Wix vs Shopify: 2022’de en iyi platform hangisi?

E-ticaretin bir gerçeklikten çok bir yenilik olduğu bir zaman vardı. Bugün, günlük hayatımıza derinden yerleşti ve onsuz yapamayacağımız bir şey.

Ancak, e-ticaret alanına girmek her zamankinden daha zor hale geliyor. 3.5 trilyon doların üzerinde satış ve %22’nin üzerinde pazar payı ile hepsi e-ticaret pastasının bir dilimi için yarışıyor.

Ancak Amazon gibi devlerle rekabet etmeniz gerektiğinde, işlevsel ama çekici bir web sitesi şarttır. Neyse ki, çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok e-ticaret platformu var ve bugün en iyilerinden ikisini karşılaştıracağım: Wix ile Wix’i karşılaştıracağım. Shopify.

Bu derlemede, Wix ve Shopify’ın ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve her birinden nasıl yararlanabileceğinizi açıklayacağım. Sonunda, hangi durumda hangisini kullanacağınızı açıkça anlayacaksınız.

Wix nedir?

Öncelikle 2006 yılında faaliyete geçen ve kısa sürede e-ticaret alanında öncü firmalardan biri haline gelen Wix’e bir göz atalım. Web siteleri oluşturmak için sürükle ve bırak WYSIWYG arayüzünü kullanan sezgisel ve kullanımı kolay bir web sitesi oluşturucudur.

Wix’i kullanarak, gereksinimlerinizi dikkate alan ve sizin için bir web sitesi oluşturan yapay zeka tabanlı bir web sitesi oluşturma sihirbazı (Wix ADI) sağladığını gördüm. Wix ile, HTML veya CSS gibi web teknolojileri hakkında herhangi bir bilginiz olmadan herhangi bir alanda bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Platformun aşırı kullanım kolaylığı nedeniyle 180 milyondan fazla kullanıcı kazandı ve dünya çapında 130 milyondan fazla web sitesiyle çalışıyor. Wix, 90 milyondan fazla alana ev sahipliği yapıyor ve günümüzün en popüler web sitesi oluşturucularından biri.

Genel amaçlı bir web sitesi oluşturucu olmasının yanı sıra Wix, e-ticaret web sitelerini güçlendirmesine yardımcı olan çeşitli özelliklere de sahiptir. Alışveriş sepeti entegrasyonlarından ödeme ağ geçitlerine kadar Wix, küçük işletmeler için birden fazla seçenek sunar.

Wix Ana Sayfası

Shopify nedir?

Wix, e-Ticaret özelliklerine sahip genel amaçlı bir web sitesi oluşturucu olsa da Shopify, bir çevrimiçi mağaza kurmak için ideal çözümdür. Shopify, Wix’ten önce (2004’te) girişimcilerin çevrimiçi bir varlık oluştururken genellikle karşılaştıkları sorunları çözme girişimi olarak faaliyete başladı.

Platformun bu çabada olağanüstü başarılı olduğunu söylemeye gerek yok. Bugün Shopify, 1.000.000’den fazla işletmeye hizmet verme ayrıcalığına sahiptir ve 200 milyar dolardan fazla gelir elde edilmesine yardımcı olmuştur.

Shopify kullanıcı tabanı

E-ticarete adanmış Shopify’ın sağlam ve gelişmiş özellikleri, her büyüklükteki işletmenin operasyonlarını daha hızlı ölçeklendirmesine olanak tanır. Sosyal medya işlevselliği, e-ticaret platformu yönetimi veya SEO yetenekleri olsun, Shopify işinize en uygun çözüme sahiptir.

Wix gibi Shopify da sürükle ve bırak web sitesi oluşturucu kullanır, bir dizi entegrasyon sunar ve birden çok özelleştirme özelliğine sahiptir. Her iki platform da işletmenizin uygun oranlarda ölçeklenmesine yardımcı olan çok katmanlı planlara sahiptir.

Shopify Ana Sayfası

Wix ve Shopify karşılaştırması

İlk bakışta hem Wix hem de Shopify benzer ürünler gibi görünüyor ve bunun iyi bir nedeni var. Her ikisi de kodlama becerilerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır, bir sürükle ve bırak arayüzü kullanır ve çevrimiçi bir mağaza kurmanıza olanak tanıyan e-ticaret yeteneklerine sahiptir.

1. Kullanım kolaylığı

Şu anda internette 20 milyondan fazla e-ticaret mağazası var ve bunların çoğu ayakta kalabilmek için yeterli satış yapmıyor. Bu nedenle, öne çıkmak için mağazanızın tam olarak ihtiyacınız olduğunda pazarı yakalayacak kadar hızlı kurulması gerekir.

İşte burada kullanım kolaylığı faktörü devreye giriyor; Kullandığınız web sitesi oluşturucunun kullanımı kolay olmadığı sürece kaybedersiniz. Neyse ki, hem Wix hem de Shopify, kullanım kolaylığı endeksinde oldukça üst sıralarda yer alıyor.

Wix

Önce Wix örneğini ele alalım; Yukarıda bahsettiğim gibi, Wix web siteleri oluşturmak için basit bir sürükle ve bırak UI düzenleyicisi kullanır. Wix düzenleyiciyi kullanarak tek yapmanız gereken bir şablon oluşturmak, web sitesi yapısını oluşturmak ve gerekli içeriği eklemek.

Web sitenizi oluşturmak için daha hızlı bir yol istiyorsanız, Wix, Wix ADI’yi (Yapay Tasarım Zekası) kullanarak sizi de ele aldı. Wix ADI, sizin için dakikalar içinde eksiksiz bir web sitesi oluşturan otomatik bir web sitesi oluşturma aracıdır.

Sadece gerekli bilgileri girmeniz yeterlidir; Gerisini ADI halleder. Daha fazla özelleştirme arıyorsanız, ayrıntılı tasarım kontrolü için Wix API’lerine erişim sağlayan Wix Corvid seçeneğini kullanmanızı öneririm.

Wix tasarım esnekliği

Shopify

Bir e-ticaret sitesi oluşturmak için Shopify’ı kullandığınızda, deneyim biraz farklıdır. Wix, kullanıcıların bir ön uç düzenleyiciyle çalışmasına izin verirken, Shopify’da değişikliklerin çoğu arka uç arayüzünde yapılır. Yalnızca değişiklikleri önizlediğinizde veya yayınladığınızda web sitenizin nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Yukarıdakiler, Shopify’da gösterge tablosu ve düzenleme arayüzlerinin ayrı tutulduğu anlamına gelir, bu da bana sorarsanız iyidir. Bu ayrım, ürün ekleyip kaldırmanıza, satış ve pazarlama kampanyalarını yönetmenize ve diğer e-ticaret işlevleriyle daha hızlı çalışmanıza olanak tanır.

Kazanan: Wix ve Shopify

Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, hem Wix hem de Shopify farklı şekillerde öne çıkıyor. Wix, daha fazla tasarım esnekliği sağlar ve daha çok yeni başlayanlara yöneliktir. Shopify’ın nispeten daha dik bir öğrenme eğrisi vardır, ancak e-ticaret yeteneklerini kurmadaki basitliği, bir kez ustalaştıktan sonra eşsizdir.

2. Fiyatlar

Fiyatlandırma planları söz konusu olduğunda Wix ve Shopify arasındaki en önemli fark, Wix’in tamamen ücretsiz bir plan sunması, Shopify’ın ise yalnızca iki haftalık deneme süresi sunmasıdır. Bununla birlikte, Wix’in ücretsiz planı, araya giren reklamlar ve özel bir alan adını bağlayamama gibi çeşitli uyarılarla birlikte gelir.

Ücretli planlara gelince, Wix çevrimiçi satış için üç seçenek sunar:

 • Business Basic ayda 23 $
 • İş Sınırsız ayda 27 $
 • Ayda 49 ABD Doları karşılığında VIP iş

Her plan, depolama, uygulamalara erişim, e-ticaret özellikleri ve hatta müşteri desteği düzeyi açısından farklılık gösterir. Halihazırda kurulmuş bir işletmeyseniz, temel planlara ek olarak özel özellikler de sağlayan özel yapım Kurumsal planları seçebilirsiniz.

Wix fiyatlandırması ve özellikleri

Şimdi Shopify’ın Wix’e göre daha basit olan fiyatlandırma yapısına geçelim. Facebook sayfaları üzerinden satış yapmak, kredi kartı ödemelerini kabul etmek ve Satın Al düğmesine erişmek için Shopify Lite planını ayda sadece 9 ABD Doları karşılığında kullanabilirsiniz. Tam içerik yönetimi işlevselliği arıyorsanız, aşağıdaki planlar mevcuttur:

 • Temel Shopify ayda 29 ABD dolarından
 • Ayda 79$’dan Shopify
 • Gelişmiş Shopify ayda 299 ABD dolarından

Özel Shopify planları için, fiyatları iş gereksinimlerinize göre pazarlık edilebilir olan Shopify Plus’a gidebilirsiniz.

Shopify fiyatlandırması ve özellikleri

Kazanan: Wix

Shopify’ın mağaza planları Wix’inkinden gözle görülür şekilde daha pahalıdır, ancak aynı zamanda daha çok e-Ticaret işlevselliğine yöneliktir. Öte yandan Wix, paranızın karşılığını daha yüksek bir değerde sunar ve uygun fiyatlarla daha fazla ölçeklenebilirlik sağlar.

Yukarıdakilerin dışında, her iki platform da içerik yönetim sistemleri olarak mükemmeldir. Her ikisi de WordPress ve BigCommerce gibi diğer web sitesi oluşturucuları ve e-ticaret ile rekabet edebilir.

Shopify vs. ile ilgili tam incelememe göz atın. Büyük Ticaret.

3. Hız.

Ancak, bir e-ticaret mağazası kurmak sadece hızlı bir uygulama meselesi değildir. Ayrıca, web sitesi sayfalarının tüm cihazlarda ve ağlarda daha hızlı yüklendiğinden emin olmanız gerekir. Bu anlamda Wix, Shopify’ın arkasındadır.

Shopify web siteleri genellikle 1 ila 4 saniyelik ortalama yükleme süresiyle gelir ve bu da kullanımlarını kolaylaştırır. Wix web siteleri ise yaklaşık 9 saniyelik ortalama yükleme hızlarına sahiptir ve bu onları Shopify’dan biraz daha yavaş yapar. Ancak bunlar yaklaşık değerlerdir ve cihaz donanımı ve ağ hızı gibi birden çok faktöre göre değişiklik gösterir.

Kazanan: Shopify

Kabul edelim: e-ticaret başarısı için hız çok önemlidir ve Google bile aynı fikirdedir. Wix ve Shopify arasındaki hız farkı önemli değil ama yine de var ve bir karar verirken bunu kesinlikle göz önünde bulundurmalısınız.

4. Temalar ve şablonlar

İyi organize edilmiş ve estetik bir vitrini olmayan bir çevrimiçi mağaza nedir? Bu nedenle, e-ticaret başarısı için doğru tema ve şablonları seçmek çok önemlidir. Müşterilerin siteyle nasıl etkileşime girdiğini ve daha fazlası için geri gelmeye devam edecek kadar çekici olup olmadıklarını etkiler.

Wix’in yaratıcıları bu konuda oldukça cömertler. Ücretsiz bir Wix hesabına kaydolduğunuzda, 800’den fazla profesyonel tema ve şablona anında erişebilirsiniz. Aldığınız tasarımlar çağdaş ve endüstri türüne göre sıralanmıştır.

Wix şablonları örneği

Shopify ise öncelikle e-ticaret web sitelerine yönelik temalara sahiptir; platform e-ticarete odaklandığından ne beklenir. Ancak, aldığınız ücretsiz tema sayısı yalnızca 9’dur ve bu Wix’inkinden çok daha azdır.

Neyse ki, bu temaların her biri birden fazla varyantta gelir; bu, seçeneklerin ilk bakışta düşündüğünüz kadar nadir olmadığı anlamına gelir. Ve ücretsiz olanlardan memnun değilseniz, her zaman ücretli temalara yatırım yapabilirsiniz.

Sunulan temaların ve şablonların sayısını değerlendirdiğimize göre, şimdi biraz kaliteden bahsedelim. Bu anlamda hem Wix hem de Shopify karşılaştırılabilir; Temalar işlevsellik ve estetik göz önünde bulundurularak oluşturulur ve sitenin amacına hizmet etmesini sağlar.

Bununla birlikte, bir e-ticaret özellikleri açısından bakarsanız, Shopify’ın temaları önce gelir. Bu temalar, Shopify’daki e-Ticaret mağazaları için açık bir şekilde oluşturularak Wix’te bulunan genel amaçlı temalardan daha etkili olmalarını sağlar.

Shopify’ın Wix’in önünde olduğu bir diğer alan ise yanıt hızıdır. Shopify’da bulunan tüm temalar %100 duyarlıdır, bu da tamamen mobil uyumlu oldukları anlamına gelir. Buna karşılık, Wix temalarının mobil uyumlu olması için biraz ince ayar yapılması gerekiyor.

Kazanan: Wix ve Shopify

Mevcut çok sayıda tema ve şablona bağlı kalırsam Wix, Shopify’ın çok önündedir. Bununla birlikte, ikincisi, her ikisi de herhangi bir e-ticaret işi için gerekli olan e-ticaret uyumluluğu ve yanıt verme açısından kazanır.

5. Özelleştirme düzeyi

Şimdiye kadar Wix ve Shopify’ın konu temalar olduğunda yeterli seçenek sunduğu açık. Ancak bu tek başına yeterli değildir; Siteler, şirketinizin ruhunu yansıtacak şekilde özelleştirilmelidir.

Hem Wix hem de Shopify, HTML ve CSS kullanarak özel düzenlemeler yapmanıza olanak tanır. Wix, web sitenizin tüm yönlerinin özelleştirilebildiği Wix Corvid adlı özel bir özelliğe sahiptir. Bu özellik, web sitenizin nasıl göründüğü ve hissettirdiği üzerinde tam kontrole sahip olmanızı sağlar.

Shopify, yönetici sayfasından erişebileceğiniz basit bir “HTML / CSS Düzenle” özelliğine sahiptir. Ayrıca Shopify, şablonları istediğiniz zaman değiştirmenize olanak vererek, sitenin tamamını yeniden oluşturmaya gerek kalmadan web sitenizin görünümünü yenilemenize olanak tanır.

Ne yazık ki, sitenizi oluşturduktan sonra şablonları değiştirmenize izin vermeyen Wix’te durum böyle değil. Bu, Wix geliştiricilerinin mümkün olan en kısa sürede ele alması gereken ciddi bir engel olabilir.

Kazanan: Shopify

Özelleştirme söz konusu olduğunda, Shopify açık ara kazanandır. Wix benzer seçenekler sunarken, aynı zamanda tavizsiz dezavantajları da var. Shopify temaları daha da optimize edilerek daha iyi müşteri deneyimleri ve daha iyi satışlar sağlanabilir.

6. Ürün görüntüleme işlevleri

İlk bakışta Shopify’ın ürünleri sergilemek için Wix’ten daha az özelliğe sahip olduğunu düşünmek kolaydır. Sonuçta Shopify, ürünlerinizi boyut, renk ve malzeme olmak üzere yalnızca üç farklı şekilde eklemenize izin verir.

Wix ise otuza yakın seçenekle altı çeşit sunuyor. Aynı zamanda hem Shopify hem de Wix, ürün açıklamaları, başlıklar ve görseller eklemenize olanak tanır. Ayrıca, Wix tüm temalarda video karusellerini desteklerken Shopify desteklemez.

Yine de daha yakından bakın ve Shopify’ın ürünleri görüntülemeyi kolaylaştıran bir dizi eklentiye sahip olduğunu göreceksiniz. Örneğin, Shopify’da müşteri incelemelerini etkinleştirmek için eklentileri entegre edebilir ve hatta artırılmış gerçeklik (AR) özelliklerini dahil edebilirsiniz. Böyle bir esneklik, videoların ürün açıklamalarına yerleştirilmesine bile izin vermeyen Wix’te mevcut değildir.

Kazanan: Shopify

Shopify bu konuda liderliği üstlenir ve işleri kolaylaştıran entegrasyonlar sağlarken ürün teşhirinin temellerini basit tutar. Bununla birlikte, Wix çok geride kalmıyor ve sunulan seçenekler açısından bunu büyük ölçüde telafi ediyor.

7. Envanter yönetimi ve nakliye

Şimdiye kadar web sitesinin işlevsellik tarafını keşfetmekle daha meşguldük. Şimdi perde arkasında neler olup bittiğine bakmamızın zamanı geldi. Bu bölümde, Wix’in envanter yönetimine ve Shopify’a kıyasla nakliye yeteneklerine bir göz atacağız.

Beklentilerime uygun olarak Shopify, envanter yönetimi söz konusu olduğunda kapsamlı yetenekler sunar. Tek ve birden fazla ürün yüklemenize, stok yönetimi araçları sağlamanıza ve hatta gelir raporları oluşturmanıza olanak tanır. Shopify ile, hiçbir soru sorulmadan tüm bir stoksuz satış işini yürütebilirsiniz.

Shopify mağaza sayfası yönetimi

Wix’in e-ticaret özelliklerine gelince, daha çok küçük “e-perakendeciler” için tasarlandığını keşfettim. Sonuç olarak, envanter yönetimi özellikleri Shopify’a kıyasla sınırlıdır ve raporlama ve analiz için ayrı uygulamalar kullanmanız gerekir.

Gönderim seçenekleriyle ilgili olarak, hem Shopify hem de Wix, çeşitli gönderim kuralları oluşturma seçeneği sunar. Ücretsiz gönderim seçeneklerinden sabit ücretli gönderime ve hatta ağırlık ve ürün türüne göre gönderime kadar birçok alternatif parmaklarınızın ucunda.

Ek olarak, her iki platform da müşterilere gerçek zamanlı nakliye fiyatları sağlama olanağı sunar. Ayrıca cazip indirimler sunuyorlar; Ancak, bunlar yalnızca belirli ülke ve bölgelerle sınırlıdır.

Wix, USPS aracılığıyla nakliye hizmetleri sunar ve planınıza bağlı olarak %70’e varan indirimlerden yararlanabilirsiniz. Bir e-ticaret uzmanı olarak Shopify, ABD, Kanada ve hatta Avustralya’da gönderim sağlayarak daha fazla seçenek sunar.

Kazanan: Shopify

Gönderim ve envanter yönetimi açısından Shopify, daha fazla sayıda özellik sunar. Ancak özellikle e-ticarete yönelik olduğundan, bu beklenebilir. Neyse ki, indirimler ve nakliye seçenekleri söz konusu olduğunda Wix çok geç değil.

8. Mali yönetim

Herhangi bir işletmenin en büyük baş ağrılarından biri vergilere dikkat etmektir. Ve bir e-ticaret web geliştirme platformu kullanırken, bu konuda biraz yardım beklerdim. Müşteri beklentilerine uygun olarak hem Shopify hem de Wix burada çeşitli seçenekler sunar.

Wix size vergileri devre dışı bırakma ve etkinleştirme, ürün fiyatında vergi oranlarından bahsetme ve çok daha fazlasını yapma seçeneği sunar; Vergileri bölgeye göre bile ayarlayabilirsiniz. Wix ayrıca vergi oranlarının otomatik olarak hesaplanmasına yardımcı olan ücretsiz Avalara uygulamasını da sunar. Ancak dezavantajı, bu uygulamanın yalnızca daha yüksek katman planlarında kullanılabiliyor olmasıdır.

Shopify, vergilerle ilgilenme konusunda da çok geride değil. Vergi hesaplamalarını otomatik olarak gerçekleştirmek için platformu kullanabilirsiniz. Shopify Plus planını seçtiyseniz, vergi hesaplamalarını çok kolay hale getiren Avalara’ya erişebilirsiniz.

Kazanan: Wix ve Shopify

Hem Wix hem de Shopify, konu vergi hesaplamaları olduğunda da aynı şeyi yapıyor. Her ikisi de çok bölgeli vergi hesaplama yeteneklerine sahiptir ve Avalara uygulamasına erişim sağlar. Ek olarak, bu platformlar vergi dosyalama sürecini otomatikleştirmenize bile izin verir.

9. Terk edilmiş sepet kurtarma seçenekleri

Terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma, herhangi bir çevrimiçi mağazadan beklenen kritik bir e-ticaret işlevidir. Bu özellik, sepetlerine ürün ekleyen ancak ödeme yapmayan alıcıları bulmanızı ve hedeflemenizi sağlar. Bunları belirledikten sonra, onları satın alma işlemini tamamlamaya iten indirimler ve kuponlar içeren yeniden hedefleme e-postaları gönderebilirsiniz.

Hem Shopify hem de Wix, terk edilmiş alışveriş sepeti kurtarma seçenekleriyle birlikte gelir. Shopify, platformun işlevselliğini sunarken Wix, görevi tamamlamak için üçüncü taraf bir eklenti kullanır. Shopify, tüm planlarda işlevsellik sağlarken, Wix, e-Ticaret planlarında terk edilmiş sepet kurtarma özelliğini içerir.

Wix ve Shopify’ın farklı olduğu bir diğer alan, her birinin göndermenize izin verdiği otomatik yeniden hedefleme e-postalarının sayısıdır. Shopify ile yalnızca bir otomatik yeniden hedefleme e-postası gönderebilirsiniz, Wix ise iki adede kadar göndermenize izin verir. Ama bu çok büyük bir fark değil bana göre.

Kazanan: Wix ve Shopify

Terk edilmiş sepet kurtarma özellikleri söz konusu olduğunda, Wix ve Shopify da aynı şeyi yapıyor. Elbette, her platformun bu özelliği kullanma biçiminde küçük farklılıklar vardır, ancak bu yalnızca nominaldir.

10. POS işlevselliği

Satış noktası veya POS işlevi, bir e-ticaret işletmesinin gerçek dünyadaki konumlardan bile satış yapmasına olanak tanır. POS terminalleri, kredi ve banka kartları ile ödeme kabul edebilir, envanteri güncelleyebilir ve stok seviyelerini izleyebilir.

Wix ve Shopify, POS işlevselliği sunuyor ancak Shopify’ın bu konuda daha iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum. Yeni başlayanlar için Shopify POS, dünyanın çoğu ülkesinde çalışır; Yalnızca ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere ve Japonya’da çalışan Wix POS’ta durum böyle değil.

İkincisi, POS işlevi Shopify platformunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu, Shopify’ın temel bir işlev olarak POS ile geliştirildiği ve özel POS desteği sağladığı anlamına gelir.

Öte yandan Wix ile POS özelliklerini kullanmanız gerekiyorsa Square eklentisini kullanmanız gerekecek. Elbette bu, Wix’in POS kapasitesinin Shopify’ınkinden daha az olduğu anlamına gelmiyor ancak bu, Shopify’daki kadar basit bir süreç olmayacak.

Kazanan: Shopify

Wix ve Shopify, POS işlevselliği sunar, ancak Shopify, kullanımı kolay, sorunsuz, entegre bir deneyim sunar. Wix’te, aynı işi yapmak için iki yazılım varlığı ile etkileşime girmek anlamına gelen bir eklenti kullanmanız gerekecek.

11. Sosyal medya desteği

Sosyal medya, günümüzde büyük bir e-ticaret trafiği kaynağıdır. Doğal olarak, e-ticaret platformlarının satışları artırmak ve işinizi büyütmek için sosyal medya kanallarıyla entegre olması gerekir.

Shopify, mağazanızı birden çok sosyal medya hesabına bağlamanıza olanak tanıyan çok kanallı sosyal medya desteği sağlar. İster Facebook, Instagram veya Amazon ve eBay gibi diğer pazarlarda olsun, Shopify tüm kanallarla birlikte çalışmanıza ve görünürlüğü artırmanıza olanak tanır.

Benzer şekilde Wix, dijital pazarlama amaçları için Instagram ile entegre olmanızı sağlar. Wix ile mağazanız Instagram’dan faydalanabilir ve doğrudan platformda satış yapabilir, böylece satışlarınızı artırmak için harika bir kanal sağlar.

Kazanan: Wix ve Shopify

Hem Wix’in hem de Shopify’ın eşit düzeyde olduğunu bulduğum başka bir yön. Her iki platform da sosyal medyayı yoğun şekilde kullanır ve satışları artırmak için bu kanalların gücünden yararlanmanıza olanak tanır.

12. Bloglama yetenekleri

Bloglar günümüzde etkili bir dijital pazarlama kanalıdır ve hem Wix hem de Shopify, web siteniz için bir blog oluşturmanıza olanak tanıyan yeteneklere sahiptir. Büyüme konusunda ciddi olan herhangi bir girişimci için blog yazmak göz ardı edilemeyecek bir yoldur.

Her iki platformla da blog gönderileri oluşturabilir, bunları gerektiği gibi kategorilere ayırabilir ve hatta başkalarının RSS beslemeleri aracılığıyla içeriğinize erişmesine izin verebilirsiniz. Benzerliklere rağmen, her ikisinin de özelliklerinde bazı farklılıklar vardır.

Örneğin Wix, kullanıcıların blog yazısı içerik şeritlerini ürün sayfalarına kolayca eklemesine olanak tanır. Shopify da benzer bir yeteneğe sahiptir ve diğer sayfalarda blog içeriği sunmanıza olanak tanır, ancak ücretli bir eklentinin yardımına ihtiyacınız vardır.

Ek olarak, Wix, blog gönderilerinde etiketleri ve kategorileri kullanmanıza olanak tanır. Shopify ise yalnızca etiketleri kullanma seçeneklerine sahiptir. Son olarak, Wix, içeriğinizi oluştururken kaydeden bir otomatik kaydetme özelliği sunar; ne yazık ki Shopify bundan yoksundur.

Wix bir blog sayfası oluşturur

Kazanan: Wix

Wix’in blog departmanı, “şeritler” ve otomatik kaydetme özellikleriyle Shopify’ın açık ara önündedir. Ayrıca, blog yazmak için Wix’e daha fazla harcamanıza gerek yok, Shopify’da ise bir eklentiye yatırım yapmanız gerekecek.

Bir blogun nasıl başlatılacağına dair tam kılavuzumu okumak istiyorsanız

13. E-posta pazarlaması

En eski web teknolojilerinden biri olmasına rağmen, e-posta hala en iyi yatırım getirisine sahip pazarlama kanalı olarak kabul edilmektedir. Doğal olarak, hem Wix hem de Shopify, e-ticaret mağazanız için e-posta pazarlama kampanyaları oluşturma ve yönetme seçeneklerine sahiptir.

Burada Wix, tüm dijital pazarlama ihtiyaçlarınız için hepsi bir arada bir çözüm olan Wix Ascend ile birkaç adım önde. Özelliklerine erişmek için ayrı bir abonelik almanız gerekir, ancak bunu yaptığınızda, pazarlamayla ilgili tüm seçeneklerinize bu tek arayüzden erişebileceksiniz. Bu, birden fazla dijital pazarlama kampanyası yürütürken çok faydalı olabilecek bir özelliktir.

Ascend aboneliği almamaya karar verseniz bile, Wix ile ayda üç adede kadar e-posta pazarlama kampanyası yürütebilirsiniz. Ancak abonelikle, daha yüksek e-posta bant genişlikleri gibi aracın tüm özelliklerine erişebilirsiniz.

Shopify, e-posta pazarlama özelliklerini, kampanyalar tasarlayıp başlatabileceğiniz yönetici sayfasına entegre eder. Ancak daha fazla özellik ve daha fazla esneklik arıyorsanız, Omnisend Email ve Privy gibi çeşitli eklentiler ve eklentiler için gidebilirsiniz.

Kazanan: Wix

E-posta pazarlaması, Wix’in Shopify’a göre avantajlı olmasının yollarından biridir. Ascend platformuyla Wix, e-posta kampanyaları da dahil olmak üzere tüm dijital pazarlama işlevlerini gerçekleştirmenize olanak tanır. Shopify’ın yetenekleri bu konuda eklentiler olmadan biraz sınırlıdır.

14. Mobil uygulamaların kullanılabilirliği

Bugün, hareket halindeyken mobil uygulamalar ve iş yetenekleri çağında yaşıyoruz. Bu nedenle, web sitenize yalnızca akıllı telefonlardan erişebilmeniz ve düzenleyebilmeniz beklenir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için hem Wix hem de Shopify, hareket halindeyken mağaza yönetimi için mobil uygulamalar sunar.

Hem iOS hem de Android’de bulunan Wix mobil uygulaması, blog gönderileri oluşturmak ve yayınlamaktan etkinlikleri yönetmeye kadar her şeyi yapmanıza olanak tanıyan tam kapasiteye sahiptir. Hatta uygulamayı kullanarak ürün galerilerinize görsel ekleyebilir ve sitenizde genel güncellemeler yapabilirsiniz.

Bunun yerine, Shopify uygulaması daha çok e-ticaret süreçlerini kolaylaştırmaya yöneliktir. Tüm büyük akıllı telefon işletim sistemlerinde bulunan Shopify uygulaması, mağazanızın birçok yönünü yönetmenize olanak tanır. Shopify, fiziksel ödemeleri kabul etmek için bir POS uygulamasına, bir sohbet uygulamasına ve hatta bir logo üreticisi uygulamasına bile sahiptir.

Shopify mobil uygulamasının özellikleri

Kazanan: Wix ve Shopify

Wix ve Shopify, hareket halindeyken site yönetimini üstlenmek için yetenekli uygulamalar sağlar. Ancak, Wix uygulaması genel site düzenlemeleri için daha uygundur, Shopify uygulaması ise e-ticaret özelliklerine öncelik verir.

15. Aksesuar sayısı

Wix ve Shopify kendi başlarına kendi kendine yeterli platformlardır, ancak yetenekleri eklentilerle daha da geliştirilebilir. Neyse ki, her aracın, kullanıcıların çok çeşitli uygulamalara erişebilecekleri bir uygulama mağazası vardır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, her uygulama mağazası farklı şekilde düzenlenmiştir ve kendine has özellikleri vardır. Wix mağazası daha çok web sitenize ek işlevsellik sağlamaya yöneliktir. Bunun dışında MailChimp gibi 250’den fazla araç ve hizmetle de entegre olabilecek.

Wix Eklentileri Örneği

Ancak Shopify uygulama mağazası, 3.000’den fazla uygulama ve entegrasyon koleksiyonuyla Wix’i çok geride bırakıyor. Muhasebeden CRM’ye, e-ticaret mağazanız için ihtiyacınız olan her şeyi burada bulabilirsiniz.

Kazanan: Shopify

Burada çok açık sözlü olmanıza gerek yok – Shopify, bol miktarda eklenti ve entegrasyonla eller aşağı kazanır. Wix uygulama mağazası yeteneklidir, ancak çok çeşitli Shopify tekliflerine gerçekten yaklaşmaz.

16. Entegrasyon Ödemeleri

Ödeme entegrasyonları hakkında bir bölüm olmadan e-ticaret web sitesi oluşturucularla ilgili hiçbir tartışma tamamlanmayacaktır. Wix ve Shopify, ödemeleri kabul etmek için yeterli donanıma sahip olsa da, akılda tutulması gereken birkaç farklılık vardır.

İşlevsellik açısından Shopify, ödeme kabul etmenin neredeyse her yönünü kapsar. Kendi özel ağ geçidi Shopify Payments dahil olmak üzere 100’den fazla ödeme ağ geçidiyle entegrasyon sağlar.

Shopify ödeme yöntemleri

Shopify ayrıca satıcıların birden fazla para biriminde ödeme kabul etmesine, ödeme yaparken bahşiş vermenize ve hatta bağış talep etmenize olanak tanır. Shopify Payments’ın bulunduğunuz yerde kullanılamaması durumunda, ödeme için her zaman üçüncü taraf uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Wix, PayPal, Square ve Stripe gibi tüm yaygın ödeme platformlarını destekler. Ancak Amazon Pay ve Apple Pay gibi dijital cüzdanları desteklemiyor. Diğer bir dezavantaj, Wix’in müşterilerin yerel para birimlerinde ödeme yapmasına izin vermemesidir.

Yukarıdakilerin tümüne rağmen Wix, ödemeler açısından Shopify’a göre önemli bir avantaja sahiptir – sizden herhangi bir işlem ücreti almaz. Shopify ise üçüncü taraf ödeme ağ geçitlerini kullanmak için işlem ücreti alır.

Kazanan: Wix ve Shopify

Kapasite açısından düşünürseniz Shopify, daha geniş ödeme seçenekleri ve özellikleriyle Wix’i geride bırakır. Ancak Wix, çevrimiçi işiniz için en çekici faktör olabilecek ücretsiz ödeme işlemleri sağlayarak üstünlüğe sahiptir.

17. Performans analizi

Yetenekli analitik işlevleri, bir e-ticaret çözümünün gücünü belirleyen önemli faktörlerden biridir. Web sitenizin performansını takip edemezseniz, işi büyütmek için hangi adımları atmanız gerektiğini değerlendiremezsiniz.

Bu anlamda Wix ve Shopify, karşılaştırılabilir e-ticaret araçlarıdır. Her ikisi de size müşteri davranışı hakkında ayrıntılı bilgi veren Google Analytics’e erişim sağlar. Bu verilerle web sitenizi kişiselleştirebilir ve daha müşteri dostu hale getirebilirsiniz.

Ancak, Wix ile bu özelliği kullanmak için herhangi bir e-Ticaret planında olmanız gerekeceğini lütfen unutmayın. Ancak Shopify ile tüm planlar için kullanılabilir. Shopify, dönüşüm izleme ve müşteri davranışı analizi gibi çeşitli yerleşik analiz özelliklerine bile sahiptir.

Shopify analiz sayfası

Kazanan: Shopify

Ödül yine e-ticaret dostu olduğu için Shopify’a gidiyor. Burada, her planla yerleşik ve üçüncü taraf analitik entegrasyonları elde edersiniz, bu da Shopify’ı analitik için en iyi seçenek haline getirir.

Wix vs Shopify: artıları ve eksileri

Bu bölümde, birkaç zayıflık ile birlikte her iki platformun bazı güçlü yönlerini vurgulayacağım. Bu, Wix ile Shopify’ı bir bakışta karşılaştırmanıza olanak tanır.

Wix’in Avantajları:

 • Basitleştirilmiş düzenleme arayüzü
 • Paranız için daha fazla değer
 • Çok sayıda öğreticiye erişim
 • En iyi e-posta pazarlama olanakları

Wix’in Eksileri:

 • Küçük arama motoru optimizasyonu (SEO) özellikleri
 • Daha küçük şirketlere yönelik
 • Dropshipping için o kadar iyi değil.

Shopify’ın Avantajları:

 • Çok çeşitli e-ticaret fonksiyonları
 • En geniş ödeme seçenekleri
 • Çok sayıda eklenti ve entegrasyon
 • Arama motorları için tamamen optimize edilmiş

Shopify’ın Eksileri:

 • biraz daha pahalı
 • Gelişmiş bloglama özelliklerinden yoksundur
 • Ödeme ağ geçitlerinizi kullanmasını engelleyebilirsiniz

Özet

Umarım Wix ve Shopify arasındaki yukarıdaki karşılaştırma iki platformu daha iyi anlamanıza yardımcı olmuştur. Her ikisi de web siteleri oluşturmak için harika olsa da, her birinin güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Hangisinin kullanılacağı tamamen işletmenizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Tüm özelliklere sahip özel bir e-ticaret portalı oluşturmak istiyorsanız Shopify, en iyi eklenti ve özellik koleksiyonlarını sunar.

Ancak, e-ticaret özelliklerine sahip genel amaçlı küçük işletme web siteleri için Wix en iyi seçenektir. Planları daha uygun fiyatlı, düzenleme daha kolay ve Wix Ascend biçiminde gelişmiş dijital pazarlama seçeneklerine erişebilirsiniz.

Bu nedenle, seçmeden önce, her bir platformu test etmek için ücretsiz planları ve denemeleri kullandığınızdan emin olun.