Burger King SWOT Analizi (2022): 21 Büyük Güçlü ve Zayıf Yönler

Dünyanın en büyük ikinci fast food burger zinciri olan Burger King, Whopper’ın orijinal evidir. 100 ülkede 18.800’den fazla noktada her gün 11 milyondan fazla misafire hizmet vermektedir. Bu Amerikan zinciri, franchise restoranlarının çoğuna Amerika Birleşik Devletleri’nde sahiptir, ancak kalbi ile küresel bir etkiye sahiptir. Aralık 2022’de Burger King UK, küçük işletmelerin Covid-19 pandemisinin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için müşterilerini Burger King yerine daha küçük restoranlara sık sık davet etti.

Burada Burger King’in güçlü ve zayıf yönlerine, fırsatlarına ve tehditlerine bakıyoruz.

Güçlü

1. Burger King, dünyanın en tanınmış 10 fast food restoran markası arasındadır.

Burger King, 2019’da 6,6 milyon doların biraz üzerinde bir marka değeri ile 7. sırada yer alan dünyanın en ikonik markalarından birine sahiptir. Etkili pazarlama stratejileri, zincirin popüler kalmasını sağlar. Reklamları, markalarının tamamen doğal olduğunun kanıtı olarak, zamanla bozulan, koruyucu madde içermeyen bir hamburger için bir tane içerir.

Daha yakın zamanlarda, Brezilya’daki Burger King, 2022’nin genel hissini örnekleyen “istenmeyenden daha az” bir burger yaratmaya karar verdi. Söylemeye gerek yok, menüye girmedi.

2. Burger King, güçlü maliyeye sahip bir şirkete aittir.

Burger King, Restaurant Brands International Inc.’e (RBI) aittir. RBI, 2014 yılında Burger King ve Kanadalı bir kahve dükkanı olan Tim Hortons’un birleşmesiyle kuruldu. Popeyes Louisiana Kitchen’ın satın alınmasının ardından 2017 yılında genişletildi.

RBI şu anda dünyanın en büyük beşinci fast food restoranı işletmecisidir. (Forbes)

3. Konumlarınız, fiyatlarınızı rekabetçi tutarken büyümeye devam ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki lokasyonların sayısı artmaya devam ediyor, bu nedenle zincir güçlü bir küresel varlığa sahip. ABD dışındaki çoğu yer franchise sahiplerine aittir, bu nedenle Burger King Corporation için maliyetleri düşük tutar. Şirket, etkili modellerin sürdürülmesini sağlamak için yerel franchise sahiplerine idari, reklam ve eğitim desteği sağlar.

Şirketin ana ekonomik stratejisi maliyet liderliğidir. Bu, rekabetçi fiyatlara yol açan maliyetleri en aza indirmeyi içerir.

4. Müşteriler, yiyecek ve hizmetinizden sürekli olarak memnunlar.

Burger King’in ASCI (Amerikan Müşteri Memnuniyeti Endeksi) puanı, olası 100 üzerinden 76’da son üç yıldır sabit kalmıştır. Bu puan, gıda kalitesi ve verilen hizmetin müşteri değerlendirmelerine dayanmaktadır. Sınırlı hizmet veren restoran kategorisinde ise ortalama puan 78 oldu.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, ana rakiplerinden biri olan McDonald’s sadece 70 puana sahip. (Statista, ACSI)

5. Yerel menü seçenekleri, çeşitli bölgelerin zevklerine ve kültürel bireyselliklerine göre düzenlenmiştir.

Burger King’in standartlarıyla tutarlı kalmasını sağlamak için yiyecekler dünya çapında aynı şekilde hazırlansa da, bireysel restoranlar da Burger King ürünlerinin bölgesel zevklere veya kültürel inançlara ve dini inançlara uyacak şekilde yerelleştirilmiş versiyonlarını tanıttı. Burger King, geniş menü seçenekleriyle bölgede popüler.

Örneğin, Hindistan’daki Paneer King’den vejetaryen bir seçeneğiniz ve Almanya’daki mini sandviç boyutundaki krepleriniz var. Burger King, Afrika kıtasındaki mevcut altı ülkeye daha fazla yer ekleyerek Sahra altı Afrika’ya genişlemeyi planlıyor.

zayıf yönler

1. Burger King markası küresel çeşitlilikten yoksundur.

Burger King global bir marka olarak görülse de outlet lokasyonu ve kapsamı bunu yansıtmıyor. Burger King restoranlarının büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor ve ana etki alanı, şirketin ilk olarak 1953’te Insta-Burger olarak kurulduğu Florida’dır. Bu şu anda bir zayıflık olsa da, Burger King’i genişletmek için harika bir fırsat sunuyor. güçlü marka bilinirliği sayesinde dünyanın dört bir yanındaki bölgelere sunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapındaki mağazalarının neredeyse %38’ini temsil eden 7.237 Burger Kings’e ev sahipliği yapmaktadır. (Okuyucunun özeti)

2. Burger King, rakipleri arasında bir değer teklifi olarak görülmez.

Burger King’in menüsündeki değer eksikliği, markanın rakiplerine göre pazar payı kaybetmesine ve değer büyümesine neden oluyor. Etsiz “Impossible Whopper” gibi restoranlarında yaya trafiğini artırmak için girişimler başlatılmış olsa da, satış büyümesi değer eksikliği nedeniyle durgun kalıyor. Yakın tarihli bir pazar analizi, restoranlarında sunulan promosyon tekliflerinin veya değerli yemeklerin eksikliğiyle doğrudan ilgili pazar payında bir düşüşe bağladı.

Burger King’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aynı mağaza satışları, 2019’un dördüncü çeyreğinde yalnızca %0,8 artarak aynı çeyrek için beklenen %3,1’lik satış büyümesinin oldukça altında kaldı. (CNBC)

3. Burger King uzun bir istikrarsızlık döneminden geçti.

Burger King, varlığı boyunca 20’den fazla CEO’nun ve birçok sahibin liderliğinde olmuştur. Son sahipleri olan 3G Capital ve yeni liderliği altında, şirketin hisse değeri fırladı. Mevcut CEO Daniel Schwartz, 32 yaşında büyük bir restoran zincirinin en genç CEO’su oldu.

Uluslararası büyüme ve ciddi maliyet düşürme önlemleri sayesinde Burger King, hisse değerinde inanılmaz bir büyüme, mağaza içi varlığında uluslararası varlığını artırdı ve pazarda daha güçlü bir konum ve varlık elde etti.

Burger King hisseleri CEO Daniel Schwartz’ın ilk 18 ayında iki katına çıkarken, McDonald’s aynı dönemde %8 kaybetti. (Forbes)

4. Fast food restoranları sağlıksız olarak kabul edilir.

Fast food, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık salgınında belirleyici bir faktör olarak kabul edilir. Bunun nedeni, ülke çapında geniş bir lokasyon ağında sunulan nispeten karlı seçeneklerdir. Ana problemler, yemeklerin kalori içeriğinin yanı sıra kalp hastalığına büyük ölçüde katkıda bulunan yüksek sodyum içeriğidir. Şeker içeriği de önerilen günlük miktarlardan daha yüksektir ve bu da diyabet prevalansına yol açar.

20 yaşın üzerindeki Amerikalıların %71.6’sı aşırı kilolu. (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri)

5. Burger King’in reklam stratejisi defalarca yetersiz kalıyor.

Kötü tanıtım diye bir şey olmadığı söylense de Burger King’in imkan olsa bazı kampanyalarını yeniden gözden geçirmesi muhtemel. Örneğin, kadınları dışlayan cinsiyetçi kampanyalar ve sebzeli burgerin %100 bitki bazlı olduğu şeklindeki yanlış iddiaları nedeniyle yasaklanan reklamlar yürüttü. (Mayonez içeriyordu ve menüdeki etlerle aynı ızgarada pişirildi.)

Ek olarak, marka genellikle rakibi McDonald’s’a odaklanan rekabetçi reklam maskaralıklarına girer. İlginç bir şekilde, Coronavirus pandemisi sırasında Burger King, endüstriyi canlandırmak için tüketicilerini aktif olarak McDonalds satın almaya teşvik etti.

Burger King’in reklam bütçesi 372 milyon dolar. (İstatist)

6. Burger King’in kurumsal yapısı verimsiz ve hantaldır.

Şirket yıllar içinde çarpıcı bir şekilde büyümesine ve franchise sistemi büyük ölçüde başarılı olarak kabul edilmesine rağmen, konumlarının büyük çoğunluğu franchise sahiplerine aittir. Bu franchise sistemi, operasyonel olarak karmaşık ve zor bir ortamla sonuçlanır. Franchise yapısı işletme maliyetlerini azaltmak için tasarlanmış olsa da, maliyetli ve biraz yavaş bir operasyonla sonuçlanır.

Dünya çapındaki 18.800 Burger King restoranından yalnızca 52’si (yaklaşık %0,3) Şirket’e ait ve Şirket tarafından işletiliyor ve geri kalanı bağımsız sahiplere franchise veriliyor. (İstatist)

Fırsatlar

1. Daha sürdürülebilir menü öğeleri için artan bir istek var.

Genç müşteriler, çevre üzerindeki etkilerinin giderek daha fazla farkına varıyor ve seçimleri ve satın alma eğilimleri bunu yansıtıyor. Burger King’in “İmkansız Whopper” ile et alternatiflerine girmesi bunun için harika bir başlangıç ​​ama daha çevreci bir menü geliştirmek için bir fırsat var. Et Alternatifleri, Burger King’in et ürünlerine aşırı bağımlılığını ve sürdürülebilirlik girişimlerini ete çok daha çevre dostu alternatiflerle ele alıyor.

Z kuşağının %41’i (1996 ile 2009 arasında doğanlar) ve Y kuşağının (1980 ile 2000 arasında doğanlar) %32’si yemek seçeneklerinde sürdürülebilir kaynaklı malzemeler için prim ödeyeceklerini belirtti. (Kometrik)

2. Burger King, et yerine geçen tekliflerini çeşitlendirebilir.

Dikkatli beslenmenin giderek daha popüler hale gelmesiyle, hayvansal ürünleri içermeyen ürünlere olan talep potansiyel gösteriyor. Burger King bu segmente, geleneksel amiral gemisi Whopper’a benzer %100 etsiz bir teklif sunmayı vaat eden Impossible Whopper ile girdi.

O zamandan beri, et değiştirme hareketi, sosisli sandviçler ve etsiz sandviçler gibi kıyılmış ürünleri – imkansız Croissan-wich – içerecek şekilde büyüdü. Bu, hayvancılık sera gazı emisyonlarına önemli bir katkıda bulunduğundan, küresel ısınmayı azaltmanın modern zorunluluğu ile iyi bir şekilde bağlantılıdır.

Arazi alanının %45’i, hayvancılığı desteklemek için hayvan yemi yetiştirmek için kullanılmaktadır. (Piyasa izle)

3. Burger King’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yoğunlaşması, Doğu’da büyük bir fırsat anlamına geliyor.

Burger King, satış noktalarının büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere tarihsel olarak anavatanına odaklanmıştır. Burger King markasının uluslararası gücü, daha az bilgiye sahip bir markaya kıyasla küresel genişlemeyi nispeten kolaylaştıracaktır. Burger King’in Yeni Zelanda’dan ayrılması gibi bazı bölgesel açılımlar başarısız olsa da, büyük fırsatlar devam ediyor.

Burger King’in net büyümesinin %60’ı uluslararası pazarlardan geliyor. (QSR)

4. Eve teslim uygulaması ve teknolojinin artan kullanımı avantajlar sağlayabilir.

Tüketicilerin satın alma modelleri, kendilerine sunulan teknolojiye daha fazla önem ve güven verecek şekilde evrildi. Doğru kullanıldığında bu, restoran zincirlerine müşteri tabanlarıyla daha fazla etkileşim kurma ve ürün tekliflerine daha fazla verimlilik getirme fırsatı sunar. Bu, self servis kiosk, sipariş ve toplama noktaları (normal restoranlar yerine), uygulama tabanlı sipariş ve farklı eve teslim yöntemleri şeklinde olabilir.

Burger King’in standart düzeni ve düzeninin yeniden tasarımı, binanın kapladığı alanı %60 oranında azalttı. (Restoran Teknoloji Haberleri)

5. Hyperlocation, Burger King’in müşterileriyle daha fazla etkileşim kurması ve girmek istediği pazarların güvenini kazanması için bir yol sunuyor.

Burger King, tekliflerini dünyanın çeşitli bölgelerinde genişletirken, yerel spesiyaliteler ve favoriler sunarak, coğrafi erişimi boyunca tekliflerini yerel tüketici tabanına yönlendirme fırsatı var. Bu, bir segmente girmek isteyen birçok satış noktasının güvenini ve kabulünü kazanmanın ve yol boyunca güvenilirlik kazanmanın başarılı bir yolu oldu.

Burger King dünya çapında 100 ülkede faaliyet göstermektedir. (Gardiyan)

tehditler

1. İklim değişikliği, gıda üretimi değer zincirinin yaşayabilirliği için büyük bir tehdittir.

Hayvansal üretimin iklim değişikliği üzerindeki etkisi büyük bir sosyal sorun haline geliyor. Buna önemli bir katkı, fast food pazarı ve bu endüstrinin küresel taze et ve ürün arzı üzerindeki etkisidir. Fast food restoranlarının dünya genelinde her biri iklim değişikliğine katkıda bulunan kendi tedarik zincirine sahip 120.000’den fazla satış noktası var.

Küresel sera gazı emisyonlarının %15’i yalnızca hayvansal tarım tarafından üretilmektedir. (Thomson Reuters Vakfı’ndan Haberler)

2. Hızlı servis restoran endüstrisi son derece güçlü bir rekabete sahiptir.

Dünya nüfusu arttıkça, uygun fiyatlı ve uygun gıda seçeneklerine olan talep de artıyor. Bu, fast food teklifleri pazarının son kırk yılda patladığını gördü. Zamanın para olduğu bir dünyada, konfor kraldır. Bir gıda satıcısı seçerken rahatlığın her zaman önemli olduğu Asya ülkelerinde büyük bir büyüme görüldü.

Burger King, 6,36 milyar dolar değerleme ile en değerli 8. hızlı servis restoranıdır. (İstatist)

3. Burger King, sağlıklı beslenmeye verilen önemin artması nedeniyle genç tüketicilerde bir düşüş yaşıyor.

Geleneksel olarak, “hızlı servis restoranları”, düşük fiyat, hız ve rahatlık lehine içerik kalitesi ve besin değerinden ödün verilen abur cubur olarak etiketlenmiştir. Son yıllarda, birçok genç tüketicinin sağlıklı beslenme seçimlerini ve sürdürülebilir kaynak bulma uygulamalarını vurgulaması ile dikkatli beslenmeye yönelik büyüyen bir eğilim olmuştur.

Y kuşağının %60’ı kendi nesillerinin diğer nesillerden daha sağlıklı olduğuna inanıyor ve %48’i kendilerini “yemek meraklısı” olarak görüyor. (BUGÜN AMERİKA)

4. Burger King’in yüksek girdi fiyatları işletme modelini tehdit ediyor.

Artan dünya nüfusu nedeniyle gıda üretimine yönelik sürekli artan talep, tarım sistemlerimiz üzerinde baskı oluşturmaktadır. Bu baskı da gıda fiyatlarının yükselmesine neden oluyor. Su kıtlığı, gıda güvenliğimizin geleceği için önemli bir husustur ve sığır eti üretimi su yoğun bir faaliyettir. Gelecekte gıda endüstrisinin büyümesini sağlamak için, sürdürülebilirlik ana faktör olarak yeni üretim metodolojilerinin icat edilmesi ve uygulanması gerekecektir.

Bir pound sığır eti üretmek için 50 küveti doldurmaya yetecek kadar 2.400 galondan fazla su kullanılır. (Atlantik Okyanusu)

5. Burger King’in değişen düzenleyici ortamı, iş modeline belirsizlik getiriyor.

Burger King, faaliyet gösterdiği coğrafi bölgelerin yasa koyucularının, politikacılarının ve yasa koyucularının insafına kalmıştır. Bu bir risk oluşturmaktadır, çünkü yasa veya yönetmelikte yapılacak bir değişiklik, bir bölgenin fast food sektörünün kârlılığını azaltabilir ve bu da Burger King’s gibi bir iş modelinin uygulanabilirliğini etkileyebilir. Yasa koyucular, şeker hastalığına neden olan şeker veya sodyum oranı yüksek gıdalar gibi belirli gıda ürünlerini vergilendirmeyi seçerse, bunun Burger King’in karlılığı üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, 300.000’den fazla zincir restoran işletmesini ve 35.000 taze ürün çiftliğini düzenleyerek ABD gıda arzının %78’ini düzenler. (ABD Gıda ve İlaç İdaresi)

Burger King, küresel fast food endüstrisinde son derece güçlü bir pazar konumunu koruyor. İleriye dönük olarak, küresel trendler daha temiz beslenme alışkanlıklarına doğru ilerliyor ve pazar beslenme gereksinimlerine daha sürdürülebilir bir çözüm arıyor. Burger King’in ürününün genişletilmesiyle nabzının üzerinde olduğu ve zamana ayak uydurmak için iyi bir konumda olduğu açıktır.