2022 için Spotify SWOT Analizi: 26 Güçlü ve Zayıf Yönler

Spotify, müzik akışında 1 numaradır. Bu ve benzeri hizmetler, fiziksel medyadan dijital dosyalara ve akış kitaplıklarına geçişi sürdürerek son on yılda insanların müzik dinleme biçiminde devrim yarattı. Spotify, bu devam eden trendden yararlandı ve rekabette bir adım önde olmak için yeni yöntemler geliştirdi.

Spotify’ın popülaritesinden ve pazar payından yararlanmak için ele alması gereken bazı güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler.

Güçlü

1. Güçlü bir marka itibarınız var.

Spotify, müzik akışında liderdir. Uzun ömürlülüğü, istikrarı, geniş müzik içeriği yelpazesi, sesli kitapları ve podcast’leri nedeniyle mevcut pazar payının çoğuna ve dünyadaki müzik akışı abonelerinin en yüksek payına sahiptir. Diğer rakipler kendilerini kurup kendilerini farklılaştırana kadar, Spotify muhtemelen tepenin kralı olmaya devam edecek.

Spotify, 2019’da müzik akışında 1 numara ve tüm markalar arasında en itibarlı ikinci marka oldu (Peygamber, Statista).

2. Spotify, öncü olma avantajına ve rakiplerine göre önemli bir avantaja sahiptir.

Spotify, “akış savaşlarında” erken başladı ve kendisini hesaba katılması gereken bir güç olarak kurdu. Müzik kütüphanesini ve uluslararası erişimini yeni pazarlara genişletmeye devam etti. İlk benimseyenler, iş modelinin basitliği, podcast’leri içeren kapsamlı bir içerik kitaplığı, yüksek kalite, kullanıcı arayüzü ve yüksek görünürlük nedeniyle rekabete karşı gelişmeye devam eden güçlü bir marka itibarı oluşturmaya yardımcı oldu.

Spotify 2008’de piyasaya çıktı ve 2022’nin ikinci ve üçüncü çeyreğinde sırasıyla 138 milyon ve 144 milyon ücretli aboneye sahipti. Karşılaştırıldığında, Apple Music 2015’te piyasaya sürüldü ve en son verileri 2022’nin ikinci çeyreğinde 72 milyon ücretli abone olduğunu gösteriyor (Spotify).

3. Spotify’ın geniş bir müzik kütüphanesi vardır.

Spotify, bir müzik akışı hizmeti pazarlayan ilk şirket değildi, ancak en kaliteli akış hizmeti olduğu için ABD’de hızla pazar payı kazandı. İnternet bağlantınız güvenilir değilse, değişken akış kalitesi seçenekleri kesintisiz bir akış deneyimi için yararlıdır. Müzik lisanslarına yoğun bir şekilde harcama yapıyor ve 2019’da araştırma ve geliştirmeye 650 milyon Euro’dan (795.5 milyon ABD Doları) fazla para harcadı. (İstatist)

Spotify, her gün eklenen 40.000 şarkı ile 60 milyondan fazla parça ve 1,9 milyondan fazla podcast başlığı sunuyor. Spotify’ın piyasaya sürülmesinden bu yana hak sahiplerine 19 milyar avro veya kabaca 23,3 milyar dolar ödedi. (Spotify, SoundGuys)

4. Uygulamanız ABD’deki en popüler müzik akışı uygulamaları arasındadır ve çoğu cihazda kullanılabilir.

Dinleyiciler Spotify’a çeşitli cihazlardan erişebilir. Birçok kişi bir cep telefonu veya kişisel bilgisayar kullanır, ancak Spotify’a oyun konsolları, Bluetooth hoparlörler, akıllı saatler ve daha fazlası aracılığıyla da erişilebilir.

Amerikalıların %20’den fazlası her hafta Spotify dinliyor. (İstatist)

5. Spotify teknolojisi, müzik seçiminizi kişiselleştirme konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Spotify’ın seçim algoritması, önceki dinleme geçmişinize dayalı olarak yeni sanatçılar ve parçalar önermek için mobil makine öğrenimi, yapay zeka ve veri tarama teknolojisini kullanarak zevkleriniz ve tercihleriniz hakkında değerli bilgiler edindi. Bu algoritmik öneriler, kullanıcıların yeni sanatçılar keşfetmesine de yardımcı olur. Kullanıcılar özel çalma listelerini hesaplarına kaydedebilir.

Spotify, her ay 16 milyar sanatçı “keşfi” üretiyor ve dinleyiciler zamanlarının üçte birini Spotify küratörlüğünde çalma listelerini dinleyerek geçiriyor. (Spotify, KommandoTech)

6. Spotify, inanılmaz derecede popüler olan “Discover Weekly” ve “Release Radar” çalma listelerini sunar.

Spotify her Pazartesi, teknolojisinin dinlediklerinize göre seveceğinizi düşündüğü 30 yeni şarkı olan Discover Weekly’yi size getiriyor. Daha sonra her Cuma size, geçen hafta piyasaya çıkan, beğeneceğinizi düşündüğü bir dizi şarkı olan Release Radar’ı getiriyor. Yılın sonunda, size yılın en sevdiğiniz şarkılarından oluşan “sarılmış” bir çalma listesi getiriyor. Spotify, çalma listelerini arkadaşlarınızla paylaşmanıza ve arkadaşlarınızı çalma listelerine şarkı eklemeye davet etmenize olanak tanır.

Spotify, bir kullanıcının kitaplığına eklenebilecek şarkı sayısında bir sınırlamaya sahip değildir, ancak bireysel çalma listeleri 10.000 başlıkla sınırlıdır ve kullanıcılar beş cihaza kadar maksimum 10.000 şarkı ile sınırlıdır. (Kenar)

7. Fiyatlandırma yapısı basit ve girilmesi kolaydır.

Spotify kullanıcıları için giriş seviyesi ücretsizdir; bu, birçok akış hizmeti için tipiktir. Reklamsız bir deneyim isteyen dinleyiciler ücretli bir aboneliğe yükseltebilir ve ardından tüm müzik kitaplığına sınırsız erişim elde edebilir, şarkıları yerel cihazlara indirebilir ve daha pek çok şey yapabilir.

Spotify, 2022’nin başı itibariyle dünya çapında 130 milyondan fazla ücretli aboneye sahipti (Spotify).

8. Dinleyicilerin giderek daha fazla tükettiği ve beklediği “isteğe bağlı” erişimi sağlar.

Medya tüketimi isteğe bağlı bir modele geçmiştir. Netflix ve Hulu gibi hizmetler, tüketicileri geleneksel kablo aboneliklerinden ve disk sahipliğinden (DVD ve Blu-ray gibi) uzaklaştırdı ve Spotify da aynısını müzik için (CD’ler ve MP3 dosyalarından uzağa) yaptı. Son yıllarda sanatçılar, akış hizmetlerinin ulaştığı kitleyi tanıdı, hatta bazen içeriklerini yalnızca bu platformlara yayınladı.

Müzik akışı hizmetleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müzik gelirinin %80’ini oluşturuyor ve Spotify, küresel müzik akışı pazarında %36’lık bir paya sahip. (KomandoTekniği)

9. Ne kadar çok aboneniz olursa, dinleyici beklentilerini belirlemede ve müzik akışı deneyimini şekillendirmede o kadar fazla etkiniz olur.

Kullanıcılar her gün eklendiğinden, Spotify, kullanıcıların müzik dinleme şeklini ve hangi özelliklerin mevcut olduğunu etkilemek için pazar payına sahiptir. Pazar lideri olarak bu imrenilecek konum, bir sonraki trendlerin popüler olacağını belirlemeye yardımcı olabilecekleri anlamına gelir.

Spotify’ın 92 pazarda 320 milyon kullanıcısı, 144 milyon abonesi ve 4 milyar çalma listesi bulunuyor ve kullanıcı tabanının %55’i Millennials’tan oluşuyor. (Spotify, KommandoTech)

zayıf yönler

1. Lisans ücretleri, Spotify için yüksek telif maliyetlerine neden olur.

Spotify, kendi işletim maliyetlerine ek olarak, platformunda şarkı sunabilmek için ödeme yapmak zorundadır ve bu ödemeler çeşitli kuruluşlara yapılır. Sanatçıların kendileri bir pay alır, ancak daha fazlası etiketlerine, yapımcılarına, yazarlarına, telif hakkı sahiplerine ve daha fazlasına gider.

2019 yılında Spotify gelirinin %74,54’ü telif ödemelerine harcandı. (İstatist)

2. Akış için internet bağlantısı gerekir.

Bir akış hizmeti olarak, bu model altında çalışan diğerleriyle temel bir kusuru paylaşır: İnternet bağlantısı gerektirir. Tanım olarak, içeriğin bir yerden “aktarım” yapılması gerekir ve bazı aboneler şarkılarını cihazlarına indirip çalabilirken, içerik önce kitaplıktan indirilmelidir. Wi-Fi ağının kapsama alanı dışında olanlar için akış zor olabilir.

2019’da dünya çapında 4,13 milyar insanın internete erişimi vardı ve bu da yaklaşık 7,67 milyarlık dünya nüfusunun yaklaşık %54’ünü temsil ediyordu. (İstatist)

3. Diğer müzik akışı uygulamalarına çok benzer.

Özünde Spotify, diğer benzer hizmetlerden çok farklı değildir. Hepsinin, erişmek için belirli bir miktar ödeyen kullanıcılarına sundukları bir içerik kitaplığı vardır. Fark, premium özelliklerde ve marka itibarındadır ve Spotify, kullanıcı sadakati tarifinde ustalaşmış gibi görünse de, bu eğilim zamanla değişebilir.

Spotify, farklılaşma noktası olarak Podcast endüstrisine yaklaşık 271.4 milyon dolar yatırım yaptı. (Bu bir bakıştır)

4. Spotify, müzik sahiplerine rakiplerinin çoğundan daha az ödeme yapıyor.

Müzik akışı platformları, bir şarkının her akışında bir kuruşun küçük bir kısmını sunar; bu, herhangi bir önemli ödemeyi karşılamak için binlerce akış gerektiği anlamına gelir. Spotify, rakiplerinin çoğundan daha az ödeme yapıyor ve Taylor Swift gibi bazı sanatçıların müziklerini platformdan kaldırmasına neden oluyor.

Amazon Music Unlimited (0.01196 $), Napster (0.01064 $), Tidal (0.00989 $), YouTube Red (0.00802 $), Google Music (0.00551 $), Deezer (0.00436 $) ve Amazon Prime (0.00339 $) Spotify’dan daha fazla ödüyor , 0.00318 dolardan. (Ses çizelgeleri blogu)

5. Ücretli aboneliklerinizi sürekli olarak dinleyicilerinize yönlendirin.

Reklam geliri, işletme maliyetlerinizin önemli bir bölümünü karşılayabilir, ancak Spotify ancak ücretli abone tabanı büyümeye devam ederse başarılı olacaktır. Ücretsiz üyelik seviyesinden memnun olan, maliyet bilincine sahip dinleyiciler için bu, Spotify’ın bu kullanıcıları dönüştürmek için daha çok çalışması veya hedef kitlesinin o kısmından daha düşük gelirle memnun olması gerektiği anlamına gelir.

Her Spotify dinleyicisi ayda ortalama 25 saatini dinlemeye harcar ve tüm Spotify dinleyicileri kümülatif olarak yılda 40,3 milyar saat harcar. (İstatist)

Fırsatlar

1. Yeni pazarlar genişlemeye hazır.

Spotify zaten küresel bir varlığa sahip ve birçok akış şirketi gibi sürekli olarak dünyanın daha fazla köşesine erişim için pazarlık yapıyor. Kullanılmayan pazarlar, mevcut pazarlar doyma noktasına ulaştığında veya yeni kullanıcılar kazanmanın maliyeti, kar marjlarını korumak için çok yüksek hale geldiğinden, devam eden büyümenizin anahtarı olacaktır.

2. Video akışına büyük bir yatırım bir sonraki adım olabilir.

Temmuz 2022’de Spotify, video podcast’leri denemeye başladı. Bu medya biçiminde daha güçlü bir baskı, hizmet ve gelir için yepyeni bir yol sağlayabilir. Video akışı zaten rekabetçi bir pazar, ancak Spotify bu imrenilen mekana erişmek için markasına ve itibarına güvenebilir.

Video akışı pazarının 2022’de 71.237 milyon dolar, kullanıcı penetrasyonu ise %14,3 ve 2025 yılına kadar %29,0’a ulaşması bekleniyor. (Statista)

3. Spotify, podcasting pazarını köşeye sıkıştırmaya devam edebilir.

Spotify, Spotify’daki podcast yayıncılarına analiz, pazarlama promosyon kartları, podcasting araçları ve gelişmiş ipuçları sağlayan Podcasters için Spotify’a sahiptir. Spotify podcast’leri, 2019’da her yıl dinlemede %200 artış gördü. (Spotify)

Spotify, 2022’de ABD’de podcast dinlemek için en popüler uygulamaydı; 2019’da ABD’de yaklaşık 88 milyon podcast dinleyicisi vardı ve dinleyicilerin 2023’e kadar 160 milyonu aşması bekleniyor. (Statista)

4. Ücretli abonelik kullanıcılarını artırmak için dünya çapında ortaklıklar kurabilirsiniz.

Birçok hizmet, cep telefonu, İnternet veya diğer teknolojilerin sağlayıcılarıyla, genellikle sınırlı bir süre için premium seviyelerine ücretsiz veya indirimli erişim şeklinde ortaklıklar sunar. Spotify’ın diğerlerinin yanı sıra Samsung, Facebook, Xbox, Bouygues Telecom, Magazine Luiza ve Vodafone ile zaten ittifakları var ve bu ittifakları oluşturmaya devam etmek iyi olur.

2018 yılında Samsung, 893 milyon aktif cihaz ve %27 akıllı telefon pazar payı ile dünyanın en popüler akıllı telefonu oldu. (Forbes)

5. Sanatçı destekleri, Spotify’ın pazar payını ve müşteri sadakatini artırması için bir fırsattır.

Justin Bieber ve Britney Spears Spotify’ı onayladı ve halkın Spotify’da eğlenmesi için kendi kişisel çalma listesini oluşturmak üzere Barack Obama ile ortaklık kurarak çok fazla tanıtım kazandı. Artık teknoloji devleri Spotify ile rekabet ediyor, şimdi ünlülerin savunuculuğunu yapmak için iyi bir zaman olabilir.

Bir ünlünün cirosunun satışları ortalama %4, hisse değerini ise %0.25 artırması beklenebilir. (Bugün Amerika)

tehditler

1. Spotify henüz kar elde etmedi.

Şirket, kârdan çok büyümeye öncelik verdi ve her yıl zarar etti. 2019 yılında bir noktada kısaca kâr ederken, yılı zararla kapattı.

Spotify’ın net zararları 2016 ve 2016 yılları arasında 539 milyon Euro (660 milyon ABD Doları), 1.235 milyon Euro (1.513 milyon ABD Doları), 78 milyon Euro (96 milyon ABD Doları) ve 186 milyon Euro (228 milyon ABD Doları) olmuştur. sırasıyla 2019. (İstatist)

2. Bazıları teknoloji devleri olan birkaç rakibiniz var.

Herhangi bir yayın pazarında olduğu gibi, rakipler gelir ve gider. Daha önce başka alanlara odaklanan şirketler, Apple Music ve YouTube Music gibi müzik akışı alanına girdi. Spotify’ın diğer rakipleri arasında Pandora, TIDAL, Google Play Müzik, SoundCloud ve Deezer da yer alıyor.

Pandora, Apple uygulama mağazasındaki herhangi bir müzik uygulamasının çoğu olan, genellikle ayda 15 milyon dolardan fazla gelir sağlar. (İstatist)

3. Yayın hakları konusunda süregelen yasal anlaşmazlıklar vardır.

Yayın hakları sık sık değişir ve izinler her yeni sözleşme imzasıyla el değiştirir ve bu da düzinelerce tarafın erişimini etkileyebilir. Telif hakkı sahibine, müzik etiketine veya pazara bağlı olarak kimlerin Spotify akışı yapmasına izin verildiği konusunda büyük anlaşmazlıklar yaşandı.

4. Bazı sanatçılar Spotify’ı eleştirdi ve müziklerini ödemeler için platformdan çıkardı.

Prince, Neil Young, Taylor Swift, Beck ve Radiohead gibi sanatçılar, ödemelerinin miktarına ilişkin Spotify ile lisans anlaşmalarını feshetti. Bu, diğer Spotify sanatçılarını ve özelliklerini tercih etmelerine rağmen, bunu haksız bir iş uygulaması olarak görebilecek kullanıcılardan tepkilere yol açabilir.

Spotify, eserlerinin %87’sini yalnızca üç plak şirketinden lisanslıyor: Universal, Sony ve Warner Music ve Merlin. (Para sevmek)

5. Bazıları, yerel oynatma aygıtlarını kullanmak gibi “eski tarz” yöntemleri tercih eder.

Bazı kullanıcılar hala müziğe “sahip olmayı” veya indirip özel bir müzik çalarda çalmayı tercih ediyor. Spotify, şarkı indirme ve podcast’ler gibi bazı özelliklerin çevrimdışı olarak kullanılmasına izin verir, ancak yine de bu medyaya erişmek için bir hesap gerektirir.

Millennials’ın %40’ı 2017’de aktif bir müzik akışı aboneliğine sahipti (Statista).

6. Spotify’ın güvenliği sürekli saldırı altındadır.

Spotify çok sayıda güvenlik sorunu yaşadı. Sadece Kasım ve Aralık 2022 arasında, bazı sayfaları Trump ve Taylor Swift’e olan aşkını ilan etmek için sayfalar çalan ve insanların erişim elde etmek için çalınan şifreleri kullandığı bir kimlik bilgisi doldurma operasyonunun kurbanı olan “Daniel” tarafından ele geçirildi. . kullanıcı hesaplarına.

2022’deki 88 milyar kimlik bilgisi doldurma saldırılarının %20’si medya şirketlerine yönelikti ve karaborsada satışa sunulan hesapların %13’ü akış hizmetleri içindir. (Tehdit gönderisi)

7. Spotify korsanlığa açıktır.

Medya korsanlığı da çok yaygın ve Spotify, internetteki en korsan içerik sitelerinden biridir ve YouTube’dan sonra ikinci sıradadır. (Music Business Worldwide) Müzik korsan ise, kullanıcı lisanslı sistem dışında müzik dinliyordur ve müzik hakkı sahibi bu kullanım için telif ücreti almaz. Bir platformun korsanlık oranı yüksekse, hak sahiplerinin müziklerinin Spotify’da çalınmasına izin verme kararlarını etkileyebilir.

İletim telif ücretleri, hak sahiplerinin elde ettiği gelirin %20’sinden fazlasını temsil eder. (Dünya çapında müzik işi)

Sonuç

Spotify, geniş bir kitleyi destekleyen çok çeşitli içerik ve kullanıcı özelliklerine sahip güçlü bir müzik akışı oynatıcıdır. Bununla birlikte, akış hakları, sanatçı tazminatı, veri güvenliği ve rekabet konusundaki sorunlar, müzik akışında lider konumunu zayıflatabilir. İçerik tüketimindeki bir sonraki yeniliğin Spotify’ı 8 yollu yoldan aşağı gönderebileceği tehdidi her zaman vardır. Pazar payınızı korumak için gelişmeye ve büyümeye devam etmelisiniz.