. Güvenlik, 2014’ten beri bazı arama motorları için bir sıralama mekanizması olduğundan, sitenizi HTTP’den dönüştürürseniz aldığınız trafik miktarında bir artış görebilirsiniz. Geçişten sonra başlangıçta trafikte bir düşüş görebilirsiniz, ancak numaralarınızı geri yüklemeniz uzun sürmez.

SSL’niz yoksa, verilerin bütünlüğünü hiçbir şekilde garanti edemezsiniz. Birisi web sunucusuna giden veya gelen bilgileri engelleyebilir veya isterse değiştirebilir.

2. Tüketici için otomatik olarak güven oluşturun.

Web siteniz için ziyaretçinin tarayıcısında yeşil bir adres çubuğu gösteren bir EV sertifikası alırsanız, o kişiye daha yüksek düzeyde güven veriyorsunuz demektir. Bu kişi güvenlik konusunda ciddi olduğunuzu biliyor, bu da muhtemelen işleminize aynı şekilde davranacakları anlamına geliyor. Bu takdir her seferinde kara dönüşmez, ancak vazgeçmeye karar vermek yerine HTTPS ile bir anlaşma yapma şansınız daha yüksektir. Bugün çoğu kişi, bu seçenek mevcut olmadığı sürece kredi kartı bilgilerini sağlamayacaktır, bu nedenle bu seçeneği kullanmalı veya PayPal gibi size bu seçeneği sağlayabilecek bir ödeme sağlayıcısına aktarmalısınız.

3. HTTPS kullanmak, ziyaretçiler için daha iyi bir doğrulama süreci sağlar.

Sunucunuza bir SSL sertifikası yüklediğinizde, her ziyaretçiye etkileşimde bulunmak istediğiniz şirket veya birey olduğunuzu garanti etmiş olursunuz. Çevrimiçi iş yapmaya çalışıyorsanız, bu “garanti” satış hunisi için çok önemlidir. Fiverr gibi bir şekilde tüketici incelemeleri yayınlayarak üçüncü taraf gibi davranan bir platformda çalışmıyorsanız, HTTPS, bir sitenin gerçekliğini doğrulamanın tek yolu, birisini kişisel bilgiler için dolandırmaya çalışan bir siteye kıyasla. bir şekilde, tüketici için değeri olan tek işlem, tüketebileceğiniz içerikte olacaktır.

4. HTTPS, web sitenizin ihtiyaç duyduğu kaynakları çalmayacaktır.

HTTPS hakkında, web sitenizi büyük ölçüde yavaşlatarak hemen çıkma oranınızı artıracağına dair bir efsane vardır. SSL’nizi doğru yapılandırırsanız, sunucunuz tanıdık bir şekilde yanıt verecektir. Bu sorun, bu teknolojinin internette yaygınlaştığı 2010 günlerine bir geri dönüş. Çoğu modern sunucu, çoğu durumda size bir saniye veya daha kısa bir yükleme süresi verecek kadar hızlı bilgileri işleyebilir.

Ayrıca web sitenizin diğer sayfalarındaki gecikmeler konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. Bu sorun, 2010 civarında da ortaya çıkıyordu, ancak son on yılda bir güncelleme görmemiş eski bir sunucu kullanmıyorsanız bugün olmuyor.

5. Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç SSL sertifikası vardır.

SSL, HTTPS’nin kullandığı protokol olduğundan, bu kılavuzda listelenen tüm avantajlardan yararlanmadan önce sertifikayı web sitenize yüklemeniz gerekecektir. Şu anda kullanıma sunulan üç farklı tür vardır.

  • Etki alanı doğrulaması, şifrelemeyi yalnızca ziyaretçilere daha iyi güvenlik sağlamanın bir yolu olarak kapsayan en ucuz ve en temel seçenektir.
  • Kurumsal doğrulama biraz daha maliyetlidir, ancak aynı zamanda bir işlemin parçası olarak ziyaretçilerinizden kişisel bilgi toplamanız gerektiğinde yararlı olan kimlik doğrulamayı da içerir.
  • Genişletilmiş doğrulama, kritik kişisel bilgilerin gerekli olduğu büyük siteler için en iyi seçenektir.

128, 256 veya 2048 şifreleme seçeneklerine sahip olmak için kuruluş doğrulama seçeneklerine sahipsiniz. Genişletilmiş doğrulama, standart olarak 2048 bit şifreleme ile birlikte gelir ve sahip olmak isteyeceğiniz yeşil çubuk seçeneğidir.

6. Tüketici güvenliğini sağlamak için HTTPS müdahalesi hala mümkündür.

HTTPS müdahalesinin dikkate alınması tartışmalı bir fayda olmasına rağmen, bu kilit noktayla ilgili olarak dikkate alınması gereken birkaç fayda vardır. Son kullanıcıların kötü amaçlı yazılım indirmelerini algılamasına yardımcı olabilir, ağ proxy’sinin indirilen ikili dosyaları ve belgeleri görüntülemesine izin vererek yanlışlıkla dosya tıklamalarını önler. Bir saldırganın altyapısına çağrı yapmak ve bazı sitelerin normal trafikle karışmasını önlemek için IP adreslerine veya egzotik etki alanlarına giden komut kontrol trafiğini algılayabilir. Aynı zamanda hırsızlığı tespit edebilir ve SSL sertifikası zayıflıklarını atlatabilir.

7. Sandbox ortamlarının oluşturulmasına izin verir.

Infogressive, istemcileri için yönetilen güvenlik hizmetleri sağlar ve güvenlik duvarlarının fark yaratabileceğini not eder. Müşterilerle şifreleme denetimi üzerinde çalışırken, bir güvenlik duvarı platformunda SSL denetimini önerirler. Bu avantaj, virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları durduran araçlarla birlikte çalışır ve tehdit istihbaratını paylaşır. Kapsamlı bir güvenlik yönetimi sağlar, ağ altyapısında bazen noktalarda gelişebilen kör noktaları ortadan kaldırır.

HTTPS’nin dezavantajlarının listesi

1. Web sitenizin hızı HTTPS ile düşebilir.

İletişim, bir ziyaretçinin tarayıcısının yorumlaması gerekenden daha karmaşık olduğundan, bazı kullanıcılar için web sitesine erişim hızı düşebilir. Verileri şifreleme ve şifresini çözme sürecinden geçmelisiniz; bu, kullanıcıların bir işlemi tamamlamak veya içeriğe erişmek için atması gereken ek adımlar olduğu anlamına gelir. Çoğu site için farklar göz ardı edilebilir olsa da, rekabet gücü yüksek anahtar kelimeler ve sağladığı organik trafik ile mücadele eden SEO uzmanları için dezavantaj olabilir.

2. Yöneticiler, sitelerini aktif tutmak için daha fazla adım atmalıdır.

HTTPS’nin faydaları muazzam olsa da, ziyaretçilere bu faydaları sağlamak için her zaman anahtar oluşturmak çok can sıkıcı olabilir. Bazen sitenize erişimin deneyim boyunca sürdürülmesini sağlamak için ara sertifikalar yüklemeniz gerekebilir. Web siteniz için SSL sertifikaları satın almanız gerektiğinden ek bir maliyeti de göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Siteniz için seçtiğiniz sağlayıcıya bağlı olarak bu alandaki maliyetler değişkendir. Thawte, 48 saat içinde aldığınız ve sitenize yerleştirebileceğiniz ücretsiz bir site damgası aldığınız için genellikle en iyi sağlayıcılardan biridir. Standart bir SSL yıllık 149 ABD Doları, bir web sunucusu seçeneği ise yıllık 249 ABD Doları tutarındadır.

3. SSL’nizi yönetmeye başladığınızda bazı karışık modlar bulabilirsiniz.

HTTPS’ye geçiş yaptığınızda SSL uygulamanız planlandığı gibi giderse, hala geleneksel protokol tarafından sunulan bazı dosyalarınız olabilir. Bu durumda web sitenizi ziyaret edenler, bazı bilgilerin korunmadığını bildiren uyarı mesajları alacaktır. Webroot SecureAnywhere gibi platformlar, çözülene kadar bu durumda sitelere tarayıcı erişimini bile engelleyebilir. Bu, bazı ziyaretçiler için kafa karıştırıcı olabilecek bir sonuçtur ve aynı zamanda trafiğinizin bir kısmını da uzaklaştırabilir.

4. Proxy’nin SSL ve HTTPS ile önbelleğe alınmasıyla ilgili sorunlar olabilir.

HTTPS’ye geçiş yapıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu, karmaşık bir proxy önbelleğe alma sisteminin sorun yaşayabileceğidir. Şifrelenmiş veriler önbelleğe alınmaz; bu, yapılandırmanızda önbelleğe alma sunucusuna ulaşmadan önce şifrelemeyi işleyebilecek bir sunucu eklemeniz gerekeceği anlamına gelir. Ziyaretçilerinizin verilerinin web sitenize eriştiklerinde istedikleri şifrelemeyi aldığından emin olmanın harika bir yoludur, ancak çevrimiçi varlığınızı sürdürürken göz önünde bulundurmanız gereken ek bir maliyetle birlikte gelir.

Bu dezavantaj, çoğunlukla ziyaretçiler sistemlerinde daha eski bir tarayıcı kullandığında uygulanır. Birisi hala IE 6 kullanıyorsa, HTTPS hamleniz onların sitenizle anlamlı bir şekilde etkileşim kurmasını engeller.

5. Mobil platformlarınızda değişiklik gerektirebilir.

SSL birkaç yıl önce ilk kez hayata geçtiğinde, geleneksel erişim noktası olan bir dizüstü bilgisayar veya masaüstü aracılığıyla web tabanlı uygulamalar için tasarlanmıştı. Akıllı telefon teknolojileri son on yılda çok yol kat etti, yani her zamankinden daha fazla insan web sitelerine tabletlerini veya mobil cihazlarını kullanarak erişiyor. HTTPS kullanmak istediğinizde trafikteki bu geçişi yapılandırmak zor olabilir. Bazı dahili yazılımlarınızı değiştirmeniz, uygulama satıcılarından modül satın almanız veya diğer öngörülemeyen altyapı değişiklikleri yapmanız gerekebilir. Tüketicilere UX’inize güven vermek istiyorsanız hala en iyi yol budur, ancak her şeyi ayarlamak için gereken zaman ve para, bazı işletmelerin yönetebileceğinden daha fazla olabilir.

6. Bazı web siteleri için herhangi bir fark yaratmaz.

Büyük bir web sitesi işletiyorsanız, HTTPS’ye geçmek mantıklı bir masraftır. Her ay yaptığınız şeye güvenen on binlerce ziyaretçiye sahip olmak, satış huniniz için birçok potansiyel işlem yaratabilir. Web siteniz bugün yeni başlıyorsa ve korumanız gereken yalnızca birkaç sayfanız varsa, trafik seviyelerinizde çok fazla bir fark görmezsiniz. Gelecekte sitenizi genişlettikçe daha büyük bir etkiye sahip olacak, ancak hemen mantıklı olmayan bir masraf olabilir.

Sahip olduğunuz tek şey bir blogsa ve ziyaretçilerinizden tek ihtiyacınız olan bir listeye katılmak için e-posta adreslerini girmekse, güvenlik nedenleriyle muhtemelen HTTPS gerekli değildir. Yalnızca önemli kişisel veya ödeme bilgilerini değiş tokuş ettiğinizde bir zorunluluk haline gelir. O zaman bile, korumanın gerekli olduğu belirli sayfalara HTTPS koyabilirsiniz.

7. SSL sertifikanızın başlamasını beklemelisiniz.

GoDaddy ile etki alanı doğrulama sertifikasıyla çalışıyorsanız, sorunu birkaç dakika içinde alabilirsiniz. Bu, doğrulamak için dahili bir siteniz veya test siteniz olup olmadığını veya e-ticarete dahil değilseniz, düşünmek için iyi bir seçenektir. Çoğu kuruluş doğrulama sertifikası 24-48 saat içinde verilir. Kullanıcı güveninin ziyaretçi deneyiminin birincil parçası olduğu yeşil çubuk seçeneğini istiyorsanız, bu seçeneği almak için 3-5 gün beklemeniz gerekir. Başlamak için aceleniz varsa veya sıkı bir son teslim tarihi üzerinde çalışıyorsanız, bu sorun için önceden plan yapmanız gerekecektir.

8. Tüm SSL sertifikası şirketleri ürünü sizin için yüklemez.

Teknik değilseniz, sizin için SSL sertifikasını yükleyecek bir HTTPS sağlayıcısı ile çalışmak isteyeceksiniz. HostGator gibi şirketler, belirli siteniz için gerekli güvenlik türünü kullanmanıza izin veren bir dizi hizmet ve farklı garanti seviyeleri sağlar. Ardından, ürünü alan adınız için yüklemeleri için onlara belirli bir ücret ödeyebilirsiniz, böylece işi yapmak zorunda kalmazsınız. Bazı barındırma platformlarında özel olarak yönetilen bir sunucunuz varsa, bu seçenek ücretsiz bile olabilir.

Sertifika yükleme işlemi, ana bilgisayardan ana bilgisayara farklılık gösterecektir, bu nedenle tercih ettiğiniz sağlayıcının bunu yaptığından emin olun. İşi kendi başınıza yapmaya çalışmakta zorlanıyorsanız, sizin için yapacak birini işe almanız gerekebilir.

9. Tüm dahili bağlantılarınızı güncellemeniz gerekecektir.

HTTPS’ye geçiş yapan olgun bir web siteniz varsa, tüm eski dahili bağlantılarınızı güncellenmiş URL ile değiştirmeniz gerekecektir. Güncellemeniz gereken binlerce sayfa varsa, bu ekstra “S” gerçek bir güçlük olabilir. Bu nedenle, bağlantı oluştururken göreceli URL’lerin kullanılması yararlıdır, böylece tam adresin bir belirtim olarak gerekli olması gerekir. Mutlak bağlantılar kullanıyorsanız, her birini düzeltmeniz gerekir. Bu dezavantaj, bazı web sitelerinin trafikte ani ve ciddi bir düşüş görmesinin ana nedenlerinden biridir.

Sitenizde bulunan etiketler için resimlerinizi ve diğer bağlantılarınızı güncellemeniz gerekecektir. Sorunlardan kaçınmak için mümkün olduğunda protokol URL’lerini kullanmak yararlıdır. Bir CDN kullanıyorsanız, onun da değişikliği desteklediğinden emin olmak isteyeceksiniz. Hepsi yapmaz.

Sonuç

Google, 2014 yılında herkese HTTPS kullanan web siteleriyle çalışmayı tercih ettiklerini söyledi. Bir sitenin SEO kampanyasını güçlendirmenin bir yolu olarak bu güvenlik seçeneğini kullanmak teşvikten daha fazlasıydı. Amaçları, herkesin noktalar arasında dolaşan verilerin bütünlüğünü koruyan SSL sertifikaları çalıştırdığı bir İnternet deneyimi yaratmaktır.

HTTPS, bilgisayar korsanlarının ziyaretçilerinizin sahip olmasını istemediği bilgilere erişmesini engellemekten fazlasını yapar. Birinin sitenize olan güvenini ince yollarla pekiştirin. Bu seçeneği sunan siteler, görsel bir güven işareti olarak URL’nin yanında yeşil metin ve bir kilit simgesi sağlar. Standart HTTP kullanmak, kırmızı bir X, kilidi açılmış bir simge ve bilgilerin güvenli olmadığını ustaca ileten diğer uyarı işaretleri oluşturabilir.

HTTPS’nin artıları ve eksileri, herkesin ödeme işlemlerine ve diğer hassas bilgi biçimlerine güvenerek internette nispeten güvenli bir şekilde gezinmesine olanak tanır. Tüm veri güvenliği sorunlarımızı çözmeyecek, ancak bu süreç, bu süreç için etkili bir başlangıçtır.