22 Belize muz endüstrisinin istatistikleri ve eğilimleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Yabancı Narkotik Baş Görevlendirme Yasası, bir kişinin ABD vatandaşı olmasa bile, uyuşturucu kaçakçısı olduğu beyan edilen bir kişi veya şirketle iş yapmasını yasaklar. Bu yasa kapsamında kimliği belirlenmiş kişilerle iş yapmanın sonuçları oldukça ağır olabilir.

Son zamanlarda Belize muz endüstrisi üzerinde çok olumsuz bir etkisi olan bu yasadır. Amerika Birleşik Devletleri 2015 yılında muz ihracatçısı ve üreticisi John Zabaneh’i kara listeye aldı. Sonuç, ülkenin muz ihracatında birkaç ay içinde düşüşe yol açtı ve binlerce insan işini kaybetti. Aynı zamanda, Belize döviz yaratmanın ana kaynaklarından birini kaybetti ve ekonomisini kırılgan bir duruma soktu.

İstatistikler: 2014 yılında bölgelere göre dünya muz üretimi (1.000 metrik ton olarak) |  istatistikçi

Belize muz endüstrisi hakkında önemli istatistikler

# 1. Belize’den yapılan muz ihracatı 2003’ten bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. 2003 yılında ihracatın toplam değeri 37 milyon dolardı. 2011 yılında ihracatın toplam değeri 67 milyon dolardı. (InterLogic Editörleri)

# 2. Belize’den ihraç edilen muzlar 42 kiloluk kutularda sevk edilir. 2010 yılında, endüstri bu kutuların yaklaşık 4,5 milyonunu diğer ülkelere ihraç etti. (InterLogic Editörleri)

# 3. Belize’deki muz üretimi, her yıl toplam ihracatının yaklaşık %16’sını temsil ediyor. Üretimde ve piyasada özelleştirme gelirlerin artmasına yardımcı olurken, toplam ihracatta da dalgalanmalar yarattı. Örneğin 1994 yılında toplam ihracat 68.000 tondu. 1994 yılında 45.000 ton idi. 1999 yılında 78.000 ton idi. (Uluslar Ansiklopedisi)

# 4. 5-14 yaş arası çalışan çocuklar, Belize’de istihdam için tarım sektörünün %8,3’ünü temsil etmektedir. Şu anda yaklaşık 7.000 çocuğun muz hasadı ve diğer tarımsal faaliyetlerde bir şekilde çalıştırıldığına inanılıyor. (ABD Çalışma Bakanlığı)

# 5. Belize, muz ürünlerini de içeren 2014 yılı itibariyle önemli çocuk işçiliği faaliyetlerine sahip bir ülke olarak listelenmiştir. (Uluslararası Çalışma İşleri Ofisi)

# 6. Belize’deki toplam muz yetiştirme alanı 2014 yılında sadece 7.162 dönümdü. Yetiştirme faaliyetlerinin çoğu, ülkenin güney kesiminde yer alan Toledo ve Stann Creek bölgelerinde yoğunlaşıyor. (Belize Ticaret ve Sanayi Odası)

# 7. 2014 yılında, Belize 77.826 metrik ton muz üretti ve bu da tahmini 50 milyon dolar gelir elde etti. Karşılaştırıldığında, 2012’de Belize’deki muz yetiştiricileri 103.000 metrik tondan fazla muz üretti, ancak yalnızca 46.3 milyon dolar gelir elde etti. (Belize Ticaret ve Sanayi Odası)

# 8. Belize’de kapanan büyük bir çiftlik, muz endüstrisinin büyüyen alanını 300 dönümden fazla azalttı. 500 dönümden fazla alan personel alanına ayrılmıştır, bu da ağaçların henüz hasat edilecek kadar olgunlaşmadığı anlamına gelir. (Belize Ticaret ve Sanayi Odası)

# 9. Belize’den ana muz ithalatçısı Avrupa Birliği’dir. AB’ye herhangi bir vergi ödenmese de, diğer ülkelerde meyve yetiştirme ve hasat için daha ucuz yöntemler var, bu da Belize muz endüstrisinin süreçlerini yenilemek için çalışması gerektiği anlamına geliyor. Piyasaya daha fazla muz geliyor, bu da fiyatları olumsuz etkiliyor. (Belize Ticaret ve Sanayi Odası)

# 10. Belize muz endüstrisinin 1 numara olduğu bildiriliyor. Kalite ve lezzet açısından dünyada 1 numara. (Belize Muz Üreticileri Derneği)

# 11. Belize’deki muz endüstrisi, şeker kamışı ve narenciye ihracatının ardından üçüncü sıradaki ihracat mahsulüdür. Sıralamadaki konumuna rağmen sektör, ülke içinde gelir yaratma ve istihdama önemli katkı sağlamaya devam ediyor. (Belize Muz Üreticileri Derneği)

# 12. Belize’de eşsiz iklimi nedeniyle muzlar farklı büyür. Ekvatora yakın ülkelerin tipik olarak yetiştirdiği daha büyük meyveler yerine, Belize’nin endüstrisi daha küçük meyveler üretiyor. (Belize Muz Üreticileri Derneği)

# 13. Belize muz endüstrisindeki ücretler, olası çocuk işçiliği uygulamalarıyla ilgili tartışmalara rağmen, komşu ülkelerdeki muz çiftlikleri ve plantasyonlarının sunduğu ücretlerden üç kat daha yüksektir. (Belize Muz Üreticileri Derneği)

# 14. Belize muzları, Rain Forest Alliance tarafından sertifikalandırılmış sürdürülebilir uygulama standartlarında yetiştirilir. (Belize Muz Üreticileri Derneği)

#onbeş. Belize muz endüstrisinin çoğu, İngiltere’de ürün pazarlayan Fyffes PLC’ye sözleşmeli ihracat sağlamaya odaklanmıştır. (Belize Muz Üreticileri Derneği)

#on altı. 2016 yılında, Belize muz endüstrisi, Zabaneh çiftliklerinin kapanması, ülke içindeki su baskınları ve diğer çevresel zorluklar nedeniyle muz sevkiyatlarında %42’lik bir düşüş yaşadı. İhracattaki bu düşüş, ülke için 2016 yılının ilk çeyreğinde ekonomik üretimde %2’lik bir düşüşe neden oluyor. (Reuters)

# 17. Belize’deki muz endüstrisinin faydalarına rağmen, ancak New Jersey büyüklüğünde olan ülke, yıllık %40 veya daha fazla yoksulluk oranına sahip. (Reuters)

# 18. ABD’nin kara listeye alma eylemlerinden etkilenen çiftlikler, muz çiftliklerini bir zamanlar üretken, etkin olmayan ve işe yaramaz hale getirdi. Çiftlik, örgütle iş yapma korkusundan yabani otlarla kaplı. Muzda Sigatoka hastalığı var. Eskiden 900 kişiyi çalıştırıyorlardı, ama şimdi değersiz. (Reuters)

# 19. Tüm Belize muzları, hangi çiftlikte yetiştirildiklerine bakılmaksızın Cavendish muzlarıdır. Çin menşeli ve yılda yaklaşık 200 muz üretebilen bir çeşittir. (Belize forumları)

# 20. Belize’deki ortalama muz, değiştirilmeden önce yaklaşık 4 yıl meyve verebilir. (Belize forumları)

# 21. Belize muz endüstrisinin ilk günlerinde Michel muzları yetiştirildi. Daha büyüktüler, daha lezzetliydiler ve çevresel koşullara karşı daha az kırılganlardı. Michel muzları ayrıca Panama hastalığına ve yaprak yanıklığına karşı çok hassastır. Cavendish muzlarını etkileyebilen başka bir Panama hastalığı türü, yerel endüstriyi bir kez daha riske atabilir. (Belize forumları)

# 22. Muz tropikal bir meyve olmasına rağmen, genellikle ılıman iklimlerde yerel olarak yetiştirilen meyvelerden daha ucuza mal olur. Bunun nedeni, muzların büyük ölçekte sadece bir türden üretilmesidir. (Belize forumları)

İstatistikler: Amerika Birleşik Devletleri'nde 2000'den 2015'e kadar kişi başına taze muz tüketimi (pound) * |  istatistikçi

Belize Muz Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Belize muz endüstrisi 19. yüzyılın sonlarında sadece 4 çiftliğin kurulmasıyla başladı. 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında şaşırtıcı bir büyümenin ardından Panama hastalığı, endüstriyi 5 yıldan fazla bir süredir yok etti. Endüstrinin bir Muz Kontrol Kurulunun yönetimi altında yeniden gelişeceği 1975 yılına kadar olmayacaktı.

Belize’deki muz endüstrisinin durumu kesinlikle zayıf. ABD merkezli yaptırımlar, ihracatı bir yıldan kısa bir sürede %80 oranında azaltarak, sektörün 2015 yılındaki toplam değerini sadece 1 milyon dolara çıkardı. Böyle bir olayın tekrarlanmadığını ve herhangi bir hastalık sorunu olmadığını varsayarsak, sektör önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde toparlanmalı ve yeniden büyümeye başlamalıdır.