20 Malezya Gemi İnşa Sanayi İstatistikleri ve Eğilimleri

Malezya bir denizcilik ülkesi olabilir, ancak gemi inşa endüstrisindeki varlığı genellikle güçlü değildir. Hükümet tarafından stratejik bir endüstri olarak sınıflandırılıyor ve yıllık 6,35 milyar RM’den fazla gelir sağlaması bekleniyor, ancak endüstrinin yapısı üretkenliğini sınırlıyor. Malezya, 2013 yılında en büyük ticaret filosuna sahip ülkeler listesinde 26. sırada yer aldı.

Malezya’nın gemi inşa ve onarım endüstrisi, imalat ve hizmet şirketlerinden oluşmaktadır. Birçok tersane, feribotlar, römorkörler, balıkçı tekneleri, yatlar ve devriye botları gibi küçük ve orta boy gemilerden oluşur. Aşağıda Malezya gemi inşa endüstrisinden bazı önemli istatistikler bulunmaktadır.

Malezya Gemi İnşa Endüstrisinden İlginç İstatistikler

# 1. 1997’de Malezya gemi inşa endüstrisinin toplam milyar ringgiti değeri 441,83 idi. 2007 yılında 1.109.7 idi. (Malezya Denizcilik Enstitüsü)

# 2. Şu anda Malezya’da faaliyette olan yaklaşık 120 kayıtlı tersane bulunmaktadır. Okyanus gemileri, yerel gemiler ve gemiler inşa ederler, deniz yapıları inşa ederler, gemileri onarırlar, gemileri dönüştürürler ve çelik yapılar ve vinçler üretirler. (Malezya Denizcilik Enstitüsü)

# 3. Malezya gemi inşa endüstrisindeki en büyük tesis, 450.000 DWT’ye kadar olan gemilerin kuru havuza alınmasını sağlayabilir. Ayrıca 50.000 DWT’ye kadar kapasiteye sahip tekne kaldırma sistemine sahiptir. (Malezya Denizcilik Enstitüsü)

# 4. 1996 ve 2006 yılları arasında üretim lisanslı tersanelerin sayısı toplamda 21’den 56’ya çıktı, ancak bunların çoğu emek yoğun sorumlulukları olan küçük tesisler. (Malezya Denizcilik Enstitüsü)

# 5. 2013’te Malezya gemi inşa endüstrisi 8,36 milyar RM gelir elde edebildi. Ayrıca 1.0 milyar RM gelir ihraç etti ve sadece 33.5 milyon RM’lik yatırım gördü. (Sanayi ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı)

# 6. 2009 yılında, sektör yeni inşa edilen gemilerin zirvesini gördü ve toplamda 312’ye ulaştı. 2013 yılında sadece 236 yeni gemi inşa edildi, bu 10 yıllık bir sürenin en düşük sayısı. (Sanayi ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı)

# 7. Malezya’nın gemi inşa endüstrisi, yılda ortalama 35.000 iş sağlamaktan sorumludur ve ülke için etkili bir ekonomik sektör olarak büyümeye devam etmektedir. (Sanayi ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı)

# 8. Güney Kore, 2014 yılında Malezya gemi inşa endüstrisinden dünya ihracatının en yüksek seviyelerini aldı. Toplam ihracatın yaklaşık %25’i 1.253,8 milyon RM değerinde Güney Kore’ye gidiyor. (Sanayi ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı)

# 9. Çin ve Japonya, Malezya’nın gemi inşa ihracatı açısından ikinci ve üçüncü sırada yer almakla birlikte, bu ihracatın değerindeki değişim sırasıyla %9,5 ve %12,6 oranında azalmıştır. Karşılaştırıldığında, Güney Kore’ye yapılan ihracatın değeri %10,9 arttı. (Sanayi ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı)

# 10. Gemi inşa endüstrisinin ana ihracatı, hafif tekneler, yüzer iskeleler ve dalgıç sondaj kuleleridir. 2014 değerlerinde, 355,5 milyon RM’yi temsil ediyordu. (Sanayi ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı)

Dünya gemi inşa sanayi istatistikleri

# 11. Kruvazörler ve römorkörler/iticiler de sektörün önemli bileşenleridir. Ayrıca 2014 yılında 313.8 milyon RM ve 279,1 milyon RM gelir elde ettiler. (Sanayi ve Uluslararası Ticaret Bakanlığı)

# 12. Malezya’nın gemi inşa endüstrisi, 2013 yılında dünyanın yeni inşa sipariş defterinin %1’ine katkıda bulundu. Bu, Malezya’nın 2013 sonunda dünyanın en büyük 26. ticari filosu olmasına yardımcı oldu. (Malezya Deniz Endüstrileri Birliği)

# 13. Sarawak ve Sabah’taki yaklaşık 65 tersane, Malezya gemi inşa endüstrisi tarafından gerçekleştirilen yeni inşaat tonajının %65’ine katkıda bulunuyor. Bu tersanelerin çoğu aile işletmesidir. (Malezya Deniz Endüstrileri Derneği)

# 14. 2009’da Malezya, ithal edilen gemilerden daha fazla gemi ihraç etti ve toplam 132 ithalat, ancak yaklaşık 150 ihracat yaptı. Bu, 2011 yılında 72 gemi ithal edilirken, 100’den fazla gemi ihraç edildiğinde tekrarlandı. Ancak çoğu yıl, ithalat ihracatın çok üzerindedir. (Malezya Deniz Endüstrileri Derneği)

#onbeş. Endüstri için en yaygın ithal edilen gemiler, genellikle ithal edilen tüm gemilerin yarısından fazlasını oluşturan kuzey kıyı gemileridir. Açık deniz gemileri de önemli bir ithal gemi türüdür. 2012’de Malezya, diğer gemi türlerinden daha fazla dökme yük gemisi ithal etti. (Malezya Deniz Endüstrileri Derneği)

#on altı. Malezya gemi inşa endüstrisinde büyümeyi teşvik etmek için hükümet, 2016’dan itibaren 5 yıllık bir süre boyunca yapılan ek nitelikli sermaye harcamalarına %60’lık bir yatırım vergisi indirimi verdi. Yeni işletmeler, isterlerse bunun yerine %70 gelir vergisi muafiyeti seçebilirler. (Seatrade Denizcilik Haberleri)

# 17. Sektörde mevcut olan 100’den fazla aktif tersaneden sadece 6’sı 600+ tonluk bir gemiyi idare edebilecek kadar büyüktür. (Seatrade Denizcilik Haberleri)

# 18. Malezya gemi inşa endüstrisinden elde edilen gelirin %57’si gemi inşa faaliyetlerinden gelmektedir. Gelirin %18’i onarım çalışmalarından gelir. Diğer bir %17 ise imalat yoluyla üretilir. Gerisi gerekli olabilecek çeşitli faaliyetlerden gelir. (AHK Malezya)

# 19. Ulusal tekne üretimi kıyıya yakın teknelere odaklanmaktadır. 2005 yılından bu yana, yerel pazar için başka hiçbir tekne türü bu kadar önemli olmamıştı. Açık deniz gemileri ikinci sırada, yolcu gemileri ise üçüncü sırada yer alıyor. (AHK Malezya)

# 20. Denizcilik sektörü, mevcut iş modelini sürdürmek için en az 930 milyon dolarlık bir sermaye yatırımının gerekli olacağını öngörüyor. (AHK Malezya)

Dünya gemi inşa sanayi istatistikleri

Malezya Gemi İnşa Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Malezya gemi inşa endüstrisinin büyüme potansiyeline sahip olması için sürekli modernizasyon çalışmaları yapılmalıdır. Tesislerin genişletilmesi gerekecek. Ek onarım ve bakım seçenekleri sağlanmalıdır. Yeni inşaat çalışmaları, iki spesifik lokasyona odaklanan endüstriden ziyade, tesis ve yeteneklere sahip tüm tersaneleri kapsamalıdır.

2010 yılından bu yana gemilere olan düşük talep sektörü de etkiledi. Fosil yakıt piyasalarındaki ve genel olarak uluslararası denizcilikteki düşüşlerin de olumsuz etkileri oldu. Şirketler filonun genişlemesini erteledi ve denizaşırı projeler iptal edildi.

2015’ten bu yana sınırlı bir kurtarma deneyimi yaşandı. 2022’nin sonuna kadar 55.000’e kadar işin mevcut olması bekleniyor. Bu gerçekleşirse, bu, Malezya’nın gemi inşa endüstrisini destekleyen mevcut istihdamı neredeyse ikiye katlayacaktır. Bunun ekonomi üzerinde muazzam bir etkisi olacak, özellikle de mevcut olan genel düşük yatırım seviyeleri ile.