Uber’in 2022 için SWOT Analizi: 23 En Güçlü ve Zayıf Yönler

Mart 2009’daki başlangıcından bu yana, araç paylaşımı öncüsü Uber, şehirlerin çalışma ve insanların hareket etme şeklini değiştirdi. Bu, özel araç sahipliğinden, bir şehrin ulaşım karışımına çok uygun olan daha verimli ve etkili bir paylaşım ekonomisine geçişin teşvik edilmesine yardımcı oldu. Burada, on yılı aşkın bir kesintinin ardından Uber’in güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerine bir göz atıyoruz.

Güçlü

1. Küresel marka tanınırlığınız aşikar ve gerçek anlamda “araba paylaşımı” anlamına geliyor.

Uber’in araç paylaşım hizmeti, dünya çapında 60’tan fazla ülkede kolayca tanınan logosuyla tanınmış bir marka haline geldi. Şirket, hizmet olarak mobilite segmentinde küresel olarak hareket eden ilk şirket olma avantajına sahiptir ve rakiplerinden daha fazla marka bilinirliği kazanır. Uber’in uyarlanabilir doğası, birçok ülkede müşteri güvenini kazanmasına ve güçlü marka kimliğini korumasına yardımcı oldu.

Şirketin sosyal medya platformlarını (Facebook, Twitter ve Instagram) kullanması, küresel hedef pazarına ulaşmasını sağlayarak onları en son promosyonlar ve tekliflerden haberdar ediyor. Uber’in yenilikçi pazarlama stratejisi, marka kimliğini güçlü tutar. En son genel marka sıralamasında TheBrands Ranking, Honda, BMW, Ford, Dell ve YouTube gibi daha köklü markaların önünde Uber’i ilk 100’e dahil etti.

2022’nin üçüncü çeyreğinde, Uber uygulamasını aylık bazda kullanan kişi sayısı 55 milyondan 78 milyona yükseldi. (İstatist)

2. Bir öncü olarak, güçlü bir pazar konumuna sahip en büyük araç paylaşım şirketi haline geldi.

Uber, ABD ve dünyadaki en büyük araç paylaşım platformudur. Öncü avantaj, şirketin en büyük rakibi Lyft’ten önce ABD pazarından daha büyük bir pay almasına yardımcı oldu. Bugün Uber, özel seyahat harcamalarının %71’ini emerek baskın olmaya devam ediyor.

Uber, uluslararası olarak 600’den fazla şehirde ayda 50 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir. Temel taşımacılık işine ek olarak, Uber’in UberEats ile yemek dağıtım hizmetine genişlemesi dünya çapında popülerlik kazanıyor.

Uber, 75,4 milyar dolarlık küresel pazarın %37,2’sine sahip. (İstatist)

3. Uber yolculukları, geleneksel araba hizmetlerinden daha ucuz ve kullanımı daha uygundur.

Uber uygulamasındaki yenilikler, müşterilerin ulaşım hizmetlerini kullanmasını kolaylaştırdı. Artık zaman harcayan taksi çağrıları, kaldırımlarda beklemek veya doğru miktarda nakit paraya sahip olmak yok. Uber uygulamasına erişimi ve kullanımı kolaydır ve doğrudan müşteri-sürücü etkileşimi sunar. Nakitsiz sistem, ödemelerin uygulama üzerinden gerçekleştirildiği anlamına gelir. Müşteriler, kredi kartlarını uygulamadaki hesaplarına bağlayabilir.

Airbnb gibi araç paylaşım hizmetleri ve ev paylaşım hizmetleri de dahil olmak üzere “paylaşım ekonomisi”nin 2022 yılına kadar 40,2 milyar dolarlık bir pazar olması bekleniyor. (Statista)

4. Çeşitlendirme ve ileriye dönük düşünme, Uber’in iyi yaptığı şeylerdir.

Uber’in başarısındaki kilit faktörlerden biri, değişen ihtiyaçları karşılamak için uyum sağlama ve yenilik yapma yeteneğidir. Bu, Uber Freight ile lojistikte çeşitlenmesinde ve bakkaliye ve yiyecek teslimatı, UberEats ve Postmates’i satın almak için hizmetlerini genişletmesinde görülebilir.

Çeşitlendirme, pazar payını ve geliri artırdı. Uber, otonom araçlara yatırım yaparak ve otonom teknoloji girişimi Aurora Innovation ile ortaklık kurarak otonom ulaşım teknolojisine olan ilgi alanını genişletti.

5. Dinamik fiyatlandırma, sürücülerin moraline ve Uber’in sürücülere erişilebilirliğine yardımcı olur.

Uber’in talep artışı olduğunda rota fiyatlarının arttığı bir sistem kullanan dinamik fiyatlandırma stratejisi, sürücüleri için iyi oldu. Sürücüler ayrıca geceleri, kötü havalarda ve tatilde daha fazla kazanabilirler. Bu, talepteki ani artışları karşılamak için daha fazla sürücüyü ulaşım taleplerini kabul etmeye teşvik eder.

Uber, bir yolculuğun yüksek fiyatlı bir ücret ödeme olasılığının daha yüksek olup olmadığını belirlemek için yapay bir zeka “ödeme istekliliği” algoritması kullanır, binicileri yolculuklar için sık kullandıkları verilerden daha fazla ücretlendirmeyi ve bir yolcunun telefonunun pilinin bitip bitmediğini göz önünde bulundurarak. Yolcu telefonunun pili azaldığında Uber uygulaması güç tasarrufu moduna geçtiği için yolcunun pilini tanıyın.

6. Müşteriler, harika bir müşteri deneyimi sunduğu için Uber’e sadıktır.

Uber’in müşteri odaklı iş modeli, yüksek düzeyde müşteri sadakati sağladı. Müşteri ihtiyaçlarına göre tasarlanmış kullanıcı dostu uygulaması, diğer araç hizmetlerine göre bir avantaj sağlıyor. Uber’in geleneksel taksilere göre en büyük avantajlarından biri, hem sürücüler hem de yolcular için sınıflandırma sistemidir.

Derecelendirme ve geri bildirim sistemi, iyi bir hizmeti garanti eder çünkü sürücüler iyi müşteri derecelendirmeleri ister. Uber’in müşterilerle etkileşim kurmak, şikayetleri ele almak ve müşteri geri bildirimi almak için sosyal medya kanallarını kullanması büyük bir artı.

Uber’e sadık biniciler, yalnızca yolculuk paylaşımı gelirinin %51’ini oluşturuyor. (Vox)

7. İşletme maliyetleriniz düşüktür.

Uber, sabit altyapıya ve sabit yatırıma sahip olmadığı için daha düşük maliyetle çalışır. Sınırsız bir araç filosuna sahiptir ve tam zamanlı sürücüsü yoktur, bu da işletme maliyetlerini düşük tutmaya yardımcı olur. Uber’in uygulama hizmeti, geleneksel taksi şirketlerinin aksine sevk memuru olmadan çalışmanıza olanak tanır.

2022’nin üçüncü çeyreğinde Uber’in dünya çapında 4,25 milyar dolarlık maliyet ve gideri vardı. (İstatist)

8. Şirket çok değerlidir ve büyümesini finanse etmek için kolayca ek finansman elde edebilir.

Uber’in finansal desteği şirketin hızla büyümesine yardımcı olan önemli yatırımcıları var. Uber, yüksek marka değeri ve pazar hakimiyeti nedeniyle yatırımcıları cezbetmektedir. Daha fazla yatırımcı, ticaret yapmak ve çeşitlendirmek için daha fazla para anlamına gelir.

Küresel araç paylaşım pazarının 2022 ile 2022 arasında %50’den fazla büyümesi bekleniyor. (Statista)

zayıf yönler

1. Tarihsel olarak, Uber’in soruşturma sürecinin yolcu/sürücü güvenliğini sağlamak için yetersiz olduğu kanıtlanmıştır.

Uber ekosistemindeki paydaşlar, cinsel saldırı, şiddet ve diğer ihlaller dahil olmak üzere bir dizi güvenlik ve güvenlik sorunu bildirmiştir. Ayrıca platform, toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti teşvik eden bir ortamı sürdürür.

Uber, 2017 ve 2018 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde 3.045 cinsel saldırı, 58 ölüm ve 9 cinayet kaydetti (The Verge).

2. Cinsiyet eşitsizliğinin, hem yaygınlık hem de ücret farkı açısından Uber sürücülerinin bileşiminde kalıcı olduğu kanıtlanmıştır.

“Paylaşım ekonomisi” iş modeli, cinsiyet eşitsizliği açısından oyun alanını eşitlese de, kadın Uber sürücüleri erkeklerden daha az kazanıyor. Bunun nedeni, erkek Uber sürücülerinin yolculukları daha hızlı tamamlaması ve bu nedenle vardiya başına daha fazla yolculuk yapmalarıdır.

Buna ek olarak, kadın sürücülerin rotasyonu, erkeklerin %60’ına kıyasla %76’da kalıyor. Bu, daha deneyimli erkek sürücüler anlamına gelir ve bu da daha yüksek kazanç anlamına gelir. Son olarak, kadın sürücülerin sayısı artsa da Uber sürücülerinin sadece %40,9’u kadın.

Kadın Uber sürücüleri, erkek meslektaşlarından %7 daha az kazanıyor. (Piyasa izle)

3. Uber’in yıkıcı doğası, politika yapıcıların harekete geçmesine neden oldu.

Uber’in ilk hamle avantajı, kural kitabına aldırış etmemesiyle birleştiğinde, hükümetler araç paylaşım platformunu düzenlemek için harekete geçerken rakiplerin pazar payı almasına izin verdi. Bu, rakiplerin tekliflerini araç paylaşım platformları için oluşturulan düzenlemelere uyarlamalarına ve verimli bir şekilde rekabet etmelerine olanak sağlamıştır.

Küresel araç paylaşımı pazarının %70’i Asya’da kalırken, Uber’in rakibi Didi Chuxing, Çin’deki pazarın %80’inden fazlasını kontrol ediyor. (Nikkei Asya)

4. Sürücülerin ücretlerinin defalarca Uber’in tahminlerinin altında olduğu bildiriliyor.

Uber sürücülerinin birçok yerde asgari ücretten daha az kazandıkları bildiriliyor. Bu, Uber’in geleneksel taksi modellerini baltalamasına izin verdi. Ancak bu, sürücü tabanının pahasına. Sürücüler “adil paylarını” savunmak için çeşitli yerlerde daha aktif hale geldi, hatta protesto amaçlı trafiği bloke etti.

Sözde “kamyon şirketlerinde” sürücülerin maaşlarını anlamaya çalışmak için yaptırılan çalışmalar, alt uçta 9,73 ABD Doları / saat ve üst uçta 23,25 ABD Doları / saat tahminleriyle sonuçlandı. (GeekWire)

5. Uber’in rakibi Lyft, sürücü memnuniyeti açısından liderliğini sürdürüyor.

Asgari ücretin altında kazanan Uber sürücülerinin yanı sıra memnuniyet düzeyleri de rakiplerine göre daha düşük. Uber sürücülerine halka arz fiyatı üzerinden sunulan %3’lük hissenin yanı sıra sürücü sağlığını ele almak için 180 Günlük Değişim Kampanyası da dahil olmak üzere sürücü sağlığına yönelik girişimler var. Ancak memnuniyet hala düşük.

Lyft sürücülerinin %48’i, Uber ile %43’e kıyasla Lyft için araç kullanmaktan memnun olduklarını söyledi. (Arabadaki çocuk)

Fırsatlar

1. Covid-19 pandemisi yemek dağıtım hizmetinde ciddi bir artış gördü ve Uber Eats gelirinde yıllık bazda %125 artışa neden oldu.

Dünyanın dört bir yanındaki vatandaşlar birkaç farklı ‘evde kal’ kısıtlaması yaşarken, gıda teslimatı son Covid-19 salgını sırasında daha fazla kabul gördü. Bu, pazara iyi hizmet etti ve evde yemek yemenin kısıtlandığı veya yasaklandığı bir zamanda restoran endüstrisine yardımcı oldu. Uber Eats’in üçüncü çeyreğinde, teslimat platformundaki aktif yemek yiyenlerde yıllık bazda %41 artış görüldü.

2022’nin ikinci çeyreği için net gelir, bir önceki yıla göre %125 artarak 1,45 milyar dolara ulaştı. (Piyasa izle)

2. Toyota, Denso ve Softbank ile birlikte otonom araçlar geliştirmek için Uber’e 1 milyar dolar yatırım yaptı.

Uber, otonom araçlara (BGR) her çeyrekte 150 milyon dolara kadar yatırım yaparak, yaklaşmakta olan otonom araç savaş alanında pazar lideri olarak kendini kanıtladı. Platform, 2018’de bir yayanın ölümü de dahil olmak üzere sürücüsüz araç testlerinde bir dizi aksilik yaşamış olsa da, Uber’in otonom araç bölümü Advanced Technologies Group, çabalarını ilerletmeye devam etti.

Uber, Uber’in mil başına toplam ulaşım maliyetinin %80’ini Uber sürücüleri oluşturduğundan, işletme maliyetlerini düşürmek için otonom otomobil pazarında çok zorlanıyor. (CNBC)

3. Uber’in dijital nakliye aracılık hizmeti Uber Freight, grubun rezervasyonlarının %1’ini, ancak grubun net gelirinin %4’ünü oluşturuyor.

Bu, Uber’in cephaneliği içinde daha karlı bir segmente bir bakış sunarak gelir karışımında çeşitlendirmeye izin veriyor. Şimdiye kadar elde edilen başarı, gelecek yıllarda potansiyel büyümeyi gösteriyor.

2018-2019’da Uber’in dijital navlun komisyonculuğu bölümü Uber Freight, brüt rezervasyonlarda 219 milyon dolar değerinde yıllık %74 artış bildirdi. (Yük dalgaları).

tehditler

1. Şiddetli rekabet, Uber’in müşteri tabanını korumak için çok ve yaratıcı bir şekilde çalışması gerekeceği anlamına gelir.

Diğer araç paylaşım şirketleri ile rekabet arttıkça, Uber’in müşterileri elinde tutması daha da zorlaşacak. Hindistan’da Ola, Çin’de DiDi ve Avrupa’da Bolt gibi diğer ülkelerde Lyft ve ulaşım hizmetlerinden artan rekabet, Uber’i fiyatları düşük tutmaya zorluyor.

Her zaman yeni Uber rakipleri piyasaya sürülmektedir, örneğin Güney Afrika’daki inDriver. Geleneksel taksi hizmetleri, Uber’in ücretiyle rekabet edemeyecekleri için hükümetlerin fiyatları düzenlemesini protesto ediyor. Almanya’da yerel taksi endüstrisi, rekabet kurallarını ihlal ettiği için Uber’i mahkemeye verdi.

Uber’in ABD pazar payı Eylül 2017’deki %74’ten Ekim 2022’de %71’e düştü, ancak yine de Ekim’de yalnızca %29 pazar payına sahip olan Lyft’in oldukça üzerinde. 2022 (Statista)

2. Uber’in rekabeti nedeniyle çalışanları elde tutma giderek daha fazla sorun haline gelecek.

Sürücüler, araç paylaşım alanındaki veya paylaşım ekonomisinin diğer bölümlerindeki rakiplerin daha iyi teşvikleri nedeniyle rakip platformlara geçebilir.

Sürücü memnuniyet oranları 2017’den 2019’a düştü ve 2019’da sürücülerin yalnızca %34,1’i Uber’den biraz memnun olduklarını söyledi. (İstatist)

3. Ayrıca, araç paylaşım endüstrinizin dışında her taraftan saldırıya uğrayan yoğun bir rekabetle karşı karşıyasınız.

Yemek dağıtım endüstrisinde UberEats, GrubHub ve DoorDash gibi şirketlerin rekabetiyle karşı karşıya. Google Cars ve Tesla, sürücüsüz teknoloji endüstrisinde Uber’in ana rakipleridir.

Uber Eats, Postmates’i satın alarak, ABD pazarının %45’ine sahip olan DoorDash’in (npr) arkasında, ABD gıda dağıtım pazarında toplam %37’lik bir paya sahip oldu.

4. Düşük yolcu fiyatları, Uber’in kar marjlarının da düşük olduğu anlamına gelir.

Uber, modelini müşteri odaklı tutmak için oranlarını düşük tutuyor ve ödemelerin yalnızca %5 ila %20’sini alıyor ve bu da düşük kar marjlarına neden oluyor.

Uber’in karlılık eksikliği, Çin, Rusya ve Güneydoğu Asya’dan çekilmesine neden oldu. Uber, Brezilya’da %80 pazar payına sahip ancak orada henüz kârlı değil. Diğer büyük araç paylaşım platformlarının hiçbiri kârlı değil. (Forbes)

5. Yerel yasalar bölgeler arasında büyük farklılıklar gösteriyor ve değişiyor, bu da Uber’in faaliyet gösterdiği her yerde uyumlu olmasını sağlamasını zorlaştırıyor.

Yerel yetkililerin artan baskısı, Uber’in şirketin kendisini farklı ülkelerde kurarak atlattığı belirli yasalara uymasını gerektiriyor. Yerel yasalara uyulmaması para cezalarına ve kötü tanıtıma yol açar. Mevzuattaki değişiklikler Uber için komplikasyonlar yaratabilir. Örneğin, Kaliforniya’da değişen yasalar, araç paylaşım şirketlerinin sürücülere bağımsız yükleniciler olarak değil, çalışanlar olarak davranmasını gerektiriyordu.

Uber, işgücünün %0’ının çeşitli sorumlulukları sınırlandıran itici güçler olduğunu iddia ediyor. (Washington post)

6. Bazı brokerleri yabancılaştırabilecek kötü bir tanıtım aldınız.

Cinsel taciz skandalları ve sürücü dolandırıcılığı hikayeleri şirketin imajını kötü yansıtıyor. Asgari ücret politikası nedeniyle sürücülerin Uber aleyhine açtığı toplu davalar, şirketin kamuoyundaki imajına zarar verdi.

Uber, kendi raporunda 2018’de 235 tecavüz, 280 tecavüz girişimi ve 1.560 el yordamıyla ilgili raporu kabul etti (NBC News).

7. Sıklıkla açılan davalar, Uber’in temel faaliyetlerinden zaman ve para kaybına neden oldu.

Uber, Uber’in sürücülerini çalışanlara karşı bağımsız yükleniciler olarak sınıflandırmasının gerekip gerekmediği gibi işgücü ve insan kaynakları uygulamalarıyla ilgili tartışmalarla boğuşuyor. O kadar kötüye gitti ki, Uber ve Lyft, bir hakimin şirketleri sürücülerini çalışan olarak sınıflandırmaya zorlaması, maliyetleri ve kurumsal sorumluluğu artırması nedeniyle Kaliforniya’daki araç paylaşım hizmetlerini durdurmakla tehdit etti.

Sonuç

Uber, onlarca yıldır var olan bir endüstri için bozulma, normlara meydan okuma ve kuralları yeniden yazma ile eş anlamlı hale geldi. Şirket, kuruluşundan bu yana payına düşen adil zorlukların üstesinden gelse de, ileri görüşlü ve esnek yaklaşımı, endüstri lideri konumunu sürdürmek için etkili bir strateji olduğunu kanıtlıyor.