Kömürün 24 ana avantajı ve dezavantajı

Kömür, ayaklarımızın altında bulunan bir enerji kaynağıdır. Kömürleşmiş bitkisel maddelerden oluşan yanıcı bir kayadır. Yüzeyde kömür bulmak mümkün olsa da çoğu yer altı yataklarında bulunur.

Kömür ayrıca bir “fosil yakıt” olarak kabul edilir. Bu adı alır çünkü bileşiminin bir kısmı bir zamanlar gezegenimizde yetişen tarih öncesi bitki örtüsünden gelebilir. Ayrışmak yerine, doğru koşullar altında parçalanır ve enerjisini depolar.

“Kömür Çağı” 390 milyon yıl önce başladığı tahmin edilen Karbonifer Dönemi’nde başladı. Bu nedenle, kömürün kalitesi, onu oluşturan bitki örtüsü tipine, gömüldüğü derinliğe ve yatak yerindeki basınç ve sıcaklığa göre belirlenir.

Kömür inanılmaz bir enerji kaynağı olabilir. Aynı zamanda insanlığın nihai yıkımına da yol açabilir. İşte kömürün dikkate alınması gereken başlıca avantajları ve dezavantajları.

Kömürün faydalarının listesi

1. En yaygın olarak bulunan kaynaklarımızdan biridir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, yaklaşık 4 yüzyıl boyunca mevcut enerji seviyelerini sağlamaya yetecek kadar kömür rezervi bulunmaktadır. Global olarak, British Petroleum, kanıtlanmış rezervlerde bugünün ihtiyaçlarıyla 150 yılı aşkın üretimi karşılayacak kadar kömür bulunduğunu tahmin ediyor. Bu size petrol veya doğal gazın kabaca üç katı kadar bir kullanılabilirlik sağlarken, yine de uygun fiyatlı. Şu anda dünya çapında kanıtlanmış rezervlerde 1 trilyon metrik tondan fazla olduğuna inanılıyor.

2. Mevcut altyapımızı besleyin.

Kömürün yanıcı yapısını 17. yüzyıldan beri biliyoruz. Bazı toplumlar birkaç yüzyıl daha yüzey kömürü yakıyor. Modern toplumumuz, kömürün üretebileceği enerji üzerine inşa edildi. Bu kaynak şenlik ateşlerinden ve bacalardan kazanlara ve enerji santrallerine gitti. İhtiyaçlarımızı karşılamak için nasıl hızlı ve ekonomik bir şekilde hasat yapacağımızı ve kömürü nasıl kullanacağımızı biliyoruz.

3. Dünyadaki en ucuz enerji biçimlerinden biridir.

Kömür gücüyle üretilen elektrik tipik olarak kilovat saat başına 0,03 dolardan azdır. 16 Mart 2018’de kısa ton kömür fiyatı 63,00 dolardı. Termal kömür gibi bazı kömür türleri 24 Mart 2018 itibariyle maksimum 40,00 $ fiyatla işlem görüyordu. Odun sobası, petrol ve gazlı ısıtma veya elektrikli ısıtma ortalama maliyeti ile karşılaştırıldığında, kömür çok uygun fiyatlı. Bazı aileler için, bir aylık gaz ısıtma maliyeti, satın alınabilecek 4 ton kömüre eşittir.

4. Sayısız yakıt çeşidine dönüşme özelliğine sahiptir.

Çoğu zaman, tortunun saflık seviyeleri yeterince yüksekse, kömür doğal haliyle yanacaktır. Kömür ayrıca sıvı yakıta veya gaz yakıta dönüştürülebilir. Değişmiş halde tüketildiğinde, üretilen parçacıkların seviyeleri, doğal hallerinde tüketildiğinden çok daha düşüktür. Dönüşüm sürecine rağmen, gaz veya sıvı halde tüketildiğinde kömürün şarj faktörü de değişmez.

5. Yenilenebilir kaynaklarla rekabet edebilir.

Kömür gücü orijinal haliyle çevreye potansiyel olarak zararlı olsa da, temiz kömür tüketmek farklı bir hikaye. Mevcut teknolojiler, tüketildiğinde kömür tarafından üretilen emisyonların %90’ına kadar yakalanmasını sağlar. Bu emisyonları yakalamak, bizim de çeşitli amaçlarla kullandığımız yeni bir enerji kaynağı haline gelebilir. Örneğin Texas Clean Energy Project, petrol geri kazanım hizmetlerini iyileştirmek için yakalanan karbondioksiti kullanıyor. Kömür gücü bugün 1970’e göre %70 daha temiz.

6. Her an güç üretebilir.

Birçok yenilenebilir enerji türünden farklı olarak, kömür gücü günün herhangi bir saatinde ve hemen hemen her talep seviyesinde üretilebilir. Yerel talep için elektrik üretmek için yeterli rüzgar yoksa veya bulutlar güneş enerjisi tesislerinin üretimlerini en üst düzeye çıkarmasını engelliyorsa, tesislerin enerji depolamasına gerek yoktur. Kömürün en büyük avantajlarından biri, eğer enerji gerekiyorsa, daha fazla enerji için daha fazla kömür eklemeniz yeterli.

7. Her zamankinden daha temiz.

Bazı insanlar temiz kömür teknolojilerini bir efsane olarak görebilir, ancak son teknoloji kömür tesislerinin etrafındaki hava kalitesi bu enerji seçeneğiyle her zamankinden daha iyi. Eski kömürle çalışan enerji santralleri, modern bir tesisten %90 daha fazla kirletici yayar. Temiz kömür teknolojileri ve geri dönüşüm seçenekleri ile birleştirildiğinde, kömür yakılarak üretilen atıkların çoğu bertaraf edilebilir veya başka şekillerde kullanılabilir.

8. Her gün kullandığımız ürünleri oluşturmak için kullanılır.

Dünya Kömür Birliği, dünya çapındaki toplumların her gün kullandığı çelik ürünler için arzın %74’ünün kömür kullanılarak üretildiğini belirtiyor. Kok kömürü, çelik üretim sürecindeki ana bileşenlerden biridir. 2017 yılında çeşitli ihtiyaçlar için 1,6 milyar tondan fazla çelik üretildi. Kömür, çeliğin oluşturulması için teknik olarak gerekli olmasa da, yüksek karbon içeriği ve genel satın alınabilirliği, onu birçok imalatçı için ilk tercih haline getirir.

9. Önemli özel ürünlerde önemli bir bileşendir.

Kömür, enerji üretmek ve çelik üretmek için kullanılabilir, ancak bunlar onun tek kullanım alanı değildir. Kömür, aktif karbon filtrelerinin oluşturulmasında önemli bir bileşendir. Bu filtreler havayı arıtmak, suyu arıtmak için kullanılabilir ve ayrıca böbrek diyalizi tedavilerinde kullanılan ekipmanın bir parçasıdır. Karbon aynı zamanda bisikletlerden inşaat ekipmanlarına kadar her şeyde bulunabilen karbon fiber teknolojilerinin bir parçasıdır. Carbon ayrıca şampuanlarda, kozmetik ürünlerinde ve yağlayıcılarda kullandığımız silikonları ve silanları da üretir.

10. Hayat kurtarıcı olabilir.

Kömür aktif kömüre dönüştürüldüğünde, birçok maddeyi emmede iyi olan çok gözenekli bir madde haline gelir. Aslında, zehirleri, kimyasalları, ilaçları ve insan sağlığı için potansiyel olarak tehlikeli diğer maddeleri emebileceğinden, dünyanın dört bir yanındaki acil servislerin genellikle stok tutması o kadar etkilidir. İnsanların kömürden kendi aktif kömürlerini oluşturmalarına yardımcı olmak için çevrimiçi olarak sunulan birkaç kılavuzla bunu yapmak da oldukça kolaydır.

11. Düzgün saklanırsa süresiz olarak dayanabilir.

Kömür, uygun şekilde depolanmazsa zamanla uçuculuğunun bir kısmını kaybedebilir. Süresiz olarak dayanabilmesi için kuru tutulmalıdır. Birçok kişi kömürü kovalarda saklar, bu ideal değildir, çünkü ortamdaki nemle etkileşime girer. Su molekülleri ile etkileşimi önlemek ve raf ömrünü uzatmak için kapalı bir varil veya kap içinde saklanmalıdır.

12. Yüksek bir yük faktörü sunar.

Kömür, %80’den fazla yük faktörü sunan sahip olduğumuz birkaç enerji kaynağından biridir. Bu, kömürün içerdiği potansiyel enerjinin %80’inden fazlasını alabileceğimiz anlamına gelir. Bu nedenle kömür popüler bir yakıt kaynağı olmaya devam ediyor. Yenilenebilir enerji çözümleriyle karşılaştırıldığında, kömürün yük faktörü, bazı güneş veya rüzgar seçeneklerinin iki katından fazladır.

Devlete göre kömür üretimi

Kömürün dezavantajları listesi

1. Çevreye zarar vermek için muazzam bir potansiyel sunar.

Kömür tüketildiğinde atmosfere partiküller bırakır. Aynı zamanda büyük miktarda karbondioksit salmaktadır. Bu elementler birleştirildiğinde, güneş ışığının gezegenimize çarptığı sırada yansıma etkisini artırabilir, ısısını dağılmasına izin vermek yerine muhafaza edebilir. Parçacıklar daha sonra yüksek karbon kullanım alanlarında yüzeye düşer ve potansiyel olarak onu kirletir. Kömür ayrıca, gezegeni gerekli kaynaklardan mahrum bırakabilecek, yeraltı suyunu riske atabilecek ve atmosfere daha da fazla emisyon ekleyebilecek madenciliğe erişim gerektiriyor.

2. Habitatları yok edin.

Yeraltı yataklarından kömür çıkarmak için çeşitli madencilik süreçleri kullanılır, ancak yalnızca iki ana yöntem kullanılır: derin madencilik (yeraltı) ve açık ocak madenciliği (açık ocak). Şu anda, bu ekstraksiyon yöntemleriyle yılda 7,2 milyar tondan fazla taşkömürü üretilmektedir. Açık ocak madenlerinde, doğal çevrenin yerel vahşi yaşam için yaşam alanı sağlama kabiliyetini ortadan kaldıran büyük çukurlar oluşur. Kömür madenciliği, meydana geldiğinde her zaman birisini veya bir şeyi yerinden edecektir.

3. Ağırlıklı olarak ulusal düzeyde kullanılan bir üründür.

Bugün dünyanın en büyük 10 kömür üreticisi ülkesi, toplam kömür arzının %80’inden fazlasına erişebiliyor. Dünya Kömür Birliği’ne göre kömür üretiminin sadece %15’i dünyanın geri kalanına ihraç ediliyor. Bu, Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’nın her yıl kendi yerel ihtiyaçları için elektrik üretmek için kullanılan kömürün %50’sinden fazlasını tükettiği anlamına geliyor.

4. Şimdi bol olabilir, ancak kömür değiştirilemez.

Kömürü depozitonuzdan çıkardıktan sonra değiştiremeyiz. Kömür oluşturmak için gereken süreç, kömür üretmek için hacim olarak tesis atığı miktarının 10 katına kadar içerir. Bu, bir laboratuvar ortamında odun kömürü üretimini tekrarlamanın ne uygun maliyetli ne de pratik olduğu anlamına gelir. Kömür tüketim seviyeleri yükselmeye devam ederse, bu enerji kaynağının dünyanın bilinen rezervlerini tüketmemize bir asırdan az bir zaman kalmış olabilir.

5. Yandığında hayati tehlike oluşturan yan etkiler üretir.

Kömür, normalde serbest bırakılacak olan yeraltı birikintilerinde çürüyen bitki maddesinden gelen enerjiyi hapsettiği için yüksek düzeyde karbondioksit salmaktadır. Yatağın kalitesine ve yakılan karbon miktarına bağlı olarak, karbondioksit seviyeleri salındıktan sonra yüksek oranda yoğunlaşabilir. Depolama teknolojileri de bu gazı yoğunlaştırabilir. Solunması sadece tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda konsantre karbondioksit de çok asidiktir. Yeraltı suyu kaynaklarını, toprak kaynaklarını kirletebilir ve doğal altyapımızın diğer bileşenlerini yok edebilir.

6. Çevreye karbondioksitten fazlasını salmaktadır.

Kömürle birlikte, emisyonlar göz önüne alındığında karbondioksit, atmosfere ve çevreye yönelik ana tehdittir. Ancak, kömür tüketiminden kaynaklanan tek emisyon bunlar değildir. En güvenli kömür madenciliği süreçleri bile bir bölgeyi cıva, kükürt, selenyum ve arsenikle kirletebilir. Kömür yakıldığında kükürt oksitler, azot oksitler ve karbon monoksit açığa çıkarır.

7. Madenciler için hayati tehlike arz eden sonuçlar sunar.

Kömür madenlerinde çalışanlarda sıklıkla “kara akciğer hastalığı” olarak adlandırılan kömür işçisi pnömokonyozu adı verilen bir hastalık çok yaygındır. Bu hastalık, kömür tozu uzun süre solunduğunda ortaya çıkar. Kişisel koruyucu ekipman giyerken ve toza maruz kalmayla ilgili tüm düzenlemelere uyulduğunda bile bu hastalığın ortaya çıkma riski vardır. Popular Science’a göre , 2000’li yılların başından beri özellikle Kentucky ve Virginia’da, 40’lı ve 50’li yaşlarındaki madencilerin daha yaygın olmasıyla oranlar artıyor .

8. Radyasyon üretebilir.

Kömür tüketimi kül üretir. Tüm kirlilikler yakıldığında, Scientific American’a göre bu kömür külü nükleer atıklardan daha radyoaktiftir. Kömür tüketildiğinde atmosfere salınan “uçucu kül” veya parçacıklar bile bir nükleer santralin aynı enerji seviyelerinde üretebileceğinden 100 kat daha fazla radyasyon içerir. Bunun nedeni, kömürün, yanma süreci boyunca orijinal seviyelerinin 10 katına kadar konsantre olan uranyum veya toryum içermesidir.

9. Çok yüksek düzeyde atık üretir.

10 yıllık bir süre boyunca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kömürle çalışan elektrik santralleri her yıl yaklaşık 1,2 milyar kısa ton kömür atığı üretiyor. Bu atık içerisinde bir enerji potansiyeli olmasına rağmen sadece %40’ı geri dönüştürülmektedir. Bu, her yıl ABD’nin bir şekilde yaklaşık 80 milyon kısa ton kömür atığını yönetmesi gerektiği anlamına geliyor. Çoğu tesis için bu, atıkları bir çöp sahasına veya muhafaza havuzuna boşaltmak anlamına gelir.

10. “Tersine çevrilemez” bir kaynaktır.

Kömür kaynaklarına sahip ülkelerde faaliyet gösteren enerji şirketlerinin çoğu, temiz kömür teknolojileriyle bile yeni kömür santralleri kurmuyor. Yatırım fonları, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar inşaatlarını desteklemeyeceği için risk yatırımı olarak kabul edilirler. Bu, halkın her yıl birkaç milyar dolar değerinde inşaatını sübvanse etmeye zorlanacağı anlamına geliyor. Karbon limitleri uygulandığında, yeni bir tesis kurmak kilovat saat başına 150 dolara kadar mal olacak.

11. Yakma tesisleri çevresinde asit yağmuru üretebilir.

Kömürün yanmasının atmosfere kükürt oksitleri saldığı kanıtlanmıştır. Bu oksitler yeterince yüksek bir yüksekliğe ulaştığında, oksijen molekülleri ile etkileşime girdikçe kükürt dioksitten kükürt trioksite dönüşürler. Kükürt trioksit daha sonra atmosferde bulunan su molekülleri ile reaksiyona girerek sülfürik asit oluşturur. Yağmuru dağıtan bulutlarda su molekülleri oluşursa, asit yağmuru oluşturacaktır. Kömür santrallerinin çevresinde bu asit yağmuru sirke kadar asidik olabilir.

12. Gıda ürünlerinde bulunur.

Aktif kömür, 2015’ten beri birçok farklı gıda ürününde popüler bir içerik olmuştur. Ayrıca takviyelerde ve meyve sularında da bulunabilir. Hatta diş macununa dönüştürüldü. Bu bileşenle ilgili sorun, hangi maddeleri emdiği üzerinde hiçbir kontrolünüz olmamasıdır. Tüketilirse, vücut işledikçe hayati besinleri çıkarabilir ve daha sonra bunları ortadan kaldırabilir.

Kömür gücü hakkında kamuoyu

Kömürün başlıca avantajları ve dezavantajları bize, özen ve yenilikle bu enerji kaynağının güvenli kullanımını geliştirmeye devam edebileceğimizi gösteriyor. Bol, uygun fiyatlı ve kanıtlanmış teknolojiler kullanıyor. Ayrıca, öncelikli olarak ayrıcalıklı bir azınlığın kullanımına açıktır ve her zaman çevre kirliliği tehdidi oluşturacaktır.