Amazon SWOT Analiz Matrisi: Fırsatlar ve Zayıf Yönler

Küresel bir güç merkezi olan Amazon, bir kitap perakendecisi ve yayıncısından dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisine dönüştü. Amazon’un yükselişi, kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’u dünyanın en zengin insanlarından biri haline getirdi. Proaktif ve girişimci bir zihniyet ve ruha sahip olan Amazon’un geleceği, önde gelen bir küresel perakende güç merkezi olarak güvende.

Amazon, ömrü boyunca inovasyondan inovasyona geçerek ürün segmentlerini ve tekliflerini tanımladı ve rakiplerinin yapamadığı yerde sağlam verimlilik kazanımları yarattı. İşte Amazon’un kurumsal stratejisini tanımlayan güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerinin bir analizi.

Güçlü

1. Amazon, anında marka bilinirliğine sahiptir.

Amazon logosunda yaratılan ikonik “gülümseme”, hızlı, verimli ve güvenilir çevrimiçi perakende ve dağıtımıyla dünya çapında tanınmaktadır. Bu “gülümseme” iş kimliğiniz boyunca ve farklı iş silolarınızda mevcuttur.

Amazon’un marka değeri 415 milyar dolar. (İstatist)

2. Pazardaki konumu çok güçlü ve güvenlidir.

Kuzey Amerika’daki çevrimiçi perakende alanında kendini sağlam bir şekilde lider olarak belirleyen Amazon’un Kuzey Amerika’daki rekabeti, eBay ve Walmart gibi şirketleri içeriyor. Yükselen pazarlarda, Alibaba Amazon’un ana rakibidir. Amazon’un pazardaki konumu, tüm operasyonlarını yürüten güçlü verimliliklerden oluşan kurumsal bir ruhun sonucudur. Bu, maliyet modellerinin mümkün olduğunca düşük olmasını ve müşteriler ve ortaklar için bu değerin en üst düzeye çıkarılmasını sağlar.

Amazon, Kuzey Amerika e-ticaret pazar payının %45’ine sahiptir. (Neyse ki)

3. Amazon pazar lideridir.

Amazon, geleceğe yatırım yaparak hem bağımsız ortaklarına hem de son kullanıcılarına neredeyse kusursuz bir hizmet sunarak rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor. Prime Overnight Delivery hizmetinin şimdiye kadar rekabet etmesi zor bir hizmet olduğu kanıtlandı ve Amazon, bu katma değerlerin önümüzdeki yıllarda Amazon’un teklifine sıkı bir şekilde yerleştirilmesini sağlıyor.

Amazon, 386,06 milyar dolarlık bir piyasa değeri elde etti. (İstatist)

4. Gelişmiş lojistik ve dağıtım stratejilerini kullanın.

Amazon’un birincil perakende iş modeli, çok sayıda bağımsız iş ortağının, üçüncü taraf satıcının ve içerik oluşturucunun lojistik ihtiyaçlarını yöneten bir dizi karmaşıklığı içerir. Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’nde 95.000’den fazla sürücü istihdam eden 2.200’den fazla teslimat şirketi ile ortaklık kurdu. Depolama faaliyetleri, tatil dönemlerinde ve Kara Cuma gibi perakende tatillerinde hızlanan 7/24 bir operasyondur.

Üçüncü taraf satıcılar, 12 aylık bir dönemde 3.4 milyardan fazla ürün sattı. (Amazon Hakkında)

5. Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda bağımsız ortağınız var.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, Kuzey Amerika’da bir dağıtım kanalı olarak Amazon’a güveniyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki bireyler ve işletmeler için Amazon’un inanılmaz dağıtım verimliliğinden ve ölçeğinden yararlanma fırsatları yaratır. Amazon platformundaki dış satıcıların önemi nedeniyle, sadece Amazon için değil, bir bütün olarak ekonomi için Amazon, bu girişimcileri desteklemek ve beslemek için büyük yatırımlar yapıyor.

Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 milyondan fazla bağımsız ortakla çalışmaktadır. (Amazon)

6. Amazon, saat başına 15 dolar asgari ücret teklif ediyor.

Adil ücretlerin savunucusu olarak Amazon, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm tam zamanlı, yarı zamanlı, geçici ve mevsimlik çalışanlar için geçerli olan saat başına 15 ABD doları asgari ücrete sahiptir. Bu hamle, Amazon çalışanlarının geçim kaynaklarını artırdı ve aynı zamanda Amazon’u daha çekici bir iş yeri haline getirdi. Sonuç olarak, Amazon’un rakipleri kısa sürede daha yüksek asgari ücret teklif etmeye başladı.

Amazon’un saat başına 15 dolarlık asgari ücreti, aynı iş piyasasındaki diğer işverenler arasında medyan saatlik ücrette %4,7’lik bir artışa neden oldu. (Amazon)

zayıf yönler

1. Amazon, Kuzey Amerika pazarına odaklanırken, yükselen pazarlar rakipleri tarafından satın alındı.

Dünyanın dört bir yanında gelişen ekonomiler, perakendeciler için inanılmaz bir fırsat sunuyor. Kişi başına düşen gelirdeki küresel artış, teknolojik penetrasyon ve İnternet bağlantısı ile uluslararası pazar genişlemeye devam ediyor.

Bu, yalnızca Amazon’un sağladığı dijital içerik için daha geniş bir tüketici tabanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda üçüncü taraf bayilerinin pazara girmesini de teşvik eder. Bununla birlikte, Amazon şimdiye kadar Kuzey Amerika pazarına odaklandı ve Alibaba gibi rakiplerin gelişmekte olan ekonomilerde pazar payı kazanmasına izin verdi.

Amazon satışlarının %61’i Kuzey Amerika pazarından elde ediliyor. (Neyse ki)

2. Amazon, nakliye dahil bazı alanlarda gelir kaybeder.

Nakliye ve lojistik, Amazon işinin önemli bir parçasıdır. Birçok çevrimiçi perakendeci, gönderdikleri ürünler için müşteriden ücret alırken, Amazon, ürünlerinin birçoğunda ücretsiz gönderim sağlar. Amazon’un nakliye hizmetlerinin %50’sini üçüncü şahıslara yaptırdığı düşünülürse, maliyet tabanını aksi takdirde olabildiğince kontrol etmez. Bunun sonucu, bir siparişin gönderim kısmındaki gelir kaybının yanı sıra gönderim fiyatındaki maliyet dalgalanmaları riskine maruz kalmadır.

Amazon’un nakliye maliyetleri 2019’da 37,9 milyar dolardan 2022’de 61,1 milyar dolara yükseldi. (Statista)

3. Amazon’un müşteri güvenliği ve güvenliği konusundaki konumu sorgulandı.

Amazon skandalları, PR ekibi tarafından nispeten iyi bir şekilde ele alındı; ancak Amazon müşterilerinin güvenliğinin, güvenliğinin ve gizliliğinin, Amazon’un güvenlik politikalarının ihlali nedeniyle dış risklere maruz kaldığı durumlar olmuştur.

Buna bir örnek, Amazon akıllı cihazlarının kötü niyetli aktörler tarafından tüketici evlerine sızmasıdır. Bilgisayar korsanları, akıllı bebek monitörleri aracılığıyla evde dinlemek ve bebekler de dahil olmak üzere hane halkı ile iletişim kurmak için insanların evlerindeki akıllı cihazlara erişmeyi başardı.

Tüketici verilerinin kullanım ihlallerine rağmen Amazon, Nisan 2018’de (Bloomberg) güvenlik şirketi Ring’i 839 milyon dolara satın aldı.

4. Personel, Amazon personelinin çalışma koşullarını eleştirdi.

Asgari ücretteki artışa rağmen Amazon, politikaları ve işgücü uygulamalarıyla ilgi odağı oldu. Depolar, özellikle tatil sezonu ve Kara Cuma gibi yoğun saatlerde, hizmetlerinin sunulmasını sağlamak için personele giderek daha sıkı ve külfetli çalışma koşulları dayatıyor.

Amazon tarafından işletilen depolardaki işyeri yaralanma oranları genellikle ülkedeki en yüksek oranlardan bazılarıdır. Bu, örgüt içinde sömürücü emek uygulamaları iddialarına yol açmıştır.

Amazon, 2019’da 100 işçi başına %7,7 ciddi yaralanma oranı bildirdi. (Açıklama)

5. Amazon ürünlerinin sahte incelemeleri bir sorundur.

Amazon müşterileri, belirli bir ürünün orijinalliğini ve teslimatını doğrulamak için tarihsel olarak incelemelerine güvenmiştir. Bu, Amazon’un rekabet avantajlarından biri olmuştur, çünkü Amazon platformundaki bir ürün, rakip platformunda yalnızca birkaç tane görünürde alakalı incelemeye sahip olabilir. Bu, Amazon’un bir tüketicinin kullanması için daha güvenilir bir platform olduğu algısına yol açtı.

Amazon’un önde gelen bağımsız ortaklarından ve üçüncü taraf satıcılarından bazılarının dolandırıcılık taktikleri uygulamakla suçlandığı bu incelemelerin çoğunun sahte olduğunu artık biliyoruz.

Amazon, 20.000 sahte ürün incelemesini kaldırdı. (CNBC)

6. Amazon’da karlılık sorunlu olmaya devam ediyor.

Amazon’un geliri dünyanın en büyüklerinden biri olsa da, karlılık bir zayıflık olmaya devam ediyor. Amazon Web Services (AWS), en karlı iş birimi olmaya devam ediyor. AWS’nin karlılığını etkileyen olumsuz bir olay, bir bütün olarak şirketin karlılığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak ve Amazon’un yumurtalarının çoğunu tek bir sepete koyacaktır.

Amazon Web Servisleri, 13,5 milyar dolar ile Amazon’un karının %63’ünü oluşturdu. (GeekWire)

Fırsatlar

1. Amazon, gelişmekte olan pazarlarda pazar varlığını geliştirmek için iyi bir konumdadır.

Teknoloji penetrasyonu ve kullanıcı kabulündeki artışla, yükselen pazarlarda İnternet erişimindeki ve harcanabilir gelirdeki artışla, Amazon’u gelişen pazarlara genişletmek, mevcut üçüncü taraf satıcı tabanına ve bağımsız ortaklarına hizmetlerini daha geniş bir pazara sunmalarında yardımcı olacaktır. Bu genişleme, Amazon’un bu pazarlardaki yeni satıcılara ve üçüncü taraf ortaklara maruz kalmasını da artıracaktır.

Amazon, Kuzey Amerika dışında toplam gelirinin yarısından az olan 104.41 milyar dolar gelir elde ediyor. (İstatist)

2. Amazon’un ekosistemi geliştirilebilir.

Apple’ın akıllı ekosistemi, Android dünyası ve diğerleri gibi teknoloji ekosistemlerindeki sert rekabet, genel ekosistem teklifini iyileştirmesi için Amazon’a baskı yapıyor. Bu, mevcut kullanıcıların bağlı kalmasını sağlayacak ve belki de onları Apple ve Android’den uzaklaşmaya teşvik edecektir.

Amazon Appstore’da bulunan uygulama sayısı 2019 ile 2022 arasında %0,72 azaldı (Statista).

3. Amazon, iş uygulamalarına mali açıdan daha sorumlu politikalar ve programlar ekleyebilir.

Tarihsel olarak Amazon, rekabet avantajlarının operasyonel verimliliğinde yatmasını sağlamıştır. Lojistik operasyonları, bir yılda Norveç’in ülkesiyle kabaca aynı miktarda karbon emisyonu üretiyor. Amazon, 2040 yılına kadar net sıfır karbon hedefi ile 2030 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji kullanmayı taahhüt etti.

Amazon, Singapur’da 10.000 eve yetecek kadar temiz enerji üretebilen 62 megavatlık bir yenilenebilir enerji projesi oluşturuyor. (Amazon)

4. Fiziksel mağazaların sayısını artırmak pazara nüfuzu artırabilir.

E-ticaret son yıllarda artmasına rağmen, fiziksel mağazalarda artan bir talep var. Amazon, geleneksel mağaza modelini değiştirme fırsatına sahiptir. Perakendenin geleceğini sadece çevrimiçi değil, karma bir model olarak gördüğünüzü söylediniz.

Amazon, sürtünmesiz ödeme gibi bazı e-ticaret uygulamalarını tuğla ve harç sisteminde uygulamayı planlıyor. Son olarak, mağazalar artan nakliye maliyetlerinin etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Whole Foods kaldırımdan teslim alma taleplerinin %40’ı yeni kullanıcılardır. (Amazon)

5. Otonom araçların kullanılması sürüş maliyetlerinden tasarruf sağlayacaktır.

Nakliye maliyetleri, Amazon’un en yüksek maliyetlerinden biridir. Amazon, son mil teslimatları ve otonom araçlar için şehir sınırları içinde drone “kovanları” da dahil olmak üzere çeşitli maliyet düşürme seçeneklerini araştırıyor.

Yakın zamanda bir Amazon satın alımı olan Zoox, 6 turda 1 milyar dolarlık başlangıç ​​​​finansmanı sağladı. (Çatlak tabanı)

6. Amazon kendi etiketini tanıtabilir (geriye dönük entegrasyon).

Amazon’un üçüncü taraf satıcılar ağında bazı tartışmalara neden olsa da, Amazon, kendi özel markalı ürünlerinin geliştirilmesinde ürünlerinin kontrolünü artırabilir ve onlardan kar elde edebilir. Buna iyi bir örnek, Amazon’un mevcut yazarlardan oluşan ağına hizmet vermek için kendi yayıncısını geliştirmesidir.

Amazon, kendi markası altında 2018’den bu yana üç kat daha fazla 22.617 ürün satıyor (Digital Commerce 360).

tehditler

1. Amazon pazarlarının çoğunda agresif bir rekabet var.

Stratejik ittifaklar ve pazar yeniliği, Amazon’un pazar payını tehdit ediyor. Bunun bir örneği, Walmart ve Shopify arasında hibrit bir “tıkla ve harç” deneyimi sağlayan yakın zamanda duyurulan ortaklıktır. Ek olarak, sosyal medya platformlarında pazar yerlerinin dahil edilmesi, “etkileyici pazarlama”nın yükselişiyle birleştiğinde Amazon’un geleceğini daha da etkiliyor.

Tüketicilerin %90’ı sosyal ağların satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor. (Verim)

2. Amazon, platformlarında sahte ürünler satan üçüncü taraf satıcılarla zorlu bir mücadele içindedir.

Bu kadar geniş bir dış satıcı ağıyla, seçici alıcının hangi satıcıların yasal ürünler sattığını ve hangilerinin satmadığını belirlemesi bazen zordur. Bu, Amazon’un sahte ürün incelemeleriyle ilgili sorunuyla destekleniyor. Amazon, sahte ürünlerin dağıtımını azaltmak için ürünler geliştirdi, ancak sorun devam ediyor.

Amazon’daki üçüncü taraf satıcıların kontrollü bir araştırmasında satın alınan ürünlerin %42,5’i sahte ürünlerdi. (Kablo kesici)

3. Hükümetler, faaliyetlerini engellemek için politika reformu yapmayı düşünürken Amazon’a odaklandı.

Amazon’un büyüklüğü, dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı ve antitröst sorunları suçlamalarıyla devlet kurumları ile bayraklar kaldırdı. Son zamanlarda, Amazon, Apple ürünlerinin üçüncü taraf satıcılarını platformundan çıkarmak için Apple ile bir anlaşma yaptığında Amazon ve Apple ateş altında kaldı.

Amazon, harici satıcıları üzerinde tekelci eğilimlerle suçlandı ve %80’ini Buy-Box dağıtım ağına girmeye zorladı. (CNBC)

4. Amazon, kendi etiketine sahip ürünler oluşturmak için müşterilerinin müşterileri hakkında üçüncü taraf verilerini toplar.

Geriye dönük entegrasyon, Amazon tarafından perakende platformları aracılığıyla daha fazla kar elde etmek için belirlenen bir stratejidir. Amazon, kendi özel markalı ürünlerini geliştirerek pazarı üzerinde daha fazla kontrol sahibi olur.

Son zamanlarda, paydaşlar, bu verilerin üreticileri olan üçüncü taraf satıcıların sahipleri pahasına, kendi özel markalı ürünlerini daha da geliştirmek için üçüncü taraf verilerinin kullanımıyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Bu, operasyonlarınızda iyi niyet eksikliği olarak kabul edilir.

Amazon, özel etiketlerinin perakende satışların %10’unu oluşturmasını bekliyor. (İş İçeriği)

5. Amazon’un ürün dağıtımının %50’si dış kaynaklı satıcılar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Amazon’un önemli bir rekabet avantajı, değer teklifinde yerleşik olarak bulunan sıkı teslimat programlarını karşılama yeteneğidir. Amazon, operasyonlarını etkileyebilecek dış risklere maruz kalan ürünlerinin dağıtımının %50’sini dışarıdan temin etmektedir. Amazon, bu riskleri azaltmak için tüm dağıtım ve lojistik gereksinimlerini kendi alanına getirmeyi düşünmelidir.

Amazon bir yılda 2,5 milyar paket dağıttı. (Investopedia)

6. Siber güvenliğe yönelik devam eden bir tehdit var.

Amazon, kapsamlı bir müşteri ayrıntıları veritabanına sahip olsa da, güvenlik ihlalleri sınırlıdır. Siber güvenlik ekibinizin, sistemlerinize yönelik saldırıları engellemek için hızlı ve verimli hareket ettiği bilinmektedir. Bu sistemler etkili olsa da, kötü niyetli saldırılar daha karmaşık hale geliyor.

Amazon Web Services (AWS), sunucularına, şirketin daha önce deneyimlediği her şeyden %44 daha büyük olan yüksek hacimli 2.3 Tbps Ddos saldırısını engelledi. (Siber Güvenlik Girişimleri)

Amazon için büyük fırsat alanları olsa da faaliyet gösterdiği pazarlarda stratejisini ve operasyonlarını sergilemeye devam edecek. Amazon, değişim ve bozulma ile karakterize edilen bir ortamda inanılmaz bir esneklik göstermiştir. Amazon, geleceğine yatırım yapmaya devam ederek, operasyonlarında daha fazla verimlilik sağlayarak ve sürekli değer arayışıyla, uzun süredir pazar lideri olarak kendini kanıtlamasını sağlıyor. Döviz kuru arttıkça, geleceğe yönelik korumanızın temettü ödeyip ödemeyeceğini zaman gösterecek.