Şirket tahvillerinin 10 artısı ve eksisi

Bugün para yatırmanın birçok yolu var. Şirket tahvilleri, şirketlerin ticari faaliyetlerini finanse etmek için yatırımcılardan para toplamasının bir yoludur. Şirket, yatırım karşılığında, şirket tahvilinin vadesinden önce kârlı bir getiri elde edilebilmesi için yatırımcılara düzenli aralıklarla faiz ödemeyi taahhüt eder. Hisse senetlerine kıyasla bir şirkete yatırım yapmanın daha güvenli bir yolu olarak kabul edilir.

Yatırım yapmadan önce dikkate alınması gereken şirket tahvillerinin bir takım avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlar, paranızı yatırmadan önce düşünmeniz gereken önemli noktalardan bazılarıdır.

Şirket tahvillerinin avantajları nelerdir?

1. Tahvil sahipleri genellikle hissedarlardan daha yüksek alacaklılar olarak sıralanır.

Şirket tahvillerine bir yatırım yapıldıktan sonra iş herhangi bir nedenle başarısız olursa, borçlar ödendiğinde tahvil sahipleri genellikle hissedarlardan daha üst sıralarda yer alır. Bu daha yüksek öncelik, işiniz batsa bile, yatırımınızın tamamını olmasa da çoğunu telafi etme şansı verir.

2. Tahvil kupon ödemeleri yapılandırılmıştır.

Bir şirket tahviline yatırım yaptığınızda alacağınız faiz ödemelerini kesin olarak bilirsiniz. Kupon ödemeleri, bir tüketicinin bir şey satın almak için alabileceği diğer krediler gibi yapılandırılmıştır. Temettü ödemeleri ve diğer ödemeler şirketin takdirindedir. Bu, yatırımcıların yatırımlarından geri dönüş alma konusunda daha emin oldukları anlamına gelir.

3. Şirket tahvillerinin fiyatı genellikle sabittir.

Şirket tahvillerinde hisse senetleri veya diğer yatırım fırsatları ile aynı fiyat dalgalanmalarını yaşamayacaksınız. Bu, tahvilin nominal değerinin ne olacağını kesin olarak bilebileceğiniz ve yatırımın ömrü boyunca gelir akışınızın ne olacağı konusunda bir miktar öngörülebilirliğe sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

4. Şirket tahvilleri diğer tahvillerden daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

Devlet tahvillerine veya diğer tahvil türlerine kıyasla şirket tahvilleriyle ilgili biraz daha fazla risk vardır, ancak bu aynı zamanda daha yüksek bir getiri olasılığı olduğu anlamına gelir. Saygın bir şirket için tahvil satın alırsanız, faiz oranları düşse bile, biraz nakit almanız gerekiyorsa, tahvillerinizi ikincil bir piyasada kâr için satabilirsiniz.

5. Bazı şirket tahvilleri hisse senedine dönüştürülebilir.

Bu, yatırımcının üstlendiği riski artırırken, yatırımın cari piyasa değerinden satılabileceği anlamına da gelir. Bu hareket, doğru koşullar altında daha fazla kâr sağlayabilir.

Şirket tahvillerinin dezavantajları nelerdir?

1. Portföyünüzü çeşitlendiremezsiniz.

Aynı zamanda hissedarı olduğunuz bir şirketten şirket tahvili satın alırsanız portföyünüzde çeşitlilik yaratmıyorsunuz demektir. İş herhangi bir nedenle batarsa, ağır kayıplar ve çok az iyileşme şansınız olabilir.

2. Şirket tahvilleri genellikle sermaye artışı sağlamaz.

Bu tür bir yatırım, şirket tahvilinin ömrü boyunca değerini artırmak için tasarlanmamıştır. Şirketin temerrüde düşmediğini varsayarak faiz ödemelerini zamanında alacaksınız ve ilk yatırımınızı tam artı vade tarihinde faiziyle alacaksınız, ancak bu kadar.

3. Şirket tahvillerini satmak zor olabilir.

Bir şirket tahvilini vadesi dolmadan bırakmanız gerektiğine karar verirseniz, onu ikincil piyasada satmak biraz zor olabilir. Tahvilin tam nominal değerini almamanız için iyi bir şans var. Yatırımı yaptığınızdan beri faiz oranları yükseldiyse, nakit elde etmede karşılaşabileceğiniz kayıp oldukça büyük olabilir.

4. İkincil pazarlar daha az alıcıya sahip olma eğilimindedir.

Bazen ikincil piyasa yatırımı olarak şirket tahvili ile ilgilenen alıcılar bile bulamayacaksınız. Bu, şu anda biraz paraya ihtiyacı olan bir yatırımcı için işleri zorlaştırabilir.

5. Yükselen faiz oranları şirket tahvillerini daha az karlı hale getirebilir.

Bir şirket tahvilinin değeri, ilk etapta tahvili destekleyen şirketin istikrarından da etkilenecektir. Her iki durum da bireysel düzeyde yatırımın karlılığını etkileyebilir.

Yatırım yapmadan önce şirket tahvillerinin artıları ve eksileri dikkatlice tartılmalıdır. Portföyünüz için belirli bir şirket tahvilinin uygun olup olmadığını yalnızca siz kendi durum tespitinizle bilebilirsiniz.