Starbucks SWOT Analizi (2022)

Starbucks, dünyanın en büyük gıda hizmeti şirketlerinden biridir ve dünyanın en tanınmış markalarından biridir. Üst düzey kahve bazlı içecekler ve müreffeh bir yaşam tarzı ile eş anlamlı hale geldi. Son yıllarda patlayıcı bir büyüme yaşadı ve birinci sınıf içecek seçimi, pazarlama bilgisi ve yüksek müşteri sadakati ile pazardaki yerini sağlamlaştırmaya devam etti.

Burada bu şirkete özgü güçlü ve zayıf yönlere, fırsatlara ve tehditlere bakıyoruz.

Güçlü

1. Marka ve kamuoyu imajının güçlü korelasyonu

Starbucks, piyasadaki en saygın tüketici markalarından biridir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki neredeyse sayısız mağaza ve çoğu arabaya servis için köşeyi dönünce müşteriler bu zincire şiddetle sadık ve uzun ömürlü olmasına katkıda bulunmaya devam ediyor. Birçok yönden, kahveyi sıradan bir ürün yerine “birinci sınıf” bir ürün yapmaktan sorumluydu. Ayrıca, sevilen ürünler ve agresif halkla ilişkiler çalışmalarıyla güçlü bir marka varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Starbucks, dünyanın en beğenilen beş şirketinden biridir. (Talih)

2. Zaman içinde güçlü finansal performans

Tüm bu tüketici vızıltıları, her yıl güçlü satış rakamları üreterek Starbucks’ın kilit pazarlarındaki mağaza sayısı ve yoğunluğunda patlama yapmasına izin verdi. Starbucks belirli bir yılda binlerce mağaza açar, pazarı doyurur ve rekabeti zorlardı. Çin gibi gelişmekte olan pazarlar bile son yıllarda agresif bir genişleme gördü.

Starbucks, dünya çapında 31.000’den fazla mağaza işletti. (İstatist)

3. Küresel tedarik zinciri

Yüksek hacimli bir iş, eşit derecede yüksek bir ürün hacmi gerektirir ve Starbucks, tedarik zinciri yönetimi sanatında ustalaşmıştır. Kahve çekirdeklerini dünyanın dört bir yanındaki bölgelerden tedarik ederek tüketici talebinin her zaman karşılanabilmesini sağlar.

Starbucks, kahve çekirdeklerini Orta ve Güney Amerika, Asya ve Pasifik Adaları dahil olmak üzere dünyanın 30 ülkesinden tedarik ediyor. (İş İçeriği)

4. Satın Almalar

Akıllı kurumsal satın almalar, zaten güçlü bir şirketi güçlendirebilir ve Starbucks da bir istisna değildir. Seattle’s Best Coffee, Teavana, Tazo ve Ethos Water gibi mevcut markaları satın alması, mevcut markaları sorunsuz bir şekilde kurumsal gruba dahil etmesinin yollarından sadece birkaçı, ek gelir akışları ve diğer ürün sınıfları için teklifler sağlıyor. onun pazarı. hikayeler.

Starbucks’ın toplam aktifleri 19.22 milyar dolardı. (İstatist)

5. Çeşitli ürünlerin teklifi

Kahve gibi temel bir ürün için Starbucks, popüler balkabağı baharatlı latte gibi genel markayla yakından bağlantılı düzinelerce tescilli içecek seçeneği yarattı. Buna ek olarak, markalı ürünler tüketicilerin şirkete olan bağlılıklarını artırmalarına olanak tanır ve market ürünlerine geçiş, yalnızca restorana güvenmek yerine en sevdikleri karışımları evlerine veya ofislerine getirmelerine olanak tanır.

Starbucks Pumpkin Spice Latte 350 milyondan fazla bardak sattı. (Eğilebilir)

6. Çalışanlara iyi davranın

Şirket, çalışanlarına iyi davranması, saygı ve iyiliğe odaklanmasıyla tanınır. Çalışanlara karşı davranışları nedeniyle sektörden övgü topladı ve ön saflardaki çalışanları için daha yüksek ücret arayışıyla sık sık manşetlere çıktı.

Starbucks en tanınmış şirketlerden biridir. (Forbes)

zayıf yönler

1. Değişken tedarik maliyetleri

Starbucks fiyatları doğrudan kahve çekirdeklerinin maliyetine bağlıdır. Kendinizi kaliteli kahve ürünleri tedarikçisi olarak tanıttığınız için muhtemelen daha kaliteli çekirdekler satın alıyorsunuz ve çiğ kahve çekirdekleri alımında bir artış olduğunda bu maliyetin bir şekilde tüketiciye yansıtılması gerekiyor. Kahve fiyatlarında devam eden artışlar, bazı müşterileri geri çevirebilecek rekor fiyatların daha da yükselmesine neden olabilir.

Kahve çekirdeği fiyatları, 2007 ile 2011 arasında %164 ve 2007 ile 2022 arasında genel olarak %20’lik bir artışla (Business Insider) zamanla önemli ölçüde değişti.

2. Yüksek ürün fiyatları

Sıradan bir fincan kahve bile rakip restoranlardan çok daha pahalıdır ve buna ek olarak düzinelerce içecek ve kişiselleştirme seçeneği vardır. Ayrıca kahveyi bir lüksten ziyade temel bir ihtiyaç olarak görenler için evden veya ofiste kahve yapmak çok daha ucuza geliyor. Bu algının üstesinden gelmek ve yüksek fiyatları haklı çıkarmak zor olabilir ve Starbucks’ın her gün üstesinden gelmesi gereken bir engeldir.

Starbucks ürünleri, rakipleri tarafından satılan ürünlerden ortalama %38 daha pahalıya mal oluyor. (İş İçeriği)

3. Ürün kolayca taklit edilebilir

Kahve ile yakın ilişkisine rağmen, ürünün kendisi dünyanın birçok yerinde temel olarak kabul edilir. Kahve, menülerinin bir parçası olarak kahve sunan düzinelerce büyük zincir ve binlerce küçük restoranın yanı sıra doğrudan bir süpermarketten satın alan tüketiciler ile hemen hemen her yerde tüketilmektedir.

Bu şekilde, Starbucks’ın kendisini, çok daha ucuza mal olabilecek veya hiçbir özelleştirme içermeyen “normal” bir kupa isteyenlere hitap etmeyebilecek seçeneklere göre tercih edilen seçenek olarak pazarlamak için daha çok çalışması gerekiyor.

Starbucks, özel kahve dükkanlarının pazar payının üçte ikisine sahipti. (Forbes)

4. Sağlıksız seçenekler

Starbucks’ın sunduğu birçok içeceğin kalorisi ve şekeri yüksektir, bu da onları sık tüketildiğinde tehlikeli derecede sağlıksız hale getirir. Tüketiciler için basit bir alternatif, daha az katkı maddesi içeren bir seçenek seçmek olacaktır, ancak şirket, tüketici damaklarına hitap eden aromalı ve şekerli ürünler için bir itibar kazanmıştır. Tariflerinizde daha sağlıklı alternatifler ve değişiklikler sağlamak, bu sorunu önlemenin anahtarı olacaktır.

Bir Starbucks Tarçınlı Rulo Frappuccino, 510 kalori ve 85 gram şeker içerir. (İş İçeriği)

5. Ürün geri çağırma

Herhangi bir yiyecek ve içecek işinde olduğu gibi, ürün geri çağırmaları da hızlı ve doğru bir şekilde ele alınmazsa yıkıcı olabilir. Yabancı kirleticiler veya alerjenler içeren bir ürün satmak sadece müşterilerinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda bir halkla ilişkiler kabusu ile sonuçlanabilir. Hataları önlemek ve hataları düzeltmek, markanızın itibarına daha fazla darbe vurmaktan kaçınmak için önemli adımlardır.

Starbucks, 2016 yılında alerjen kontaminasyonu nedeniyle iki gıda ürününü geri çağırdı. (CNN)

6. Avrupa vergilerinden kaçınma

Starbucks, bazı Avrupa pazarlarındaki ürünlere vergi ödemediği için eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Bu, büyük bir halkla ilişkiler kabusuna neden oldu ve markanızın itibarına kalıcı zarar verebilirdi. Şirketi bir bütün olarak etkileyen kalıcı etkiler olmasa da, diğer daha kötü hatalar şirkete önemli sosyal ve finansal sermayeye mal olabilir.

Starbucks’ın Birleşik Krallık’ta 1,2 milyar sterlinlik satış vergisi ödemediği bildirildi.

Fırsatlar

1. Gelişmekte olan pazarlara genişleme

Starbucks, Amerika Birleşik Devletleri’nde zaten çok güçlü bir varlığa sahip ve Çin’de her yıl daha istikrarlı hale geliyor. Bu başarıları, diğer çeşitli pazarlara açılmak, öğrenilen derslerin üzerine inşa etmek ve daha da güçlü bir küresel marka itibarı oluşturmak için diğer topluluklarla bağlantı kurmak için bir model olarak kullanabilirsiniz. Önemli pazarlarda ilk veya en büyük oyuncu olarak, muhteşem genişleme geçmişinize devam edebilirsiniz.

Starbucks dünya çapında 83 pazarda mevcuttur. (Investopedia)

2. Daha fazla ürün çeşitliliği

Starbucks belirli ürünlerle tanınır, ancak özel ürünler için başka yollar keşfederek marka daha da geliştirilebilir. Temel kahve ürününü daha da kişiselleştiren diğer içecek seçeneklerini arayabilir veya hatta çaylar, gazlı içecekler ve demlenmiş sular gibi tamamen farklı ürünler arayabilirsiniz. Yemek menünüz, daha fazla tüketici seçimine izin vermek için genişletilebilir.

Starbucks %78 müşteri memnuniyeti derecesine sahiptir. (İstatist)

3. Diğer şirket ve markalarla olan ortaklıklar

Starbucks, bazı ürünleri diğer şirketlerin ürünleriyle birlikte markalaştırarak veya mağazalarında diğer markaları tanıtarak diğer yerleşik şirketlerle ortaklığın avantajlarından yararlanabilir. Bu tür bir işbirliği iyi yapıldığında, her iki markanın da kamuoyu algısını güçlendirir ve her iki taraf için de satışları artırabilir.

Starbuck, ticari perakendecilerde satılan bir dizi kahve kreması ürününde Nestlé ile ortaklık kurmuştur. (CNN)

4. Kendinizi en yeni kahve trendlerine bırakın

Starbucks, çoğunlukla tüketici eğilimlerine ayak uyduruyor, ancak müşteri tabanının değişen taleplerini karşılamak zor bir iş olabilir. Güçlü araştırma, sürekli tüketici geri bildirimi toplama ve hızlı yeni ürün geliştirme, şirketin yeni müşteriler çekmenin bir yolu olarak en son trendleri ve zevkleri takip etmesine yardımcı olabilir.

Starbucks, soğuk kahveyi tüketicilerine sundu. (Ezilmiş)

5. Fiyat farklılaşması

Starbucks’ta sunulan ürünlerin çoğu oldukça yüksek fiyatlara sahiptir, bu da bazı tüketicileri erteleyebilir ve onları daha ucuz seçenekler aramaya zorlayabilir. Yeni üst düzey ürünler geliştirirken, kritik bir pazar segmentinin ne olması gerektiğini destekleyen en tutumlu veya maliyet bilincine sahip içicilere hitap edebilecek daha karlı teklifler de arayabilirsiniz.

Starbucks dünya çapında 26,5 milyar dolar gelir elde etti. (İstatist)

6. Kahve dağıtım hizmeti Hizmetler

GrubHub ve Uber Eats gibi gıda dağıtım şirketleri, özellikle COVID-19 pandemisinden bu yana son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. Starbucks, ürünlerini teslim etmek için bunun gibi şirketlerle ortaklık kurarak veya tüketici tercihlerini daha fazla tatmin etmek için kendi şirket içi teslimat hizmetini başlatarak bu büyüyen tüketici trendinden yararlanabilir.

Online yemek dağıtım hizmetlerinden elde edilen gelirin önümüzdeki birkaç yıl içinde 97 milyar dolara ulaşması bekleniyor. (İstatist)

tehditler

1. Tedarik zincirinizle ilgili sorunlar (maliyet, grevler)

Tedarik zincirindeki herhangi bir değişiklik, ileride büyük sorunlara neden olabilir: başarısız kahve çekirdeği mahsulleri, büyük hava olayları, hatta dış tedarikçilerde çalışan grevleri. Bu sorunlar, fasulyeyi yetiştirmekten restoranda yapmaya kadar, hat boyunca herhangi bir yerde en ufak dalgalanmalara kadar şirketi borca ​​​​girdi. Starbucks, mümkün olduğunda potansiyel açıkları en aza indirmenin yollarını bulmalıdır.

Hava koşullarına bağlı mahsul kıtlığı nedeniyle kahve fiyatlarının artması bekleniyor. (bulaşık)

2. Taklit etmesi kolay

Yukarıda belirtildiği gibi, kahve hemen hemen her yerde bulunabilir ve temel menüdeki tekliflerin çoğu çok daha düşük maliyetle kopyalanabilir. Starbucks, “temel” kahve içecekleri pazarını ele geçirecekse, orijinal çekirdekleri veya demleme sürecini vurgulayarak, daha basit içeceklerin kolayca taklit edilemeyen seçenekler olarak algılanmasının üstesinden gelmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kahve perakende satışları 5,18 milyar dolar. (İstatist)

3. Düşük maliyetli kahve restoran zincirleri

Kahvaltılık yiyecekler sunan diğer zincirlerin menülerinde kahve var ve normal bir fincan kahve fiyatları Starbucks’ta bulunanlardan çok daha düşük. Düşük kar marjları veya kalitedeki küçük bir düşüş nedeniyle, bu zincirler daha pahalı satışlarla büyüyen bir işletme için büyük bir tehdit oluşturuyor.

McDonald’s kahve ürünleri çok daha ucuzdur ve Starbucks ile aynı seçeneklerin çoğuyla yapılabilir. (hassaslıkla)

4. Küçük yerel kahve dükkanları

Yelpazenin diğer ucunda, kendilerini topluluğun temel taşları olarak tanıtan veya bir “yerel mağaza” ortamını veya daha sıcak bir sosyal ortamı teşvik eden daha küçük, yerel olarak sahip olunan kahve dükkanları vardır. Küçük bir işletmeyi zorlayan daha büyük bir restoran zincirinin varlığı, tüketicilerin ağzında kötü bir tat bırakabilir ve Starbucks, topluluğun bazı üyelerinden daha da sadık bir takipçi kitlesine sahip olabilecek bu pazar segmentine karşı duyarlı olmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri kahvehanelerinin ve çay dükkanlarının %7,3’ünü kaybetti. (Bloomberg)

5. COVID-19’un Ardından

COVID-19 salgını, genel halkın harcama ve satın alma alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirdi ve bazı etkiler birkaç yıl içinde hissedilmeye devam edecek. Restoranlar çok sınırlı müşteri kapasitesiyle çalışmaya ya da tamamen kapanmaya zorlanarak gelirde keskin bir düşüşe neden oldu. Tüm şirketler pandeminin ekonomik sonuçlarıyla uğraşmak zorunda ve Starbucks da bir istisna olmayacak.

Tüm ABD restoranlarının neredeyse %17’si, COVID-19 salgını nedeniyle 2022’de kısmen veya kalıcı olarak kapandı. (Ulusal Restoran Derneği)

6. Küresel durgunluk

Diğer ulusal ve uluslararası durgunlukların Starbucks gibi kendi tasarladıkları “üst düzey” marka imajından zarar görebilecek şirketler üzerinde kalıcı etkileri olacaktır. Tüketiciler belirli lükslerden vazgeçmeyi seçerse, ilk kaybolanlardan biri pahalı bir fincan kahve olabilir. Starbucks, tüketici tabanında bu tür bir kaybı önlemek için fiyatlandırma seçeneklerini çeşitlendirebilir ve daha ucuz seçenekler sunabilir.

Dünya ekonomisinin %5,2 daralması bekleniyor. (Dünya Bankası)

Güçlü bir marka itibarı, benzersiz ürün teklifleri ve güçlü bir finansal temel, Starbucks’ı kalıcı bir başarı için konumlandırdı ve şirketin daha da büyümek ve genişlemek için hala yeri var. Tedarik zinciri sorunlarını azaltarak, müşterileriniz için maliyetleri düşük tutmanın yollarını bularak ve satış ve geliştirme için yeni yollar geliştirerek, gelecek on yıllar boyunca tüketicilerin favorisi olarak rolünüzü güçlendirmeye devam edebilirsiniz.